Mazda 6 GH (2007-13) Motor Performans Karakteristiği

emrek1

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Merhabalar.
4 yıldır 2009 mazda 6'ya biniyorum. Aracın performansıyla ilgili rahatsız olduğum bir durum var, motorla ilgili bir problem mi yoksa bu motor veya şanzımanın karakteristiği mi çözemedim. Ustalar hep geçiştiriyor teferruat mevzuları, millet işine bakıyor.
Araç manuel, 1 ve 2. viteste ilk başta araç toplamıyor, devir düşüyor. Yavaş yavaş topluyor araç, sanki ilk başta gaz yemiyor gibi. Devrini aldıktan sonra güçlü, sorun yok. Yokuşta kalkış yaparken bariz hissettiriyor kendini. Vites değiştirirken ara gaz vermeye alıştım bu arabada eski kamyonlar gibi.
Normal kullanıcıyı belki çok rahatsız edecek bir seviyede olmayabilir ama performansa önem veren birisi olarak kalkışlarda beni çok rahatsız ediyor. Yakıt tasarrufu gibi bazı tasarımsal tercihler için aracın orjinalinde böyle tasarlanmış olabilir belki, başka manuel mazda 6 deneme imkanım olmadığı için bilemiyorum.
Arabada tüp yok. Ayrıca aracı ilk aldığımda motor hırpalanmamış vaziyetteydi, bu problem o zaman da vardı.
Sizlerde nasıl, kalkarken kavrama noktasına geldikten sonra debriyajdan ayağınızı çektiğinizde devri toparlayana kadar bir güçsüzlük hissediyormusunuz?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Motor açılmamış olabilir mi? Hep düşük devirde mi sürüyorsunuz?

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Aracı taniyan birine danismakta fayda var bence. Yetkili veya özel Servis. Benim araç otomatik, 147 beygirin karşılığı bu olmamalı diyorum ama tork konvektorlu şanzımanın gücü törpülemesine ve 1500kg(benimle birlikte:) ) kütlesine yoruyorum ben. Vites oranlarıyla alakalı da olabilir. Benim araçta 1. Viteste çok güçlü geliyor, koltuğa yapıştırıyor ama cabuk bitip ikinci vitese geçiyor. Çoğu zaman manuel modda kullanıyorum ben.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Aracın bakımları ne durumda? Bujiler, buji kabloları, ateşleme sağlıklı mı? hava filtresi, yağ, yağ filtresi, hava akışmetre, katalizör sağlıklı mı? Bilgisayara bağlatıp herhangi bir sensör hatası var mı bakılmalı.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Çoğunlukla sakin kullanıyor musunuz? Şanzıman öyle alışınca vitesi yüksekte tutmaya çalıştığından olabilir. Ya da ateşleme kaynaklı olabilir bu durum. Bujileri orjinalleriyle mi değişiyorsunuz?

emrek1

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Aracı taniyan birine danismakta fayda var bence. Yetkili veya özel Servis. Benim araç otomatik, 147 beygirin karşılığı bu olmamalı diyorum ama tork konvektorlu şanzımanın gücü törpülemesine ve 1500kg(benimle birlikte:) ) kütlesine yoruyorum ben. Vites oranlarıyla alakalı da olabilir. Benim araçta 1. Viteste çok güçlü geliyor, koltuğa yapıştırıyor ama cabuk bitip ikinci vitese geçiyor. Çoğu zaman manuel modda kullanıyorum ben.
Aracı tanıyan kimse bulamıyorum işte. Bir usta buldum anlayan, dediğim gibi detay görüp umursamıyorlar. Yetkili servis de genel şeyler söyleyip geçiştiriyor, uğraşmak istemiyor.

Problem motor dışında, şanzımanla da ilgili olabilir, benimki manuel olduğu için senin araçta benim bahsettiğim problem yoktur diye tahmin ediyorum. 147 beygirin karşılığı noktasında dediğini anlıyorum, tork değeri 184, çok düşük. Artık aktarma organlarının mı verimsizliğidir bilemiyorum, benzer başka araçların çok daha yüksek 0-100 değerleri dikkatimi çekiyordu benim de ama o genel tasarımsal bir yetersizlik, direk problem diyemem ona.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aracı tanıyan kimse bulamıyorum işte. Bir usta buldum anlayan, dediğim gibi detay görüp umursamıyorlar. Yetkili servis de genel şeyler söyleyip geçiştiriyor, uğraşmak istemiyor.

Problem motor dışında, şanzımanla da ilgili olabilir, benimki manuel olduğu için senin araçta benim bahsettiğim problem yoktur diye tahmin ediyorum. 147 beygirin karşılığı noktasında dediğini anlıyorum, tork değeri 184, çok düşük. Artık aktarma organlarının mı verimsizliğidir bilemiyorum, benzer başka araçların çok daha yüksek 0-100 değerleri dikkatimi çekiyordu benim de ama o genel tasarımsal bir yetersizlik, direk problem diyemem ona.

