Mazda 6 GH (2007-13) Otomatik Vites Geçiş Sorunu ve Vuruntu Problemi

Lazhakan6161

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
100, 120km hızla gıderken arac 5. Viteste gaza tam basınca 3. Vites e gecıs yapıyor geçiş yaparken sarsıntı oluyor. Bır cok kez gaz ayarı yaptırdım. Sanzıman cı sanzuman da sorun yok dıyor motor arıza ışıgı hıç birsekılde yanmıyor . benzınde kullanınca aynı sorun var. Yardım ve önerilerinizi bekliyorum.

Dıp not; 70 ,80 km hızla gıderken gaza tam basınca 2. Vıtes e gecıyor ve sarsıntı yok.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Eğer ki herhangi bir mekanik arıza olmadığını düşünüyorsanız şanzıman yağını değiştirmekten olaya başlayabilirsiniz. Bu yöntemle vites geçişlerindeki sarsıntının giderildiği bir çok deneyime şahit olduk. Bu hem aracınız için sağlıklı hem de basit bir başlangıç olabilir problemi çözmek için.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Önceki konuları okuyun. Şanzıman yağı en son ne zaman değişti. 50 bin km den fazlaysa kitapçıkta yazan standartlara uygun bir yağ ile filtresini değiştirin. Sonrasında da Veli abinin sunduğu ve benim de memnun kaldığım liqui moly nin atf additive katkısını şanzıman yağına ekleyin. Sorunların büyük oranda azaldığını göreceksiniz.

Eğer lpgci yolda ayar yapmıyorsa ve sıkıntı yok diyorsa da ondandır, yolda her devir için düzgün ayar yapılmalı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benzinde de aynı sorun varsa, lpg seçeneğini şimdilik eleyin... Sıfırlanması muhtemel donanımları göz önünde bulundurarak (otomatik cam ayarları, radyo frekansları vs.) akü kutup başından sistemi sıfırlayın. Yağ ve filtre değişimi ile Liki Moli atf katkısı fayda sağlayabilir...

Birde şu var gaza ne kadar ani yüklenirsen şanzıman devrin gerektirdiği o vitese düşer bunu yaparken sarsıntı daha önce yok muydu? Yeni mi başladı?

Lazhakan6161

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Eğer ki herhangi bir mekanik arıza olmadığını düşünüyorsanız şanzıman yağını değiştirmekten olaya başlayabilirsiniz. Bu yöntemle vites geçişlerindeki sarsıntının giderildiği bir çok deneyime şahit olduk. Bu hem aracınız için sağlıklı hem de basit bir başlangıç olabilir problemi çözmek için.
Şanzıman yağinı değiştirdim yanlız şanzıman yağ filtresi değişmedi bundaki filtre tel olduğu için değişmesi gerekmiyormuş dedi şanzımancı veya elinde uygun filtre yoktu. 5.000 km oldu yağ değişeli
Mesaj otomatik birleştirildi:

Birde bu şanzıman 7 8 lt yağ alıyormuş yağ deşiminde 4 litre yağ değişti önümüzdeki günlerde tekrar yağ değiştireceğim eğer filtre değişiyorsa temin edebileceğim bi yer önerebilirmisiniz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Orijinal filtre serviste, yan sanayi fitre parçacılarda olur. Tabi varsa. Yağ değişimi tek seferde 7-8 litre ile yapılmalı ki, amacına hizmet etsin.

www.mazdaekinci.com

Adem Ustam ile irtibata geçersen yardımcı olur.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Şanzıman yağinı değiştirdim yanlız şanzıman yağ filtresi değişmedi bundaki filtre tel olduğu için değişmesi gerekmiyormuş dedi şanzımancı veya elinde uygun filtre yoktu. 5.000 km oldu yağ değişeli

Birde bu şanzıman 7 8 lt yağ alıyormuş yağ deşiminde 4 litre yağ değişti önümüzdeki günlerde tekrar yağ değiştireceğim eğer filtre değişiyorsa temin edebileceğim bi yer önerebilirmisiniz.
Yağı değiştim diyemeyiz bu şekilde bilgin olsun, filtre değişip yağın tamamı yenilenmediği sürece bir anlamı yok.

Lazhakan6161

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Yağı değiştim diyemeyiz bu şekilde bilgin olsun, filtre değişip yağın tamamı yenilenmediği sürece bir anlamı yok.
Ne yapalım yani şanzıman yağınii değişmek için sanzımanj komple sökelim mi ?

Öncelikli olarak değişmesi gerekiyormu?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ne yapalım yani şanzıman yağınii değişmek için sanzımanj komple sökelim mi ?

Öncelikli olarak değişmesi gerekiyormu?
Komple sökmeye gerek kalmadan değişimi yapmak mümkün, filtre değişmesi için de şanzımanı komple sökmek gibi bir durum söz konusu değil.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Lazkan6161, otomatik araçlardaki tork konvertörlü şanzıman sağlam olsa da yağa karşı hassastırlar. Uzun süre sağlamlıklarını korumaları için yağlarının belli aralıkla değişim prosedürüne uygun değişmesi gerekir. Sizde değişmemiş, ne filtre ne de yağın yarısı. Haliyle araca yapılan masrafları yük olarak görmezseniz o da sizi yarı yolda bırakmaz. En sağlam, en az sorun veren marka olması, hiç sorun vermediği anlamına gelmiyor ve bu nedenle yedek parça fiyatları yüksek. Ama D segmenti ve otomatik bir araç alınıyorsa bunlara da katlanılmalı.

