Otomobiller Hakkında Garip Önyargılar, Saçma Genellemeler ve Sanayi Edebiyatları

süleyman46

Aktif
Araç Markası
Mazda 6 2010
Bana çok saçma gelen ve 'Bizim insanımız hakikaten arabadan anlamıyor' dedirten muhabbetleri kusmak istiyorum bu başlık altında. Baktım ama böyle bir başlık bulamadım. Önceden açıldıysa affola. Mazda kullanıcısıysak birçok şeye aynı pencereden baktığımızı düşünerek bu başlığı açıyorum. Bana katılınız lütfen.

- Almandan şaşmayacaksın(ilk aklıma gelen)
- Mazda niye aldın ki??? tutulmaz, hem de parçası çok pahalı(60 yaşında, mazdanın yanında bile geçmemiş bir amcamdan bile duydum bunu)
- Arabada değişen olmasın da gerisi mühim değil.
- Hemen satacak gibi araba alacaksın ( Bunu meslek gruplarına göre anlamlı bulabiliyorum bazen)
- Yeni iyidir her zaman.
- Tramer kaydı temiz araba..
- Boya konusunda çantasına boya tespit cihazı koyup gezerken, motor kompresyon testi'nden bile bihaber işbilir insanlar
- Sokakta çok gördüğü araba hakkında ' Araba iyi ki çok satılıyor' düşüncesi barındıranlar.
- Kaput, tavan ve bagaj kapağında boya olmayan Araba candır. Ama hakikaten boya yoksa da bu durum geçerli. Kelerme kusur değil, boyatınca araba ayıplı.
- 2000lik motor çok yakar, niye 1600 motor almadın?

Aklıma gelenler şimdilik bunlar.

Murat Yılmaz

Hayat Kurtarıcı
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Bu konuda kimseyi dinlemem ve de takmam. Aklıma ve bütçeme yatanı alır sıkılınca satar yenisini alırım.

İlla Mazda olsun Ford olsun takıntım yok. Pert kayıtlıda alırım, boyalıda alırım hiç önemi yok. Her tarafı çizik içinde araca binip bu boyasız yeeaa diyenleride hiç anlamıyorum. Çizik içinde boyasız araca bineceğime, gıcır gıcır pert dönmesine binerim, yeter ki yürürü düzgün olsun...

Murat Yılmaz

Hayat Kurtarıcı
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Passat yada golf olsun başka araca binemem ikinci elde değer kaybetmiyor (vw sahipleri, fanları)
Bu lafları hepten saçma, bu devirde prim yapmayan araç yok ki :) adam boşline polo alıyor, aynalar elektriksiz. Ama neymiş piyasası varmış. Vurayım öyle piyasaya...

süleyman46

Aktif
Araç Markası
Mazda 6 2010
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu konuda kimseyi dinlemem ve de takmam. Aklıma ve bütçeme yatanı alır sıkılınca satar yenisini alırım.

İlla Mazda olsun Ford olsun takıntım yok. Pert kayıtlıda alırım, boyalıda alırım hiç önemi yok. Her tarafı çizik içinde araca binip bu boyasız yeeaa diyenleride hiç anlamıyorum. Çizik içinde boyasız araca bineceğime, gıcır gıcır pert dönmesine binerim, yeter ki yürürü düzgün olsun...
Sonuna kadar katılırım. O yüzden küheylan'ın motor kaputu ve ön çamurlukarı hiç düşünmeden boyattım. Renk tutmadı o ayrı :D
Benim de takıntım yok. İmkan ve kısmet olursa iyi arabaların hepsinin tadına bakmak istiyorum ama nasip oldu 3 arabam oldu, üçü de mazda oldu. Valla marka takıntısı değil, mantığım da duygularım da aynı yere ateş ediyor :D

Murat Yılmaz

Hayat Kurtarıcı
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Sonuna kadar katılırım. O yüzden küheylan'ın motor kaputu ve ön çamurlukarı hiç düşünmeden boyattım. Renk tutmadı o ayrı :D
Benim de takıntım yok. İmkan ve kısmet olursa iyi arabaların hepsinin tadına bakmak istiyorum ama nasip oldu 3 arabam oldu, üçü de mazda oldu. Valla marka takıntısı değil, mantığım da duygularım da aynı yere ateş ediyor :D
Bende kendime D ve E sınıfı listesi çıkardım. İmkanlar dahilinde hepsini mıncıklamayı düşünüyorum :)

Murat Yılmaz

Hayat Kurtarıcı
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Allah gönlüne göre versin üstad. Listeni merak ettim şimdi :D Atenzayı almadan önce birkaç Alfa 159 ve e200 direkten döndü bende.
159 hep içimde uhte olarak kalacak benim :( hepsine cesaret ediyorum ona edemiyorum :( çok keyifli çok şık bir araç ama cesaret edemiyorum...

