Mazda 626 GE (1991-97) Motor Kapağı Parlatma

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Bugün Ozan Usta, bir tanıdığına ait Premacy aracının jantlarını ve motor kapağını parlatmak için dükkanı açmış. Sabah da beni arayıp "işin yoksa gel" deyince hem biraz muhabbet edeyim, hem de bu işler nasıl oluyor canlı haliyle bir göreyim dedim. ;)

Jant parlatma işleri @Oğuzhan 'ın aşağıdaki linkte anlattığı kadar detaylı olmasa da genel itibariyle aynı şekilde yapılıyor. Merak edenler için ayrıntılar burada:
Mazda Alüminyum Jant Parlatma Boyama Yenileme

Bugün yapılan jant parlatma ve iç kısımlarını boyama işlemi de bu şekilde sonuç verdi.

Öncesi:

IMG_3865.JPG

Sonrası:

IMG_3871.JPG

Tabi aracın sadece jantlarına değil üst kapağına da yenileme çalışmaları uygulandı. Önce zımparalanarak sonrasında boyandı.

Önce motor üst kapağı sökülüyor ve makinede kabası, sonra elde ıslak olarak 400, 800 ve 2000 numaralı zımparalar ile zımparalanıyor. Sonrasında da Metylan metal parlatıcı (şuan ismi değişmiş Pattex olmuş) sürülüp, bez ile ovalanıyor ve elde edilen parlak görünüm kalıcı bir şekilde sağlanıyor.
Ya da aşağıdaki fotoğraflarda görüleceği gibi zımparalama işleminden sonra araç sahibinin isteği üzerine sprey boya ile boyanabiliyor da...

Premacy'nin motoru tabi bu, benim guzunun değil. ;)

IMG_3866.JPG

IMG_3867.JPG

Hemen hatırlatayım, usta normalde bu işler ile ilgilenmiyor. Yani "benim kapağı ya da jantı parlatır mısınız?" diye başvurmayın. :p

Neyse, bunlar konunun bonus'larıydı tabi. Gelelim benim yaptığıma... :)

Hazır Usta bir şeyler yapıyorken ben de aslında motor kapağını parlatacaktım ama gerçekten çok zahmetli ve ince işçilik isteyen bir iş olduğunu görünce hepsini yapmaktan vazgeçtim. Evet, yemedi... :kptmya:
Tabi siz tüm kapağı yapmak isterseniz de, uygulanacak yöntem yukarıdaki kapağa uygulanan işlemler gibi olacak, bilesiniz.

Bildiğiniz gibi DOHC motorların (Premacy, 323, 626 vs. gibi modellerde de olduğu gibi) motor kapağı üzerindeki yazıları kabartmalı olduğundan hoş bir görüntü elde etmek için genellikle burayı boyayanlar oluyor. Hatta forumda daha önce oje ile boya işlemi uygulaması da paylaşılmıştı.
Fotoğraflar kaybolmuş sanırım ama konusu burada:
Mazda 323 BJ (1999-03) Motora Oje Yapmak !!

Ben de buradan yola çıkarak sadece o yazıların olduğu bölgeyi, biraz ayaküstü olsa da yukarıda anlatılan yöntemlerle parlattım.

Bu motor üstündeki yazıların normal hali:

IMG_3834.JPG

Bu işleme başlamadan önce zımpara ıslak olarak yapıldığından mutlaka ve mutlaka motorunuz soğumuş olmalı. Gerisi de zaten sizin el becerinize ve sabrınıza kalan konular.

Önce kalın zımparadan başlayarak inceye doğru sırayla zımparalıyoruz. İnce zımparaya sıra geldiğinde ne kadar çok yaparsanız o kadar pürüzsüz bir görüntü elde ediliyor.

