Mazda 323 BJ (1999-03) Otomatik Şanzımanda Gaza Basınca Gelen Uğultu

KaucukAjan

Sessiz
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Benim aracım Mazda 323 2001 otomatik vites.

Yaklaşık 1 aydır araçta bir ses var 2 ustaya gösterdim kaynağını bulamadılar.

Sorun şöyle.

Arabayı çalıştırdım. P de ve N de hiçbir sorunlu ses yok. Arabayı R, D, S yada L ye alıp frene basıyorum yada el frenini çekiyorum yani arabanın hareket etmesini önlüyorum. Kapotun içinden bir uğultu sesi geliyor. Diyelim ki araç D de iken frenden çektim ayağımı, gaza hiç basmadan araba kendisi hareket ediyor ya. 2-3 saniye hereket edince bu uğultu sesi geçiyor. Hareket halindeyken gaza dokunduğum gibi uğultu sesi geliyor.

Umarım anlatabilmişimdir. Sizce neyden kaynaklıdır ve nasıl çözülür? Daha önce yaşayan oldu mu bu durumu?

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Boşta gaz verince uğultu yoksa ses şanzıman kaynaklı diyebiliriz. Şanzımanın yağı ve bakımları tam mı?

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Anladığım kadarı ile ses devamlı gelmiyor ve sadece fren basmalarından sonra gaz verdimi kısa süre gelip sonra kesiliyor.

Aynı sorun şu an benim 323'te de var ve usta sağ ön fren balatasının sıktıktan sonra bırakmadığını ve biraz hareket sonrası bıraktığı için bu sesin geldiğini söyledi. Muhtemelen senin sıkıntı da bu şekilde.

KaucukAjan

Sessiz
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Cevabınız için teşekkür ederim. Doğrudur. Ben aracı aldığımdan beri şanzıman ile ilgili hiçbirşey yaptırmadım. Şanzımanın yağına baktım dün siyahımsı bir su var ve olması gereken yerde.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Cevabınız için teşekkür ederim. Doğrudur. Ben aracı aldığımdan beri şanzıman ile ilgili hiçbirşey yaptırmadım. Şanzımanın yağına baktım dün siyahımsı bir su var ve olması gereken yerde.
Şanzıman yağını değiştirmekte fayda var. Uğultu buradan kaynaklı olmasa bile.

KaucukAjan

Sessiz
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Arkadaşlar bugün uzun yol yaptım bişi farkettim.

Yakup hocamın dediği gibi bişi farkettim.

Arabada uzun sğre fren basmayınca ses yok. Otoyolda frene hiç basmadan hızımı 10 km kadar indirdim uzun bir süre de frene basmamıştım. Gaza basıp hızlandığımda ses gelmiyordu.
Ancak aklıma takılan nokta şu. Araba hareket etmiyorken vites takılı iken ses neden yapıyor? Sonuçta lastik dönmüyor. Diğer aklima takılan nokta da gaza basınca ses yapıyo gazdan ayağımı çekince ses gidiyor. Bugünki tecrübeme göre de frenle de alakalı sanırım. Bulunduğun yerdeki ustalara güvenmiyorum anlamıyorlar zaten 1 aydır çözemediler.

KaucukAjan

Sessiz
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Arkadaşlar merhaba,

Cuma günü şanzıman yağı değişti filtresi temizlendi. Seste pek bi düzelme yok. Usta uzun yolda yağ ısındığı için ses azalıyor dedi. Pazartesi katkı mı ne koyacaklarmış şanzımana öyle bir deneyelim dedi. Başka bir usta da şanzıman tork konvertörü arızalı olabilir dedi. Bu ustaların hiç biri şanzımandan anlamıyor kendileri de söylüyorlar bunu. Kıbrısta otomatik şanzıman ustası da benim bildiğim kadarı ile yok.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Arkadaşlar merhaba,

Cuma günü şanzıman yağı değişti filtresi temizlendi. Seste pek bi düzelme yok. Usta uzun yolda yağ ısındığı için ses azalıyor dedi. Pazartesi katkı mı ne koyacaklarmış şanzımana öyle bir deneyelim dedi. Başka bir usta da şanzıman tork konvertörü arızalı olabilir dedi. Bu ustaların hiç biri şanzımandan anlamıyor kendileri de söylüyorlar bunu. Kıbrısta otomatik şanzıman ustası da benim bildiğim kadarı ile yok.
Kıbrıs'ta usta yoksa şanzımanı söktürüp Türkiye'ye yollayın revizyon olsun dicem ama maliyeti oradaki bir 323 parası kadar olur sanırım ?
Aracın km'si nedir?

KaucukAjan

Sessiz
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Kıbrıs'ta usta yoksa şanzımanı söktürüp Türkiye'ye yollayın revizyon olsun dicem ama maliyeti oradaki bir 323 parası kadar olur sanırım ?
Aracın km'si nedir?
Aracın piyasası 15-16 bin TL civarı.

