Otomotiv Dünyasındaki Gelişmeler - Haberler (Genel)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin verileri, Aralık 2018'de ülkemizde en çok satışı yapılan markanın 10.624 adetle Renault olduğunu gösterdi.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Detroit Otomobil Fuarı'nın en çok ilgi gören modellerinden biri olan 341 beygirlik Subaru WRX STi S209'dan, yalnızca 500 adet üretileceği öğrenildi.

41877

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Kia'nın tanıtımını gerçekleştirdiği 291 beygirlik yeni SUV modeli Telluride, 8 kişilik oturma kapasitesine sahip olmasıyla dikkat çekti.

41911

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
BMW’nin geçtiğimiz gün tanıttığı 2019 model 7 serisinin kokpit görüntüsü.

41980

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ülkemizdeki teslimatlarına şubat ayında başlanacak Ferrari 488 Pista'nın fiyatı, vergiler dahil 5.147.805 TL olarak belirlendi!

42170

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Otomotiv devleri Lotus ve Williams Advanced Engineering, önümüzdeki dönemlerde geliştirecekleri spor arabalar için ortaklık kurma kararı aldılar.

42171

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Toyota, dizel otomobil satışına Türkiye'de de son vererek, ülkemizde bu konuda adım atan ilk marka oldu.
Kimseyi hedef almıyorum yanlış anlaşılmasın; kullanım kültürünü bilmeyen bir toplum için yakıtının da standart altında olması nedeniyle; binek araçlara "dizel" yakışmıyor düşünceme her mecrada karşı argüman üretenlerin düşüncelerini merak ediyorum... Ne oldu da, bütün dünya bu sevdadan vazgeçti... :mzkdnlmk:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Kimseyi hedef almıyorum yanlış anlaşılmasın; kullanım kültürünü bilmeyen bir toplum için yakıtının da standart altında olması nedeniyle; binek araçlara "dizel" yakışmıyor düşünceme her mecrada karşı argüman üretenlerin düşüncelerini merak ediyorum... Ne oldu da, bütün dünya bu sevdadan vazgeçti... :mzkdnlmk:
Abi sevdadan vazgeçme yok bence, mecburiyet. Binek aracın kullanım ruhuna ters olsa da kullanım amacına göre çok işe yaradığı kesindi, hele de gelişen bu teknolojiyle dizel motorlardan faydalanmak çok iyi olurdu ama maalesef çevresel faktörler engel oldu. Bir yandan da şunu düşünüyorum, çevreye dizel motorun verdiği zarar kadar zarar veren başka ürün yok mu yer yüzünde acaba, eğer varsa bu duyarlılık neden sadece dizel motorlar için var? Yoksa gelişen dünya düzeninde yeni çıkar meseleleri için mi motorine karşı bu tutum başlatıldı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi sevdadan vazgeçme yok bence, mecburiyet. Binek aracın kullanım ruhuna ters olsa da kullanım amacına göre çok işe yaradığı kesindi, hele de gelişen bu teknolojiyle dizel motorlardan faydalanmak çok iyi olurdu ama maalesef çevresel faktörler engel oldu. Bir yandan da şunu düşünüyorum, çevreye dizel motorun verdiği zarar kadar zarar veren başka ürün yok mu yer yüzünde acaba, eğer varsa bu duyarlılık neden sadece dizel motorlar için var? Yoksa gelişen dünya düzeninde yeni çıkar meseleleri için mi motorine karşı bu tutum başlatıldı.
Benim irdelediğim nokta orası işte... Bu motor, binek araçlarda kullanılarak peynir ekmek gibi satılmasına sebebiyet verirken, dizel'in şimdi öne sürülen olumsuzlukları yok muydu? VARDI... Bu tutarsızlığın, bu ikiyüzlülüğün sebebi daha farklı bir şeyler olmalı...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Benim irdelediğim nokta orası işte... Bu motor, binek araçlarda kullanılarak peynir ekmek gibi satılmasına sebebiyet verirken, dizel'in şimdi öne sürülen olumsuzlukları yok muydu? VARDI... Bu tutarsızlığın, bu ikiyüzlülüğün sebebi daha farklı bir şeyler olmalı...
Petrol devlerine göz dağı gibi bir şey sanırım, şimdilik benzine hala muhtaçlar (hybrid) yoksa benzine de bay bay deyip elektrik diyecekler. Bu durumda ne değerlenecek; bataryalar! Batarya ham maddeleri ve üretimleri nerede kimin ellerinde acaba..

