Mermi V4

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hayırlı uğurlu olsun, tekerine taş değmesin Mermi'nin.
Teşekkür ederim sağolun.
Yabancıya gitmemesine çok sevindim hayırlı olsun güle güle kullanın tekerine taş değmesin inşallah.
Fotoğraflarda mermi nin her karesi çok güzel sizin oraları iyice merak ettim :)
LPG ayarından ötürü lamba yanıyordur bence enjektör değiştirince bir yol ayarı yaptırma şansınız olursa iyi olur.
Teşekkür ederim sağolun.Buralara gelmek görmek isterseniz misafir edebilirim çokta memnun olurum.
Lpg ayarına gelince; buralarda maalesef normal (araca göre) ayarı yapanı bulmak bile zor yol ayarı yaptırmak imkansız gibi birşey.Onun için bende önceki aracımda lpg ayar kablosu alıp kendim yapmıştı.O kablo duruyor ve şansıma aynı marka lpg sistemi (Atiker)var.Emre kardeşim zaten afr ayarı yaptırmış.Benim yapacağım o ayarı pc ye kaydedip enjektörleri değişmek olacak.Aynı ayarla devam edeceğim.
Emrullah hocam direksiyonda ki düğme ben de bi çalışıyordu bi çalışmıyordu.onu söküp temizlerseniz büyük ihtimal çalışacaktır. Forumda bi arkadaş yapmıştı konusu var. Ben de çakmaklığa aparat takıp ordan dinliyordum.
Teşekkür ederim kardeşim sağol.

fung_hu

(Emre)
Araç Markası
2006 Mazda 3 (Mermi)
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri Sedan
Hay maşallah Emrullah hocam çok hızlısın.
Allah hayırlı uğurlu etsin. Gerçekten mermiyi uzaktan sevmek farklı bi duyguymuş. Mustafa hocamı şimdi daha iyi anladım.
Işık yanma sebebi çok büyük ihtimal lpg dendir. 4. Lpg enjektörü diğerlerine göre sağlıksız çalışıyordu. Değişince hiç biseyi kalmaz. Ayar çok güzel yapıldı ayarını bozmadan nozullarıda değiştirip montaj yaparsan daha iyi olur. Ben hemen mustafa hocamın gönderdiği aux aparatını taktım ve mp3 çalar taktım aux girişine. Değişimi mp3 çalardan yapıyordum. O yüzden kullanma ihtiyacı hissetmedim. Hocamın dediği gibi temizlenince hallolur inş.
Allah kaza bela vermesin tekrardan hayırlı uğurlu olsun

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Geçmiş olsun kazasız belasız varmışsınız hocam. Başlığı ilk gördüğümde V motor mu versiyon mu denmek istenmiş acaba diye düşündüm bende...

V 4.0 falan olsa daha iyi olurmuş :)

