Mazda 3 BK (2003-09) Oksijen Sensörü 1 ve Vuruntu Sensörü Hakkında Yardım Talebi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yol ayarı yaptırmak ne demek, birde akü resetleme nasıl yapılıyor. Bu konuda aydınlatırsan sevinirim.

Bu arada bujileri yeni değiştirdim. Aküyüde mutlu akü ile yeniledim, bu hata kodları bujileri ve aküyü falan değiştirmeden önceki koddu sonra tekrar gitmedim. Ama motor arıza lambası hala yanmakta.
Lpg ayarını yolda sürüş yaparken yapıyorlar... Akü resetlemesi de, eksi kutup başını sökerek farları açarak veya fren pedalına basarak yapılıyor... Akü resetlemesi sonrasında camların otomatik programı da sıfırlanır...

Mazda 3 BK (2003-09) Cam Kaldırma Dişlisi

Bu mesajda yazılanları yaparak camları tekrar eski haline getirebilirsin.

belerafet

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Sedan
mazda sevenler merhabalar,
görseldeki oksijen sensörü mazda 3 2005 1.6 otomatik aracıma uygunmudur. bunu nasıl öğrenirim. yardımcı olurmusunuz? daha önce verilen arızaya çözüm olur sanırım?

Ekli dosyalar

• Screenshot (7).png
    Screenshot (7).png
    557.2 KB · Görüntüleme: 59

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
görseldeki oksijen sensörü mazda 3 2005 1.6 otomatik aracıma uygunmudur. bunu nasıl öğrenirim. yardımcı olurmusunuz? daha önce verilen arızaya çözüm olur sanırım?
Kablo renklerine ve soket girişine de bakın. Kablo renklerini önemsiyor ustalar.

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Bildiğim kadarıyla 4 kablolu ve 2 kablolu şeklinde iki çeşiti var 4 kablo olanın farkı içindeki iki kablonun motor soğukken yanlış ölçüm olmaması için rezistansla kendini ısıtıyordu parça ve diğer iki kablo da oksijen yüzdesini ölçme de veri almayı sağlıyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Üzerinde yazan kod ile arama yapın, hangi motora uyumlu olduğu ortaya çıkacaktır.

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Konu eski ve benim kanayan yaram. Vuruntu ve Oksijen sensoru hatası vardı. 1 hafta önce AFR yol ayarı yaptım ve oksijen sensörü hatası gitti daha da gemledi ( Düzenli olarak kendi cihazımla kontrol ediyorum) Geriye kaldı vuruntu sensörü. Hangi ustaya gittiysem subaplar canavar gibi teste dahi gerek yok diyordu. Sabahları ilk çalıştığında titreme ve kısa bir süre rölanti dalgalanması yapıyor. Isınınca her şey normale dönüyor. Gaz kelebeği adaptasyonu yaptırdım çok ciddi bir iyleşme sağladı. Ama vuruntu sensörü arızası ve titreme devam ediyor. Arızayı siliyorum araç çalışıyor ortalama 1500 devire düştüğünde araç inanılmaz titriyor( bir kaç yere videosunu ekledim) tam o sırada arıza ışığı yakıyor. Sarsıntı 10 sn bazen daha az sürüyor. Tekrar arızayı siliyorum ve gün içinde ciddi derecede motor soğumadı ise artık yanmıyor. Deneme amaçlı 1-2 gün içinde manifolt contalarını ve vuruntu sensörü deneyeceğim. Emin olmadığım için şu an orijinal almadım sırf deneme yanılma olarak kullanmak için. Eğer düzelme yaşarsam (sarsıntılı çalışma problemi) o zaman orjinal parça sipariş edeceğim üstündeki gittiği kadar gitsin arıza verdiği yerde orijinalini takacağım. Bayram öncesi takmış olurum gelişmeleri burada paylaşmaya çalışacağım..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konu eski ve benim kanayan yaram. Vuruntu ve Oksijen sensoru hatası vardı. 1 hafta önce AFR yol ayarı yaptım ve oksijen sensörü hatası gitti daha da gemledi ( Düzenli olarak kendi cihazımla kontrol ediyorum) Geriye kaldı vuruntu sensörü. Hangi ustaya gittiysem subaplar canavar gibi teste dahi gerek yok diyordu. Sabahları ilk çalıştığında titreme ve kısa bir süre rölanti dalgalanması yapıyor. Isınınca her şey normale dönüyor. Gaz kelebeği adaptasyonu yaptırdım çok ciddi bir iyleşme sağladı. Ama vuruntu sensörü arızası ve titreme devam ediyor. Arızayı siliyorum araç çalışıyor ortalama 1500 devire düştüğünde araç inanılmaz titriyor( bir kaç yere videosunu ekledim) tam o sırada arıza ışığı yakıyor. Sarsıntı 10 sn bazen daha az sürüyor. Tekrar arızayı siliyorum ve gün içinde ciddi derecede motor soğumadı ise artık yanmıyor. Deneme amaçlı 1-2 gün içinde manifolt contalarını ve vuruntu sensörü deneyeceğim. Emin olmadığım için şu an orijinal almadım sırf deneme yanılma olarak kullanmak için. Eğer düzelme yaşarsam (sarsıntılı çalışma problemi) o zaman orjinal parça sipariş edeceğim üstündeki gittiği kadar gitsin arıza verdiği yerde orijinalini takacağım. Bayram öncesi takmış olurum gelişmeleri burada paylaşmaya çalışacağım..
Bildiğim kadarıyla, vuruntu sensörü arızası sübap erimesi belirtileri ile hemen hemen aynı.

