Motor Yağı Katkısı ile Motor İçi Temizleyiciler Hakkında Görüşleriniz Nelerdir?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Uzun zamandır motor yağı katkıları ve motor içi temizlik malzemeleri konusunda araştırma yapıyorum...

Motor yağı katkıları konusunda oluşan şahsi düşüncem, bahsedilenler kadar veya yapılan reklamlar kadar motor yağına, dolayısıyla aracımıza faydasının olmadığıdır. (Bu benim şahsi düşüncem)

Ancak; motor içi temizleyicilerin yani Engine Flush tarzı yağ değişiminden önce kullanılan ve atılan katkılar ile motor içi temizlik diye adlandırılan Carbon Clean işlemleri hakkında net fikirlere sahip olamadım... Bu işlem yapıldıktan sonra ne gibi faydalar elde ediliyor ve motora ne katkı sağlıyor??

Kullanan arkadaşlarımızın yorumları, tecrübeleri benim ve diğer arkadaşlar için değerli olacağı için bu konuyu açma gereği duydum...

Herkese vereceği bilgi ve tecrübelerden dolayı şimdiden teşekkürler...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Ben yaklaşık 15 bin km önce kullandım ama zararı mı oldu yararı mı oldu gözlemleyemedim. Yağ değişiminde usta koyalım motoru temizlesin deyince ustaya güvendim. Sanırım Bor katkılı 444 denilen şeyden koymuştu ve eski yağı boşaltmadan 5-10 dk aracı çlıştırmıştı...

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Abi zaten yağların içinde kaydırıcılar dışında deterjan özelliğinde moleküllerde var. Karbon birikimini önlemek için ara ara benzine alıp çevreyollarda 4000 devir üzeri yardıra yardıra gitmek. Ben benzin katkısı kullanıyorum bazen sonrada gaza basıyorum.
Sürekli şehiriçinde dur kalk ve düşük devirde sürülen araçlarda karbon birikintileri oluşuyor zaten. Eğer o şekilde bir kullanım varsa carbon clean işe yarar.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Adem Usta şöyle söylemişti 'en iyi motor koruyucu erken yağ değişimidir' diye, aklıma o geldi abi.

Bu konu dibi olmayan bir konu bence, anca kullananların tecrübelerini paylaşmasıyla bir kanıya varabiliriz.

Bir dönem bor katkısı çok revaçtaydı. Hala öyle mi bilmiyorum.

Yaptığım araştırmalarda Carbon Clean in diğer koruyucu ya da temizleyicilerden farklı olduğunu anladım. Hatta Carbon Clean in özellikle dizel araçların yakıt sisteminde oluşan kurumların sökülüp atılmasında önemli bir etken olduğunu ve düzenli olarak belirli km periyotlarlarında tıpkı rutin araç bakımı gibi uygulanması gerektiğini öğrendim. Ülkemizde bu kültür maalesef henüz yerleşmemiş olmalı ki bir çoğumuz rutin bakımı yaptırıp bırakıyoruz. Oysa ki bu kurumların temizlenmesi motorun ömrüne ömür katar, aynı şekilde araçlarımızın turbosuna da (turbosu olanlar için) bakım yaptırmamız gerekiyor aslında. Ben bu öğrendiklerimin ışığında bu bakımları yaptırmayı düşünüyorum arabasını seven bir kişi olarak.

Veli abi konu başlığını saptırmadan bir şeyler yazmak istedim, sorduğun şey biraz daha farklıydı aslında ama buna yakın olduğu için yazdım.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Bir tecrübe daha...

Y.servisler dahil birçok kişi motor yağ değişimde motor iç temizleme denilen tiner benzin vb yağ silikon çözücüler içeren motor iç yıkama ürünlerini yağ haznesine ekleyip bir süre çalıştırıp yağı o şekide boşaltıyorlar..

Katkı meselesine gelince ise, forum üyemiz Ferhat abinin anlattığı kadarıyla lifter iticilerin içinde beyaz parçacıklar kalmış ve bunlar lifterlerin hataket kabiliyetini zorlaştırmış, kendisi el yordamıyla lifterleri çözmüş, bu da benim kullandığım beyaz renkli katkıdan olabilir diye düşünüyorum.

