Mermi V4

kadir

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Arkada min kalınlık 9mm
Önde 23 mm

Orjinal disk ise üzerinde yazıyor
Min 9mm
Min 23mm diye

Kumpasla ölçün bence :)

Kerkit kısmı hariç

qwery

Katılımcı
Araç Markası
İskarpin
Araç Renk ve Tip
Siyah-Yumurta topuk
Alana da satana da hayırlı olsun.

Aracın forum içerisinde kalmasına sevindim. Beni hiç üzmemişti çok keyif aldığım bir araçtı. Umarım sizi de üzmez. Etrafımdaki kimse aracı pis göremezdi. Her hafta sonu büyük bir keyifle yıkardım. Şimdiki aracıma aynı özeni göstermiyorum. İçimden gelmiyor. Mazdayla kankaydık bununla ise araç - sahip ilişkisi yaşıyoruz. Rahmetli Annem de araçlarımın arasında en çok mazdayı severdi. Sattığımda çok üzülmüştü.

Arşivden bir kaç foto ile eşlik edeyim ben de...

Son foto da veda ederken Mustafa kardeşimle.

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Alana da satana da hayırlı olsun.

Aracın forum içerisinde kalmasına sevindim. Beni hiç üzmemişti çok keyif aldığım bir araçtı. Umarım sizi de üzmez. Etrafımdaki kimse aracı pis göremezdi. Her hafta sonu büyük bir keyifle yıkardım. Şimdiki aracıma aynı özeni göstermiyorum. İçimden gelmiyor. Mazdayla kankaydık bununla ise araç - sahip ilişkisi yaşıyoruz. Rahmetli Annem de araçlarımın arasında en çok mazdayı severdi. Sattığımda çok üzülmüştü.

Arşivden bir kaç foto ile eşlik edeyim ben de...

Son foto da veda ederken Mustafa kardeşimle.
Teşekkür ederim sağolun.Emanetiniz emin ellerde siz rahat olun.Bende elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum.
Temizlik konusunda sizin kadar hassas olamıyorum çünkü bulunduğum ilçe etrafı dağlarla çevrili çukur bir yerde ve aşırı miktarda toz var.Bugün yıkayıp tertemiz etseniz yarın sabah yine her tarafı tozla kaplanıyor.Onun için sürekli temiz kalma durumu olmuyor maalesef.
Aracın genel durumu çok iyi maaşallah sadece kaporta aksamında ilgilenilmesi gereken yerler var onları da müsait bir zamanda komple kaporta kısmını yaptırmayı düşünüyorum.Onun için de biraz zaman ve para lazım (Komple kaporta bakımını 2 kaportacıua sordum ikiside 1 hafta bende kalacak 1250 tl de masrafın olur dedi)

Bu arada son yakıt değerlerini de paylaşayım.
En son 25 mayısta lpg yi doldurup km yi sıfırlamıştım.2 gün önce tekrar doldurdum:
Litresi 3.48.den 225 km için 63 tl gaz aldı ki bu da km de 28kr ediyor.100 km de ortalama 8 litre yakmış karışık kullanımda.
Aynı gün lpg yi doldurduktan sonra Siirt gezisi yapıp akşam geri aynı istasyonda doldurdum.
226 km yolda 54 tl gaz aldı ki bu da ortalama 24kr civarı yapıyor.Bu da 100km de yaklaşık 6.9 litre lpg yakmış demek oluyor.
Aracı sakin kullandım 100ü geçmedim klima açmadım.