İlk sırada 2009 accord var, sonra pejo 5008 ve 5.20

Listeyi tamamladığım an hayaller diye bir konu açmayı düşünüyorum ;)

Yba

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5 (2015)
"- Bu araba eskidi, satıp yenisini almak lazım"

İnsanlar garantisi biten araçları için direk bu sözü söylüyor. Yurt dışına çıktığımda insanların çok uzun süre araçlarını kullandıklarını hatta babadan anneye, anneden çocuklara araçların geçtiğini gördüm. Ama bizde daha bir kaç yıllık araçlar için eskimiş muamelesi yapılıyor. Bu sebep ilede araç alınırken 2.el piyasasına çok önem veriliyor, çünkü kullanmaktan çok satmak ön planda.

"-Aaa o araç çok dandik"

Araçların hepsi bir mühendislik eseri, belli istekler&ihtiyaçlar kümesi için üretilmişler. Bir araca direk "berbat, çok kötü" gibi tabirleri söylemeyi çok doğru bulmuyorum. Aracın servisi, müşteri hizmet kalitesi dandik olabilir. Yoksa her biri yüzbinlerce insanın tercih ettiği araçlara hakaret etmek hiç doğru değil.

süleyman46

Aktif
Araç Markası
Mazda 6 2010
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
159 hep içimde uhte olarak kalacak benim :( hepsine cesaret ediyorum ona edemiyorum :( çok keyifli çok şık bir araç ama cesaret edemiyorum...

İlk sırada 2009 accord var, sonra pejo 5008 ve 5.20

Listeyi tamamladığım an hayaller diye bir konu açmayı düşünüyorum ;)
Nerede denk geldiğimi hatırlamıyorum, biri şöyle demişti ' kıyıda köşede kalmış ve değeri bilinmeyen iki araba var bu piyasada, mazda6 ve alfa 159' demişti. Kismet...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Arkadaş çevresinde araba alınacaktır atıyorum ön plana Opel çıkmıştır ama muhabbet dönüp dolaşır illaki bana söz verilir, ama ne söz verme, bire bir emrivaki; "şimdi sana sorsak, Mazda dersin" :)

Niye Mazda diycem olm, Opel gibisi var mı? Hepsinde birer tuhaf şaşkınlık ve suskunluk... :D :D

Nasibinde Mazda olmayana, anlatamazsın illa gider bulaşır başka başka şeylere...

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Arkadaşlar iyi akşamlar. Genelde mazdadan kötü olduğu için değil yedek parçası pahalı olduğunu düşündükleri için uzak durmayı yeğliyorlar. Ama orjinal yedek parçası ucuz olan bir araba da gösteremiyorlar. Bu arabalar gerçek değerinde değil belki ama Bu da Bizim için faydalı diyorum Ben.

Ben önceki fs kasa 626 yı satarken Vosmer İzmir de çalışan üç kişi aramıştı. Burası DOD bayisi.

Moderatörün son düzenlenenleri:

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Nerede denk geldiğimi hatırlamıyorum, biri şöyle demişti ' kıyıda köşede kalmış ve değeri bilinmeyen iki araba var bu piyasada, mazda6 ve alfa 159' demişti. Kismet...
Bu video yu izledim , halk arasındaki alfaya bakış açısını haklı çıkartan bir paylaşım bence...alfaların ne kadar hassas,arızaya yatkın olduğunu anlatıyorlar...

mustafayk

Aktif
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Herkezin şöyle digi sözler aynı.mazda alınır mi piyasası yok parçaları pahalı diye.ama bizler alışılmışa meydan okumuş ve bizler biliyoruz bu guzularn değerini.ön yargısı olanlar ne biz gibi ön yargılarını yıka bilirler ne de guzularn değerini anlaya bilirler.

Üst Alt