Kaliteli bir yağ ile tüp gereksinimler karşılanacaktır diye düşünüyorum.

Lifter sesi olan aracımda daha evvel denediğim 444 katkı bu sorunu kesmişti. Bu şekilde sorunlar yoksa gerek olmadığı düşüncesindeyim.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
veli abicim alltan aç tabayı yag süzülsün sonra alt tapa açıkken üstten bir litre mazot gönder iyice aksın sonra yag dolum yerinin etrafını kapat ve hava bas alttan egil bak iyice süzülene kadar. Al sana yıkama katkı matkı boş ver abi.

hakanım sende öyle 444 lerin dostluguna güvenme

en güzel katkı erken yag degişimidir
en sağlıklı motor erken yağı degişen motordur
en sesiz motor yağı erken degişen motordur
en hızlı giden motor yine sağlıklı motordur motorun sağlıgı yağ ile alakalıdır
en az yakan motor rahat dönen motordur aşınma olmayan motordur

artı eşittir topla

en güzel katkı erken yağ değişimidir

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Benim yağcı arkadaş çok farklı olacak diye 323 ü me zorla motor katkısı koymuştu. Kullandığım dönemde hiç artısını görmedim hatta bir kaç defa motorda gariplikler oldu. Sonra ki yağ değişiminde motoru iyice temizletip castrollemiştim :) usta gel yine koyalım demişti bende istememiştim.

Yanlız geçen dükkanına gittim birisi geldi usta yağı değiş ve katkı maddesi ekle dedi. Çok fark görmüş ve motora iyi gelmiş ???

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Yakup hocam bende 93 model doğana 444 koyduktan sonra motor sesinde ve devirlenme isteğinde pozitif yönde bir etki görmüştüm. Sanırım eski tip motorlar ve rektefiyeye gelmiş aşınmış motorlarda bu katkılar iş görüyor. Bal gibi koyu bir kıvamı vardı o dönemki 444 yağ katkısının.

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Yazımın sonuna tamamen psikolojik yazacaktım yazmadım. Sağolsun [member=66]Adem Usta[/member] eksiği tamamlamış.

Bence de bu iş tamamen psikolojik...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Konuyu açmakla ne kadar iyi yapmışım... Tecrübeler ve Usta görüşleri umarım ben dahil herkese ışık tutar... Ben motor katkılarını zaten kafamda elemiştim, motor içi temizliğini de Adem Usta sağolsun yeterince aydınlattı, daha ne olsun...

Önceki 626 aracımda, bu aracın ne kadar temiz olduğunu özellikle motorunun ne kadar sağlam olduğunu Adem Ustam da biliyor, keçelerden yağ kaçırıyormuş bende zannediyorum yağ eksiltiyor, bir çok usta katkı koyalım demesine rağmen ben keçeleri yaptırana kadar hiç bir şey koymadım, yaptırdıktan sonra koymadığıma pişman olmadım ama koysaydım ne olurdu bilinmez...

Bu araçta, zorlama olduğunda veya klima uzun süre kullanıldığında motordan lifter sesi geliyordu, Liqui Moly markasının lifter kesici katkısını koyarak sesi kesmiştim...

Motor içi temizliği için; motora 1 litre mazot ile birlikte 3 litre ince yağ konularak motorun 3-5 dakikada rölantide gaz vermeden çalıştırıldığını da duymuştum, Adem Ustam'ın mazot tavsiyesini duyunca bunun doğru olabilme ihtimali bulunduğunu anladım...