Ben çok detaya inemedim. ÜSt kapak araç üstünde takılıyken beliniz ağrıyabiliyor bir yerden sonra. Ayrıca kolaylık olsun diye ve zımparanın düz bir şekilde gidip gelmesini sağlamak için takoz da kullanabilirsiniz. Bir de sadece mümkün olduğunca harfleri taşırmadan yapmaya çalışırsak, parlatılan yüzey kapağın pürüzlü görüntüsüyle o kadar çok fark yaratacaktır.

Zımparalama işleminden sonra böyle görünüyor:

IMG_3836.JPG

Sonrasında metal parlatıcı sürülüyor ve kuru bir bez yardımıyla sürekli ovalanıyor.
Bu işlemi de ne kadar çok yaparsanız o kadar güzel sonuçlar alıyorsunuz.

IMG_3837.JPG

Şimdi geldik en can alıcı kısma. Sürdüğümüz parlatıcı harflerin aralarındaki çukurlara dolduğu içi bunları kürdan ya da metal bir tel yardımıyla bir yandan da hava tutarak temizlemeye çalışıyoruz. :ckskc:

IMG_3838.JPG

Ben böyle olacağını düşünmediğim için parlatıcıyı çok çok sürdüm. :D
Normalde parmağımıza bir miktar alıp, yüzeysel bir şekilde de sürebilirdik böyle çukurlu yerlerde... ;)

IMG_3839.JPG

Kırıntıları temizledikten sonra tekrar bez ile siliyoruz. Sonrasında aynasal bir yüzey sağlanıyor.
Tabi tüm işlemlerde daha sabırlı olursanız çok daha parlak sonuçlar alabilirsiniz.

IMG_3854.JPG

Bu ayna parlaklığı her yönden belli olmuyor. En güzel kısmı da bence bu, daha fabrikasyon bir hava sağlıyor, özellikle yarı gölgeli ortamlarda... Ve bakış açınıza ve ışığın düştüğü yere göre yazılardaki parlaklık değişkenliği sağlanıyor. :harika:

Bunlar gibi:

IMG_3842.JPG

IMG_3841.JPG

IMG_3852.JPG

IMG_3862.JPG

IMG_3858.JPG

Üst kapak contası değiştirirken ustaya komple kapağı parlatma işlemi yaptıracaktım ama böyle daha bir hoş geldi gözüme, vazgeçtim şimdilik.
Bir de başında da dediğim gibi daha programlı ve sabırlı çalışsaydım çok daha güzel sonuçlar alabilirdim. Belki ileriki günlerde tekrar el atarım. ;)

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Oldukça zahmetli işe benziyor. Ama sonuç çok güzel. Tebrikler...

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Teşekkürler...

Aydın daki tek premacy. Benim iki sokak ötemde olmasına rağmen Hamdi tanışmak İzmir de sana kısmet olmuş.

Görsel şölen olmuş. Teşekkürler. :)

Aslında güzel bir makine olsaydı daha güzel kapak fotoğraflık kareler bile çıkardı, özellikle yakın çekimlerde. Cep telefonuyla bu kadar oldu. ;)
Bu arada araç sahibi en az bizim kadar hassas biri otomobil konusunda. Foruma da gelir umarım.

Bu parlaklığı gördükten sonra insanın kapağı komple parlatası gelir Hamdi, eline sağlık güzel iş olmuş.

Ozan Usta'nınki aslında komple parlatılmıştı. Fotoğrafını çekmeyi unuttum işe güce koyulurken. O da ayrı bir güzellik tabi ama ben bu olayı daha çok sevdim. Nasıl olsa komple parlatılcak diye aslında harfler üstünde deneme yaparken keşfettim desem yeridir. :komik:

Oldukça zahmetli işe benziyor. Ama sonuç çok güzel. Tebrikler...