Son düzenleme:

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Hayırlı akşamlar arkadaşlar.
Son günlerde yaşadığım yine benim başıma gelebilecek ilginç bir olayı @Domestos Veli abime selam yollayarak hem bilgi hem hatıra olması açısından burada paylaşmak istiyorum.
Geçenlerde ramazan ayında okulda yazılılar bitmiş öğrenci de yokken maksat biraz vakit geçsin diye birkaç ufak temizlik ve bakım yapayım dedim.
İlk önce ön tavan lambasındaki düğme hem tutukluk yapıyor hemde sert çalışıyordu.Bir de tam yerine oturmuyordu.Onu söküp hareket eden yerlerini v.s temizleyip yağladım.Ayrıca yerine geçen tırnakları biraz açıp taktım.Çok güzel oldu hem artık tutukluk yapmadan çalışıyor hem de düğme çok daha yumuşak.

Sonrasında hızımı alamayıp bagaj kapağı dış kısımdaki plastik çerçeve kısmı tam yerine oturmuyor gibi görünüyordu.Kilidi yerinden çıkarıp ona baktım.Herhangi bir sorun yokmuş yapısı öyleymiş.Bende kilidi çıkarmışken iç kısmına doğru iyice yağlamak için içini açtım.Yağlayıp geri taktığımda kilidin anahtar ile ve içerden ( @mustafayk kardeşimin sonradan eklediği) açma çalışıyor ama düğmeye dışardan bastığımız zaman çalışmıyordu.
Tekrar söküp kontrol ettiğimde içerde çok acayip bir mekanizma olduğunu ve benim o mekanizmanın küçücük bir parçasını kaybettiğimi anladım.
Mekanizma şu şekilde: Biz dışardan düğmeye bastığımız zaman içeri doğru giderken içeride küçücük bir bilya v.b birşey elektrik mekanizmasını harekete geçiriyor ve kapak elektrikli olarak açılıyor.
Daha sonra onu yapayım diye uğraşırken kilit üzerindeki soketi de bozduk.
O arada soket bozulduğu için soket üzerindeki elektrik kablosuna bağlı olan içeriden açma da bozuldu.Yani aracın bagajı sadece dışardan mekanik olarak anahtar ile açılır oldu.

Biraz araştırma yaparak kilidi komple çıkma olarak buldum. Ve bugün kargo ile geldi.Kilit üzerindeki soketi kaldırıp baktım ve büyük sürpriz!!!
O mekanizmayı harekete geçiren bilya bu parçada da yok yani bu da bagajı dışardan elle açmıyor.
Daha önceki bozduğum kilit ile uğraşırken bisiklet tamircilerinden birkaç değişik ebatta bilya almıştım.Onlardan birini oraya taktım ve sonuç süper.
Kilit artık her türlü çalışıyor.
Bir daha herhangi bir arıza falan olmadığı sürece bu kilide dokunmaya tevbe ederek kapattım :)

Resimlerde kilit mekanizmasının bahsettiğim kısımları görünüyor.
Delikli olan kısmın içinde küçük bir bilya var ve düğmeye dışardan bastığımız zaman o bilya yukarı doğru kalkıp üstünde duran soketin iç kısmındaki tuşa bastırıyor ve elektrik mekanizması harekete geçip bagajı açıyor.

Ekli dosyalar

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Geçmiş olsun hocam, şahsına münhasır bir sorunla karşımızda olman muhtemelen Veli abiyi de çok şaşırtmamış olacak :D

Güle güle kullan.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Hayırlı akşamlar arkadaşlar.
Son günlerde yaşadığım yine benim başıma gelebilecek ilginç bir olayı @Domestos Veli abime selam yollayarak hem bilgi hem hatıra olması açısından burada paylaşmak istiyorum.
Geçenlerde ramazan ayında okulda yazılılar bitmiş öğrenci de yokken maksat biraz vakit geçsin diye birkaç ufak temizlik ve bakım yapayım dedim.
İlk önce ön tavan lambasındaki düğme hem tutukluk yapıyor hemde sert çalışıyordu.Bir de tam yerine oturmuyordu.Onu söküp hareket eden yerlerini v.s temizleyip yağladım.Ayrıca yerine geçen tırnakları biraz açıp taktım.Çok güzel oldu hem artık tutukluk yapmadan çalışıyor hem de düğme çok daha yumuşak.

