Neden Kasko Sigortası Yaptırmıyorum?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Kaskoya verilen para aracın değerini katlıyor olabilir. Fakat bugün Allah korusun bir kaza olsa, kim o bütçeyi hemen çıkarabilir? Ama kaskoyla az az ödeyerek bu tür risklerden kurtuluyorsunuz.

Gelişmiş bir ülkede yaşasak ben de kasko yaptırmazdım. Adamlar öndeki araçlarla arasında 2-3 araçlık boşluk bırakıyor. Bisikletli sollarken şerit değiştiriyor. Bir insanın yanından geçecekse (sokakta) şerit değiştiriyor, 2 m den fazla yaklaşmıyor. Trafik kurallarına uyuluyor, makas atan yok. Ara yoldan çıkan kesinlikle durmak zorunda, gelen araba olmasa bile.

Hal böyleyken bir de bizim ülkeyi düşünün, kasko yaptırmamak mümkün mü? Adam yan yoldan sağına soluna bakmadan çıkıyor, adam dönecek sinyali kullanmıyor. Sol şeridi işgal edenler, ya da önündekinin solladığını görmesine rağmen selektör yağmuruna tutan anasının karnından erken çıkmışlar ile doluyken...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Kasko kişisel isteğe bağlı olduğu için hiç kimsenin fikrine muhalefet edemem. Ancak ben yaptırıyorum. Neden?

Ülkemizde kasko dahilinde yer alan riskler çok fazla. Aracınızı bir yere bırakırsınız, bir toplu hareket, terör, protesto yürüyüşü olur, çok ciddi hasar alabilir.

Bir deprem olup, üstüne bir şey düşebilir.

Şehirlerde bile çok sık görülmeye başlanan dolu yağışı, sel basması, fırtına hasarı meydana gelebilir. Ve hatta yine son senelerde çok sık görülen şekilde, yoğun yağışta sürülürken araç içine su almasa bile, motoruna su kaçıp, koca motor iptal olabilir. İnternette baktığım 2014 model bir aracın kazası yok ama motora su kaçması yüzenden 20 küsür bin hasarı görünüyordu. Motor komple değişmiş...

Bunun ötesinde size çarpan aracın trafik sigortası yoksa ve/veya limiti hasarınızı ödemeye yetmiyorsa, siz hasarınızı kendi kaskonuzdan yaptırırsınız. Adamın peşine kaskonuz düşer, hasarsızlığınız bile yok olmaz.

Hatta benim hep yaptığım gibi, size çarpan araç %100 hatalıysa, trafiği bile olsa ben kendi kaskomdan yaptırıyorum. Çünkü böylece tramer onayı gelmeden işlemler başlıyor, hızlıca alıyorum. Tramer onayından sonra benim kasko ödediği bedeli karşı tarafın trafiğine rücu ediyor. Benim Mercede Coupe'ye birisi arkadan çarpıp, tamponu kırmıştı. Ben aracı kendi kaskomdan yaptırıp, 48 saatte teslim aldım. Daha sonra karşı taraf hatalı olduğu ve dosyada da trafiği olduğu için oraya rücu edildi. Onun trafiğine dosya açtırsam, en az 7 gün daha uzardı.

Özkan'ın dediği gibi, karşıya vereceğiniz hasarlarda trafiğin tavan limiti var. Kasko yoksa üstünü araç sahibi öder. Varsa üstünü kasko öder.

Aracınızda meydana gelecek hırsızlık gibi kötü niyetli hareket hasarlarını trafik ödemez ama kasko öder.

Kasko ayrıca çok sık başa gelen ön cam kırılma gibi hasarları da kapsar ve çoğu 1 yılda 1 cam değişimini hasarsızlığı yok etmeden hallediyor. Yine aynı şekilde belli düzeyde küçük hasarları da spot onarım mantığı içinde halledebiliyorsunuz.

Modern araçlarda anahtar kaybı çok ciddi rakamlar tutabiliyor. Kasko ile anahtar kaybı eki ile bu da halledilebiliyor.

