Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Diğer Mazda modellerinin yakıt tüketimi için açılan "Yakıt Tüketimi" konusu Xedos'lar için açılmamış şimdiye kadar. Belki de kimseyi korkutmak istememiştir diğer kullanıcılar ama dost acı söyler diyerekten konumuzu açıyorum. :p

Yukarıdaki kütüphane bağlantısında günün kataloglarında alınan bilgiye göre 100 km'de şehir içi 13 lt, şehir dışı 7 lt tüketim öngörülmüş. Bu değerler günümüz yakıtlarında kullanılan katkılar, çevre, yol ve hava şartları, aracın bakımı, kullanıcının sürüş tarzı gibi etkenlerle ile elbette ki değişkenlik gösteriyor her modelde olduğu gibi.

Gelelim merak edilen pratikteki yakıt tüketimi verilerine... İstanbul'dan dönüş yolumuzda aracın bilgisayarı 8,6 lt gösterirken, aldığımız yakıt hesabına göre 9 lt hesaplamıştık. Bu yolculuğumuzda lastiklerimizden ötürü 100-120 km hızlarda sürüş ve sakin kullanım yapılma zorunluluğu vardı. Çoğunluğu şehir içi olmak üzere bir sonraki yakıt alımımda 11,2 lt hesaplarken yol bilgisayarı 10,9 gösteriyordu. Geçen hafta araç fazlasıyla (kendi çapımda yaptığım tırmanma testi için dağa bayıra vurma, süspansiyon testi için yanlama, ayar işlemleri gibi nedenlerle) performansa yönelik kullanıldığı ve rölantide uzun süre çalıştırıldığı için 13,4 lt tüketim hesapladı guzucuk. Yakıt alım hesabına göre de 14,3 lt çıktı. :hihi: Buradaki büyük farkın kaynağı bekleme konumunda çok çalıştırılması haliyle. Yine de normal bir araç için fazlasıyla yüksek rakamlar gördüğünüz gibi. :(

Fakat... Şuana dek aracın lastik değişimi hariç geri kalan hiç bir yerine bakım yapılmadı henüz. Sabahları ve akşam iş dönüşünde toplamda 6 km kullanıldı hafta içi. Motor tam ısınana kadar ben aracı tekrar durduruyorum şu sıralar. Havanın soğuk olması ve diğer tüm etkenler ile şimdilik o cüsseye göre normal sayılabilecek yakıt sarfiyatı olduğunu düşünüyorum. Hedefim karma tüketimde 9-9,5 lt. Bunun yanında daha üst rakamlar çıkarsa da yapacak bir şey yok tabi ki de... Sürüş anındaki aldığınız zevk ile egzozdan çıkan $, ₺, € işaretlerini görmüyorsunuz bile, taa ki istasyona tekrar girinceye kadar... ;)

LPG alternatif olabilir mi?, sorusunun cevabı hazır. Aracınızı fazla kullanıyorsanız LPG kesinlikle düşünülmeli. İyi montajlanmış bir tesisat ile performans kaybının gözle görülür bir şekilde düşme ihtimali neredeyse yok gibi bu guzularda. Hacim büyük olduğu için bir şekilde kendini toparlıyor motorun gücü/torku ile... Öte yandan da diğer negatif unsurların da çıkma ihtimalinin yükselmesi durumu da gözden kaçırılmamalı. LPG ile sarfiyatını @incirinaltı Mustafa Hocamız da paylaşırsa daha net bir bilgi toplanabilir.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Muhakkak, normal koşullarda trafikte kullandığımız araçlara göre yıpratıcı rakamlar. Lakin araba sıradan bir araba değil. Yani yaktığı miktarda keyif veriyorsa sorun yok. Bunun yanına ıvır zıvır işler için ufak bir araba olsa o zaman kral olur gibi.

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Benim corona da bu sıralar çok yakıyor hamdi havalar soğudu 10 km yapıyorum günde birazda rolantide bekliyordum ilk çalıştırmada iyi değilmiş bu olay yeni öğrendim trigeri bujisi kabloları motor yağı lpg filtreleri hep yeni bakım yaptırdım ben yakıt düşecek derken yükseldi neden yapar acaba diye düşünüyorum bu kadar bakıma ama bulamadım

