Mazda CX-5 Skyactiv Ön Cam Çatlaması

mazda4ever

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Reflex Mavi - SUV
Merhaba,

Dün TEM'de TIR'dan seken taşın çarpması sonucu ön cam çatladı malesef. Kasko yetkili cam servislerinin hiçbirinde CX-5 ön camı yok. Bunu anlayabilirim.

Bu sefer %25'ini ben ödeyerek yetkili serviste orijinal Mazda camı taktırmak istedim. Yetkili servis cevabı: Ön cam bizde yok, hatta tüm Türkiye'deki servislerin hiçbirinde yok. Sipariş vereceğiz yurtdışından gelecek!!!

Bugüne kadar Mazda'yla ilgili hep olumlu yorumlar yaptım (atmosferik benzinli motorda inat etmesi hariç) ama ön cam gibi her an çatlayıp kırılabilecek bir parçayı stoğunda bulundurmaması gerçekten çok ayıp. Derlerdi Mazda'da yedek parça sıkıntısı var diye pek kale almazdım. İnsan başına gelince anlıyor.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Merhaba,

Dün TEM'de TIR'dan seken taşın çarpması sonucu ön cam çatladı malesef. Kasko yetkili cam servislerinin hiçbirinde CX-5 ön camı yok. Bunu anlayabilirim.

Bu sefer %25'ini ben ödeyerek yetkili serviste orijinal Mazda camı taktırmak istedim. Yetkili servis cevabı: Ön cam bizde yok, hatta tüm Türkiye'deki servislerin hiçbirinde yok. Sipariş vereceğiz yurtdışından gelecek!!!

Bugüne kadar Mazda'yla ilgili hep olumlu yorumlar yaptım (atmosferik benzinli motorda inat etmesi hariç) ama ön cam gibi her an çatlayıp kırılabilecek bir parçayı stoğunda bulundurmaması gerçekten çok ayıp. Derlerdi Mazda'da yedek parça sıkıntısı var diye pek kale almazdım. İnsan başına gelince anlıyor.
Geçmiş olsun. Yedek parça sıkıntısı ayrı bir şey yalnız, hiç bulunmazsa dediğiniz doğru mevcut durumda temin süresi sıkıntısı var. En azından stokta 1 adet devamlı bekletmeliler bu konuda size katılıyorum. Orijinal almaya kalktığınız zaman diğer markalarda da bu sorun olabiliyor. Yan sanayi cam üreticileri de Mazda CX-5 için henüz üretimi yapmıyor olabilirler.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bu durum mazda 3 lerde de böyle diye biliyorum. Malesef durum böyle. Keşke her bayide farklı 1-2 parça tutsalar da olası bir durumda en azından bayiler birbirlerine kargolasa.

Yba

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5 (2015)
Benimde ön camda çatlak var. Mazda Evo'ya sordum 1 haftada temin ederiz ama çatlak küçük değiştirmeye değmez dediler bende vazgeçtim.
Ben pek bu 1 hafta olayına takılmadım 2 ay yedek parça bekleyen passat sahibi arkadaşım olduğu için normal karşıladım.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Mazda Türkiye, Türkiye'de küçük de olsa bir depo oluştursa bu sorunlar hiç yaşanmaz. Nasılsa yetkili servisler sürekli parça siparişi veriyor. Depoda kritik seviye stok tut, yetkili servis siparişlerinin yıllık parça sipariş ortalamasına göre de stoğunu sürekli güncelle. Maliyeti de büyük depolara nazaran az olur, müşteri memnuniyeti de üst düzeyde tutulur.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Mazda Türkiye, Türkiye'de küçük de olsa bir depo oluştursa bu sorunlar hiç yaşanmaz. Nasılsa yetkili servisler sürekli parça siparişi veriyor. Depoda kritik seviye stok tut, yetkili servis siparişlerinin yıllık parça sipariş ortalamasına göre de stoğunu sürekli güncelle. Maliyeti de büyük depolara nazaran az olur, müşteri memnuniyeti de üst düzeyde tutulur.
Aslında böyle bir anlaşma yapılmıştı ama sonraları ne oldu bilmiyorum.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Can sıkıcı bir durum gerçekten. Ön cam sonuçta nasıl bulunmaz?/

