Mazda 3 BL (2009-13) Otomatik Şanzımanda Yağ Değişimi Sonrası Oluşan Sorunlar

ankaraxxx

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Siyah Hatchback
merhabalar öncelikle herkese hayırlı ve sağlıklı günler diliyorum.mazda 3 2010 otomatik bl kasa sahibiyim.araçımda birden fazla çok sorun bulunmakta ankarada bir kaç ustaya gittim ve malesef herkes birşey söyleyip ordan oraya gönderme peşindeler başına gelen vardır belkş diye yardımlarını bekliyorum değerli ustalar ve kardeşler

1-aracım 230 000 km de ve otomatik şanzuman yagını 5000 km once tam tesisatlı değiştirdim.değişimden önce hiçbir sorun yokken şu an aracın vites geçişlerinde sarsındı var (kesinlilke vuruntu değil)

2-arac vites geçişlerinde rolantide takılıyor ve daha sonra vites atıyor oda hali ile silkeleme yapıyor.

3-aracımda giderken örneğin 3000 devirlerde araç motoru bağırıyor ama 3100 devirde bağırma sesi gidiyor enteresan şekilde rolantide sıkıntılar yaşıyorum.

4-aracım bildiğiniz gitmiyor çekmiyor özellikle yokuşlarda düz yolda bile sanki arabayı birşey tutuyor ve inanılmaz benzin ve lpg yakmaya başladı.80 km hızla giderken arac 4.cü viteste gidiyor 80 km hızla giden bir araba 4 vitestemi gider bazen hızım 60 km iken bile araç 4 viteste devam ediyor.ve gaza basınca hali ile vites küçültüp yüksek devirde bağırmmaya başlıyor.düz yolda giderlen bazen aracın gazına basmama rağmen rolantide takılı kalıp sanki birşeye takılıyor gibi daha sonra devir yükseliyor.

5-boğaz kelebeği temizlendi bujiler değişti vuruntu sensörü değişti şanzıman yağı 5000 km once değişti motor yağı 1000 km once değişti

çok acil yardımlarınızı bekliyorum lütfen saygılar dostlar..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
1-Yanlış yere açtığın konu ilgili bölüme taşındı.

2-Forumda acil yardım imdat vs gibi hususlar dikkate alınmaz, müsait ve bilgi tecrübe sahibi olanlar konuyu/mesajı görünce yazar.

3-şanzıman yağı komple makine ile mi değişim yapıldı, değişimi yapan yer bu işlemin bilincinde mi?

4-çıkan yağın içinde metal parçacıkları var mıydı? (kontrol şart)

5-Akü kutup başları sökülerek sistem resetlendi mi?

6-Liqui Moly nin otomatik şanzıman katkısı var kullandım ve faydasını gördüm, tavsiye ettiklerimden de olumsuz dönüş olmadı, sorumluluk sana ait şekilde kullanabilirsin.

7-forumun ilgili bölümlerindeki otomatik şanzıman yağ değişimi ve tercihi ile ilgili konuları okumanı tavsiye ederim.

Kolay gelsin, gelişmeleri bekliyoruz.

ankaraxxx

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Siyah Hatchback
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
1-Yanlış yere açtığın konu ilgili bölüme taşındı.

2-Forumda acil yardım imdat vs gibi hususlar dikkate alınmaz, müsait ve bilgi tecrübe sahibi olanlar konuyu/mesajı görünce yazar.

3-şanzıman yağı komple makine ile mi değişim yapıldı, değişimi yapan yer bu işlemin bilincinde mi?

4-çıkan yağın içinde metal parçacıkları var mıydı? (kontrol şart)

5-Akü kutup başları sökülerek sistem resetlendi mi?

6-Liqui Moly nin otomatik şanzıman katkısı var kullandım ve faydasını gördüm, tavsiye ettiklerimden de olumsuz dönüş olmadı, sorumluluk sana ait şekilde kullanabilirsin.

7-forumun ilgili bölümlerindeki otomatik şanzıman yağ değişimi ve tercihi ile ilgili konuları okumanı tavsiye ederim.

Kolay gelsin, gelişmeleri bekliyoruz.
kusura bakmayın yeni üye olduğum için bilmiyorum.hayır makine ile değişmedi komple içi açılıp temizlendi ve 7 litre yağ konuldu ustanın dediği şansumanında bir sıkıntı olmadığı yönündeydi. sistem resetleme yapılmadı ilk defa sizden duydum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
kusura bakmayın yeni üye olduğum için bilmiyorum.hayır makine ile değişmedi komple içi açılıp temizlendi ve 7 litre yağ konuldu ustanın dediği şansumanında bir sıkıntı olmadığı yönündeydi. sistem resetleme yapılmadı ilk defa sizden duydum.
Resetleme bir nebze çözüm olabiliyor ama içi açılıp temizlenen ve komple yeni yağ konulan şanzımanın bu tepkiyi vermesi hoş değil... Bazıları, şanzımanın vites geçişlerinde sıkıntı yoksa yağ değişimi yaptırmayın görüşü burada devreye girmiş olabilir. Kullanıma bağlı zamanla düzelir belki.

Verdiği tepkileri Şanzımandan anlayan ustaya göstermekte fayda var.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Şanzımandaki problemlerin tespiti veya gözlemlenmesi için araç benzinde kullanılmalı karşılaştırılmalı
ateşleme sisteminde hata olmamalı
biraz benzinde sürüp gözlemleyin derim öyle benzine alıp 1-2 km değil :) yani orjinal halinde ne yapıyor görmek lazım

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Komple kısmını anlamadım?

Komple içi açılıp derken ki kasıt karteri açtı başka bişey daha açtı mı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@ankaraxxx 4 şubatta konu açılıp ertesi gün sırra kadem basıldığı için konu da öksüz kalmış maalesef.

:confused:

Araç Markası
2011 Mazda 3
Aşağıdaki linkte yaşadığım sorunla bu konunun bağlantısı olabilir mi? Çünkü benim de yaşadığım sorun yağ değişiminden 3-4bin km sonra oluştu. Ve bu konuya Domestos’un yazdığı 7 sorunun hepsine de cevabım hayır.
Not: Yağ fazla eklenmişti. 1.000 km sonra fazla yağ çıkarıldı. Sorunum bu aşamadan sonra başlamıştı.

Mazda 3 BL (2009-13) - Çözülemeyen Otomatik Şanzıman Arıza Işığı Sorunu

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aşağıdaki linkte yaşadığım sorunla bu konunun bağlantısı olabilir mi? Çünkü benim de yaşadığım sorun yağ değişiminden 3-4bin km sonra oluştu. Ve bu konuya Domestos’un yazdığı 7 sorunun hepsine de cevabım hayır.
Not: Yağ fazla eklenmişti. 1.000 km sonra fazla yağ çıkarıldı. Sorunum bu aşamadan sonra başlamıştı.

Mazda 3 BL (2009-13) - Çözülemeyen Otomatik Şanzıman Arıza Işığı Sorunu
Konu sahibi, sıkıntısını yazıp gittiği için sorunun akibetini bilemiyoruz işte. Şu oldu veya bu olmadı demek çok zor değil aslında.

Keşke, önceden bazı şeyleri tahmin edebilsek ama mümkün değil.

Üst Alt