Mazda 3 BL (2009-13) Motordan Gelen Tuhaf Ses

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Merhabalar Arkadaşlar, guzu bana sinirlenmiş gibi ses çıkarmaya başladı. Kayışın olduğu bölümden geliyor ses görünürde bir sıkıntı göremedim.Altta dönen pervanelerden geliyor gibi. Balata spreyi filan sıktım ama bir şey değişmedi. ( Kaynanamın) buzdolabından gelen seste ise yaramıştı pervaneyi yağlamak :) )
Bilgisi olan var mı?
5 saniyelik video çekmiştim mp4 formatında yüklemedi. Hangi formatta olması gerekiyor?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Videoyu Youtube yükleyip link verebilirsin hocam, fakat ne hikmetse ben videolardaki motor sesinden farklı yabancı sesleri ayırt edemiyorum. :(

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Geçmiş olsun.
Kayışa bağlı kasnaklardaki rulmanlardan olabilir, motor iç kısmındaki parçalardan olabilir, kayış kapağa sürtüyor olabilir vs... Video bu durumda yetersiz kalabilir, bir ustaya göstermek daha hayırlı olabilir. ;)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Nasıl bir ses, sürtünme mi, gacırtı gucurtu mu, vunlama mı?
100 bin km.ye yaklaştıysa rulmanlar olma ihtimali çok yüksek.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Hareketli plastik aksamlarda balata spreyi kullanmayın kurutma yapar.

Gergi olmasında diğerleri pek önemli değil ;)

V kayışda birleşim yerinde ipler kopmuşmu ?
V kayış içerisinde ve dışarısında çatlaklar varmı ?

1m hortum alın kulagınıza dayanın sonra parçalara yaklaştırın sese göre hangisi oldugunu anlarsınız ama bu işlemi yaparken dikkat edin sağ sola sıkışmasın :)

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Konu sonuçsuz kalmasın .Bakımda sesi de aradan çıkardık şükür 250 lira sıkışmış :)
gergi bilyasındanmış sorun, değişti usta ses kesildi..

Son düzenleme:

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Aracım 2012 dizel impressive.
Rölantide çalışırken sarsıntı ve ses konusuna çok takılıyorum ve bunun için bazı işlem-onarımlar da yaptırdım ama sebebini net olarak kestiremediğim bir tıkırtı var. Bu ses çoğunlukla klima açık olduğu zaman geliyor. Hatta klima kompresörü devreye girdiği zaman net bir şekilde " tık tık" diye saniyede 3-4 tekrar şeklinde duyuluyor araç içinden. Öncelikle klima kompresör kasnağını dinledik oradan değil. Daha sonra bu sesin klima açık olmadığı zamanlarda da ara ara uzun yoldan gelip durduğumda rölantide frene basılı iken de az miktarda geldiğini fark ettim. Arabayı lifte çıkardım klimayı açıp. Steteskop ile tek tek dinledim klima kompresörü, alternatör, krank kasnağı, gergi rulmanları hepsi normal. Bu sırada yanıma çırak geldi o da dinlerken sesin şanzıman tarafından geldiğini söyledi. Şanzıman takozunu söktük yeniden çalıştırdık bu defa araba rölantide sıfır sarsıntı ile çalışmaya başladı(ben daha sarsıntılı olacağını düşünmüştüm) ama ses yine devam ediyordu. Son olarak usta da dinledi ve sesin kaynağının volan olduğunu söyledi. Sizin bu veya buna benzer bir problemle ilgili tecrübeniz var mıdır acaba? Çok uzun oldu kusura bakmayın.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aracım 2012 dizel impressive.
Rölantide çalışırken sarsıntı ve ses konusuna çok takılıyorum ve bunun için bazı işlem-onarımlar da yaptırdım ama sebebini net olarak kestiremediğim bir tıkırtı var. Bu ses çoğunlukla klima açık olduğu zaman geliyor. Hatta klima kompresörü devreye girdiği zaman net bir şekilde " tık tık" diye saniyede 3-4 tekrar şeklinde duyuluyor araç içinden. Öncelikle klima kompresör kasnağını dinledik oradan değil. Daha sonra bu sesin klima açık olmadığı zamanlarda da ara ara uzun yoldan gelip durduğumda rölantide frene basılı iken de az miktarda geldiğini fark ettim. Arabayı lifte çıkardım klimayı açıp. Steteskop ile tek tek dinledim klima kompresörü, alternatör, krank kasnağı, gergi rulmanları hepsi normal. Bu sırada yanıma çırak geldi o da dinlerken sesin şanzıman tarafından geldiğini söyledi. Şanzıman takozunu söktük yeniden çalıştırdık bu defa araba rölantide sıfır sarsıntı ile çalışmaya başladı(ben daha sarsıntılı olacağını düşünmüştüm) ama ses yine devam ediyordu. Son olarak usta da dinledi ve sesin kaynağının volan olduğunu söyledi. Sizin bu veya buna benzer bir problemle ilgili tecrübeniz var mıdır acaba? Çok uzun oldu kusura bakmayın.
Olaya steteskop ile girişmişken sesin kaynağının bulunmamış olması beni karamsarlığa itti... :rolleyes:

Sayılabilecek ihtimalleri sıralamışsınız, bize düşen sesin kaynağının bulunduğu anı beklemek olacak galiba.