Lazhakan6161

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Arkadaşlar hepiniz soyledıgınız konularda haklısınız tesekkır ediyorum . lakın kımse benım yazdığımı okumuyor tam olarak . domestos abi seni ayırıyorum.

Arkadaşlar 7 8 lıtre yağın tork konvertoru plakaların ve dişlilerin arasında kaldıgı için tek seferde karterden değişme yaparken değişmediğini söylemek istedim. Ama siz anlayamadınız filtre olayına gelince yekrar edıyorum . bu aractaki filtre tellı metal bir filtreymiş bunu şanzıman bakım yapan ATS sanzıman nail usta söyledi. Bende dıyorum ki acaba adamların elinde bu filtre yoltu da ondan mı değişmesi gerekmiyor dedi. Lütfen konuyla ilgisi deil. Bilgisi olan varsa yardımcı olsun.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Arkadaşlar hepiniz soyledıgınız konularda haklısınız tesekkır ediyorum . lakın kımse benım yazdığımı okumuyor tam olarak . domestos abi seni ayırıyorum.

Arkadaşlar 7 8 lıtre yağın tork konvertoru plakaların ve dişlilerin arasında kaldıgı için tek seferde karterden değişme yaparken değişmediğini söylemek istedim. Ama siz anlayamadınız filtre olayına gelince yekrar edıyorum . bu aractaki filtre tellı metal bir filtreymiş bunu şanzıman bakım yapan ATS sanzıman nail usta söyledi. Bende dıyorum ki acaba adamların elinde bu filtre yoltu da ondan mı değişmesi gerekmiyor dedi. Lütfen konuyla ilgisi deil. Bilgisi olan varsa yardımcı olsun.
Forumdaki şanzıman yağı değişim konularını okusanız nasıl değiştirildiğini görürdünüz.
Radyatörden şanzımana dönen yağ borusu çıkartılıp marş yapılıyor. Temiz yağ gelince boru geri takılıyor motor istop edilip yağ tamamlanıyor.
Toyotalarda şanzıman filtresi yoktur değişmez. Bu nedenle ustanız mazdadan anlamıyorsa değişmeyeceğini düşünmüş olabilir fakat o filtre önemlidir, metal tozları tutar.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Senin yazdıklarını okuyoruz okumasına ve konuya yazanlar da bildiği şeyleri yazıyor haklı ve doğru olarak, bütün mesele herkesin yazdığı şeyler ile ustanın sana söylediği şeylerin beyin fırtınasına dönüşmüş olması, yani yazılanların hepsi doğru ve güzel bilgiler fakat kopuk kopuk olduğu için senin kafa doğal olarak karıştı. :)

Toparlayalım;

1- Ustanın söylemiş olduğu bu filtre eğer değişim yapılmayan türdeki (hava filtrelerinde var bu durum) filtrelerden ise tamam değişim yapmana gerek yok denilebilir.

2- Plaka ve dişlilerin arasında kalan yağ, bir üstte ve daha önceki konularda @MutluTEKİR in bahsetmiş olduğu şekilde yağ değişimi yapılarak tamamen yeni yağ sisteme konuluyor. En sağlıklısı ve en doğru yöntem de bu şekilde şanzıman yağı değişimi yapmaktır bana göre. Atıyorum 7 litre kapasiteli bir şanzımanın 4 litre yağını boşaltıp yerine 4 litre konulduğunda, içinde kalan 3 litre kirli yağın yeni yağın "yeni"liğine zarar vermiş olma ihtimali var. Bazıları sonra bir daha 4 litre boşaltıp yeni yağ koyuyorlar, çayın demini açmak için su ilavesi yapmak gibi bir şey bence. :D

3- Filtreyi görmediğim için bir şey diyemiyorum fakat, yağ değişimini şanzımandaki yağı tamamen boşaltacak şekilde yani Mutlu hocamın bahsetmiş olduğu şekilde yaptırmak en sağlıklı olanı.

Anlaşılmayan başka noktalar varsa, netleştirelim ki, yapılan işler sonuca gerektiği gibi etki etsin. :)

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Şanzıman yağı değiştiren var mı gh kasa larda?

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Şanzıman yağı değiştiren var mı gh kasa larda?
Bir ay civarı önce değiştirdim. Koskoca mersinde, servis dahil, yağın tamamını değişecek babayiğit(!) bulamadım. Hem bilgi sahibi olan yok hem de risk alamıyorlar. Böyle olunca 4 litre+filtre değiştik yola devam. Bir sonraki yağ değişiminde de tekrar 4 litre değiştirmeyi düşünüyorum kısmetse

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Bir ay civarı önce değiştirdim. Koskoca mersinde, servis dahil, yağın tamamını değişecek babayiğit(!) bulamadım. Hem bilgi sahibi olan yok hem de risk alamıyorlar. Böyle olunca 4 litre+filtre değiştik yola devam. Bir sonraki yağ değişiminde de tekrar 4 litre değiştirmeyi düşünüyorum kısmetse
Servise ben de dedim radyator den boşaltıp tamamını değişelim diye de kabul etmediler onlarda aynı değiştiriyor

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Servise ben de dedim radyator den boşaltıp tamamını değişelim diye de kabul etmediler onlarda aynı değiştiriyor
Radyatöre gelen hortumlardan alıp değişim yapan makine var bu iş için, çok da basit bir işlem. Sokakta yapan vatandaşlar var. Şanzıman ustasıyım diyen adam neden bu makineyi almaz, hala anlamam

Üst Alt