Mazda 626 GE (1991-97) Motor Rektefiye

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Evet bugün itibari ile guzumu aldım. Ama hiç umduğum gibi olmadı maalesef ;( araçtan bariz lifter sesi geliyor ve çekişi çok kötü hatta conta yanıkken daha iyiydi diyebilirim. LPG de gaz yememe sorunu var usta lpg ciye gitmen lazım dedi götürdüm baktı ama lpg de ve lpg tesisatında hiçbir sıkıntı yok ateşleme de var sorun diyor
;(. Distribütör değişmesi lazım dedi ;(
Lpg bi test ederken benzine aldı aynı sorun benzinde de var yüksek devirde gaz yemiyor boğuluyor araba. Sürerkende kalkışta, yokuşta ve 5. Vites de arabanın çekişi yok denecek kadar az hatta yok. 5.vites 2850 devirde belki de 2900 devirde 120 anca oluyor.

Yapılan değişimler işlemler;

Piston, segman
Subab lastikleri
Silindir kapak contası
Yağ, yağ filtresi
Hava filtresi
Değişti
Taşlama ve honlama yapıldı.

Not: koyulan yağ 5*30 önceden 10*40 koyuluyordu

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Evet bugün itibari ile guzumu aldım. Ama hiç umduğum gibi olmadı maalesef ;( araçtan bariz lifter sesi geliyor ve çekişi çok kötü hatta conta yanıkken daha iyiydi diyebilirim. LPG de gaz yememe sorunu var usta lpg ciye gitmen lazım dedi götürdüm baktı ama lpg de ve lpg tesisatında hiçbir sıkıntı yok ateşleme de var sorun diyor
;(. Distribütör değişmesi lazım dedi ;(
Lpg bi test ederken benzine aldı aynı sorun benzinde de var yüksek devirde gaz yemiyor boğuluyor araba. Sürerkende kalkışta, yokuşta ve 5. Vites de arabanın çekişi yok denecek kadar az hatta yok. 5.vites 2850 devirde belki de 2900 devirde 120 anca oluyor.

Yapılan değişimler işlemler;

Piston, segman
Subab lastikleri
Silindir kapak contası
Yağ, yağ filtresi
Hava filtresi
Değişti
Taşlama ve honlama yapıldı.

Not: koyulan yağ 5*30 önceden 10*40 koyuluyordu

Sente sorunu var sanki. Daha önceki tecrübelerimiz buna işaret ediyor. Nerede yapıldı bu işlemler??

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Herter'de böyle kötü iş yapılması ilginç geldi bana. Ankara'da Rem Otomotive götürün bir de isterseniz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Herter'de böyle kötü iş yapılması ilginç geldi bana. Ankara'da Rem Otomotive götürün bir de isterseniz.

Yapılan işin temiz olmasını sağlamak için öncelikle Herter ile diyaloğa girilmeli, yoksa ikinci götürdüğü yer için ve araç sahibi için etik olmaz.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Yapılan işin temiz olmasını sağlamak için öncelikle Herter ile diyaloğa girilmeli, yoksa ikinci götürdüğü yer için ve araç sahibi için etik olmaz.
Aracı yaptıktan sonra test sürüşüne çıktıklarını ama en fazla ellerinden bu kadarının geldiğini farz ettim. Tabi ki nedir ne değildir bilmiyorum ama bu kadar işlemden sonra aracın bu halde teslim edilmesi ilginç değil mi?

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Umarım öyle değildir. Başka yerden ziyade öncelik hertere tekrar bi gitmem olur diye düşünüyorum.
O zaman bu sorunlar ile tekrar Herter yolu gözüktü demektir. Mutlaka düzen tutturulacaktır. Endişe etmene gerek yok bence.
Bütün temennim bu yönde.