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Olaya steteskop ile girişmişken sesin kaynağının bulunmamış olması beni karamsarlığa itti... :rolleyes:

Sayılabilecek ihtimalleri sıralamışsınız, bize düşen sesin kaynağının bulunduğu anı beklemek olacak galiba.
Zaten debriyaj seti kronik ve değişmemiş henüz (55 bin km araç) Ben devriyaj seti ile birlikte volanı da değiştirmeyi düşünüyorum ki usta tespitinde haklı ise sesin kesilmesi lazım. Bu işlemlerden sonra ses devam ederse ihtimaller değerlendirilecek.

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Debriyaj seti ve volan değişti ama ses aynı şekilde devam ediyor. Merkeze gidince yine bakacağız artık buluruz inşallah.

efkan

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Hatchback
Merhabalar arkadaşlar mazda 3 var gecen araç içinden ses geldi böyle belli belirsiz giderkende geliyor ama durunca daha ne duyuluyor bu ses artıyor gittikçe ustaya götürdüm v kayısı ve bilyeler değişti komple oradan çıktık 2-3 gün sonra ses geri gelmeye başladı vuruntu sensörü değiştikten sonra cıkmaya başladı tahminimce siz neden olabilir

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Merhabalar arkadaşlar mazda 3 var gecen araç içinden ses geldi böyle belli belirsiz giderkende geliyor ama durunca daha ne duyuluyor bu ses artıyor gittikçe ustaya götürdüm v kayısı ve bilyeler değişti komple oradan çıktık 2-3 gün sonra ses geri gelmeye başladı vuruntu sensörü değiştikten sonra cıkmaya başladı tahminimce siz neden olabilir
Vuruntu için emme sökülür o kısımlarda bi hata olmuş olabilir.

efkan

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Hatchback
Vuruntu için emme sökülür o kısımlarda bi hata olmuş olabilir.
Hocam bi fikrim yok içeri motor sesinin yanında böyle fan çarpması gibi ses geliyor anlam veremedim yönlendirebilceğiniz bi yer var mı

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Hocam bi fikrim yok içeri motor sesinin yanında böyle fan çarpması gibi ses geliyor anlam veremedim yönlendirebilceğiniz bi yer var mı
Ankaradasınız sanırım herter yetkili servisi olabilir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

efkan

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Hatchback
Ankaradasınız sanırım herter yetkili servisi olabilir.
Yetkili servis cok sıkıntı hocam nakitsel anlamda yıpratıyorlar
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ankara için @BEY Otomotiv tavsiye ederim. Ankara'da zorunluluk Yoksa Yetkili servis tavsiye etmiyorum.

Mazda Garaj referansınızın olduğunu mutlaka belirtin, selam söyleyin.
tamam hocam tabiki söylerim teşekkür ederim

FENERBAHCE

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Mazda 3 BL 2011 otomatik benzinli V kayışı ve Bilya gerekiyor sanırım ama hangisi uyumlu bilmiyorum biri link atabilir mi uyumlu parça vs gibi araca hangisi uyumlu bilmiyorum Google ye yazıyorum hepsi dizel mazda 3 ler için

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazda 3 BL 2011 otomatik benzinli V kayışı ve Bilya gerekiyor sanırım ama hangisi uyumlu bilmiyorum biri link atabilir mi uyumlu parça vs gibi araca hangisi uyumlu bilmiyorum Google ye yazıyorum hepsi dizel mazda 3 ler için
Vizyon oto
Jakopar oto

Bu parçacılar ile görüşürseniz yardımcı olurlar.

Orijinal parça dersen de @kadir ile görüşmende fayda var.

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Işıklarda ya da gaza basmadan düşük hızda ilerlerken araç "D" konumunda iken "tır tır tır" diye bir ses çıkarıyor sanki bir şey bir şeye takılıyor gibi. "N" konumuna alınca ses ortadan kayboluyor. Araç içinden bu ses çok belirgin lakin kaputu açıp dinleyince motorun sesiyle birlikte net bir yeri göstermiyor bana. Büyük olasılıkla motordan bir ses geliyor ama çözemedim canımı sıktı. Hava, yağ filtresi ve yağ değişti birde LPG filtresi değişti. Bu sıkıntım bu bakımlar sonrasında ortaya çıktı ne hikmetse. Hem benzinde hem de LPG de aynı sorun var. Bir fikri olan var mı?

Bu araba kafayı yedirecek bana az kaldı

Üst Alt