Mermi V4

fung_hu

(Emre)
Araç Markası
2006 Mazda 3 (Mermi)
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri Sedan
Allah tekrardan hayırlı uğurlu etsin. Güzel günlerde kullanın. Bu aracı 9 vites yapsalarda abi sana yolmu dayanır. Benim izlemeye cesaret edemediğim yollardan gittin. Hemde ilk defa direksiyonuna geçtiğin bi araçla. Sanada maşallah

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hayırlı akşamlar arkadaşlar.
Bugün Mermi'ye ilk bakımımızı yaptık çok şükür.Bakımı kendim yaptım.
-Motor yağı değişti.(yağ filtresini çıkaramadım)
-Hava filtresi değişti.
-Sağ arka kapı cam dişlisi değişti ve problem giderildi.
-Lpg enjektörleri elimde bulunan yenisi ile değiştirildi.
-Lpg filtresi değişti.
Elimde imkan yoktu çok fotoğraf çekemedim.Bir iki tane var onları da atayım.

Kısmet olursa sırada motor temizliği,fitil bakımları birde ses yapan iç ortam sıcaklık sensörü temizliği var.

Ekli dosyalar

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Hocami hayırlı olsun bakımın güle güle kullan, yalnız yağ filtresi değişmezsen motor yağı değişimin anlamsız kalır

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Hocami hayırlı olsun bakımın güle güle kullan, yalnız yağ filtresi değişmezsen motor yağı değişimin anlamsız kalır
İlk fırsatta değişecek inşallah.Ben bir filtre sökme aparatı almıştım ama gücü yetmedi.Aynı aparatla lpg filtresini değiştim ama arabadakini sökemedim.

kadir

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Filtrenin en alt kısmından tornavidayı saplayıverecen ;)

Sıkarkende contasına baş parmakla (opsiyonel olarak orta parmakda olur ) yağ sürüp yerine takacan elinle sıkacan bi zımpara kağıtı ilede son kat sıktınmı tamamdır ;)

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Hocam bakım hayırlı olsun güle güle kullan
Teşekkür ederim kardeşim sağolasın.
Güzel günlerde, kazasız belasız eskitmek nasip olsun hocam. :) Ne mutlu sana.
Kendi çapımızda bir şeyler yapmaya çalışıyoruz abi Teşekkür ederim sağolun.
Filtrenin en alt kısmından tornavidayı saplayıverecen ;)

Sıkarkende contasına baş parmakla (opsiyonel olarak orta parmakda olur ) yağ sürüp yerine takacan elinle sıkacan bi zımpara kağıtı ilede son kat sıktınmı tamamdır ;)
Gündüz yaparken bu hiç aklıma gelmedi ama sonradan biri daha aynı şeyi söyledi.
Bakalım artık onu da yaparız bir ara.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Hayırlı geceler arkadaşlar.Bugün Mermi için kısmi bakım günü idi.
Aracı aldığımda @fung_hu Emre kardeşim lpg enjektörlerinden birinin bozulmak üzere olduğunu,değişmesi gerektiğini söylemişti.Bende elimde bulunan çok az kullanılmış enjektör ile değişmiştim ama araç sarsıntılı çalışıyordu.Biraz uğraşayım derken daha da kötü oldu ve bende Tatvana lpg ciye gitmek zorunda kaldım.Sorun benim enjektör değişimi esnasında enjektör hortumlarını yanlış takmamdan kaynaklı imiş.Sorun düzeltildi ama sonrasında yapılan kontrolde 4.lpg enjektörünün(benim elimde olan ve çok az kullanılmış olan enjektör)bozuk olduğu farkedildi ve yenisi ile değişimi yapıldı.
Ayrıca yağ bakımı esnasında sökemediğim yağ filtresinin de değişimi yapıldı.
Ayrıca bir gün önce de bozulmuş olan lpg ısı sensörünü tedarik edip kendim değiştim.
Masraf olarak:
Enjektör ve işçilik:50 tl.
Filtre değişimi:10 tl.
Lpg ısı sensörü:20 TL.
Tabi bir de 100 km git gel :).
Aşağıya aracın lpg enjektörler hortumlarını yanlış takarsak nasıl çalışacağı ile ilgili bir video bırakıyorum.Bilgi her zaman bilgidir.
Not:Videoda ilk 5 saniye benzin sonrası lpg.