Kilometresi 145.000 lerde. Ama ben 6-7 ay önce aldım bu arabayı. Muhtemelen daha önceden kilometresi ile oynanmıştır. Ben aldığım zaman 110.000 lerde idi.

Çıkma şanzıman bulup buraya getirme şansım nedir acaba? Yada çıkma bir şanzıman kaça patlar bana? Hani fiyat uyarsa yerde kesinse aynı gün gelir alır geri dönerim.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Aracın piyasası 15-16 bin TL civarı.

Kilometresi 145.000 lerde. Ama ben 6-7 ay önce aldım bu arabayı. Muhtemelen daha önceden kilometresi ile oynanmıştır. Ben aldığım zaman 110.000 lerde idi.

Çıkma şanzıman bulup buraya getirme şansım nedir acaba? Yada çıkma bir şanzıman kaça patlar bana? Hani fiyat uyarsa yerde kesinse aynı gün gelir alır geri dönerim.
Çıkma şanzıman almaktansa mevcut şanzımanı revizyon ettirmek daha mantıklı olur. Şu haliyle hareket edebildiğine göre hasar büyük değil revizyon maliyetide ona göre uygun olur diye düşünüyorum. Çıkma şanzıman'da 3 bin liradan aşağı zor bulunur ve eski şanzımanıda üste isterler.

www.otomatikvites.com şanzımanı buraya yollayıp revize edebilirlermi bir sorun isterseniz

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Hocam sizden gelen ses videodaki gibi cızırtı sesi mi? Bende Kıbrıs'ta yaşıyorum. Kıbrıs'ta birkaç tane otomatik șanzıman ustası var ama Türkiye'deki gibi makinaya bağlayıp test etme falan yok. Lefkoşa sanayi bölgesinde Arkadaş pastanesi karşısında bir otomatik şanzımancı var isterseniz bir gösterin. Çıkma olarak Türkiye'den getirmenize gerek yok Kıbrıs bu araçların çıkma parçasıyla dolu. Sanayi bölgesinde Topline,Japtec gibi birçok çıkma parça satan var onlara bir sorun derim. Benim șanzımanda da ufak bir sorun var gittim o bahsettiğim ustaya bana direk șanzımanın sokulup revizyon yapılması lazım dedi ve 2000-3000 arası fiyat verdi. Ben șanzımanda revizyona gerek olmadığına inandığım için kendi sorunumu kendim çözme yoluna gidiyorum. Bakalım inşaAllah sonuç alırım.

KaucukAjan

Sessiz
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Merhaba iyi geceler arkadaşlar.

Son durumu paylaşıyorum.

Şanzıman tamiri yapıldı.

Tork konvertörü mü ne o değişti şanzımanın içindeki ve birkaç şey daha yapılmış. Yağı şimdi kırmızı renkte.

Arabayı bugün öğleden sonra aldım. İlk teste çıktım ustayla vites geçiilerinde araba titretiyor baya. Ustaya bu nedir daha önce yoktu dedim. O da şanzıman yapdan tamamen arıtılıp söküldü ve yeni yağ konuldu içine biraz sürülmesi lazım ki bu tekleme yada sarsıntı mı diyeyim bilemedim öyle geçer dedi.

2-3 km yol yaptım sanırım tekleme şiddeti azaldı. Ama emin değilim acaba ben mi aracın teklemesine alıştım yoksa cidden aracı kullandıkça şanzımanda yağ dolaşımı arttıkça uyum sağlıyor bilemedim.

Sizce nedir mesele?

KaucukAjan

Sessiz
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Son durum.

Vites geçmiyor.

Araba boştaymış gibi gaz verince bağırıyor vs. vs.

Yaptırmadan önce böyle şey yoktu. Hold yanıp sönüyordu bi ara kapattım açtım arabayı hold düzeldi. 4 lüyle geldim eve.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Son durum.

Vites geçmiyor.

Araba boştaymış gibi gaz verince bağırıyor vs. vs.

Yaptırmadan önce böyle şey yoktu. Hold yanıp sönüyordu bi ara kapattım açtım arabayı hold düzeldi. 4 lüyle geldim eve.
Akü kutup başını söküp takarak sistemi resetle, naçizane aklıma gelen bu oldu. :(

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Çok geçmiş olsun
Tork konvektörü çıkmamı sıfır mı takıldı?
En alt vites te yavaşça gelmeye çalışın diyeceğim ama gelmişsiniz sanırım. Sanırım bir şeyler ters gitti tamirat da :(

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Aracınızın bilgisayar bağlantısı OBD1 mi OBD 2 mi. Eğer OBD2 ise bilgisayara bağlayıp hata kodunu okutabilirsiniz. Eğer OBD1 ise yanan hold ışığında hata kodu okuyabiliyorsunuz yanlış hatırlamıyorsam. Eğer vitese hiç geçmiyorsa ve hold ışığı yanıyorsa sanziman üzerinde vites halatının bağlı olduğu yerde vites konum sensörü var onun soketini sokup tekrar takın belki tam yerine oturmadiysa çıkmış olabilir. Ama ilk fırsatta tamir ettirdiginiz yere götürün.