Sonrasında hızımı alamayıp bagaj kapağı dış kısımdaki plastik çerçeve kısmı tam yerine oturmuyor gibi görünüyordu.Kilidi yerinden çıkarıp ona baktım.Herhangi bir sorun yokmuş yapısı öyleymiş.Bende kilidi çıkarmışken iç kısmına doğru iyice yağlamak için içini açtım.Yağlayıp geri taktığımda kilidin anahtar ile ve içerden ( @mustafayk kardeşimin sonradan eklediği) açma çalışıyor ama düğmeye dışardan bastığımız zaman çalışmıyordu.
Tekrar söküp kontrol ettiğimde içerde çok acayip bir mekanizma olduğunu ve benim o mekanizmanın küçücük bir parçasını kaybettiğimi anladım.
Mekanizma şu şekilde: Biz dışardan düğmeye bastığımız zaman içeri doğru giderken içeride küçücük bir bilya v.b birşey elektrik mekanizmasını harekete geçiriyor ve kapak elektrikli olarak açılıyor.
Daha sonra onu yapayım diye uğraşırken kilit üzerindeki soketi de bozduk.
O arada soket bozulduğu için soket üzerindeki elektrik kablosuna bağlı olan içeriden açma da bozuldu.Yani aracın bagajı sadece dışardan mekanik olarak anahtar ile açılır oldu.

Biraz araştırma yaparak kilidi komple çıkma olarak buldum. Ve bugün kargo ile geldi.Kilit üzerindeki soketi kaldırıp baktım ve büyük sürpriz!!!
O mekanizmayı harekete geçiren bilya bu parçada da yok yani bu da bagajı dışardan elle açmıyor.
Daha önceki bozduğum kilit ile uğraşırken bisiklet tamircilerinden birkaç değişik ebatta bilya almıştım.Onlardan birini oraya taktım ve sonuç süper.
Kilit artık her türlü çalışıyor.
Bir daha herhangi bir arıza falan olmadığı sürece bu kilide dokunmaya tevbe ederek kapattım :)

Resimlerde kilit mekanizmasının bahsettiğim kısımları görünüyor.
Delikli olan kısmın içinde küçük bir bilya var ve düğmeye dışardan bastığımız zaman o bilya yukarı doğru kalkıp üstünde duran soketin iç kısmındaki tuşa bastırıyor ve elektrik mekanizması harekete geçip bagajı açıyor.
Bozduğumuz herşey tecrübe, bilgi, el becerisi olarak kalıyor. Geçmiş olsun

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Geçmiş olsun hocam, şahsına münhasır bir sorunla karşımızda olman muhtemelen Veli abiyi de çok şaşırtmamış olacak :D

Güle güle kullan.
Hiç şaşırmadım fakat, böyle durumlarda ilk aklıma gelen, ensemden sırtımı takip ederek, çatala kadar ulaşan terin izlediği yolu bana hissettirme anı oldu... :huhuu:

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Hiç şaşırmadım fakat, böyle durumlarda ilk aklıma gelen, ensemden sırtımı takip ederek, çatala kadar ulaşan terin izlediği yolu bana hissettirme anı oldu... :huhuu:
Aynen bende de öyle oldu abi.İlk bozduğum zaman değişik yöntemler ile düzeltmeye çalışırken o teri hissettim.Tabi uğraştıkça daha da bozunca işler daha başka bir hâl aldı.Ama sonuçta çözdük çok şükür.
Tabi bu arada Japonların bir kilit mekanizmasında bu kadar detaylı mühendislik yapmış olmaları da ayrı bir takdir konusu.

Son olarakta parça temin ettiğim arkadaş Karaman'da sağlıkçı birisi.Bir arkadaşına torpido lazım olmuş çok yüksek fiyat istemişler.O da komple kazalı bir araç almış ve garajına koymuş.Birçok parçası şu anda duruyor ve isteyene gönderirim dedi.Adam işin ticaretinde değil.Hatta parçaları bir an önce bitirip garajı temizlemek istiyor.
Bilgisi dahilinde ismini ve numarasını burada paylaşıyorum.