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Yanlış bilmiyorsam sipariş verilip geldikten sonra iptal edilemiyor, zaten az sayıda satılan Mazda modelleri için de ayrı ayrı stokta bulundurmak istemiyorlar sanırım maliyetten dolayı. Mazda da rutin bakım malzemeleri harici hiç bir parçanın stoğu yok ama sipariş geçildikten maksimum 15 gün içinde geliyor, yedek parça sıkıntısı yok

mazda4ever

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Reflex Mavi - SUV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Anlamadığım nokta şu: stoğunda direksiyon, airbag, radar vb gibi ancak kazayla veya binde ihtimalle bozulması muhtemel parçaları bulundurma ama ön cam gibi, her tarafın inşaat kamyonlarıyla dolu olduğu Türkiye'de çatlaması patlaması çok muhtemel olan bir parçayı en azından 2-3 adet bulundur. Sizin yorumlarınıza saygı duyuyorum ama bu benim açımdan çok ciddi bir eksi puan. Çarşamba günü işim gereği yaklaşık 10 gün sürecek uzun yola çıkmam gerekiyor. Ya bir taş daha gelip cam komple giderse? Şu an ciddi ciddi araç kiralayıp öyle gitmeyi düşünüyorum. Zira müşterime abi ön cam çatlaktı, Mazda stok tutmuyormuş 10 gün sonra gelecekmiş, ben de çatlak camla yola çıktım, yolda bir taş daha geldi, ön cam tuz buz oldu, önümü göremedim, Allah'a şükür bi yere çarpmadan durabildim ama sana gelemiyorum diyemem.

Not: Mazda Türkiye hala liaison (irtibat) ofisi konumunda. İstese de TR'de genel bir stok tutamaz. Bunun için LTD veya AŞ bir Türk şirketi kurmaları lazım. Ya da bir Türk şirketiyle anlaşıp onlara stok tutturabilirler bunu yapmaları hayal tabi. Bayilere de şu parçalardan şu kadar miktar güvenlik stoğu tutacaksınız dese, bayiler stok maliyeti nedeniyle kabul etmez.

Son sözüm: Sorunsuz araç yapmak sorunsuz satış sonrası hizmetiyle olursa anlamlı olur.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konuyu okuduğum andan itibaren ara ara düşünüyorum "fakat" "ama" "yada" gibi kelimelerle başlayan hiç bir cümle kuramıyorum... Cam bu yahu Caaaaam... :aglyrmngaa::aglyrmngaa::aglyrmngaa: Mazda için bunun maliyeti nedir ki? Neden böyle bir risk ile Mazda sahiplerinin uykularını kaçırırsın? İnsanlık namına bile; şuraya bir iki stok yapalım da değerli müşterilerimizi mağdur etmeyelim diye düşünür insan...

Şunu merak ettim.

Savunmaları ne acaba??

:rolleyes:

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Anlamadığım nokta şu: stoğunda direksiyon, airbag, radar vb gibi ancak kazayla veya binde ihtimalle bozulması muhtemel parçaları bulundurma ama ön cam gibi, her tarafın inşaat kamyonlarıyla dolu olduğu Türkiye'de çatlaması patlaması çok muhtemel olan bir parçayı en azından 2-3 adet bulundur. Sizin yorumlarınıza saygı duyuyorum ama bu benim açımdan çok ciddi bir eksi puan. Çarşamba günü işim gereği yaklaşık 10 gün sürecek uzun yola çıkmam gerekiyor. Ya bir taş daha gelip cam komple giderse? Şu an ciddi ciddi araç kiralayıp öyle gitmeyi düşünüyorum. Zira müşterime abi ön cam çatlaktı, Mazda stok tutmuyormuş 10 gün sonra gelecekmiş, ben de çatlak camla yola çıktım, yolda bir taş daha geldi, ön cam tuz buz oldu, önümü göremedim, Allah'a şükür bi yere çarpmadan durabildim ama sana gelemiyorum diyemem.

