Mazda 3 BM Skyactiv Otomatik Şanzıman Geri Kaçırma Problemi

clas89

Sessiz
Araç Markası
2015 Mazda 3 Sky-G
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
merhaba arkadaşlar. 22binken aldığım 1.5 sky-g aracıma 34 binde bir kere bakım yaptırmıştım. şu an 48 bine geldi ama fırsat bulup da bakımı yaptıramadım. aracım son 1000 kmdir yokuşlarda frenden ayağımı çekince geri kaçırmaya başladı. şanzıman yağı bitmiş olabilir mi? yoksa daha kötü bir arızası mı vardır?

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
merhaba arkadaşlar. 22binken aldığım 1.5 sky-g aracıma 34 binde bir kere bakım yaptırmıştım. şu an 48 bine geldi ama fırsat bulup da bakımı yaptıramadım. aracım son 1000 kmdir yokuşlarda frenden ayağımı çekince geri kaçırmaya başladı. şanzıman yağı bitmiş olabilir mi? yoksa daha kötü bir arızası mı vardır?
Bakımı 4 bin km geçmiş, arabanın şanzımanı gitti desene...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bu kadar kısa sürede ve km.de şanzıman yağı eskimez veya eksilmez. Çok dik yokuşlarda geri kaçırabilir. Daha önce deneme yaptığınız bir yokuş varsa aynı yerde deneme yaparak test etmenizde fayda var.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bu kadar kısa sürede ve km.de şanzıman yağı eskimez veya eksilmez. Çok dik yokuşlarda geri kaçırabilir. Daha önce deneme yaptığınız bir yokuş varsa aynı yerde deneme yaparak test etmenizde fayda var.
Az korkutacaktım la Oğuzhan.
Araba zaten yokuş biraz dik ise geri kaçırıyor. Arkadaş daha önce farketmediği bu olayı bakımı bayağı geçirdiği için ona bağlıyor.
Şimdi gelelim olayın diğer boyutuna;
Ben de skyactive m 3 ün bakımını 1000 km ye yakın geçirdim, yanlış hesaptan dolayı, ama farkettiğim an yaptırdım. Araba alırken , düşük km falan tartışmaları yapılmıştı, al sana düşük km araba.
Belki biraz agresif yazdım ama sinirlendim valla :) :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ha bi de ilk bakım da 2 bin km geçmiş...

clas89

Sessiz
Araç Markası
2015 Mazda 3 Sky-G
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
25 bin km'dir kullandığım aracın nerede geri kaçırıp kaçırmadığının farkındayım. hergün aynı yokuşları kullandığım için zaten son 1000 kmdir diye de özellikle belirttim.
ilk defa otomatik bir araç kullandığım için şanzıman bakımı nasıl yapılır yağ ne zaman değiştirilir bir fikrim yok. fikri olanlardan faydalanabilmek için yazmıştım.
kışın az binip yazın tek seferde 5000 km yapan biri olduğum için bakımları günü gününe tutturmam imkansız.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bakımların günü gününe olması önemli değil km ve yılı çok aşmadan (başka bir deyişle makul seviyelerde aştığında) yaptırmak lazım. Bakımla ilgili bir sorun değildir kaçırması, aynı şartlarda test ettiğiniz yerlerde kaçırma olmuyorken şimdi olması ilginç bir durum, yağ atma felan oldu mu acaba diye aklıma geliyor sadece.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
25 bin km'dir kullandığım aracın nerede geri kaçırıp kaçırmadığının farkındayım. hergün aynı yokuşları kullandığım için zaten son 1000 kmdir diye de özellikle belirttim.
ilk defa otomatik bir araç kullandığım için şanzıman bakımı nasıl yapılır yağ ne zaman değiştirilir bir fikrim yok. fikri olanlardan faydalanabilmek için yazmıştım.
kışın az binip yazın tek seferde 5000 km yapan biri olduğum için bakımları günü gününe tutturmam imkansız.
Nerede geri kaçırıp kaçırma yaptığını fark etmek zaten olayın ilk aşaması, ikinci aşama da tecrübelerden faydalanmak ki, Skyactiv Teknoloji üzerine genel anlamda tecrübemiz az. Bu tecrübenin az olması iyi fakat ihtiyacı olanlar için ise kötü tabi... Çok şey yazıp bir şey söylememiş gibi olmak durumunda kalmak istemiyorum ama maalesef de durum bu...