Benim %60 hasarsızlık indirimi ile D sınıfı BMW 3 serisi sedan için ödediğim 1.460-, CX-5 için de 1.190-

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bir de şunu da ekleyeyim. Büyük şehirlerde (ben her ne kadar sevmesem ve vermemek için gayret etsem de) zaman zaman otopark görevlisine veya Vale'ye aracınızı teslim etmek zorunda kalabiliyorsunuz. Bu durumda aracınızın kötü niyetli kişilerce uçurulması durumunda, eğer aracı teslim ettiğinize dair resmi bir belge aldıysanız, kaskodan bu kaybı karşılayabilirsiniz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bir de şunu da ekleyeyim. Büyük şehirlerde (ben her ne kadar sevmesem ve vermemek için gayret etsem de) zaman zaman otopark görevlisine veya Vale'ye aracınızı teslim etmek zorunda kalabiliyorsunuz. Bu durumda aracınızın kötü niyetli kişilerce uçurulması durumunda, eğer aracı teslim ettiğinize dair resmi bir belge aldıysanız, kaskodan bu kaybı karşılayabilirsiniz.
Böyle bir durumda kasko; ödediği parayı vale veya o işletmeden talep edebiliyor mu acaba??

Yoksa; biz çok akıllı bir milletiz, hemen tezgahı kurar, otoparka elemanı yerleştirir bu eleman vasıtasıyla arabaları hacılamaya başlarız... :)

Murat Yılmaz

Hayat Kurtarıcı
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Böyle bir durumda kasko; ödediği parayı vale veya o işletmeden talep edebiliyor mu acaba??

Yoksa; biz çok akıllı bir milletiz, hemen tezgahı kurar, otoparka elemanı yerleştirir bu eleman vasıtasıyla arabaları hacılamaya başlarız... :)
Daha önce o sektörde çalıştığım için biliyorum bu konuyu az çok. Vale şirketi kurumsal bir şirketse hasarı karşılıyor (çalıştığım şirkette bir çok lüks araç kazaya karışmıştı), ama sokak arası valelerde benzer uygulamalar yok ve bildiğim kadarıyla kasko şirketleri vale şirketinden herhangi bir ücret talep edemiyor.

Çalıntı olaylarını bilemiyorum, hiç başımıza gelmedi :)

Son düzenleme:

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bu konu 2000'li yılların başlarında, sanırım 2003-2005 arası çok gündeme geldi, Veli. O zamanlar anahtarı siz bilinçli bir şekilde teslim ettiğiniz kişi, eğer sizin güveninizi kötüye kullanır ve aracı çalarsa, bu suçun hırsızlık değil, dolandırıcılığa gireceği ve kasko kapsamında olmadığı iddiası ile sigorta şirketleri ödemeyi kabul etmiyordu.

Doğal olarak davalara konu oldu bu durum. Günümüzde mahkeme içtihatlarıyla geldiği nokta ise, eğer siz aracınızı resmi bir belge ile teslim ettiyseniz, kaskonun ödemeyi yapması yönünde. Tabi bu belgeyi şirkete veya dava konusu olursa mahkemeye sunmanız gerekiyor. Bu belgenin resmi bir belge olup, olmadığı konusu ise, halen tartışmaya açık bir konu ve mahkemenin yorumuna kalıyor.

Bu sebepten dolayı ve görevlinin aracınızı park ederken aracınıza veya 3. şahıslara/araçlara vereceği hasarlardan siz de sorumlu olacağınız gerçeği yüzünden, ben genellikle görevliye aracımı teslim etmem ve biraz yürümeyi tercih ederim.

Ancak bu Vale olayı İstanbul'da resmen mafyalık haline gelmiş durumda. Bazı muhitlerde Belediye yolları ve kaldırımları, özellikle de restaurantlar bölgesi gibi yerlerde tamamen Vale tarafından işgal altında. Öyle ki, size aracınızı kendiniz park ettirmiyorlar. Erken geliyorsun, yüz tane park yeri var, seni durdurup, aracını kendileri park etmek için tartışma bile yapıyorlar. İşin garibi, geldiğiniz işletme bunu sözde müşteriye hizmet adı altında yaptırıyor ama eğitimli ve bilinçli müşteriyi kızdırdığını fark etmiyor. Tabi İstanbul gibi bir yerde insan her şey gibi o kadar bol ki, bilinçli adamı kaçırmayı kimse dert etmiyor, o da ayrı!

