Mazda'dan Yakıt Ekonomisi ve Emisyon Test Raporu Açıklaması

Forlan

Gri Atmaca
Konum
Ankara
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
hiroshimamerkez.jpg


Yakıt ekonomisi ve emisyon test raporu Mazda tarafından test verilerinin değiştirilmediğini veya tahrif edilmediğini teyit etti. Mazda Motor Corporation ,Japonya Arazi Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanlığı (MLIT) ‘na diğer şirketlerdeki hileli test uygulamalarının keşfinden sonra 9 Temmuz 2018 tarihinde Japon otomobil üreticilerinden talep ettiği nihai araç muayeneleri sırasında yakıt ekonomisi ve emisyonları örnek test sonuçlarını sundu.

Soruşturma, JC081 ve WLTC2 test modlarını kapsıyor. Raporun ana bulguları aşağaki gibidir.

1. Her iki modda test verilerinin değiştirilmediği veya tahrif edilmediği görülmüştür.
2. JC08 modu altında test edilen 1,472 araçtan 72'sinde hız izleme hataları* içeren test verileri bulundu. Şirket bu hatalar için iki neden tespit etti. İlk olarak, sistem bir hız izleme hatası oluştuğunda sonuçları otomatik olarak geçersiz kılmak için ayarlanmamıştı. İkincisi, test prosedürleri, her bir hız izi hatalarının belirlenmesini bireysel denetçiye bırakmasıydı.
3. Tüm test verileri yeniden incelendi ve sonuçlar, yakıt ekonomisi ve emisyon rakamları üzerinde herhangi bir etkinin olmadığını gösterdi. WLTC modu testinde böyle bir durum bulunmadı.

Mazda aşağıdaki adımları atmak için harekete geçti:

• Sistem, hız izleme hatası durumunda test sonuçlarını geçersiz olarak otomatik olarak ele alacak şekilde güncellenecektir.

• Mazda, hız izleme hataları dahil denetim verilerini dahil kontrol eden çalışan sayısını artırdı.

Mazda, az sayıda testte hataların yapıldığını ve durumun hızlı bir şekilde tanımlandığını ve gelecekte oluşmasını önlemek için adımların atıldığını kabul ediyor.

* Araç hızının, test modu tarafından belirlenen hız izleme modelinden izin verilen miktardan daha fazla saptığı bir durum

1 JCO8: Japonya tarafından belirlenen 2005 emisyon düzenlemesi hafif araçlar için (<3500 kg GVW) yeni bir JC08 şasi dinamometre test döngüsü. Test, rölanti dönemleri ve sık sık değişen hızlanma ve yavaşlama dahil olmak üzere sıkışık şehir trafiğinde sürüşü temsil eder. Ölçüm iki kez, motor soğuk ve sıcak olduğunda çalıştırma ile yapılır. Test, benzin ve dizel araçlar için emisyon ölçümü ve yakıt tasarrufu belirlemesi için kullanılır.

2 WLTC: Dünya çapındaki uyumlaştırılmış Hafif Araç Test Çevrimleri (WLTC), hafif ticari araçlardan kaynaklanan emisyonların ve yakıt tüketiminin belirlenmesi için şasi dinamometre testidir. Testler, UN ECE GRPE (Kirlilik ve Enerji Çalışma Grubu) grubu tarafından geliştirilmiştir. WLTC çevrimleri, UNECE Global 15 no'lu teknik düzenleme (GTR 15) olarak yayınlanan Dünya Çapında uyumlaştırılmış Hafif Araç Test Prosedürlerinin (WLTP) bir parçasıdır. WLTP ve WLTC kısaltmaları bazen birbirinin yerine kullanılabilirken, WLTP prosedürleri bir aracı onaylamak için gerekli olan bir dizi diğer prosedürü (WLTC test döngülerine ek olarak) tanımlar.
 

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Konuyu iki kez okumama rağmen net olarak anlamadım... Emisyon olayı Mazda ya da bulaştı mı? Yoksa temiz mi?

Başka bir kaynakta, Mazda dan kaynaklanmayan sıkıntı olduğunu okudum, kafa çorba oldu...
 

Forlan

Gri Atmaca
Konum
Ankara
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
  • #3
Konuyu iki kez okumama rağmen net olarak anlamadım... Emisyon olayı Mazda ya da bulaştı mı? Yoksa temiz mi?

Başka bir kaynakta, Mazda dan kaynaklanmayan sıkıntı olduğunu okudum, kafa çorba oldu...
Abi kısaca açıklayayım :) Mazda, yakıt tüketimi ve emisyon testlerinde hile yaptığını yalanladı fakat bazı hatalar yaptıklarını kabul etti. Ayrıca ölçümleri tekrar incelediğini, otomobillerin katalog verilerindeki yakıt tüketimi ve emisyon değerlerine bir etkileri olmadığını söyledi. Bu problemin ölçümlerde yapılan bir hatadan dolayı ortaya çıktığını da belirtiyor. Yani durumun bir hile olmadığını, ufak bir hatadan kaynaklandığını belirtiyorlar. Bu hata ise JC08 çevrimindeki 1.472 adet otomobilden 72’sinde yapılmış. Sonuç olarak Mazda’nın kalite kontrol aşamasında 2014 yılından bu yana 72 adet otomobil hatalı yakıt ekonomisi ve emisyon ölçümlerine maruz kalmış.

Not : Mazda Türkiyenin medya ekibinde haberleri kim çeviri yapıyorsa, google translate ile yapıyor büyük ihtimal :) Orijinal haberde okuyunca ingilizceden daha anlaşılır oluyor.
 
Üst Alt