Son düzenleme:

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Guzumun Öncesini Bilmediğim Ve Kafam Rahat Olsun Diye Stp Motor İçi Temizleyici Kullandım..Yağı Boşalttıktan Sonra 3 Litre Yağ İle Bi Çalkalama Daha Yaptım..Motordaki Kurumlar Haricinde Yararlı Olan Şeyleri Temizlediği Kesin..Çıkan Her 2 Yağda Siyah Renkteydi..Yağı Değiştikten Sonra Yaklaşık 300 km Yol Yaptım Yağ Hala Sarı Renkte..12 bin km ye Az Kaldı ;D :D ..Yakıta Etkisi Konusunda Bi Fikrim Yok..Herhangi Bir Katkı Maddesi Kullanmadım..Sağ Olsun [member=66]Adem Usta[/member] dan Tüyo yu Alınca İşlemin Tekrarı Biraz Zor Görünüyor..Belki 4-5 Yağ Değişiminde..O Zamanda Kim Öle Kim Kala..Konuyla İlgili Arkadaşların İşine Yarar İnşallah..

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Ben de bu yağ katkılarından bor power hakkında uzun sayılabilecek(yaklaşık 2ay)araştırma yaptım. Daha sonra aracımda kullandım(şahin).
Mazda da ise 1998 323 aracımı alırken kompresyon testine girdim motor %50 çıktı.Daha sonra aracı aldım, yağını değiştim bor power ekledim tekrar aynı yerde teste girdim bu sefer motor %65 çıktı.
Benim araştırma ve izlenimlerime göre bence bor power faydalı bir ürün diye düşünüyorum.

Ben de bu yağ katkılarından bor power hakkında uzun sayılabilecek(yaklaşık 2ay)araştırma yaptım. Daha sonra aracımda kullandım(şahin).
Mazda da ise 1998 323 aracımı alırken kompresyon testine girdim motor %50 çıktı.Daha sonra aracı aldım, yağını değiştim bor power ekledim tekrar aynı yerde teste girdim bu sefer motor %65 çıktı.
Benim araştırma ve izlenimlerime göre bence bor power faydalı bir ürün diye düşünüyorum.
o artış yağ değişiminden olmasın :)

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Yaklaşık 110binde sattığım eski aracım toyota corolla hb (2005) model aracımda başımdan geçen bir olayı anlatmak isterim ; aracı sıfır km almıştım ve sadece benzinde kullanıldı tüp felan yoktu arabamda motoru sorunsuz şekilde 100bin km kullandım , taki son bakımında borpower denilen zımbırtıyı koyana dek , aracımın ağır bakımları falan yapılmıştı kafam rahatlamıştı bir akşam eve çıkarken yağ lambası yanmasıyla beraber kafamın rahatlığı bana pahalıya patlayan işlemler olarak geri döndü . Sorun ; borpower sebebiyle tıkanmış yağ pompası , yağlama eksilmesiyle beraber motora yapılan 1500 -2000tl masraf . Sonuç ;toyotadan soğumam aracı satmam ve mazdaya geri dönüş kesinlikle borpoweri önermiyorum araştırdığımda yeni nesil motorlarda bunu çok yapmış, eski tip motor kullanan (şahin-toros vb) kalın yağ kullanan ve standart olarak yağ eksilten araçlar için tavsiye edilebilir, sakın sakın japon arabalarına koymayın , saygılar

Tapatalk

immmir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
Bundan önceki 98 model 323 f aracıma borpover koymuştum, yakıt, ses ve performansta bayağı bir fark hissettim. acep duygusalmıdır ki?

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Ben Adem Usta'ya katılarak diyorum ki, Motor için en önemli bakım unsuru yağ değişimidir. Bir iki şey daha eklemek isterim;

1- Benzini veya motorini gerçekten emin olduğunuz istasyondan alın. Yeni basılmış veya çok beklemiş depodan almayın. Aracınıza yakıtı çok hızlı şekilde bastırmayın. Bu şekilde yapmak zorunda olan çok yoğun istasyonları seçmeyin. Pompacı ile dost olun, arada sırada bir küçük hediye ile samimiyeti arttırın. Sizi çok iyi şekilde yönlendirecektir. Deponuzda yakıtı çeyrek altına indirmeyin, ışık asla yaktırmayın.

2- Aracınızın yağını erken değiştirin ve her değişimde mutlaka eski yağın alt tapa açılarak tamamen boşaltıldığından ve yağ filtresinin de değiştiğinden emin olun. Aracınızda mutlaka doğru yağ ve yağ filtresi kullanıldığından emin olun.

