Neden Arkadan İtiş?

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Mazda gibi bazı üreticiler bir kısım araçlarını arkadan itişli olarak üretiyor. Acaba neden?

- Piyasada en bilinen sebepten başlayayım. İtiş ve direksiyon tekerleklerinin ayrı olması, direksiyon üzerindeki torque steering denen olayın önüne geçiyor. Yani ani hızlanma isteklerinde ve tutkulu viraj dönüşlerinde yaşanan direksiyon çekme, direksiyona fazladan yapay bir güç binme olaylarını önlüyor. Böylece daha hisli ve gerçekçi direksiyonlar yaratabiliyor ve sürüş konforunu ve sportifliğini arttırıyorsunuz. Sürücü motor gücünün direksiyonda yarattığı çekmelerle uğraşmak yerine, yolda gerçekte ne olduğuna konsantre olup, daha fazla sürüş hissine odaklanabiliyor. Turbo motorlar yaygınlaşmadan genel olarak 200 bg üzerinde arkadan itişin daha iyi olacağına inanılır, bunun üzeri ya arkadan itiş veya 4x4 denilirdi. Ama literatürel bir bilgi değil bu tabi ki...

- Özellikle yüksek süratli otoban sürüşlerinde aracın yüksek sürat stabilitesi uygun ön ve arka düzen ayarlarıyla da desteklendiğinde daha fazla. Ayrıca yine otoban sürüşlerinde hem gidişin hem de direksiyonun akıcılığı, nötrlüğü ve dinginliği Premium hissine daha uygun.

- Arkadan itişte aracın boyunu çok uzatmadan daha uzun dingil mesafesi elde edebiliyorsunuz. Çünkü önden çekişteki gibi önde yan duran motora akuple edilerek ön tekerleklere akslar yolu ile güç iletmesi gereken şanzıman yüzünden ön tekerlekleri daha yolcu kabinine yakın dizayn etme zorunluluğu yok. Bu da size 4.65 boylu bir sedanda (neredeyse C segment sedan boyu) D segmenti ortalaması üzerinde bir dingil mesafesi elde etmeye izin veriyor. Boyu 4,635 olan ve ömrü bitmek üzere olan F30 (güncel BMW 3 serisi) kasada dingil mesafesi 2.81 iken, aynı boydaki C segmenti sedan dingil mesafeleri 2.70 civarıdır. Hakeza boyu 4.69 civarı olan W205'te de (güncel Mercedes C sınıfı) 2.84 dır.

Daha uzun dingil mesafesi, daha yüksek otoban sürüş stabilitesi ve sürüş konforu demektir. Aynı zamanda da iç mekanın çok daha efektif kullanımı demektir. Zaten bu sebeple W205 kendinden neredeyse 15-20 cm daha uzun orta sınıf D sedanlardan sadece bir kaç cm daha az diz mesafesine sahiptir. Bu konuda F30 (güncel BMW 3 serisi) biraz daha iyi bir örnektir yalnız. W205 (güncel Mercedes C sınıfı) arka sıra düzenlemesinde çok başarılı değil.

- Arkadan itişte aracın sürüş konforu, dinamizmi, sportif hissiyatı için çok önemli olan ön/arka ağırlık dengesi daha yüksektir. Çünkü motoru dikine ve kabine daha yakın koyabiliyorsunuz. Şanzımanı da motora dikine ve kabinin içinde yerleştirebiliyorsunuz. Ayrıca diferansiyel ve akslar da aracın önünde değil, arkasında yer alıyor. genel anlamda önden çekişli bir aracın ağırlık dağılımı %60-%40 gibiyken, modern arkadan itişlilerde %50-%50'ye yakındır.

- Eğer kontrol ederseniz yukarıda açıkladığım sebeplerden dolayı önden çekişlilerin ön tampon/ön dingil mesafelerinin daha fazla olduğunu göreceksiniz. Halbuki arkadan itişlilerde bu mesafe çok daha azdır. Bir otomobilde ağırlık merkezinin aşağıda, ön/arka dengede olması kadar, akslar içinde olması da önemlidir. Aracın aks dışı ağırlığı ne kadar fazlaysa, aracın ani manevralara vereceği tepki süresi de bundan olumsuz etkilenir. Yani sürüş emniyeti ve dinamizmine yönelik bir artıdır.

- Önden çekişlilerin dizaynı gereği akslardan biri daha kısa, diğeri daha uzundur. Bu da her halükarda iki çekiş tekerleği arasında dengesiz bir tork iletimine sebep olacaktır.