Aracı yaptıktan sonra test sürüşüne çıktıklarını ama en fazla ellerinden bu kadarının geldiğini farz ettim. Tabi ki nedir ne değildir bilmiyorum ama bu kadar işlemden sonra aracın bu halde teslim edilmesi ilginç değil mi?
Test sürüşüne çıkılmış bana söylenen aracın lpg de tekleme yaptığı motorda sıkıntı olmadığı ve bir müddet benZinde kullanmam gerektiğini söyledi. Bende zaten lpg bakım zamanının geldiğini bildiğimden sorunun gerçekten lpg tesisatında olduğunu düşündüm.
Zaten aracın dört dörtlük olmasını beklemiyordum olmaz da zaten çünkü silindirlere taşlama yapılması gerekiyordu ama sadece honlama yapıldı yani silindirlerde hala bir miktar iz kaldı. Ama en azından eskisinden daha iyi olmasını bekliyordum. Valla yaklaşık 10 gündür aracın çıkmasını bekliyordum ve İnan'ının çocuk gibi heyecanla ve sabırsızlıkla ;( üzülmedim değil

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Test sürüşüne çıkılmış bana söylenen aracın lpg de tekleme yaptığı motorda sıkıntı olmadığı ve bir müddet benZinde kullanmam gerektiğini söyledi. Bende zaten lpg bakım zamanının geldiğini bildiğimden sorunun gerçekten lpg tesisatında olduğunu düşündüm.

İyi bir lpgciye ayarları yaptır, filtre değişimlerini yaptır, sistemde hava olmadığından emin ol ve motor işine öyle başla. :)

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
:acpsnr: İyi bir usta, iyi bir lpgci, iyi bir rot balanscı vs vs bu iyiler nereden bulunacak bende bir sıkıntı var galiba hiç yüzüm gülmedi ;(

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
:acpsnr: İyi bir usta, iyi bir lpgci, iyi bir rot balanscı vs vs bu iyiler nereden bulunacak bende bir sıkıntı var galiba hiç yüzüm gülmedi ;(

O iyiler işte gizli hocam, kolay kolay ulaşamıyorsunuz. Marifet onları bulabilmekte.. Benim eniştem memlekette (Bolvadin) İsuzu servisi. Geçen sene bir arkadaşım aradı, toyotasının ön düzeninde sıkıntı varmış, halledememişler, eniştemi söylemişler o yapar diye. Benden enişteme ricacı olmamı istedi, ben de eniştemi aradım, dedim hamili kart yakınımdır. Torpil buralara kadar düştü hocam:p

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
İyi bir lpgciye ayarları yaptır, filtre değişimlerini yaptır, sistemde hava olmadığından emin ol ve motor işine öyle başla. :)
Aynı sorunu benZinde de veriyor ondan dolayı lpg direk olarak elenmiş olmuyrmu?

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Sente sorunu var sanki. Daha önceki tecrübelerimiz buna işaret ediyor. Nerede yapıldı bu işlemler??
Evet diğer konuda da yazdım ama bu konu bir sonuca ulaşması için buraya da yazıyorum. Sorunum sente ve avans ayarının düzgün olmamasından kaynaklanıyormuş. Sente 4-5 diş atlak ve buna bağlı avans da berbat durumdaydı.
Can abi sente ve avans sorunlarımın hepsini Rem otomotiv çözdü şuan sıkıntısız biniyorum. Şiddetle burayı tavsiye ederim.
O zaman bu sorunlar ile tekrar Herter yolu gözüktü demektir. Mutlaka düzen tutturulacaktır. Endişe etmene gerek yok bence.
Evet bir kaç sefer hertere gittim ama maalesef sorunumu orada çözemedim. Yukarıda bahsettiğim yerde çözüldü sorun ve ekstra olarak 150 tl daha ödedim. Gerçi hertere kalsak Boğaz kelebeği ve ya distribütör arızalıydı onlar denenecekti. Neyse sonuç olarak sorunum çözüldü çok şükür.