3- Mutlaka aracınızın hava filtresini de erken değiştirin. Tazyikli hava ile hava filtresi temizliğine itibar etmeyin.

4- Bujilerinizi mutlaka zamanında değiştirin ve hatta mümkünse biraz erken değiştirin.

5- Aracınızı soğuk havalarda sık kullandıysanız, genellikle kısa mesafe kullanıyorsanız, çok dur/kalk trafiğe denk geldiyseniz, geliyorsanız, üşenmeyin zaman zaman açık trafikte biraz kullanın bu sürüş esnasında da biraz devirli kullanın. Maksimum devir demiyorum, her zaman kullandığınızdan daha devirli kullanın. Örneğin otomatikse aracınız 100 km/h ile giderken diyelim 2.500 devir çeviriyor, siz manuele alın ve bir düşük viteste 3.500 devir ile gidin bir süre. Çok değil birkaç dakika...

6- Akü ve alternatörünüzün şarj kapasitelerini sürekli kontrol ettirin.

7- Bunların dışında herhangi bir üretici tarafından tavsiye edilmeyen bir madde, katkı vb. bence kullanmayın.

Otomobillerde de durum insanlardaki gibidir. Uzun ömür ve bu ömrü sağlık ile yaşamak ne yediğinizle alakalıdır.

Otomobilinizin motorunun içine giden ve orada yanan şeylerin temizliği, doğruluğu, üreticinin dizaynındaki speklere uygunluğu çok önemlidir. Sadece bu da değil, bunların içeride mümkün olan en temiz şekilde, en artıksız yanmaları da çok önemlidir.

Bu sebeple benzin(motorin), hava çok temiz ve doğru olmalı. Bizim ülkemiz gibi havası çok tozlu ve kirli bir ülkede hava filtresi de en az motor yağı kadar önemlidir. Motor yağı motoru temizleyen, soğutan, sürtünmeyi azaltan en önemli elemandır. Motor yağı yanma artığı karbonları da kendi içinde hapsederek motoru temiz tutar. Hakeza yağ filtresi de yağı belli büyüklükteki partiküllerden temizler. Ancak yağ içindeki bu maddeler arttıkça, hem yağlama, hem soğutma özelliğini yitirmeye başlar. Ne kadar erken değişim, o kadar temiz motor, o kadar doğru ısıda çalışan motor!

Yine olabildiğince az artık ile yanma da çok önemli. Bu sebeple ateşlemede görev alan bujilerin tam zamanında ve sağlıklı ateşlemesi lazım.

Motorlar soğuk çalışma, kısa mesafe kullanımı, sürekli rölantide çalışma esnasında en fazla artık üretirler. Zaman zaman araçların devirli kullanımı, motorun hem belli ısıya ulaşmasını ve pistonların belli hıza ve sürtünmeye ulaşarak motor içini temizlenmesine de hizmet eder. Bu benzinli motorlar açısından. Dizel motorlarda ayrıca DPF filtresinin rejenerasyonunu sağlayarak, motorun normal çalışmasına yardımcı olur. Burada tekraren motorun maksimum devirlerde çalışmasından bahsetmiyorum, orta devirler yeterli olacaktır.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ben de hazır konuyu görmüşken bir kaç bilgi aktarımında bulunayım.

2007 Toyota Yaris'imde 70bin km. bakımında kullanmıştım motor iç temizleyiciyi. Motor iç temizleyici katıp 20 dakika rölantide çalıştırıp sonrasında yağı boşalttırdım, bir süre ardından yağı durulamak için 1 lt yağ koydurttum, o da bekledikten sonra boşaltıp yeni yağı koydurttum. Çıkan yağ o kadar karaydı ki, ve motor iç temizleyici o kadar güzel temizlemişti ki, yeni koyduğum yağ ancak 8000 km sonrasında yeni yeni sararmaya başlamıştı.
100bin km bakımında mazdama katmayı unuttum, birdahaki yağ değişimine kesinlikle yapacağım bagajda bekliyor motor iç temizleyici. :)

Üst Alt