Titreme, rölanti sapıtması, ışıklarda stop etme gibi.

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bildiğim kadarıyla, vuruntu sensörü arızası sübap erimesi belirtileri ile hemen hemen aynı.

Titreme, rölanti sapıtması, ışıklarda stop etme gibi.
Evet abi bir çok yorum o şekilde. Arkasında bir madde var o eriyor bu defa sarsıntı olduğunda sensör çalışmadığı için avanslama payı kaçıyor bu da motorun kendini stabilize edememesine sebep oluyor. Yani o sensör aslında bu saydığımız titreme, stop etme, rölanti dalgalanmasının önüne geçme amaçlı ateşleme zamanını yeniden hesaplandırmak için kullanılan sensör ( ateşleme sisteminde bir sıkıntı yoksa tabi) Vuruntu sensörü arızası veren araçlar içerisinde bizim araçlar ilk sıralarda maalesef. Bakalım değişip test edip göreceğiz artık çünkü baktıracak hiç bir şey kalmadı.. (kulaklar hariç) Yalnız oksijen sensörünü sürekli kontrol ediyorum 1 haftadır arıza kodu yok. Önce 1 di sonra 2 oldu afr den sonra tamamen gitti kendiliğinden..

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Merhaba abilerim;
Geçen ay Afr ayarından sonra oksijen sensörü arızam kayboldu gitti. Sonra vuruntu sensörünü de değişeyim dedim hazır el değmiş manifolt contalarını da yeniledim. Çıkan contalar sorunsuz görünüyordu ama değiştim yinede.. Ortalama 1000 Km yakın yol yaptım arıza ışığım çok şükür yanmıyor. Araçda bir değişiklik varmı dersek şehir içi ortalama yakıt 100 km 1 lt daha azaldı gibi. Şimdi tecrübelerinize dayanarak aşağıya bir fotoğraf bırakacağım. Manifolt contalarının etrafları bazıları tertemiz bazıları kurumlu yağlı. Sizce normal mi yoksa önlemini almam gereken bir durum söz konusu mu?

VideoCapture_20240420-115036.jpg

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Öhöm öhöm.. Bi depreştireyim burayı araya kaynamasın aklıma takıldı da çünkü :) :koptum:

Üst Alt