*Şanzıman yağı değişmez görüşünü savunanlar da var, tam tersi belirli periyotlarda değişmesinin gerekli olduğunu savunanlar da var... İmkan varsa şanzıman yağı değişim tecrübe edilebilir, ayrıca Liqui Moly'nin şanzıman yağı katkısı var, sorumluluk almak istenirse tecrübe edilebilir.

Kolay gelsin, gelişmeleri bekliyoruz.

clas89

Sessiz
Araç Markası
2015 Mazda 3 Sky-G
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bakımların günü gününe olması önemli değil km ve yılı çok aşmadan (başka bir deyişle makul seviyelerde aştığında) yaptırmak lazım. Bakımla ilgili bir sorun değildir kaçırması, aynı şartlarda test ettiğiniz yerlerde kaçırma olmuyorken şimdi olması ilginç bir durum, yağ atma felan oldu mu acaba diye aklıma geliyor sadece.
Teşekkürler cevabınız için. Zaten beni korkutmayı amaçlayan arkadaş bakım konusunda ciddi mi yoksa egosunu mu tatmin ediyor anlamadım 4 5 kez başıma geldi bu olay otomatik şanzıman bakımı olup olmadığını bilmediğimden yazdım. Gelişmeleri yazacağım

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Teşekkürler cevabınız için. Zaten beni korkutmayı amaçlayan arkadaş bakım konusunda ciddi mi yoksa egosunu mu tatmin ediyor anlamadım 4 5 kez başıma geldi bu olay otomatik şanzıman bakımı olup olmadığını bilmediğimden yazdım. Gelişmeleri yazacağım
Mustafa abi takılmış biraz herhangi bir art niyet yok. Tanısanız egoist bir insan olmadığını tecrübe edersiniz ;)
Aynı yokuşta tecrübe ettiyseniz eskiden kaçırmıyor şimdi kaçırıyorsa tabiki anormal bir durum var. Yağ seviyesini kontrol ediniz. Ayrıca nadir de olsa skyactiv şanzımanda sorun yaşayanlar oldu. Geç olmadan servise uğramanızda fayda var.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ego tatmini yapılamayacak yerlerden biri Mazda Garaj, yapmayacak daha doğrusu egosu olmayacak kişi de sizi korkutma amaçlı yazan Mustafa hocadır... :)

Rahat olun, biz bizeyiz... :p

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Biraz sert oldu belki de , özür dilerim.
En uzun süre kullandığım araç 2014 mazda 3 skyactive ( 2 yıl ).
Sitem etmenin sebebi de belki de bu oldu. Böyle bir araca daha özenli olmalıydın,ha para senin araba senin, hepimiz için aynı şey geçerli. Yardımcı olmaya çalışıyoruz birbirimize, maksadım haddimi aştı tekrar özür...
Zaten arabanın rutin bakımında şanzıman ile ilgili bişey yapılmayacaktı zaten.
Tekrar probleme gelecek olursak, benim aracım da rampada geri kaçırıyordu, hem de çok dik olmayan yerlerde. Şanzıman problemi yaşayan kişiler de böyle bir problemden hiç bahsetmediler.
Şanzıman yağ değişim zamanı gelmemiş, bunla alakalı olduğunu sanmıyorum. Durmaya yakın araba sarsıntı yapıyor mu, buna bir dikkat edin. Şanzıman problemi yaşayanlar bunu ilk 10 bin km içinde yaşadılar.
Geçmiş olsun, inşallah bir şey çıkmayacaktır.

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Bir de geri kaçırıyor da ne kadar kaçırıyor?

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Ben Bm kasayı sattığımda sanırım 48bin kmdeydi. Hiç böyle bir sıkıntı yaşamadım. Benden alan arkadaşda (Tunahan) oda üstüne bir 10bin daha sürdü onda da buna benzer bir sıkıntı çıkmadı. Daha önce Bm kasada şanzıman problemi olmuştu çevremizde ama bu tür bir problem değildi.

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Nerede geri kaçırıp kaçırma yaptığını fark etmek zaten olayın ilk aşaması, ikinci aşama da tecrübelerden faydalanmak ki, Skyactiv Teknoloji üzerine genel anlamda tecrübemiz az. Bu tecrübenin az olması iyi fakat ihtiyacı olanlar için ise kötü tabi... Çok şey yazıp bir şey söylememiş gibi olmak durumunda kalmak istemiyorum ama maalesef de durum bu...