Genel sebepler böyle. Önden çekişlileri sormadığınız için onların avantajlarını ve neden önden çekiş konusuna girmiyorum. Özetle arkadan itişin doğası Premium sürüş felsefesine de, sportif sürüş felsefesine de daha uygundur.

Ancak zorlu zemin koşullarında da çekiş şartlarında daha dikkatli olmayı, daha tecrübeli sürücü olmayı da gerektirir, o da ayrı bir konu...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Güzel yazının son paragrafı tam benim düşüncelerimi yansıtıyor abi; arkadan itişli araçları kullanmak tecrübe ve bilgi istiyor, hele ki, güçlü bir motora sahipse.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Arkadan itişin bu kadar avantajı varken neden önden çekişli araç üretimi daha fazla oluyor?
Son paragraftaki olumsuzluktan değildir herhalde? :)

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Arkadan itişte gaza aniden bastığında sankı aracın arkasından biri aracı ittiriyor harika bi duygu. Virajlarda gaz kesmek gerek, önden çeker gibi gaza basıp viraj alıyım olayı yok çok tehlikeli. Özellikle çok sıcak havalarda, sıcak asfalt üzerinde ve yağmurlu ıslak zeminlerde arkadan kaydı mı tarlaya uçar valla :D

Son düzenleme:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Arkadan itişin bu kadar avantajı varken neden önden çekişli araç üretimi daha fazla oluyor?
Son paragraftaki olumsuzluktan değildir herhalde? :)
Önden çekişte elde edilen güçteki kayıp daha az, verim daha fazla; arkadan itişe göre daha güvenli ve maliyeti daha düşük. ;) En önemlisi de son madde. :p

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Kesinlikle, daha önce seninle uzun uzun konuşmuştuk zaten. Hele ki RX-8 var ya, bir kez bile Bose sistemini kullanamadım ve hiç bir elimi dahi direksiyondan kaldırmadım. BMW, Mercedes RX-8 ve MX-5'e göre daha uysal ve kontrol edilebilir ama halen dikkat istiyorlar.

Yalnız sürüşte çok büyük bir keyif. Ben yaklaşık 10 yıldır ya 4x4 ya da arkadan itişli kullandığım için, önden çekişe dönünce bir sudan çıkmış acemi görüntüsü oluşturdum bir süre, halen de tam dönemedim fabrika ayarlarıma...

Güzel yazının son paragrafı tam benim düşüncelerimi yansıtıyor abi; arkadan itişli araçları kullanmak tecrübe ve bilgi istiyor, hele ki, güçlü bir motora sahipse.

Mükemmel cevap. Sadece tek bir şey ekleyebilirim. Daha küçük kasada daha fazla iç mekan...

Önden çekişte elde edilen güçteki kayıp daha az, verim daha fazla; arkadan itişe göre daha güvenli ve daha maliyeti daha düşük. ;) En önemlisi de son madde. :p

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Her kavşakta yanlamak icin :D
E46 318i Alpine White
Ayağında pedal,
Gözlerinde heyecan,
Kalbinde adrenalin,
Korkma Bmw'em,
Güç yanımızda.

image.jpg

Ekli dosyalar

• IMG_1232.JPG
    IMG_1232.JPG
    136.5 KB · Görüntüleme: 8

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Soru geliyor Mustafa abi... Sportif sürüş keyfiyet ve üstün yol tutuş olarak arkadan itiş mi? AWD 4x4 bir çekiş mi? Bu ikisini kıyaslarsak deneyimlerinden hangini tercih ederdin 2 spor otomobil yada 2 premium D segment arasında kalsan sadece çekiş sistemleri arasında kalsan?

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Keyif, özellikle de sportif sürüş keyfi göreceli bir kavram, yani kişisel beğenilere göre değişir. Ama ben şöyle cevaplandırabilirim; Sportif sürüş keyfi için RWD (arkadan itiş) çünkü düşük süratlerde ve düşük motor güçlerinde bile çok eğlenebilirsiniz. Aracı gazla kumanda edebilmek, kontra vermek, arkadan itiş duygusu ve direksiyonun netliği ve gerçek hissi bunu sağlar...

Eğer konu emniyet, pistte daha süratli zamanlar yapmak ve yol tutuş ise AWD (4x4) . Ama her awd de değil tabi. Gücü arka tekerleklere en azından eşit dağıtabilen ve bunu sportif sürüş boyunca koruyabilecek kadar tork ve ısı dayanımına sahip orta diferansiyel veya transfer kutusuna sahip AWD sistemleri. Hatta sportif kullanımda veya default olarak gücü %40-%60 veya en azından %45-%55 gibi biraz daha arkaya fazla gönderebilen daha makbuldür.