Motor güzel toplanmış yarım olan işçilik için hertere teşekkür ederim. Ama yarım oldu artık asalet abinin bana bi yemek borcu var ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benim anlamadığım nokta; şikayetlere bakarak az çok veya nokta atışı olarak teşhis koyabiliyorsak, bu işten para kazananların bunu hangi mantık ve bakış açısı ile es geçtiğidir... :(o_O

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Benim anlamadığım nokta; şikayetlere bakarak az çok veya nokta atışı olarak teşhis koyabiliyorsak, bu işten para kazananların bunu hangi mantık ve bakış açısı ile es geçtiğidir... :(o_O
Dedim ya veli abi sevineyimmi üzüleyimmi bilemedim. Siz görmeden dediniz. Görüpte diyen Kişiler de vardı ama bazen sonuç istenildiği gibi olmuyor yada oldurmak istemiyorlar. Diğer konuda da burda da hep aynısını dedim abi 'Neyse benim sorunum çözüldü bir şekilde' bundan sonra guzunun keyfini sürmek istiyorum inşallah.

Geçmiş olsun. Fiyatlar ne aralarda ?
Fiyat da netleşti bütün herşey dahil 3200 civarında bir ücret ödedim. 150 tl de sente ve avans ayarı, 100 tl lpg tesisatı söküm ve tekrar takmaya ödedim. Bu arada benzinle kullandığım için yaklaşık 150 tl benzin parası var :) daha sayayım mı abi :) servisten hurdacılar sitesine yaklaşık 4-5 Seder git gel var. Boğaz kelebeği için. Vs vs vs yani toplam da 3.5 civarı bir meblağa maal oldu bana.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Serfa

Sessiz
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
Arkadaşlar herkese hayırlı kandiller öncelikle aracım 1993 626 2.0 yaklaşık 1 ay önce komple motor yapıldı ilk 1000 km yi tamamladım tekrar yag ,yag filitresi degişti aracı yüksek devir kullanmamda bir sıkıntı varmı bu gün birkaç deneme yaptım mesela 4. vites yüklendim 5bin 500 devire zorlayınca çıkıyor sanki motor fazla bağırıyor gibi benzinde kullanıyorum benzin filitreside değişti depoya enjektör temizleyici attım ama henüz tam gücünü veremiyor gibi bu biraz fazla bağırması acaba benzin enjektörlerindenmi yoksa belli bi km yapmammı gerekiyor ustanın söyledigi asıl performansı 7000 yada 8000 km oldugunda görürsün dedi ayrıca gazdan ayagımı çekince araba yıgılma yapıyor debriyaja basınca sanki arabayı tutan birşey burakıyor acaba bu durumun performansa etkisi varmı kıymetli yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar herkese hayırlı kandiller öncelikle aracım 1993 626 2.0 yaklaşık 1 ay önce komple motor yapıldı ilk 1000 km yi tamamladım tekrar yag ,yag filitresi degişti aracı yüksek devir kullanmamda bir sıkıntı varmı bu gün birkaç deneme yaptım mesela 4. vites yüklendim 5bin 500 devire zorlayınca çıkıyor sanki motor fazla bağırıyor gibi benzinde kullanıyorum benzin filitreside değişti depoya enjektör temizleyici attım ama henüz tam gücünü veremiyor gibi bu biraz fazla bağırması acaba benzin enjektörlerindenmi yoksa belli bi km yapmammı gerekiyor ustanın söyledigi asıl performansı 7000 yada 8000 km oldugunda görürsün dedi ayrıca gazdan ayagımı çekince araba yıgılma yapıyor debriyaja basınca sanki arabayı tutan birşey burakıyor acaba bu durumun performansa etkisi varmı kıymetli yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.
Yüksek devirde uzun süre kullanmamak tedbir olacaktır, ayağını gazdan çekince oluşan kompresör normal bence, rahatsız ediyorsa ustaya test ettirmekte fayda var.

Üst Alt