Ben sadece bu sebeple yabancı misafirlerim geldiğinde veya kendimiz bir hafta sonu bir yere giderken yerleri özenle seçiyorum. Kendim park etme imkanım olan yerleri seçiyorum. Herkese de şunu söylüyorum, ruhsatlı aracınızın ruhsatlı silahınızdan sorumluluk anlamında pek bir farkı yoktur.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Çok teşekkürler Mustafa abi, güzel bilgiler verdiniz. Vale olayı çok sıkıntı gerçekten, Vale ye anahtar vermek istemediğimizde, direk tavır ve davranışı değişen çalışanlar da mevcut ve işyeri sahibinin de bu durum sanırsam umurunda değil.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Ben artık belli şeylerden geçtim Bülent de, yabancı misafirler olduğunda çok bozuluyorum. Ben ülkemi, milletimi çok seven ve gurur duyan bir kişi olarak, kim gelirse gelsin, burayı sevsin diye zamanımdan, cebimden verirken bir Vale'nin olumsuz tavrı ülke imajını inanılmaz bozuyor. En çok ona bozuluyorum. Yoksa ben giderken hiç kafamı sıkıntıya sokmuyor, artık taksi ile gidiyorum...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Haklısın abi küçük ayrıntılar gibi görünse de ülke imajına bile çok etkisi oluyor, iş yeri sahipleri bu işe ciddi anlamda el atmaları lazım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ben guzuyu eşime verirken bile içim titriyor ki, elin valesine vermeye razı olayım...

Mustafa abi; ruhsat ve silah benzetmesi harika ötesinde olmuş... Olay tamamen budur.

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Ben artık belli şeylerden geçtim Bülent de, yabancı misafirler olduğunda çok bozuluyorum. Ben ülkemi, milletimi çok seven ve gurur duyan bir kişi olarak, kim gelirse gelsin, burayı sevsin diye zamanımdan, cebimden verirken bir Vale'nin olumsuz tavrı ülke imajını inanılmaz bozuyor. En çok ona bozuluyorum. Yoksa ben giderken hiç kafamı sıkıntıya sokmuyor, artık taksi ile gidiyorum...
İrlandalı bi arkadaşın yok mu abi yollayalım valelerin arasına :D

Holydao

Benlik bi durum yoksa çıkıyorum!
Araç Markası
2015 Ford Grand C-Max
Araç Renk ve Tip
Gri MPV
Bu konu üzerine Bülent ile muhabbet edince, foruma da taşıyarak değişik görüşleri de almak istedim...

Şahsi düşüncem şu;

Şimdiki sistem ile sigorta şirketleri zarar ettiklerini (haklılar) beyan ederek uçuk primleri tahsil etmeye başladılar, ancak; trafikte kazaya daha az karışan veya hiç karışmayan sürücüler bu sistemde bir noktada ayırt edilmeye başlandı...

Benim de bu sistemde sigorta sicilim temiz olmasına rağmen kasko sigortası yaptırmaya karşıyım, sebebine gelince;

Atıyorum yıllık kasko sigortayı 1000 Liraya yaptırdığımda o yıl kazaya karışırsam (Allah korusun) ve bu hasar kasko sigortadan yapılırsa gelecek yıl benim sigorta primim fahiş oranda artıyor ve o şekilde devam ediyor...

Trafikte karşı tarafa vereceğim zarar zaten trafik sigortasından karşılanıyor, kendi hasarımı da (olursa) kendim karşılarım ve kaskoya gereksiz yere para ödemem diye düşünüyorum...

Tek çekindiğim nokta var, hırsızlık...

:dua:
Veli abi ben de zamanında araç pert etmiş biri olarak aksini düşünüyorum. Bana olmaz, ben yapmam, dikkatliyim desek de "o an" gelince olacak olan oluyor. İster kader diyelim, ister basiret bağlandı diyelim, eğrisi doğrusuna denk geliyor, tüm gezegenler biraraya geliyor ve olmayacak şeyler oluyor. E nerden baksan en kötü araba 50-60 bin tl, az değil, olası bir kazada gözden çıkarılabilecek bir rakam değil. Dahası dediğin gibi hırsızlık, doğal afet, terör gibi durumlar da var.

touch the sky

Katılımcı
Araçlar pahalı
Birden fazla sensör var en olmayacak hafif kazada bile hava yastığı açabiliyor geçmiş olsun
Haklı olsan bile haksız duruma düşme oranı yüksek,burası Türkiye
İmm 1 milyonluk olmalı kafa rahat etsin:komik:

Üst Alt