Ben sportif araçlarımda agresif sayılabilecek (Türkiye şartlarında) olanlarında da (MX-5, RX-8), normal olanlarında da (Mercedes C180 Coupe) arkadan itişi tercih ettim. Hatta spor sedan denilebilecek BMW araçlarımda da arkadan itişi seçtim. Yine spor sedan/crossover sayılacak Subaru Legacy ve Outback araçlarda ise AWD seçtim. Sanırım bugün yine hergün kullanmadığım Coupe tarzı spor araç alırsam arkadan itişli seçerim. Ancak sedan veya crossover hergün aracımda AWD isterim.

Bugün önden çekişli bir araca 10 yıl sonra dönmemin sebebi ise aracın güzelliğine kapılmış olmam...biraz da yaşlanıyor olmak da var tabi...

Aslında ben BMW'yi Subaru Levorg 1.6 Turbo Sport Plus AWD ile değişmek için yola çıktım. Ama eve yavru Infiniti ile döndük...:) Pişman da değilim ayrıca. Ben dışarıdan ve içeriden bu kadar sportif görünüp te bu kadar konforlu olan bir araç hiç görmemiştim... Subaru Levorg dışarıdan göründüğü kadar spor ve aynı zamanda da yine dışarıdan göründüğü kadar sert bir araç.

Soru geliyor Mustafa abi... Sportif sürüş keyfiyet ve üstün yol tutuş olarak arkadan itiş mi? AWD 4x4 bir çekiş mi? Bu ikisini kıyaslarsak deneyimlerinden hangini tercih ederdin 2 spor otomobil yada 2 premium D segment arasında kalsan sadece çekiş sistemleri arasında kalsan?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Her şey nasip meselesi abi ama ben Levorg olmadığına üzüldüm... Karayılan Outback'tan sonra Kırmızı bir Levorg iyi giderdi... :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Olmayacak diye bir şey yok. Subaru Levorg her zaman orada hazır, bekliyor. Üstelik bu kasanın ömrünün dolmasına 1,5 sene gibi kalmış. Yeni kasa çıktığında beğenirsem olabilir, beğenmezsem ilk kasa ikinci el olabilir. Ama Infiniti Q30 ikinci el aldığım için bu kadar temizini ve beğendiğimi bulmak zor olurdu. Şu anda değişik bir otomobil kullandığım için çok memnunum, hem konforu hem de hiç kimsede olmayışı çok ilgimi çekiyor...

Üstelik aracını %99 tek kişi veya iki kişi kullanan bir kişi olarak gereksiz uzunlukta araçlardan uzaklaşmak ta iyi geldi. BMW'den sonra şehir içinde çok dinamik geldi bu araç...

Levorg'ta beni en çok düşündüren şey CVT! Her ne kadar Subaru bence Dünya'nın en iyi CVT şanzımanına sahip olsa bile, ben CVT'ye hiç uyum gösteremiyorum. Bırak onu, yeni aracımdaki Mercedes yapımı 7G DCT çift kavrama bile benim için gelişmiş bir tork konvertörlünün yerini tutamıyor. Özellikle de BMW 8 ileri tork konvertörlüden sonra hiç bir şanzıman keyif vermiyor. Özetle DCT'ye ancak katlanıyorum...

Her şey nasip meselesi abi ama ben Levorg olmadığına üzüldüm... Karayılan Outback'tan sonra Kırmızı bir Levorg iyi giderdi... :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Son zamanlarda bizzat görmek ve incelemek ayrıcalığını yaşadığım, ilişiğe broşürünü koyduğum araç hayallerimi süslüyor.

Ekli dosyalar

• Infiniti Q60 broşür.pdf
    2.2 MB · Görüntüleme: 13

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
:oops:

Sen bu yavruyu görüp incelediysen, nasibinde olur inşallah abi. 2.0 litre motor olanı 211 Ps (7sn/100Km) 3.0 litre 405 Ps (5sn/100km) korkunç derecede iyi değerler. Yakıt değerleri de afaki boyutlarda değil... Kırmızı da pek bi yakışmış. :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Kısmet Veli! Belki bundan bir ikinci el düşürebilirim, işler de iyi giderse.....SW değil ama idare eder. :D:D:D Zaten düşürebilirsem artık onunla da jübile yaparım, içinde ölürüm...