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan

Abi bende düşününce çevreci yaklaşımla ve gürültüden dolayı dizele karşıyım ama lpg de dizel ile benzer NOX gazını veriyor. Sadece içindeki katı atık daha az.
Alternatif olara benzin, hybrid ve %100 elektrikli motor kalıyor.
Maalesef briçok firmada hybrid ve %100 elektrikli motor yok.
Mazda 3 yeni kasalar için benzin ve dizel arasında kalınca yakıt maliyeti olrak dizel öne geçiyor. Özellikle ikinci elde araç fiyatı makasının da kapanmış olması maddi olarak büyük avantaj.

Bence bu tutarsızlığı Volkwagenin diesel gate skandalı ortaya çıkardı. Çünkü az yakıt tüketmesi nedeni ile daha çevreci olduğu algısı gelişmiş ülkelerde yaygındı ki diesel gate ile bu inanç çöktü ve elektrik ve hybridin güçlenmes ile dizel savaşı kaybetti.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi bende düşününce çevreci yaklaşımla ve gürültüden dolayı dizele karşıyım ama lpg de dizel ile benzer NOX gazını veriyor. Sadece içindeki katı atık daha az.
Alternatif olara benzin, hybrid ve %100 elektrikli motor kalıyor.
Maalesef briçok firmada hybrid ve %100 elektrikli motor yok.
Mazda 3 yeni kasalar için benzin ve dizel arasında kalınca yakıt maliyeti olrak dizel öne geçiyor. Özellikle ikinci elde araç fiyatı makasının da kapanmış olması maddi olarak büyük avantaj.

Bence bu tutarsızlığı Volkwagenin diesel gate skandalı ortaya çıkardı. Çünkü az yakıt tüketmesi nedeni ile daha çevreci olduğu algısı gelişmiş ülkelerde yaygındı ki diesel gate ile bu inanç çöktü ve elektrik ve hybridin güçlenmes ile dizel savaşı kaybetti.
:harika::harika:

Şahsi olarak dizele gıcıklığım;

*O sesi binek bir arabaya yakıştıramıyorum
*Dizel'in kullanım kültürü farklıdır, bilemezsen ömründen ömür yersin
*Satın alırken gereksiz yere pahalı olması, kullanırken bu pahalılığın farkında olmayarak, ucuza yakıt alındığı hissinin oluşması
*İşletme/bakım maliyetlerinin fazla olması

Başlıklarından oluşmakta. Çevre konusu herkes gibi bende de; Otuzsekizinci Planda... :krnz:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Kaynağı incelerken Mazda 3'ün Awd olarak yıllardır bu pazarda var olduğunu da öğrenmiş oldum.

2019'da Kanada'da kullanılabilen, dört tekerlekten çekişli, uygun fiyatlı en iyi 10 aracın yeni güncellenmiş listesi (fiyatlar CAD'de listelenmiştir)

10 - Mitsubishi RVR SE (ASX) 4WD - 26,998 ABD doları

9 - Mazda 3 GS i-Aktif AWD - 26.000 ABD Doları

8 - Volkswagen Golf SportWagen 4MOTION - 25.900 ABD Doları

7 - Subaru Legacy 2.5i - 24,995 ABD Doları

6 - Ford EcoSport S AWD (KUGA) - 24.599 ABD Doları

5 - Subaru Crosstrek (XV) - 23.695 $

4 - Nissan Qashqai S 4WD - 23,198 ABD doları

3 - Hyundai Kona Essential 4WD - 23,099 ABD Doları

2 - Mazda CX-3 GX 4WD - 21,045 ABD Doları

1 - Subaru Impreza - $ 19,995

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
0'dan 100'e 7.9 saniyede çıkabilen V6 motorlu Mercedes-Benz X-Class'ın başlangıç fiyatının, 327 bin TL olacağı belirtiliyor.

42227

Üst Alt