Mermi V4

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hayırlı günler arkadaşlar.Geçen hafta sonu yapmış olduğum motor ve far temizliğinden sonra hafta içinde aracın hem benzinde hem de lpg de özellikle ısınana kadar bayağı bir tekleme yaptığını farkettim.Hafta içi birgün tekrar üst plastik kapağı sökerek bobinleri ve bujileri kontrol ettim.Görünürde bir ıslaklık falan göremedim ama oralardaki açabildiğim soketleri falan çıkarıp biraz beklettim.Sonra tekrar taktığımda sıkıntı düzeldi.
Dün de boğaz kelebeğinin olduğu yerdeki hava filtresi borularını v.s çıkartıp boğaz kelebeğini dışarıdan temizledim.(rölantide hafif bir dalga vardı)
Bugünlerde direksiyon yağını da değişeyim diye düşünüyordum ama baktığımda daha hiç rengi bozulmamış.
Kusura bakmayın fotoğraf çekmeyi yine unuttum.
Ekleme:
Pazar günü evde oturmaktan sıkıldım.Aracı okulun yanına çekip teybin düğmesini de yaptım.
Aracı aldığımda teybin şarkıyı ileri alma düğmesi çalışmıyordu ve ilk aldığımda gelirken uzun yolda @fung_hu Emre kardeşimin takmış olduğu usb den şarkı dinlerken şarkıyı bir sonrakine alabilmek için saniye saniye ileri almak zorunda kalmıştım o da bayağı sıkıntılı oluyordu.Bende geldikten sonra o düğme çalışmadığı için mecburen fm transmitter üzerinden müzik dinliyordum ki o da kalite olarak usb ye göre çok düşük kalıyordu.
Bugün teybi çıkardım ön taraftaki tuşların olduğu bölümü tutan 4 tane vida var onları çıkarınca tuşların olduğu kısım ayrılıyor.
Kontrol ettiğimde ileri alma tuşunun altındaki düğmeye basıldığı zaman karta bastıran küçük bir plastik parçanın olmadığını farkettim.Ayrıca daha önce bu düğme ile uğraşılmış düğmeyi oraya sabitleyen plastik geçme yerleri kırılmış ve çift taraflı bant ile düğme boş olarak oraya tutturulmuş.
Ben onun hemen yanındaki pek kullanılmayan (üzerinde TA yazan) düğmenin küçük plastik parçasını çıkarıp ileri alma düğmesine taktım ve gayet güzel çalıştı.
Artık usb den şarkı açabiliyorum ve bir sonraki şarkıya geçebiliyorum.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Evet arkadaşlar sorunun birini daha yeni çözmüşken başka bir sorun farkettim.Ön sağ taraftaki salıncak arka burcundan yağ damlıyor.Ben üst taraflarını bir bez yardımıyla kontrol ettim bir yağ göremedim sadece burcun üzerinde var gibi görünüyor.
Bu salıncak burçları motor kulakları gibi yağlı mıdır acaba bilgisi olan var mıdır?

Ekli dosyalar

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Bir kanal bulup çektim ve alttan iyice baktım.Yukarısından oraya yağ veren bir yer yok.Sanki yağ içinden geliyor gibi ama içinde de yağ olur mu bende bilmiyorum?

Ekli dosyalar

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Bakacağız artık.Direksiyon ve motor yağ seviyelerini kontrol edeceğiz detaylı baktırana kadar.
Malum bulunduğum yerde usta falan yok Tatvan'a gitmek lazım o da ancak önümüzdeki hafta sonu gidebilirim.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Yağlı olma ihtimali yüksek yoksa 1 salıncak yaklaşık 1500 tl olmaz :eek::eek::eek::eek:
Farkettikten beridir kaç kişiye sordum hiçbiri yağlı olur demedi hepsi olmaz dedi.
Benim aklıma bir ihtimal geliyor ama olabilir mi bilemiyorum.
Oradaki lastiğin içi boşluklu imiş.Ona daha öncesinde şırınga v.s birşeyle yağ basılmış olabilir mi acaba?
Ben rot başına falan yağ basanı gördüm ama buna basılır mı bilemiyorum.
@fung_hu Emre kardeşim ve @mustafayk kardeşime de sordum bu parça ile ilgili birşey yapmamışlar.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Emrullah hocam sanki davlumbazda yağ olmuş. Bide arka tarafa doğru sıçramış. Arabayı koyduğun yerde yağ varmı.
tekerlekten felan gelmiş olabilirmi fren hortumlarını bi kontrol et abi istersen
Yağlanma olan bölgeyi detaylı kontrol ettim.Herhangi bir yerden sıçrama falan değil.Etrafında yağlanan yağ kaçıran başka bir yer yok.Üstelik resimde üzerinde yağ görünen salıncak burcunun sadece o görünen yerinde yağlanma var.Onun arka tarafında, üstünde veya başka hiçbir yerinde yağlanma yok.
İlginç ve enteresan bir durum işte böyle.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Yağlanma olan bölgeyi detaylı kontrol ettim.Herhangi bir yerden sıçrama falan değil.Etrafında yağlanan yağ kaçıran başka bir yer yok.Üstelik resimde üzerinde yağ görünen salıncak burcunun sadece o görünen yerinde yağlanma var.Onun arka tarafında, üstünde veya başka hiçbir yerinde yağlanma yok.
İlginç ve enteresan bir durum işte böyle.
Hocam belki kızacaksın ama, enteresan şeyleri üzerine çekmekte ustalaştın artık... :( İlginç bir durum hakikaten de...