Bu arada neden arkadan itişli otomobil sorusuna bir de esprili cevap vereyim; Çünkü aşağıdaki linkteki araç arkadan itişli de ondan!

Infiniti Q60 3.0 Sport Tech 2017 Model 134.500 EUR Galeriden satılık ikinci el Füme renk - 554212290

:oops:

Sen bu yavruyu görüp incelediysen, nasibinde olur inşallah abi. 2.0 litre motor olanı 211 Ps (7sn/100Km) 3.0 litre 405 Ps (5sn/100km) korkunç derecede iyi değerler. Yakıt değerleri de afaki boyutlarda değil... Kırmızı da pek bi yakışmış. :)

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Olmayacak diye bir şey yok. Subaru Levorg her zaman orada hazır, bekliyor. Üstelik bu kasanın ömrünün dolmasına 1,5 sene gibi kalmış. Yeni kasa çıktığında beğenirsem olabilir, beğenmezsem ilk kasa ikinci el olabilir. Ama Infiniti Q30 ikinci el aldığım için bu kadar temizini ve beğendiğimi bulmak zor olurdu. Şu anda değişik bir otomobil kullandığım için çok memnunum, hem konforu hem de hiç kimsede olmayışı çok ilgimi çekiyor...

Üstelik aracını %99 tek kişi veya iki kişi kullanan bir kişi olarak gereksiz uzunlukta araçlardan uzaklaşmak ta iyi geldi. BMW'den sonra şehir içinde çok dinamik geldi bu araç...

Levorg'ta beni en çok düşündüren şey CVT! Her ne kadar Subaru bence Dünya'nın en iyi CVT şanzımanına sahip olsa bile, ben CVT'ye hiç uyum gösteremiyorum. Bırak onu, yeni aracımdaki Mercedes yapımı 7G DCT çift kavrama bile benim için gelişmiş bir tork konvertörlünün yerini tutamıyor. Özellikle de BMW 8 ileri tork konvertörlüden sonra hiç bir şanzıman keyif vermiyor. Özetle DCT'ye ancak katlanıyorum...

Mesaj otomatik birleştirildi:

Son zamanlarda bizzat görmek ve incelemek ayrıcalığını yaşadığım, ilişiğe broşürünü koyduğum araç hayallerimi süslüyor.
eğer levorgda benim 2017 xt nin cvt sini kullanmışlarsa hiç pişman olmazsın abi. çünkü yeni nesil cvt de 2016 öncesi xt deki gibi devir saati en sona kadar gidip orada sabit kalıp vites değiştirmiyor cx5 deki gibi çalışıyor ama tek fark vitesin değiştiğini hiç anlamıyorsun ayrıca müthiş konforlu ve seri.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Levorg'da seninkinin de gelişmiş versiyonu var. Hemen her yeni araçta bir yeni özellik ekliyorlar ama temelde CVT is CVT!

Levorg birkaç kez kullandım ama bu şanzımanın hissini sevmiyorum. Şimdi sahibi olduğum çift kavramayı da düşük sürat manevralarda veya dur kalkta sevmiyorum. Dayanıklılığını da göreceğiz...

Ne demek istediğimi görmen için mutlaka bir 3.20i ed araç test etmeni tavsiye ederim. Senin motorda o 8 ileri tork konvertörlü olsa, çok eminim ki farka inanamazsın. 1.6 turbo motorla 2.0 turbo işi çıkarıyor...

Benim bu düşüncem CVT şanzımanı kötü yapmaz, bu benim beğenime uymadığını gösterir. Ancak bunun yanında da Dünya çapında profesyoneller arasında sportif karakterde olup ta CVT kullanan bir otomobili eleştirmeyen bir uzman bulamazsın. Biliyorsun ben her zaman CVT Subaru XV'nin karakterine çok uygun demişimdir.

Sana Subaru ve Toyota'dan bir örnek vereyim. Her iki firma da CVT üzerine yoğunlaştı ve uzmanlaştı. Peki neden BRZ ve GT86'da Aisin yapımı 6 ileri tork konvertörlü kullanıyorlar?

Daha yeni kardeşime CVT 2017 XV aldım. Bu Subaru ve şanzımana güvenimi gösterir. Ama onun ve benim beklentilerimiz çok farklı tabi ve CVT tam onun şanzımanı.

Sakın yanlış anlama lütfen dostluğumuza güvenerek bu kadar açık yazıyorum ve asla niyetim senin şanzımana laf söylemek değil. Zaten ben şu an sahibi olduğum şanzımanı da beğenmiyorum. Aslında Mercedes otomatiklerinden bana kendini beğendirebilen olmadı, tork konvertörlüler dahil.