*Şanzıman yağı değişmez görüşünü savunanlar da var, tam tersi belirli periyotlarda değişmesinin gerekli olduğunu savunanlar da var... İmkan varsa şanzıman yağı değişim tecrübe edilebilir, ayrıca Liqui Moly'nin şanzıman yağı katkısı var, sorumluluk almak istenirse tecrübe edilebilir.

Kolay gelsin, gelişmeleri bekliyoruz.

Sanzuman yagi degismez gorusunu bircok kisi yanlis algiliyor. Detayli anlatilmiyor, kesip atiliyor. degismez, hic dokunma ..vs. soyleniyor.

Arac km si cok yuksek ve o km ye kadar(ornegin 200-250.000km) yagi hicbir sekilde degismemisse; degisim onerilmiyor. Gerekce olarak da soylenen tamamen soyle. Sanzuman icerisinde bu sure zarfinda asinma ve cizikler/kanallar olustugu icin sanzuman kendine bir basinc yaratmis oluyor ve o duzende calismaya devam ediyor. Eger yagi bosaltilip da temiz yag doldurulursa, cikan yagin icindeki metal tozlari sanzuman disina cikmis olacak ve olusan kanal/cizikler bu tozlarla dolmayacagi icin sanzuman icinde basinc degisimi olusacak. bu da nazik olan otomatik sanzumani bozacagi seklinde anlatiliyor.

Bir baska durum ise; ozellikle ust segment araclarin sanzuman yaglarinin lifetime oldugunu soyleniyor. yani omurboyu deniliyor. Fakat burdaki omurboyunun tam olarak ne oldugunu kimse aciklamiyor. sanzumanin omru ne kadar? 150.000km, 200.000km, 1.000.000km? haliyle musterinin kafasinda olusan algi ise bu yag evladiyelik hic bozulmadan uzun sure kullanabilirim. Hatta bazi yetkili servislerde(amerika) bunu soyleyen satis temsilcileri veya servis calisanlari(ustalar haric) mevcut. Arac kitapciginda km belirtmis, filtre degisimi oneriyor. servisteki satis temsilcileri ve servis kayit masasindaki cok bilmisler onermiyoruz diyorlar.

Mazda bazi modellerinde lifetime yag oldugunu degisim gerekmedigi gorusunu savundugunu bircok yabanci kaynakta gorebilirsiniz. bu paylasimdan 2 sene sonra ayni model araclarda yag degisimini onerdigi de goruluyor.

Turkiye de otomatik sanzuman cok yeni. tam anlamiyla yetismis ustasi cok cok az. her usta sanzuman tamir edemez. Her vuruntu,vites gecisindeki problemler sanzuman kaynakli degil. atesleme sistemindeki bir problem sanzumanin farkli calismasini saglayabilir.

Unutmadan eklemek istedigim bir nokta daha var. Sanzuman yagini markanin onayladigi, icerigi ayni veya muadil olan urunuyle degismeyi unutmayin. sanzuman icerisinde ornegin T-IV denilen ATF varken, siradan bir ATF eklemeniz durumunda 1 damla bile eklemeniz o yagi cok cabuk bozacaktir. Sanzuman katkisi ise eski sanzumanlarda kullanilabiliyor. Yeni sanzumanlarda ozel yag kullananlarda kullanilmasi pek onerilmiyor.

Daha ilginci de, yakin cevremde 3 kiside 2015 ve uzeri suburban var. hepsine dedigim 105.000 mil (+/- 1.000mil) de sanzumaniniz bozulacak dedim. hicbiri inanmadi. 3 aracin da sanzumani tam 105bin civarinda bozuldu. araclarin yaglari hic degismemisti. Zamaninda 2010 model suburban suruyordum. sanzumani 220 kusur binde bozuldu. o da baska birisi surdu ve agresif surdu. arac servise cekildiginde kadrandaki km/mil fotografi cekildi ve ustalar sasirdi. 1 sanzuman ile 160.000mil i gecen arac cok az diye.

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Bir de yokuş kalkış desteğinin yaptığı tek şey eğimin tersine viteste iken ayağını frenden çektiğinde gaza basana kadar 2 saniye boyunca frene basmaya devam etmek. 2 saniye sonunda gaza ya da frene dokunmazsan sistem frene basmayı bırakacağı için geri kaçacaktır.