KaucukAjan

Sessiz
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Mesajlar için teşekkür ederim. Sırayla cevaplamaya çalışayım arkadaşlar.

Akü bağlantısını çıkartıp takmanın çözüm olacağını sanmıyorum çünkü mekanik bir sorun olduğu bariz.

Tork konvertörü sıfır takıldı.

Bu OBD konusunda hiçbir bilgim yok açıkcası. Dün aldığımda arabayı vitesler geçiyordu 160 a kadar bastım 5 vitesi de sürdüm test ettim. Bugün ise araba vitesleri geçirmemeye başladı. Bazen 4. Vitese geçmedi bazen 3 bazen 5. Yani 40km hızdayken 50 ye çıkmak için araba bağırıyor. Nasıl bağırıyor söyliyim sanki N ye alıp gaza basıyormuşum gibi bağırıyor.

Mesela 1 vitesde bastm gaza hiç bırakmıyorum gazı 2. Vites geçiyo 3. Vites geçemiyor. Gazı bırakınca 3. Vitese geçiyor ve bazen de geçemiyor N ye almış gibi bağırıyor. Sabah götürecem aynı yere.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Sorun şanzıman yağının komple değişmesinden olabilir mi acaba?
YouTube'da bir üye, şanzıman yağı kısa sürede değişmeyen aracın uzun vadede komple değişince sorun olabiliceği iddiasında bulunmuş...
Screenshot_2019-03-23-12-31-31-049_com.google.android.youtube.jpg

İstanbulda Mazda otomatik şanzımanından anlayan bir servis var telefon ile isterseniz bir görüşün belki yardımı dokunur
FB_IMG_1553333552091.jpg

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Ben de şanzıman yağını tam degiștirdikten sonra vitesi D'ye alınca vuruntulu geçiyor 1'den 2 ye geçerken hafif vuruntu ve 2 den 3'e geçerken boşa alır gibi bekleme yapıyordu. Ben boğaz kelebeğini de temizlemiștim sorunu tam olarak sanziman yağ değişiminden mi yoksa boğaz kelebeğinden mi çözemedim. Șanzımancı direk sanziman dedi ama ben sanziman olduğunu düşünmediğim için boğaz kelebeği, rolanti motoru, tps sensörü gibi parçaları elden geçirdim. Su an D'ye alınca vuruntu yok diyebilirim hatta bazen hiç hissettirmiyor. 1 den 2 ye geçişlerde ve 2 den 3 e geçişlerde olan sorun ise her zaman yapmıyor. Ben sorunun sanziman da olduğunu hala düşünmüyorum. Çünkü aracın devir saati gaz verip bırakınca yavaş yavas düşüyor sanki(1.seri Ford focuslar ile bizim sanziman lar aynı ve birçok Ford kullanıcısı devir saatinin geç düşmesinden şikayet etmiş).İhtimalleri göz önünde bulunduruyorum;egzozun tıkanmış olması, enjektorlerin sorunlu olması, bir yerlerden hava alması gibi. Müsait bir zamanda hepsini test edecem. Sanziman selenoidlerini, sanziman hız sensörünü ve sanziman yağı sıcaklık sensörünü soket kısmından ohm değerlerini olçtüm sorun yok gibi ama müsait zamanda sanziman selenoidlerini sokup test ederim inşaAllah.

Son düzenleme:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Bu otomatik şanzıman yağı değişimi ile ilgili ben de bir cümle aktarayım fakat doğrudur ya da yanlıştır demiyorum.

Tam olarak değişim olmasa bile çoğumuzun (hatta ben de dahil) şanzıman yağını değiştirmenin @HakanEMRE 'nin mesajında yazdığı gibi kaçırmalara neden olabileceğini şanzımancı bir ustamız da belirtmişti. Yani makine ile komple değişmesek bile normal (boşaltıp doldurma) değişimle bile koyduğumuz yaklaşık 4-5 litre yağın (ki bu şanzıman içindeki yağın neredeyse yarısı kadarı oluyor) şanzımanın içindeki basıncı düşürdüğünü söylemişti. O yüzden uzun süre yağı değiştirilmemiş ve yüksek km yapmış bir şanzımanın yağı değiştirilmemeli gerekiyorsa sadece ilavelerle tamamlanmalı ve o şekilde kullanılmalı, deniyor.

Tabi bu iddia çok kafa karıştırıcı. Yani "günümüz teknlolojisi ve kimyasıyla üretilen yeni bir yağ, nasıl oluyor da yıllanmış bir yağın yaptığı görevi yapamıyor?" dedirttiriyor. :rolleyes:

Üst Alt