CX-5 şanzımanın yapısını çok beğeniyorum. Ancak motorun tork zayıflığı ve spor fonksiyonunun olmaması (benim modelde) şanzımanı olduğundan başarısız gösteriyor. Yine eminim ki CX-5 şanzımanı senin XT Forester'da çok başarılı olurdu...aslında senin motor ve CX-5 şanzıman müthiş bir kombinasyon olurdu benim için...:)

İlginç bir şey daha söyleyeyim. Senin motoru yukarıda broşürünü verdiğim Infiniti Q60'da kullanılan benzinli 2.0 turbo 211 hp motordan çok daha keyifli ve başarılı buluyorum...

eğer levorgda benim 2017 xt nin cvt sini kullanmışlarsa hiç pişman olmazsın abi. çünkü yeni nesil cvt de 2016 öncesi xt deki gibi devir saati en sona kadar gidip orada sabit kalıp vites değiştirmiyor cx5 deki gibi çalışıyor ama tek fark vitesin değiştiğini hiç anlamıyorsun ayrıca müthiş konforlu ve seri.

Son düzenleme:

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Levorg'da seninkinin de gelişmiş versiyonu var. Hemen her yeni araçta bir yeni özellik ekliyorlar ama temelde CVT is CVT!

Levorg birkaç kez kullandım ama bu şanzımanın hissini sevmiyorum. Şimdi sahibi olduğum çift kavramayı da düşük sürat manevralarda veya dur kalkta sevmiyorum. Dayanıklılığını da göreceğiz...

Ne demek istediğimi görmen için mutlaka bir 3.20i ed araç test etmeni tavsiye ederim. Senin motorda o 8 ileri tork konvertörlü olsa, çok eminim ki farka inanamazsın. 1.6 turbo motorla 2.0 turbo işi çıkarıyor...

Benim bu düşüncem CVT şanzımanı kötü yapmaz, bu benim beğenime uymadığını gösterir. Ancak bunun yanında da Dünya çapında profesyoneller arasında sportif karakterde olup ta CVT kullanan bir otomobili eleştirmeyen bir uzman bulamazsın. Biliyorsun ben her zaman CVT Subaru XV'nin karakterine çok uygun demişimdir.

Sana Subaru ve Toyota'dan bir örnek vereyim. Her iki firma da CVT üzerine yoğunlaştı ve uzmanlaştı. Peki neden BRZ ve GT86'da Aisin yapımı 6 ileri tork konvertörlü kullanıyorlar?

Daha yeni kardeşime CVT 2017 XV aldım. Bu Subaru ve şanzımana güvenimi gösterir. Ama onun ve benim beklentilerimiz çok farklı tabi ve CVT tam onun şanzımanı.

Sakın yanlış anlama lütfen dostluğumuza güvenerek bu kadar açık yazıyorum ve asla niyetim senin şanzımana laf söylemek değil. Zaten ben şu an sahibi olduğum şanzımanı da beğenmiyorum. Aslında Mercedes otomatiklerinden bana kendini beğendirebilen olmadı, tork konvertörlüler dahil.

CX-5 şanzımanın yapısını çok beğeniyorum. Ancak motorun tork zayıflığı ve spor fonksiyonunun olmaması (benim modelde) şanzımanı olduğundan başarısız gösteriyor. Yine eminim ki CX-5 şanzımanı senin XT Forester'da çok başarılı olurdu...aslında senin motor ve CX-5 şanzıman müthiş bir kombinasyon olurdu benim için...:)

İlginç bir şey daha söyleyeyim. Senin motoru yukarıda broşürünü verdiğim Infiniti Q60'da kullanılan benzinli 2.0 turbo 211 hp motordan çok daha keyifli ve başarılı buluyorum...
ara sıra komşunun 2011 x3d 184hp xdrive ını kullanma şansım olmuştu, cx5 den sonra gerçekten müthiş gelmişti bana. komşum şu an 2016 mrrcedes glc250 2.0 211 9 ileri kullanıyor onuda kullandım güzel ama bmw 8 ileri çok farklıydı.çok fazla otomatik arabam olmadığı için şanzımanda aradığım sağlamlık konfor, tasarruf ve geçişlerin hissedilmemesi cvt de bu 4üde var ve çok başarılı o yüzden çok memnunum. zaten cx5 de xt motoru olsaydı hiç düşünmeden alırdım. :)

Üst Alt