Otomotiv Dünyasındaki Gelişmeler - Haberler (Genel)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Otomobil satışlarında %34'lük paya ulaşan SUV'da B sınıfın payı %16'dan %29'a yükselirken, C sınıfın payı ise %73'den 59'a geriledi.

Fiyatlardaki artışa paralel B-SUV payının C-SUV'a yaklaşması bekleniyor.

En çok SUV satan markalara baktığımızda, Dacia ilk sırada yer alırken, VW ikinci, Peugeot ise üçüncü sırada.

Fiat, Egea Cross ile listede 4'üncü sıraya yükseldi.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından düzenlenen “Türkiye’de Yılın Otomobili” seçiminde finale kalan 7 otomobil; Dacia Sandero Stepway, Fiat Egea Cross, Hyundai i20, Peugeot 208, Renault Captur, Skoda Octavia ve Toyota Yaris oldu.

Ekli dosyayı görüntüle 56498
Yılın otomobili Fiat Egea Cross

Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından düzenlenen 'Türkiye'de Yılın Otomobili' yarışmasının kazananı Fiat Egea Cross oldu. Bursalı model 3290 puan alarak finale kalan 7 otomobil arasından birinci seçildi.

Puanlama tasarım, yol tutuş, ergonomi, yakıt tüketimi, emisyon oranları, güvenlik, donanım seviyesi, fiyat-değer oranı dikkate alınarak yapıldı.

Hangi otomobil kaç puan aldı?

1. Fiat Egea Cross 3290 puan
  2. Skoda Octavia 3240 puan
  3. Peugeot 208 2980 puan
  4. Hyundai i20 2760 puan
  5. Toyota Yaris 2640 puan
  6. Dacia Sandero 2150 puan
  7. Renault Captur 1940 puan

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yılın otomobili Fiat Egea Cross

Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından düzenlenen 'Türkiye'de Yılın Otomobili' yarışmasının kazananı Fiat Egea Cross oldu. Bursalı model 3290 puan alarak finale kalan 7 otomobil arasından birinci seçildi.

Puanlama tasarım, yol tutuş, ergonomi, yakıt tüketimi, emisyon oranları, güvenlik, donanım seviyesi, fiyat-değer oranı dikkate alınarak yapıldı.

Hangi otomobil kaç puan aldı?

1. Fiat Egea Cross 3290 puan
  2. Skoda Octavia 3240 puan
  3. Peugeot 208 2980 puan
  4. Hyundai i20 2760 puan
  5. Toyota Yaris 2640 puan
  6. Dacia Sandero 2150 puan
  7. Renault Captur 1940 puan
Skoda'yı geçmesi dikkat çekici... :rolleyes:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Peugeot 308 SW

Bence çok şık..

57283
57284
57285

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Dayım bugün sıfır 2008 pejo aldı. Dış görüntü bence harika. İç genişlik diz mesafesi tavan yuksekligi iyi derecede, arkada üç kişi oturunca dar. Bugün kullandım, motor sesi yok, hızlanma çok iyi. Direksiyon hissiyatı güzel.
İç mekan kalitesiz hissi uyandırıyor,kol dayama yok, hız sabitleyicinin yeri çok saçma ve kullanışlı değil.
Genel itibariyle bana güzel geldi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Dayım bugün sıfır 2008 pejo aldı. Dış görüntü bence harika. İç genişlik diz mesafesi tavan yuksekligi iyi derecede, arkada üç kişi oturunca dar. Bugün kullandım, motor sesi yok, hızlanma çok iyi. Direksiyon hissiyatı güzel.
İç mekan kalitesiz hissi uyandırıyor,kol dayama yok, hız sabitleyicinin yeri çok saçma ve kullanışlı değil.
Sıfır olarak kötü araba yok zaten hocam, bizim gibi toplumlarda önemli olan araçların ne kadar dayanıklı ve ne kadar uzun ömürlü olduğu... :rolleyes:

Hayırlı olsun dayı beye, kazasız belasız günlerde kullanmak nasip olsun inşallah.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Pejo'nun yeni tasarım dilini beğeniyorum. Stellantis, PSA grubunda zaten Peugeot'yu prestij olarak kullanacak diye biliyorum, o bakımdan bir adım önde tutuyor Opel ve Citroen'den.. 130 HP fena değil ama uzun yolda 1.2 motor can sıkabilir mi bilmiyorum. Hayırlı olsun, güle güle kullansın, foruma çağır gelsin :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

2022 Honda Civic HB

57291
57292
57293

Son düzenleme:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
2030'dan itibaren Avrupa'da dizel/benzinli/hibrit otomobil satılamayacak çünkü;

AB'nin 14 Temmuz'da görüşülecek yeni emisyon hedeflerine göre şu an km başına ortalama 95 gram olan sınır 2030'da %60, 2035'te %100 indirilecek.

2030 sınırı hibritleri bile kurtarmıyor.

57296

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
2030'dan itibaren Avrupa'da dizel/benzinli/hibrit otomobil satılamayacak çünkü;

AB'nin 14 Temmuz'da görüşülecek yeni emisyon hedeflerine göre şu an km başına ortalama 95 gram olan sınır 2030'da %60, 2035'te %100 indirilecek.

2030 sınırı hibritleri bile kurtarmıyor.

Ekli dosyayı görüntüle 57296
Düşünün artık ne kadar geriden geldiğimizi... Bizim akıllılar da, dizel motorumuzu kendimiz üretiyoruz diye sallıyor... :kedicik:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Haziran ayında Fiat toplam satışlarda arayı iyice açtı, 14 bin 101 adetlik satış ve %17,67 pazar payıyla zirvedeki yerini korudu.

İlk 6 ayda ise Fiat 61.295 adetle rekor satışa ulaştı. En yakın takipçisi 43 bin adetle VW oldu.

57408

Haziranda hafif ticari araç satışlarında zirve Koç şirketleri arasında el değiştirdi.

Fiat, uzun bir süre sonra Ford’u geçerek haziranda ilk sıraya yerleşti. İlk 6 ay sonunda da Fiat, Ford’a yaklaştı.

57409

Son düzenleme:

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Porsche 911 modelini piyasaya sürmeden önce isim olarak 901 koymuş, Hatta 901 ismiyle bir miktar araba satmış. Fakat Peugeot ortasında 0 olan tüm 3 haneli sayıları araba model ismi olarak patentini almış olduğu için porsche'ye ismi değiştirmesi için ihtar çekmiş. Sonra 901'i 911 yapmışlar.
Porsche'nin 928 modeli için bmw girişimde bulunmamış mı? :koptum:

Üst Alt