Ekli dosyalar

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Hayırlı akşamlar arkadaşlar.
Bugün Mermi'nin bakım günü idi.
Öğleye doğru başladığım bakım, temizlik işlerini daha yeni bitirdim sayılır.
Yapılan işlemler:
1:Motor üzerindeki plastik kapak sökülüp, motor temizleyici ile temizlik yapıldı (aldığım ürün best marka idi ve pek bir işe yaramadı.Bende küçük bir fırça ve bez yardımıyla elle yaptım daha çok)
2: Enjektörlerden motora giden gaz hortumları yenisi ile değiştirildi.Ayrıca hortum boyları kısaltılarak,lpg ye ilk geçişteki sarsıntı giderildi.
3:Hava akışmetre pamuk yardımıyla hassas bir şekilde temizlendi(üzerinde bayağı toz birikmiş)
4: Muayene sebebiyle iptal edilmiş olan arka reflektör led leri tekrar aktif edildi.
5:Ve en ilginç olanı:
Normalde ben zımpara seti ve pasta cila alarak far temizleme yapacaktım hatta pastayı almıştım ama zımparayı Tatvan'da bulamadım onu da internetten alıp haftaya far temizleme yaparım diye düşünüyordum.
Bugün motor temizliğinde işime yarar diye düşünüp yanıma aldığım evde kullanılan bir çeşit temizleyiciyi far'ın birine ince fırça ile sürüp denedim.Baktımki sonuç güzel oluyor bende 2 farı da o madde ile temizleyip pastasını da çektim.
Ayrıca kapı kolları,menteşeleri, gaz kelebeği ve pedalı, bagajda hareket eden yerler de yağlandı.
En son olarak yıkamacıda bir dış yıkama ile bakım tamamlandı.(yıkamadan sonra farlara tekrar pasta çektim)

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Farlar şahane olmuş hocam ellerine sağlık... Fakat, 5-6 ay içinde eski haline dönmez inşallah.
Teşekkür ederim abi.Şu anda çok güzel oldu.Zamanla geri solacak mı?Onu da zamanla göreceğiz inşallah. :)
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Eline sağlık hocam. Çok güzel olmuş. Özellikle farlar ateş ediyo
Kendi çapımızda birşeyler yapmaya uğraştık işte.
İmkansızlık adamı mucit yaparmış bende evde zamanla oluşan lekeler (ahşap kapılarda sararma v.s) için kullandığımız temizlik maddesi ile far temizledim bugün.Gayette güzel oldu.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Teşekkür ederim abi.Şu anda çok güzel oldu.Zamanla geri solacak mı?Onu da zamanla göreceğiz inşallah. :)
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Kendi çapımızda birşeyler yapmaya uğraştık işte.
İmkansızlık adamı mucit yaparmış bende evde zamanla oluşan lekeler (ahşap kapılarda sararma v.s) için kullandığımız temizlik maddesi ile far temizledim bugün.Gayette güzel oldu.
Benimkiler soluyor maalesef... :(

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Hocam ellerine sağlık, Mermi her sahibinde bakımlıydı zaten de sendeki kadar kısa sürede çok çeşitli bakımlar yaşamamıştı sanırım.

Guzulara emek verince insanın araçtan aldığı haz da bir o kadar katmerleniyor. Nazarlardan uzak güle güle kullanın inşaAllah.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Hocam ellerine sağlık, Mermi her sahibinde bakımlıydı zaten de sendeki kadar kısa sürede çok çeşitli bakımlar yaşamamıştı sanırım.

Guzulara emek verince insanın araçtan aldığı haz da bir o kadar katmerleniyor. Nazarlardan uzak güle güle kullanın inşaAllah.
Teşekkür ederim sağolun.Elimizden geldiğince birşeyler yapmaya çalışıyoruz.
Sırada direksiyon yağ değişimi var.
Ayrıca kaportadaki ufak tefek düzeltilmesi gereken yerler de var ama onun işi kaporta olduğu için biraz uzun sürer arabayı bırakman lazım dediler ama şu aralar arabayı bırakasım yok.
Fren balata ve disk değişimi içinde balatanın biraz daha bitmesini bekliyorum.
Şanzıman yağı değişimi de yine sırada olanlardan birisi. :)

Üst Alt