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Alttan darbe almış gibi görünüyor sanki. O darbe ile burç da hasar alıp yağı boşaltmış olmasın? Son birkaç gün içinde aracın altını vurdun mu hocam?

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Hocam belki kızacaksın ama, enteresan şeyleri üzerine çekmekte ustalaştın artık... :( İlginç bir durum hakikaten de...
Bilakis çok haklısın abi.Bende anlamıyorum nazar mı oluyor nedir.
Bugünkü ilk mesajda bahsettiğim gibi teybin çalışmayan düğmesini yaptım.Tam arabayı çalıştırıp yürüdüm 5-10 metre gittikten sonra acaba bir malzeme kaldı mı diye inip bakayım dedim birde ne göreyim yere bir sürü yağ damlamış.İlk başta salıncak burcu yağlı zannettim ama kime sorduysam yağlı değil dedi.
Alttan darbe almış gibi görünüyor sanki. O darbe ile burç da hasar alıp yağı boşaltmış olmasın? Son birkaç gün içinde aracın altını vurdun mu hocam?
Yok aracın altını bir yere vurmadım.
İlginç olan kaç kişiye sordum burçta yağ olmaz diyor.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Hayırlı akşamlar arkadaşlar.
Bugün tatili fırsat bilip Mermi'ye ufak tefek bakımlar yapmak için Bitlis ve Tatvan'a gittim.Geçenlerde kışlık lastikleri çıkarıp yazlıkları taktırmıştım ve takarken lastikçi ön sağ jantın yamuk olduğunu doğrulması gerektiğini söylemişti.Bugün giderken yolda 120 ye geldiğimde direksiyon bayağı titriyordu.
İlk önce onun için bir rot balanscıya gittim adam lastiği söktü balans makinasında baktı ve bu jant yamuk falan değil diyip balans ayarı yapıp geri taktı.Ayrıca diğer tarafı da söküp oraya da balans yaptı ve araçta titreme falan kalmadı.
Ondan sonra da lpg ciye gidip eskimiş olan lpg su ve gaz hortumlarını yeniledik.Sonra biraz dolaşıp eksilen suyu tamamladık.
Maliyet olarak:
2 lastik balans:30 tl
Lpg hortum değişimi:60 tl
Antifriz:20 tl
Toplam:110 tl.(Mazda ile ilgilenmenin hazzı paha biçilemez)

Ekli dosyalar

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Hortumları değiştirmen isabet olmuş hocam, sendeki nasip kısmet varken, o hortumlar durduk yerde bile patlardı... :p Allah korusun.
Aynen abi :)
Ayrıca bir süre sonra arka fren diski ve balatası (disk bitmiş)ve ön fren balatası değişecek ayrıca geçen bahsettiğim yağ atan salıncak burcunu da sordum parçacıda komple salıncak olarak satılıyor ve orijinali için 1300 TL dedi.
Yan sanayi olarak (Focus diye sordum) diskler, balatalar ve salıncak 600 tl dedi.
Bunlar da bir süre sonra yapılacak olan sıradaki işler.
Son olarak en son dolumdan sonra lpg de 275 km yol yapmışım.Bunun çoğunluğu şehir içi kısa mesafe kalanı şehir dışı.
Yakıt olarak litresi 3,48 den 95 tl lpg aldı ki bu da 27,2 litre ediyor.
Yani ortalama 10 litre civarı yakmış ki bu da bulunduğum yer ve kullanım için gayet ideal bence.

kadir

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Aynen abi :)
Ayrıca bir süre sonra arka fren diski ve balatası (disk bitmiş)ve ön fren balatası değişecek ayrıca geçen bahsettiğim yağ atan salıncak burcunu da sordum parçacıda komple salıncak olarak satılıyor ve orijinali için 1300 TL dedi.
Yan sanayi olarak (Focus diye sordum) diskler, balatalar ve salıncak 600 tl dedi.
Bunlar da bir süre sonra yapılacak olan sıradaki işler.
Son olarak en son dolumdan sonra lpg de 275 km yol yapmışım.Bunun çoğunluğu şehir içi kısa mesafe kalanı şehir dışı.
Yakıt olarak litresi 3,48 den 95 tl lpg aldı ki bu da 27,2 litre ediyor.
Yani ortalama 10 litre civarı yakmış ki bu da bulunduğum yer ve kullanım için gayet ideal bence.
Diskin bittiği nasıl çözdünüz ?

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Diskin bittiği nasıl çözdünüz ?
Resimdeki disk kısmının alt tarafı balata baskısından dolayı içe doğru oturmuş.Üst kısmı kertik olmuş.Fotografı Cihangir ustaya attım o da değişmesi gerektiğini söyledi ayrıca bugün sanayide usta elle kontrol etti o da aynı şeyi söyledi.

Ekli dosyalar

Üst Alt