Not: Mazda Türkiye hala liaison (irtibat) ofisi konumunda. İstese de TR'de genel bir stok tutamaz. Bunun için LTD veya AŞ bir Türk şirketi kurmaları lazım. Ya da bir Türk şirketiyle anlaşıp onlara stok tutturabilirler bunu yapmaları hayal tabi. Bayilere de şu parçalardan şu kadar miktar güvenlik stoğu tutacaksınız dese, bayiler stok maliyeti nedeniyle kabul etmez.

Son sözüm: Sorunsuz araç yapmak sorunsuz satış sonrası hizmetiyle olursa anlamlı olur.

Kerim bunu beğendi : "Sorunsuz araç yapmak sorunsuz satış sonrası hizmetiyle olursa anlamlı olur." :harika::)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

Ön cam temperli cam değil ki tuz buz olsun. Lamine cam. Önden ve arkadan başka bir şeffaf malzemeyle bir aradadır ve bir darbe geldiğinde camın tuz buz olmasını, kırılan yerin içeri doğru patlamasını engeller. Yola çıkabilirsiniz.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Geçen haftalarda aracımda hold düğmesi yandı. Servisi aradım LPG'yi söktürüp getirin makineye bağlayıp bakalım dediler. Ben de akü mü bu söktürüp getireyim dedim. Karşı taraf ısrar etti ve nahoş bir şekilde konuşmayı bitirdik. Mazda LPG ile uyumlu değil bu haliyle makineye bağlarsak yanlış bilgi verir sonra bizi sorumlu tutarsanız dedi. LPG motora bağlanıyor şanzımana değil desem de anlatamadım. Sanayide hallettim.
Bayi: Mazda Bursa İnallar.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçen haftalarda aracımda hold düğmesi yandı. Servisi aradım LPG'yi söktürüp getirin makineye bağlayıp bakalım dediler. Ben de akü mü bu söktürüp getireyim dedim. Karşı taraf ısrar etti ve nahoş bir şekilde konuşmayı bitirdik. Mazda LPG ile uyumlu değil bu haliyle makineye bağlarsak yanlış bilgi verir sonra bizi sorumlu tutarsanız dedi. LPG motora bağlanıyor şanzımana değil desem de anlatamadım. Sanayide hallettim.
Bayi: Mazda Bursa İnallar.
Kibarca getirmeyin demenin bir başka versiyonu bu hocam... :)

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Kibarca getirmeyin demenin bir başka versiyonu bu hocam... :)
Millete Mazda Mazda diyordum rezil oldum abi bir servis yüzünden. LPG'li Toyota, LPG'li Honda makineye bağlanıyor ama Mazda bağlanmıyor nasıl oluyorsa. Benim için sağlam bir hayal kırıklığı oldu. İmkan olsa zaten CX5 getiririz servise.

Bu cam mevzusu da servis konusundaki önyargılarımı artırdı.

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Mermerler bile gayet sağlam bir yedek parça stoğuna sahipti. Tampon, cam vs. ne istesek 1 günde getiriyorlardı. Japonlar mı eline yüzüne bulaştırdı yoksa Türkiye operasyonu yönetenler mi bilmiyorum ama ciddi sıkıntı olduğu ortada.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Mermerler bile gayet sağlam bir yedek parça stoğuna sahipti. Tampon, cam vs. ne istesek 1 günde getiriyorlardı. Japonlar mı eline yüzüne bulaştırdı yoksa Türkiye operasyonu yönetenler mi bilmiyorum ama ciddi sıkıntı olduğu ortada.

Muhtemelen Japon amcalar, ula kaç araç sattınız da stok yapmak istiyorsunuz diyordur :D

Üst Alt