Mazda 626 GF (1997-02) Ön Konsol Sağ Tarafından Gelen Ses

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Hayırlı akşamlar arkadaşlar.Maalesef yeni bir problem ile karşı karşıyayım.Geçenlerde araçtan bir anda çok rahatsız edici bir ses gelmeye başladı.Sesi bayağı araştırdım nereden geliyor diye.
Bugün birşey farkettim.Torpidonun altında bulunan polen filtre kutusunu soldan sağa yani yolcu kapısı tarafına doğru kastırınca ses kesiliyor.Aynı zamanda motor kısmında motordan göğüse doğru giren klima borusu var.Onu elimizle biraz oynatınca da ses kesiliyor.Bahsettiğim klima borusu da polen filtresi kutusunun içine giriyor.
Ben sesin kutudan ya da klima borusundan olduğunu zannetmiyorum.Çünkü boru çok iyi bir şekilde izole edilmiş.Kutuya da içine iyice baktım ses yapan birşey yok.
Kutuyu ya da boruyu oynatınca sesin kesilmesi bence onları oynattığımız zaman ses yapan parçaya temas edip sesi kesiyor.
Bununla ilgili aynı ya da benzer problemi yaşayan,çözen var mıdır acaba?
Resim olarak bugün bahsettiğim klima borusunun resmini çektim onu atıyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_20181209_113819.jpg
    IMG_20181209_113819.jpg
    174.6 KB · Görüntüleme: 56
Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Polen filtresini çıkarıp yuvada başka bir cisim/nesne var mı diye kontrol ettiniz mi?

Polen filtresinin olduğu yerde hareketli bir parça bildiğim kadarıyla yok, ayrıca ısıya ve yüke maruz kalıp zarar gören bir parça da değil. Ve birden bire başlaması garip. Filtreyi biraz daha sıkıştırıp ya da komple çıkarıp sesin durumuna ve içeride onunla temas edebilecek parça var mı diye bir bakın..

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Polen filtresini çıkarıp yuvada başka bir cisim/nesne var mı diye kontrol ettiniz mi?

Polen filtresinin olduğu yerde hareketli bir parça bildiğim kadarıyla yok, ayrıca ısıya ve yüke maruz kalıp zarar gören bir parça da değil. Ve birden bire başlaması garip. Filtreyi biraz daha sıkıştırıp ya da komple çıkarıp sesin durumuna ve içeride onunla temas edebilecek parça var mı diye bir bakın..
Dediğinizin hepsini yaptım.Filtreyi çıkartıp boş denedim yine ses var.Kutunun içine baktım oynayan ses yapan yer var mı diye ama yok.Zaten oralarda ses yapabilecek yerler fabrikasyon olarak çok güzel izole edilmiş.
Başlıkta da belirttiğim gibi bence ben kutuyu ya da boruyu oynatınca ses yapan yere temas edip sesi öyle kesiyor.
Ayrıca kutunun hemen yanında bulunan pervanenin olduğu yere de baktım orda da ses yapan birşey görünmüyor.
Bir ara fırsat bulursam sesi çekip atayım inşallah.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ses yapan materyalleri bulup, bir yere veya bir birine sabitlemek çözüm olabilir hocam... Cırt kelepçe gibi, çift taraflı bant gibi... ;)

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Ses yapan materyalleri bulup, bir yere veya bir birine sabitlemek çözüm olabilir hocam... Cırt kelepçe gibi, çift taraflı bant gibi... ;)
İşte onu bulabilsem hemen dediğinizi yapacağım ama.
Çok zor bir yer.Fırsat bulursam bir haftasonu detaylıca bakacağız artık.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Klima borusu motor kısmında bir yere değip titreşim yaratıp, titreşimi boru aracılığıyla kabine iletiyor olmasın?

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Klima borusu motor kısmında bir yere değip titreşim yaratıp, titreşimi boru aracılığıyla kabine iletiyor olmasın?
Klima borusunu motor kısmından itibaren iyice kontrol ettim.Fabrika çok güzel bir şekilde izole etmiş.Motor kısmında ise belli yerlere sabitlemiş ve öylece duruyor.
Ayrıca boruyu tutunca değil de bir tarafa doğru oynatınca ses kesiliyor.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Gaz verince titreşim artıyor haliyle ses çıkaran şey titreşiyor. Ses çok bariz olduğu için bulması çok zor olmayacaktır. Torpido gözünü söküp sesi takip etmek lazım.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Gaz verince titreşim artıyor haliyle ses çıkaran şey titreşiyor. Ses çok bariz olduğu için bulması çok zor olmayacaktır. Torpido gözünü söküp sesi takip etmek lazım.
Pazar günü biraz baktım ama bulamadım.Artık ilk fırsatta daha detaylı bakacağım.Aşağılarda bulamazsam hava yastığını sökmeyi bile düşünüyorum.Çünkü onu çıkarınca o bölge büyük oranda açılıyor.Çok ta zor görünmüyor hava yastığını sökmesi.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Konu hakkında son durum bilgisi vereyim.
Ses ile ilgili sesin geldiği yere bakmak için geniş bir vaktim olmadı.Zaten son zamanlarda bulunduğum yerde kar da yağdı ama ilginç bir şekilde ses kendiliğinden geçti.
Şu anda ara sıra çok az bir şekilde ses yapıyor onun dışında hiçbir sıkıntı yok.

Üst Alt