El frenini sonuna kadar çek, birinci vitese tak ve yürü... Araç; arka tekerleri sürüyerek hareket ediyorsa baskı balata sağlamdır, tam tersi yani; araç bağırıyor ve gitmemek için diretiyorsa, sorun büyük ihtimalle baskı balatanın kaçırmasıdır.

emrek1

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Aracın bakımları ne durumda? Bujiler, buji kabloları, ateşleme sağlıklı mı? hava filtresi, yağ, yağ filtresi, hava akışmetre, katalizör sağlıklı mı? Bilgisayara bağlatıp herhangi bir sensör hatası var mı bakılmalı.
Cevap yetiştirmekte gecikiyorum kusura bakmayın :)
Araç 4 yıldır bende. Farklı yerlerde bakımlarını yaptırdım sürekli, parça değişimlerini de yaptım. Bir ara aracı performans testine sokmuştum, veriler normaldi. Zaten dediğim gibi normal gidişte bir sıkıntısı yok aracın. Yalnız bu testler standart, sanayidekilerin yaklaşımı ticari, standart problem dışında kafalarını yormak istemiyorlar. Sizin gibi problemle karşılaştığında acaba niye diye merak eden usta denk gelse diye bakınıyorum ben de.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Cevap yetiştirmekte gecikiyorum kusura bakmayın :)
Araç 4 yıldır bende. Farklı yerlerde bakımlarını yaptırdım sürekli, parça değişimlerini de yaptım. Bir ara aracı performans testine sokmuştum, veriler normaldi. Zaten dediğim gibi normal gidişte bir sıkıntısı yok aracın. Yalnız bu testler standart, sanayidekilerin yaklaşımı ticari, standart problem dışında kafalarını yormak istemiyorlar. Sizin gibi problemle karşılaştığında acaba niye diye merak eden usta denk gelse diye bakınıyorum ben de.
Yazmayı unutmuşum debriyaj ne durumda? Debriyaj balatası ne zaman değişti? Araç kaç km de? Debriyaj sert mi? Yukarıda mı kavrıyor? 1. vites kesiciye kadar basıp 2 ye atıp dip gaz yapın devir yerinde sayma yapıyor mu yoksa kavrıyor mu debriyaj bakın.

emrek1

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Yazmayı unutmuşum debriyaj ne durumda? Debriyaj balatası ne zaman değişti? Araç kaç km de? Debriyaj sert mi? Yukarıda mı kavrıyor? 1. vites kesiciye kadar basıp 2 ye atıp dip gaz yapın devir yerinde sayma yapıyor mu yoksa kavrıyor mu debriyaj bakın.
Debriyaj baskı balata son bakımda değişti. Bitik balata kavramada gecikmeden dolayı böyle birşey yapıyor haklısın ama bendeki problem büyük oranda devam etti.

Şu an bir aksilik neticesi motor rektefiyede, ustaya da bu problemden bahsettim. Bakalım motor toplanınca nasıl birşeyle karşılaşacağım. Devam ederse motor değil de şanzımandan kaynaklı olduğu anlamına gelebilir, veya arabanın karakteristiği böyledir.. Arabayı aldıktan sonra dediğine bakayım.

El frenini sonuna kadar çek, birinci vitese tak ve yürü... Araç; arka tekerleri sürüyerek hareket ediyorsa baskı balata sağlamdır, tam tersi yani; araç bağırıyor ve gitmemek için diretiyorsa, sorun büyük ihtimalle baskı balatanın kaçırmasıdır.

Onu bir ara denemiştim sanırım, tekeri sürüklüyordu hatırladığım kadarıyla :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Debriyaj baskı balata son bakımda değişti. Bitik balata kavramada gecikmeden dolayı böyle birşey yapıyor haklısın ama bendeki problem büyük oranda devam etti.

Şu an bir aksilik neticesi motor rektefiyede, ustaya da bu problemden bahsettim. Bakalım motor toplanınca nasıl birşeyle karşılaşacağım. Devam ederse motor değil de şanzımandan kaynaklı olduğu anlamına gelebilir, veya arabanın karakteristiği böyledir.. Arabayı aldıktan sonra dediğine bakayım.

Onu bir ara denemiştim sanırım, tekeri sürüklüyordu hatırladığım kadarıyla :)
Rektefiye derken? Motor mu yapılıyor araca? Allah kolaylık versin.

emrek1

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Dediğin vites testini tekrar okudum da balata kavrayışını anlamak için söylediğini şimdi anladım. Şöyle söyleyim, kavrama problemi değil de gaz yememe gibi. Mazda, özellikle bu araçta, mekanik aksana fazla elektronik müdahale yapıyor gibi geliyor. Benzin tasarrufu için vites geçişlerinde gönderilen benzin miktarında oynama yapıyor bile olabilir diye aklımdan geçiyor.

Bence arabada bir şey yok.
Muhtemel :)

Rektefiye derken? Motor mu yapılıyor araca? Allah kolaylık versin.
Evet motor yapılıyor. Teşekkürler.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Mazda 6 bakarken uzun uzun arastirmistim. Kısmet olmadı henüz bana ama en çok eleştiriyi performans konusunda yapıyorlardı. Tabi onun kendi sdgmentine göre düşük kalan performansı beni etkileyeceğini dusunmedigim için hala ilk secenegimde duruyor. Lakin siz sanırım devirli ve performans odaklı sürüş isteyen kişileri tatmin etmemesi bence de çok normal. Bende oyumu araçta bir şey yok tan yana kullanıyorum.

Üst Alt