Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Efsanelerin, efsane özelliği ayrıntılarıyla aşağıdaki videoda... ;)

46459

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Klasik @Bayraktar videosu olmuş, ellerine sağlık, teşekkürler... Bende hep merak ederdim, araçların üzerinde gezen kediler ne iş diye... :p

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
O farlara bakım ve daha sessiz olanlarla değiştirirseniz şahane olur (siz onları öyle bırakmazsınız zaten geregini yapmışsınızdır)
Yok vallahi yapmadım, öylece bıraktım. :rolleyes: Hem fanlar ses çıkarınca daha havalı oluyor. Yanından geçen bakıyor "nooluyor la içeride?" dercesine. :p
Aracın her yerinin bakıma ihtiyacı var da havaların ısınmasını bekliyorum. Daha önceki guzular gibi komple iç aksamları çıkarılarak toptan bir temizlik ve yenileme operasyonu gelecek. ;)

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Eline sağlık kardeşim videoda çok güzel olmuş giriş özellikle :komik:
şu fanları canlı canlı bir görmek istiyorum güzel teknoloji :harika::)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Videodaki fanların içler acısı halini görünce aldığım tepkiler sonucu bugün fanları elden geçireyim dedim. ;)

Emeğine sağlık abi. Fanların biraz bakıma ihtiyacı var gibi :)
O farlara bakım ve daha sessiz olanlarla değiştirirseniz şahane olur (siz onları öyle bırakmazsınız zaten geregini yapmışsınızdır)

Bagaj içindeki döşemelerden sol taraftakini çıkarınca hemen görüleceği gibi fan kutusunu köşelerden iki adet civata ve ve alt kısımda da iki adet vida tutmakta. İki adet de soketi var. Bunları söktüğümüzde fan kutusu boşa çıkıyor.

42982

Üstünde 8 tane somunla tutturulmuş ızgarayı söküyoruz önce.

42981

Sonra kutunun arka kısmını çevirip yukarıdaki fotoğrafta bir kısmı görünen toplamda 8 tane de minnak klipsleri çıkarıyoruz.

42983

Soketleri de çıkarınca geriye kalıyor temizlik işlemleri...

42985

Sadece temizlik yetmez derseniz ben gibi fanları ve ızgarayı kabaca boyayabilirsiniz.

42984

Tüm işlemler bitince adaptöre bağlayarak evde denemeler yaptım fakat ses konusunda pek bir azalma hissetmedim. Bu modeller böyle demek ki... ;)
En azından hala çalışıyorlar ya buna da şükür. :p

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Videodaki fanların içler acısı halini görünce aldığım tepkiler sonucu bugün fanları elden geçireyim dedim. ;)

Bagaj içindeki döşemelerden sol taraftakini çıkarınca hemen görüleceği gibi fan kutusunu köşelerden iki adet civata ve ve alt kısımda da iki adet vida tutmakta. İki adet de soketi var. Bunları söktüğümüzde fan kutusu boşa çıkıyor.

Ekli dosyayı görüntüle 42982

Üstünde 8 tane somunla tutturulmuş ızgarayı söküyoruz önce.

Ekli dosyayı görüntüle 42981

Sonra kutunun arka kısmını çevirip yukarıdaki fotoürafta bir kısmı görünen toplamda 8 tane de minnak klipsleri çıkarıyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 42983

Soketleri de çıkarınca geriye kalıyor temizlik işlemleri...

Ekli dosyayı görüntüle 42985

Sadece temizlik yetmez derseniz ben gibi fanları ve ızgarayı kabaca boyayabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 42984

Tüm işlemler bitince adaptöre bağlayarak evde denemeler yaptım fakat ses konusunda pek bir azalma hissetmedim. Bu modeller böyle demek ki... ;)
En azından hala çalışıyorlar ya buna da şükür. :p
Bunlar bildiğin bilgisayar kasa fanıymış, muhtemelen aşınmıştır artık boşluk yapar ne yaparsan yap ses gider geri gelir. Kaliteli sessizlerden 2 tane alıp değiştir abi.

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
sicak memleketlerde yasayanlar icin guzel bir ozellik. bunun daha gelismisini(malum yil farki) toyota prius da gordum. sistem altyapisini ogrenemedim ama aracin klimasina veya sadece havalandirma fanina bagli oldugunu ogrendim. hatta almayi dusundugum prius da bu ozellik vardi ne oldugunu arastirip ogrenene kadar arac geri dondugumde satilmisti.

sizin aractaki sistem tahminimce her arabaya uygulanabilir diye dusunuyorum. 2 adet uygun capta bilgisayar fani, bunlari besleyecek gucte gunes paneli. 15x15cm ebatinda panel yeterli olacaktir. geri kalan da dugmesi ve montaji. panel de arka cam onune koyulabilir.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
sizin aractaki sistem tahminimce her arabaya uygulanabilir diye dusunuyorum. 2 adet uygun capta bilgisayar fani, bunlari besleyecek gucte gunes paneli. 15x15cm ebatinda panel yeterli olacaktir. geri kalan da dugmesi ve montaji. panel de arka cam onune koyulabilir.
Günümüz teknolojisi ve imkanları doğrultusunda kesinlikle yapılabilir. Hatta eski guzuma bir ara yapmayı düşünmüştüm. Panel, akü, fan üçlüsü işi çözer. Güneş panelleri alışveriş sitelerinde bile satılıyor artık; önemli olan aracın orijinalliğini bozmadan montajlayabilmek. ;) Aracın aküsünü şarj etmese de olur, içeriyi havalandırmak öncelikli konu; aracımda cam filmi olmamasına rağmen kesinlikle işe yaradığını fark edebiliyorsunuz.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Siyah konsola o beyaz usb olmamış hamdi hocam:D:D
Evet benim de gözümü tırmalamıştı, sonradan minnak flash belleklerden aldım 2-3 tane. Kaset gibi değiştirip değiştirip kullanıyorum. :D Bir de uzunlara çarpınca kırılma ihtimali var. Bellek önemli değil de Xedoscan'ımın canı yanmasın. :p

moonlight

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Şampanya - Sedan

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Videoyu izledim ama hala bu soların tam mantığını cözemedim güneşe koyuyorum aracı arkadaki fanlar devreye giriyor soğutma işlemini o arkadaki fanlar mı yapıyor sadece yoksa aracın içindeki ızgaralardan mı geliyor soğuk hava
Sadece arka fanlar çalışır. Basit bir hava akımı prensibi ile çalışıyor.

Üst Alt