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Cümleten hayırlı akşamlar arkadaşlar.Mermi'yi alalı bir hafta oldu ve 1000 km civarı kullandım.Artık kendimce bir değerlendirme yapayım diye düşündüm.
Öncelikle yazı uzun olabilir sıkılan olursa şimdiden affınıza sığınıyorum.
Küheylanı @aurora Can kardeşime verdikten sonra çok kısa süreler hariç uzun yıllar araç sahibi olmanın alışkanlığı ile,ilk zamanlarda kendimi bir boşlukta hissettim.Elimdeki 25 bin lira civarı para ile aklımdan geçen 2010 ve üzeri D segmenti bir araç alma arasında bayağı bir fark olunca ilk başlarda kendime birkaç model belirleyip onları incelemeye başladım.60 bin lira için girmiş olduğum çekilişle ve sıra ile dağıtılan sistemden gelecek paranın da kesin zamanı belli olmayınca (çekiliş çıkmazsa yıl sonu kesin teslim olacak)bu süreçte belirlediğim modelleri ayrıntılı incelemeye başladım.
60+25 yani toplamda 85 bin civarı modelleri incelemeye başladım.
2009-13 Opel Insignia, aynı modellerde Süperb, 2015+ Kia Sportage, 2016+ Megane, 2014+ Mazda 3 baktığım modellerden birkaçı idi.
Hepsini değişik yönleri ile tanıma imkanım oldu.
Daha sonra birkaç akrabamda nakit bulunan 25 bin lira parayı borç alma imkanı olunca 50-60 arası araç arayışına başladım.Aslinda 2010 Skoda Süperb buldum bir tane ve adamla anlaştık ama 25 bin lirada yalan olunca o iş'te yattı.
Tam o günlerde @süleyman46 hocamın sabahın erken saatlerinde bana Mermi'nin satıldığına dair mesajı (kendisine bir kere daha teşekkür ediyorum) ile bir anda işler değişti ve forumda açtığım konularda sıkça belirtmiş olduğum "tanıdık bildik yerden araba alma" konusu öne çıktı.
Aynı gün sabah saatlerinde Emre kardeşim ile ön görüşmemizi yaptık ve asıl görüşmeyi akşama bıraktık.Akşam yaptığımız görüşmede ana konuları kısa sürede bitirdik ama detaylar üzerinde biraz uzun görüşmemiz gerekti.Ve en sonunda bütün detayları ile pazarlığı bitirdik.
Ve ben eksik parayı ayarlama ve gidiş dönüş hazırlıkları başladı.Otobüs yolculuğu için güzergah ters olunca uçak bileti baktım ve Perşembe gününe gayet uygun (Muş-İstanbul/ İstanbul-Samsun) toplam 208tl) bilet bulup aldım.Haftaiçinde büyük oranda parayı da ayarlayıp perşembe gününü beklemeye başladım.
Gün geldi çattı ve ben karlı bir günde yola çıktım.Hizan-Tatvan/ Tatvan-Muş/Muş-İstanbul yolculuğundan sonra iki uçak arasındaki 7 saatlik bekleme süresini de İstanbul'da akrabaların yanında geçirdikten sonra gece yarısından sonra ikinci yolculuk başladı.Cuma sabahı 04:30 da Samsun Çarşambaya,05:30 civarında da Ünye'ye ulaştım.Ünye öğretmenevinde 3 saatlik uykudan sonra sabah 08:30 gibi Emre kardeşim ile buluştuk.Kısa bir dış inceleme ve 2-3 km lik bir test sürüşünden sonra,bana gelecek olan ve son dakikaya geciken parayı beklerken bir çay sohbetimiz oldu.Daha sonrasında noter işlemini yapıp yola çıktım.Saat öğleden önce 11 di ve benim önümde çok zorlu bir 800km yol vardı.
Giresun Bulancakta kısa bir ibadet molasından sonra yola devam ettim.En tedirgin olduğum konu, gideceğim yolun Erzurum'a kadar olan kısmı daha önce hiç gitmediğim ve çoğu dağlık, virajlı,zor bir yoldu.Bu vesileyle Gümüşhane ye kadar nerdeyse hiç durmadan geldim.Orada yaptığım ufak bir hediyelik alışverişinden sonra yola devam ettim ve Bayburta kadar durmadım.Bayburtta vermiş olduğum bir yemek ve ibadet molasından sonra yine devam ettim.Erzincan Erzurum yoluna çıktığımda artık hava kararmış akşam olmuştu.Erzuruma yakın bir yerde yapmış olduğum yakıt ikmalinden sonra Erzurum merkezden düz geçip Muş yoluna düştüm.Çat ilçesinde bir benzinlikte çay molası verip Dadaşlarla kısa bir sohbet imkanım oldu ve ne kadar sıcak samimi insanlar olduğunu yerinde gördüm.Ayrıca şiveleri de ilk defa duyduğum için çok hoşuma gitti.Daha sonra yeniden yollara düşüp Bingöl-Karlıova'dan Muş-Varto'ya giden ve beni en çok zorlayan yola düştüm.Bu yol, daha önce yağmış olan kar ve buzlanmadan dolayı çok tehlikeli idi.
Varto-Muş arası ise daha iyiydi.
Ve en sonunda Muş ovasına inip şehir merkezine geldim.Yine kısa bir çay molasından sonra yola devam edip, Tatvan'da son yakıt ikmalini yapıp gece 01:30 da evime ulaştım.
Bu süreçte daha önce söylediğim gibi 800 km yol yaptım ve ortalama yakıt tüketimi 29kr olarak hesapladım.
Araca gelince;her ne kadar küheylan d segmenti uzun yol aracı olsa da,bu araç model farkıyla olsa gerek,hem yalıtım hem konfor anlamında çok daha rahat geldi bana.(belki de psikolojik)
Aracın son derece bakımlı olduğu yolda belli oldu zaten.Yol boyunca sıcak asfalt, dişli asfalt, stabilize yol,kar, buz v.s hepsini tecrübe etme imkanı oldu ve her koşulda araç bana gayet makul geldi.Ayrıca öyle sağından solundan tıkırtı, cızırtı v.s ses yok gibi birşey.
Sadece arka taraftan ve torpidonun bir tıkırtı benzeri ses geliyor ama ikiside önemsiz rahatsız edici değil.
Motor.sesi,yol.sesi bana gayet makul geldi.
Bir not olarak ta;ilk çalışması en çok hoşuma giden şeylerden biri oldu ki, marş döndüğü anda çalışıyor ve bu sabahın soğuğunda da aynı gün içinde de.
Eksi olarak tek söyleyeceğim şey;bu aracın vites oranı ki o da emsallerinde.hepsi öyle.
Bu araç 6 vites olsa uzun yolda çok süper olurdu.Bunun dışında ben şurası şöyle diyecek bir eksik göremedim.
Yol boyunca 3-4 defa 2bin küsür rakımlı yerlerden geçtim.Kac tane şehir ve ilçeden geçtim.Uzun ama bana göre çok keyifli bir yolculuk oldu.
Neyse arkadaşlar başta dediğim gibi uzun bir yazı oldu ama kusura bakmayın.
Son olarakta yol boyunca çekmiş olduğum foto v.s leri de atayım (çoğunu daha önce attım ama yazı ile birlikte daha iyi olur diye düşünüyorum)

Ekli dosyalar

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Tekrardan hayırlı uğurlu olsun hocam. Her ne kadar sınıf farkı olsa da teknoloji ve model farkı bu açığı kapatıyor bence de. Zannediyorum ki şehiriçi kullanımda Küheylan’dan tabi ki daha iyidir ama ah işte o D sınıfının son vites güzelliği yok mu, uzun yolda en keyif veren yeri de orası. :)

Biz yine maşallahımızı eksik etmeyelim Mermi’den. Kazasız belasız keyifle binmenizi dilerim. :)

Üst Alt