İşlemleri zımparalama ve parlatma olarak iki kalemde düşünürsek, harcanılan zamanın sadece 10'da 1'i parlatmayla geçiyor. Geri kalanı hep ince ince uğraşımlar, fakat zaman geçirmek için birebir. :harika:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Gene güzel bir iş gene güzel bir konu..eline emeğine sağlık abi..Araba aldığım zaman 3 ay @Murat abi de kalacak sonra sana göndereceğm.;);)

Sonra bana gönderdiğinde bir daha geri istemeyeceksin ama? :D Ben de guzuyu yollarım sana, bi' motor yaptırıp geri yollarsın. Zaman sıkıntısı da yok. :)
Ben yavaştan başladım hem bak, üst kapak tamam. Çoğu gitti azı kaldı. Silindir kapak ve pistonlar da seni bekliyor, oldu mu? :kptmya:

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Sonra bana gönderdiğinde bir daha geri istemeyeceksin ama? :D Ben de guzuyu yollarım sana, bi' motor yaptırıp geri yollarsın. Zaman sıkıntısı da yok. :)
Ben yavaştan başladım hem bak, üst kapak tamam. Çoğu gitti azı kaldı. Silindir kapak ve pistonlar da seni bekliyor, oldu mu? :kptmya:
Abi motor yaptırmak benim işim sen hiç merak etme önce ki guzudan tecrübem var.;)

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Harika bir görüntü elde edilmiş.Motorun bahsedilen kısımlarının bu kadar temiz olması çok hoş.

Lenovo P1a41 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
eline sağlık ozan ustanın ve yapanların :)

ozan usta benim kapağada el atmıştı üst yazıları parlattı sonra kapağada girişti ben durdurdum :D

ufak dokunuşlar üst kabartı yazıları parlatma harika fikirler güzel ama komple parlatmayı ben çok beğenmedim :(

çok fazla dokunulduğu belli oluyor artı amerikan aracların krom kaplı üst kapakları gibi bir şey oluyor ama onların sağı solundaki bölümlerde krom

ben ilerde bu konuya el atabilirsem üst kapağı pütürlü siyah boyayacağım üst yazılarında üzerinden freze ile geçeceğim kaputa bakınca kuyu gibi gözüksün :D

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ellerine sağlık, harika görünüyor. Hatta muhtemelen gerçek halini görsem fotoğraftakiler kadar keyif alamam. :)

Ben de yapacaaaamm. :p

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Harika bir görüntü elde edilmiş.Motorun bahsedilen kısımlarının bu kadar temiz olması çok hoş.

Lenovo P1a41 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Teşekkür ederim. Bakıyorum işte elimden geldiğince. ;)

eline sağlık ozan ustanın ve yapanların :)

ozan usta benim kapağada el atmıştı üst yazıları parlattı sonra kapağada girişti ben durdurdum :D

ufak dokunuşlar üst kabartı yazıları parlatma harika fikirler güzel ama komple parlatmayı ben çok beğenmedim :(

çok fazla dokunulduğu belli oluyor artı amerikan aracların krom kaplı üst kapakları gibi bir şey oluyor ama onların sağı solundaki bölümlerde krom

ben ilerde bu konuya el atabilirsem üst kapağı pütürlü siyah boyayacağım üst yazılarında üzerinden freze ile geçeceğim kaputa bakınca kuyu gibi gözüksün :D

Dediğin gibi diğer parçalarla bütünlük sağlanacaksa üst kapağı parlatma güzel oluyor. Ama üst kapak boyama işleminde de diğer boyanabilecek parçaları da boyayabilirsen güzel olur.
Geçenlerde bir video izlemiştim. Mavi ve sarı kullanılmış tüm boyanabilecek motor parçalarına. Buji kabloları, borular falan da dahil... Sen de siyah ve sarı yapabilirsin. ;) Sizin guzulara daha çok yakışır, sportifliğinden ötürü...

Ellerine sağlık, harika görünüyor. Hatta muhtemelen gerçek halini görsem fotoğraftakiler kadar keyif alamam. :)

Ben de yapacaaaamm. :p

Ben tekrar yapacağım kardeş. Sen malzemeleri alınca haber ver bana... :p

Son düzenleme:

Üst Alt