O yüzden geri kaçıyor ama ne kadar kaçıyor? ne kadar süre sonunda kaçıyor?

avahmet

Katılımcı
Araç Markası
2018-Mazda3 Power Sens
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Benim aracımda da yokuş kalkış desteği bıraktıktan sonra geri kaçırma yapıyor. Araç bakımları düzenli olarak yapıldı şimdiye kadar. Sadece 1 keresinde 500 km geçtikten sonra yaptırabildim. Bildiğim kadarıyla- yanlış biliyorsam düzeltin- şanzıman tam otomatik olmadığı için geri kaçırma yapması normal. Bir alıntı eklemek isterim
"Tam Otomatik ve Yarı Otomatik Vitesler Arasındaki Farklar:

Tam Otomatik vites geçişleri hissedilmez, yarı otomatik kısmen hissedilir.
Tam Otomatik yokuşta geri kaydırmaz, yarı otomatikte yokuş kalkış desteği (hill holder) yoksa aracı geri kaydırabilir.

Tam Otomatikte, konvertöre güç ileteceği için bir miktar Tork kaybı olur."

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
bizim araçlarda manuel kullanım imkanı olduğundan yarı otomatik şanzıman olarak geçiyor. Tam otomatiklerde manuel kullanma imkanı yok diye biliyorum.
Benim araç tam otomatik manuel olarak kullanabiliyorum.
M3 ye yokuş kalkış desteğini hiç kuşanmadım Yok diye bilinen çünkü. M3 te vitesi ikiye alırsan, tam otomatikte ise hold tuşuna basarsan geri kaçırmaz.
Diye biliyorum....

Holydao

Benlik bi durum yoksa çıkıyorum!
Araç Markası
2016 Honda HR-V
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUVcuk
Araclarimizdaki yokus kalkis destegi belirtildigi gibi siz freni biraktiktan sonra 2-3 sn daha frene otomatik nasilmasi uzerine kuruludur ama zaten @clas89 araca yabanci degil bu hususun ve surenin bilincindedir muhakkak, bir problem tespit ettiyse bu aracin olagan halinden farkli bir durumdur diye dusunuyorum. Ben de 2 yil ve yaklasik 24 bin km'dir kullaniyorum, birkac defa start&stop devredeyken geri kacirma oldu, onun haricinde yasamadim hic. Ama cok dik yerlerde bir miktar salinim hissediyorum fakar bunu yokus kalkis sistemi calismiyor seklinde yorumlayamam. Sanki cok dik yerlerde yeterli seviyede fren baskisi uygulayamiyor gibi bir durum oluyor. Yine de bu durum sikayet edecek ya da bir problem var dedirtecek seviyede olmadi hic. Sahsi gorusum sanziman yaginin servis tarafindan onerilen zamanda DEGISMESI gerektigi yonundedir. Bu sure her sanzimana gore farklidir. Dendigi gibi bazilari icin omutluk denmektedir ama sanziman omru ile motor omru bir olmadigi icin bir kesinlik bulunmamaktadir. Yine de en kotu 100 bin kmde degismesi gerekir. Onceki 2010 honda civic aracimda 60 bin kmde degismisti mesela...

Yari otomatik-tam otomatik mevzusuna gelince, sanziman sistemleri epey evrim gecirdi. artik bizim cvt'ler tam ortada bi yerde kaliyor aslinda. Normalde robotize sanziman ( mesela honda i-shift) icin cikan yari otomatik deyiminin alani genisledi simdilerde... Artik cift kavramalar (dsg vb.) ve cvt'ler icin de yari otomatik deniyor. Esas yafi otomatik felsefesi, manuel sanziman sisteminin bir bilgisayar modulu (beyin) ile otomatiklestirilmesi uzerine kurulu diye biliyorum, boylece tam otomatiklere nazaran hem daha hafif, hem daha ekonomik hem de daha kolay onarilabilir bir otomatik sanziman sistemi ortaya cikiyor. Dezavantaj olarak da bu sistemde kirmizi isiklarda bosa almaniz gerekiyor, vites gecisleri tam otomatiklere mazaran daha hissedilir oluyordu... Simdi cvt hangi gruba girer derseniz bence tartisilir...

E6553 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üst Alt