Ahmet Keskin
0506 893 1557
Elindeki kazalı araç yanlış hatırlamıyorsam 2007 model Mazda 3.

Ekli dosyalar

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Hayırlı günler değerli arkadaşlarım.
Bugün konuya birkaç güncelleme yapayım dedim.
İlk olarak aracın arka tarafından bazen tıkırtı bazen de gıcırtı şeklindeki ses'i ilk önce alt takımlarda aradım fakat oralarda birşey bulamayınca biraz araştırma yaparak bu kasalarda arka koltuğun yaslanma kısmının altındaki sac'ın zamanla puntalarının attığını öğrendim ve sanayide döşemeciye gidip orayı söktürdük ve gazaltı kaynak denilen bir yöntemle sorunlu bölgeleri kaynakladık.Çok şükür o sesten kurtuldum.
İkinci olarak; bugün sabah arabayı çalıştırdığımda lpg ye geçince arabanın paldır küldür çalıştığını farkettim.Yine yollara düşüp lpg ciye gittiğimde ön kısımdaki lpg kesicisi arıza yapmış ve o da bir süre sonra enjektörleri(Mart'ta sıfır takmıştık) bozmuş.
Sonuç olarak 250tl lpg enjektörü,50 tl de kesiciye verdik sorun düzeldi.
Ayrıca kaynak için döşemeciye 30 tl kaynak işine de(akrabamdı)2 paket sigara ile hallettik.
Herkese kazasız belasız hayırlı sürüşler...

kadir

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Hayırlı günler değerli arkadaşlarım.
Bugün konuya birkaç güncelleme yapayım dedim.
İlk olarak aracın arka tarafından bazen tıkırtı bazen de gıcırtı şeklindeki ses'i ilk önce alt takımlarda aradım fakat oralarda birşey bulamayınca biraz araştırma yaparak bu kasalarda arka koltuğun yaslanma kısmının altındaki sac'ın zamanla puntalarının attığını öğrendim ve sanayide döşemeciye gidip orayı söktürdük ve gazaltı kaynak denilen bir yöntemle sorunlu bölgeleri kaynakladık.Çok şükür o sesten kurtuldum.
İkinci olarak; bugün sabah arabayı çalıştırdığımda lpg ye geçince arabanın paldır küldür çalıştığını farkettim.Yine yollara düşüp lpg ciye gittiğimde ön kısımdaki lpg kesicisi arıza yapmış ve o da bir süre sonra enjektörleri(Mart'ta sıfır takmıştık) bozmuş.
Sonuç olarak 250tl lpg enjektörü,50 tl de kesiciye verdik sorun düzeldi.
Ayrıca kaynak için döşemeciye 30 tl kaynak işine de(akrabamdı)2 paket sigara ile hallettik.
Herkese kazasız belasız hayırlı sürüşler...
Enjektör o sıra gazsız çalıştığı içinmi bozulmuş ??

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Enjektör o sıra gazsız çalıştığı içinmi bozulmuş ??
Hayır.Kesici bildiğiniz gibi normalde kontağı kapatınca gazı keser ama bozuk olunca kesmemiş.Kesiciden geçip ileri giden gaz enjektörlere baskı yapıyor ve bir süre sonra bozuyor.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Emrullah bey korkarım bu gidişle mermi sizi maZda dan soğutacağa benziyor.inşallah bundan sonra sorunzuca binersiniz:(((
Mazda'dan soğuyacak en son kişi Emrullah hocadır. 0 aldığı Mazda 3'te bile onca sorun yaşadı ama yinede mazda'dan vazgeçmedi :D Sadık Mazda kullanıcılarından :)

Üst Alt