Mazda 6 GH (2007-13) Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Merhaba abiler, arkadaşlar. Bakım bölümünde şanzıman yağı değişimi ile ilgili konu göremediğim için yazma ihtiyaci duydum.

Bugün sanayide tanidigim bir tamirciden ara sıra yaptigim gibi dükkanının anahtarını aldım ve şanzıman yağını değiştirme niyeti ile sabahtan ise başladım. Bizim araçlarda ki yağın tamamını değiştirememe problemi yüzünden servisi tercih etmedim. Kendim deneyip başarılı bir sonuca ulaşırsam bir daha şanzıman yağı değişim derdim olmaz diye düşünüyordum.

İlk olarak sanziman iç temizliği yaptım. Katkiyı sıcak sanzimana koyup 20 dk kadar çalıştırdım ve ara sıra vitesleri dolaştirdım. Sonra şanzıman tipasinı açtım. Servis yaklaşık 4 litre değişir en fazla demişti. Ama benim tipadan 5 lt yağ döküldü tam olarak. Bunları ölçekle olctugum için net söylüyorum. Sonra şanzıman karterini söktüm. Filtreyi çıkardım ve yarım litreye yakın da filtreden yağ cikti. Sonra marş yaptım 20 sn kadar çalıştırdım ve stop ettim. Bir litreye yakın da stop ettikten sonra yağ döküldü. Uzun süre suzulmesine müsade ettim ve toplamda 6.75 lt kadar eski yağ çıkardım araçtan. Bizim şanzıman ların 9 lt aldığını düşünürsek bence baya iyi yağ aldım. Aslında radyator den boşaltmayı düşünüyordum ama şanzıman radyatörü nü bulamadım. Ustayı aradım ve seninkinde olmayabilir soğutucu içindedir dedi. Oyle olunca içinde kalan 2 buçuk lt kadar eski yağa göz yumdum mecburen.

İçinden çıkan yağ simsiyahtı ve yanık kokuyordu. Satan vatandaş değişti demişti ama sanırım şanzıman yağım hiç değişmemiş. Karterin ilk defa sokuldüğü belli oluyordu. Ve yağın atf olduğuna kimseyi ikna edemezdim sanırım. Sonra karterin conta kalıntılarını temizleyip sıvı contayı özenle uyguladım, yeni filtreyi takip karteri kapattım. Liqui atf 1200 yağımı da tak eksilttigim kadar koydum. Bu arada sanırım benim yağ yada şanzıman da sorun olsa gerek bilemedim ama karter de camrulaşma belirtileri gördüm ve miknatisin hacmi tortu ve camur yüzünden 2 katina çıkmıştı. Onları falan temizledim tabiki. Elimde kalan 3 lt atf ye ekleme yapıp yakın zamanda karteri sökmeden tekrar yağı değiştirmeyi düşünüyorum.

Sonuç olarak farkedebildigim sadece 1 den 2 ye geçerken her seferinde yaşadığım hafif tiklamanın yok olması oldu. O yağdan ve çamurdan arınınca sanzimanim rahatlamistir muhakkak.

Velhasıl filtreyi degistirmeyecekseniz şanzıman yağı degistirmek çok kolay. Herkes kendi yapabilir. Korkarak başlamıştım ama gayet basit gerçekleşti herşey. Servislere şanzıman bakımı için kabarık hesaplar ödememize hiç gerek yokmuş.

Fotoğraf çekmeyi atladığım için üzgünüm. Ama fotoğraflı da bir durum yoktu. Karter ve filtreyi söktükten sonra arkadaşım fotografini çekivermiş elimde tek bu var.

44851

Moderatörün son düzenlenenleri:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
@RGM filtre üzerindeki oringi inceledinmi ?
Değişmesi gerekirmi ??

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Teşekkür ederim arkadaşlar. O ringe bakmadım yeni filtre taktım çünkü.

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Onun farkında değildim aslında. Ama takarken görmüştüm vardı.

Rotkiw

Sessiz
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
hayırlı olsun kazasız belasız kullan. ben de arabayı bu ay bakıma götürcem, şanzıman yağını değiştircem. geçen sene aracı aldığım kişi şanzıman yağının değiştiğini söylemişti ama güvenmiyorum. aracım 201 binde, ağır bakımlarını da yaptırayım diyorum ama ağır bakımda nılır yapıldığını bilmiyorum. 200 bin bakım yada ağır bakım yaptıran varsa anlatabilir mi?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
hayırlı olsun kazasız belasız kullan. ben de arabayı bu ay bakıma götürcem, şanzıman yağını değiştircem. geçen sene aracı aldığım kişi şanzıman yağının değiştiğini söylemişti ama güvenmiyorum. aracım 201 binde, ağır bakımlarını da yaptırayım diyorum ama ağır bakımda nılır yapıldığını bilmiyorum. 200 bin bakım yada ağır bakım yaptıran varsa anlatabilir mi?
Bujiler, ateşleme sistemi, sıvılar, fren balataları, kayışlar kontrol edilir değişimi elzem olanlar değişir, yağ filtre vs zaten rutin şeyler...

Benim tavsiyem, iyi bir usta ile bunları kontrol etmek olur.

Rotkiw

Sessiz
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Bujiler, ateşleme sistemi, sıvılar, fren balataları, kayışlar kontrol edilir değişimi elzem olanlar değişir, yağ filtre vs zaten rutin şeyler...

Benim tavsiyem, iyi bir usta ile bunları kontrol etmek olur.
erzurumda mazda servisine götürücem mecbur, karsta yaşıyorum burdaki ustalar contasını bile sıkamaz aracın :) bu arada cevap için saol

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
@RGM guzel bir iscilik cikartmissiniz. Tek merak ettigim kisim, araca ne kadar yag eklediniz? ciktigi kadar mi yoksa dolum yaptiktan sonra motor calisir halde cubuk ile kontrol ederek mi?
Çıkan yağa yakın miktarda göz kararı yağ koydum. Sonra çalıştırıp kontrol ettikten sonra yarım litre kadar daha ekledim.
Bizim araçların ağır bakımında veli abinin dediklerine ek olarak faturayı en çok kabartan alternatör gergileri. Servise giderseniz 6 ile 8 bin arası fiyat çıkarmaları muhtemel. Ama parçaları ayrı alıp sağlam bir ustaya da gidebilirsiniz. @süleyman46 reyiz daha iyi bilir. Ağır bakımı parçaları tedarik ederek yaptırmıştı sanırım. Bu yaz başıma gelen olaylardan ötürü ben erteledim mecburen. Maddi olarak çok daraldım. Seneye parçaları kendim tedarik edip ankara rem oto servise gitmeyi düşünüyorum.

Üst Alt