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Benim corona da bu sıralar çok yakıyor hamdi havalar soğudu 10 km yapıyorum günde birazda rolantide bekliyordum ilk çalıştırmada iyi değilmiş bu olay yeni öğrendim trigeri bujisi kabloları motor yağı lpg filtreleri hep yeni bakım yaptırdım ben yakıt düşecek derken yükseldi neden yapar acaba diye düşünüyorum bu kadar bakıma ama bulamadım
Benim bu konudaki görüşüm son zamanlarda değişti bakımlı araba ile bakımsız araba arasındaki yakıt farkı hissedebileceğimiz kadar olmuyor tamamen psikolojik. Bakım yaparak ileride çıkabilecek arızaları bertaraf etmiş oluyoruz hepsi bu.
Eğer anormal bir yakıt tüketimi varsa bir arızaya işaret.
Karbüratörlü olanlarda ayar faktörü bir tık önde onu es geçmemek lazım.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
En büyük etken havaların soğuması... ;) Kışın ortasında Mazda 626 ile şehir içi 16 litreleri gördüm ben... :ssrtcbya: Allah'tan, aklı başında ustam vardı danışacak da, arabanın ayarları ile oynamak durumunda kalmadım...

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Aracım otomatik birde 40 kr civarı yakıyor normalde 30 kr yakıyordu yazın. şehir içi bakımdan sonra havanın etkisi muhtemelen olacaktı ama 10 kr civarı beklemiyordum xedos da büyük motoru ve bakımı yapılınca normal değere gelecektir diye düşünüyorum

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Havaların soğuması büyük etken. Dediğim gibi ben aracı bıraktığımda bile motor tam çalışma ısısına yükselmiş bile olmuyor.
İlk çalıştırmada rölantide beklemenin sakıncası nasıl oluyor orayı anlamadım ama? Yani uzun bir süre beklemek çok gerekli değil 10-15 saniye yeterli benim görüşüme göre fakat zararlı kısım nasıl olabilir ki?

Benim bu konudaki görüşüm son zamanlarda değişti bakımlı araba ile bakımsız araba arasındaki yakıt farkı hissedebileceğimiz kadar olmuyor tamamen psikolojik. Bakım yaparak ileride çıkabilecek arızaları bertaraf etmiş oluyoruz hepsi bu.
Eğer anormal bir yakıt tüketimi varsa bir arızaya işaret.
Eğer ki daha önce bakımı usulüne göre yapılmışsa çok bir fark yakalayamayız dediğin gibi. Fakat (Cemşid'den biliyorum) daha öncesinde kasaplar tarafından elden geçirilmişse bir hava filtresi, bir gaz ayarı, bir fren ayarı bile yakıtı fazlasıyla etkiliyor. ;)

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
İlk çalıştırma derken şunu kast etmiştim ben çocukların servisini beklerken aracı çalıştırıyırdum belki bir 5 veya 7 dk araç çalışıyordu sonra bir yerde okudum ki normalde dediğin gibi 10 15 saniye bekleyip hemen hareket etmek gerekliymiş araç ısınmasını yolda yapmalı bunu yaparken gaz çok verilmemeliymiş şuan da bu şekilde yapıyorum yani yanlış yaptığımdan 5 dk falan çalıliltığında araba rölantide ben güç vermeden hararet yarıya yaklaşmış oluyordu ben hareket ediyordum ama yakıta etkisi çokmuş.

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Havaların soğuması büyük etken. Dediğim gibi ben aracı bıraktığımda bile motor tam çalışma ısısına yükselmiş bile olmuyor.
İlk çalıştırmada rölantide beklemenin sakıncası nasıl oluyor orayı anlamadım ama? Yani uzun bir süre beklemek çok gerekli değil 10-15 saniye yeterli benim görüşüme göre fakat zararlı kısım nasıl olabilir ki?

Eğer ki daha önce bakımı usulüne göre yapılmışsa çok bir fark yakalayamayız dediğin gibi. Fakat (Cemşid'den biliyorum) daha öncesinde kasaplar tarafından elden geçirilmişse bir hava filtresi, bir gaz ayarı, bir fren ayarı bile yakıtı fazlasıyla etkiliyor. ;)
Mazda 3'ün kullanma kılavuzunda da yazıyordu rölantide bekletmeyin diye, hatta bazı ülkelerde (Almanya mesela) yasak olduğundan bahsediyordu. Zararı varmıdır bilmiyorum da, çevresel nedenlerle yasak olabilir gibime geliyor.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Temennimiz o yönde :komik:

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Arsuz- iskenderun 25-30
Km. 90 km hızla 7-8 lt yakıyorum. Şehir içi hesaplamak çok zor , şehir içi desem şehir içi değil, uzun yol da değil. Eşimin okulu 3 km, sabah gider öğlen gider, tekrar gider akşam gelir 4 gün bu şekilde, ben 1 gün 12 km git 12 km gel yaparım. Bu güzergah itibariyle yakıt ortalaması 12 lt olur.
Bence yıllık ortalama yakıtım 11 lt lpg olur. Bunda sıkıntı yok bence güzel değerler. Yalnız bunun yanında güzel de benzin içer kendisi. Aylık 100 liraya yakın benzini var, oda kendinin suçu değil aslında, sürekli kontak aç kapa yapılıyor.
İlin gırgırı bi tarafa dizel bir araç kadar yakıyor, benim açımdan Yakıtta sıkıntı yok, rahatsız etmiyor.
Xedos kulllanıcılarına tavsiyem hepiniz iyi dinleyin :) :) :)
Bayağı kalabalığız çünkü;
İlk hızlı kalkışlarda ve dipgazlarda somuruyor benzini, diyeceksiniz ki hadi ordan( hepsi öyle değil mi) , ben de biliyorum hepsi öyle ama bu daha bi başka.
Muhabbetim hoşunuza gittiyse daha da zırvalayabilirim , sanayide beynim sulandı bugün, o kısmı faşonun sayfasına yazıyorum hemen...

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Arsuz- iskenderun 25-30
Km. 90 km hızla 7-8 lt yakıyorum. Şehir içi hesaplamak çok zor , şehir içi desem şehir içi değil, uzun yol da değil. Eşimin okulu 3 km, sabah gider öğlen gider, tekrar gider akşam gelir 4 gün bu şekilde, ben 1 gün 12 km git 12 km gel yaparım. Bu güzergah itibariyle yakıt ortalaması 12 lt olur.
Bence yıllık ortalama yakıtım 11 lt lpg olur. Bunda sıkıntı yok bence güzel değerler. Yalnız bunun yanında güzel de benzin içer kendisi. Aylık 100 liraya yakın benzini var, oda kendinin suçu değil aslında, sürekli kontak aç kapa yapılıyor.
İlin gırgırı bi tarafa dizel bir araç kadar yakıyor, benim açımdan Yakıtta sıkıntı yok, rahatsız etmiyor.
Xedos kulllanıcılarına tavsiyem hepiniz iyi dinleyin :) :) :)
Bayağı kalabalığız çünkü;
İlk hızlı kalkışlarda ve dipgazlarda somuruyor benzini, diyeceksiniz ki hadi ordan( hepsi öyle değil mi) , ben de biliyorum hepsi öyle ama bu daha bi başka.
Muhabbetim hoşunuza gittiyse daha da zırvalayabilirim , sanayide beynim sulandı bugün, o kısmı faşonun sayfasına yazıyorum hemen...
Evet abi çok kalabalığız şuan izdiham yaşanıyor. :koptum::koptum::koptum:

Ah o dip gazlar yok mu kalkışlardaki? Ekranda 99.9 lt yazısını görünce bile vazgeçemiyor insan. Allah'tan ekran 4 haneli değilmiş kim bilir ne çıkardı ortaya? :p

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Ah o dip gazlar yok mu kalkışlardaki? Ekranda 99.9 lt yazısını görünce bile vazgeçemiyor insan. Allah'tan ekran 4 haneli değilmiş kim bilir ne çıkardı ortaya? :p
Ben onu sapıttırdım, rakamdan farklı şeyler çıktı ekranda, herhalde farklı şeyler ima etti. :) :)

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Bence kış dönemi için, otomatik şanzımanlı bir efsane için güzel değerler. Kısa mesafe olması çok değiştiriyor, hele ki kış aylarında.. geç ısınmasından dolayı ciddi fark var. Şöyle ki, geçen sene çok daha soğuk bir kış yaşanmasına rağmen bu seneki kış ortalamamdan en az 1 lt az yakıyordum. Bunun sebebi sabahları erkenden 2 km yoğun trafikte git-gel yapmam ve birkaç saat sonra( bu arada motor yine soğuyor) tekrar kontak açmamdır bence.
@incirinaltı ustadımın dediği kalkışlardaki dip gaz bizde de çok can yakıyor. Bizim 1. vitesi çok daha kısa tutmuşlar, hayvan birden fırlıyor ama babasının hayrına değil elbette, her güzel şeyin bir bedeli var :D

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Bugün Xedoscan'ı tekrar uzun yolda kullanma fırsatım oldu. Yaklaşık 20 km'si şehir içi olmak üzere 220 km sonra dönüş yolunda aldığım yakıt hesaplamalarım doğrultusunda 8,7 lt / 100km ortalaması olmuş. Tabi aracın bilgisayarı her zamanki gibi Polyanna modunda takıldığından 8,5 lt göstermekteydi. ;)
6,76 ₺ benzinin litre fiyatı olunca km'deki tüketimi 60 kuruşa dayansa da yine de bu araç için güzel rakamlar. :cool:
Yalnız olay mahali şehir içi olunca acıması yok bu guzuların, bu da bir gerçek. :hihi:

Üst Alt