Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
O yıllardaki üretilen Mazda modellerinde olduğu gibi Xedos 9'ların da rölanti ayarı için boğaz kelebeği üzerinde bulunan hava ayar vidasını kullanıyoruz. Fakat biraz farklı olarak bu işlemi yaparken DIAGNOSTIC kısmından çeşitli terminal pinleriyle bağlantı kurduktan sonra uygulamamız gerekiyor.

Öncelikle motorumuzu aracımız tam çalışma sıcaklığına gelene kadar çalıştırıyoruz. Bu sırada klima, radyo, koltuk ısıtma, aydınlatma vs. gibi ekstra yük sağlayan tüm her şeyi kapatıyoruz ve motor ısınınca durduruyoruz. Motoru durdururken fan(lar) çalışıyor ise durmasını bekledikten sonra motoru durduruyoruz. Anahtarımız tam kapalı konumda olduğundan emin olduktan sonra TEN ve GND köprüsü için kaput içindeki DIAGNOSTIC kutusuna gidiyoruz. Şuradaki konuda bahsettiğim gibi bir kablonun uçlarını açarak geri kalan kısımları yalıtımlı kalmak üzere soket üstündeki TEN ve GND pinlerini birbirine köprülüyoruz. Kabloları farklı yerlere değdirirseniz araca zarar verebilirsiniz çok dikkatli olmak gerekiyor. ;)

43746

Teknik verilere göre Xedos 9 2,5 V6 KL için önerilen motor rölanti devri 650 rpm'dir. +/- 50 rpm esneme payı mevcut tabi ki. Kablolarımızı bağladıktan 10-15 saniye sonra ayar vidasını tornavida yardımıyla çevirerek rölantiyi dakikada 650 devir civarına ayarlamaya geçiyoruz. Öncelikle vidayı yarım tur kadar kapatmanızı öneririm. ;)

43747

Sonrasında aracı yeniden çalıştırıyoruz. Bu sırada hem havasını kıstığımızdan dolayı hem de bu terminal bağlantısından dolayı araç hemen çalışmayabilir, stop edebilir veya sarsıntılı çalışabilir. Stop ediyorsa az daha havayı açıp tekrar marş yapıyoruz. Çalışmaya başladığından itibaren devir saatinden devri gözlemliyoruz ve çok küçük derecelerdeki turlarla hava vidamızı açarak/kısarak 650 rpm'e getiriyoruz.

43748

Motor devrini ayarlarken ateşleme / distribütör / avans ayarını takip edebilmek için de cihazı IG- pinine bağlayabiliyoruz. Bu kısmı tecrübe etmediğimden ve açıklamayı çok da anlayamadığımdan dolayı yanlış yönlendirmemek için atlıyorum.

Aracımızın rölantide yine 2-3 dakika çalıştırıyoruz ki bu süre zarfında rölantimizin sabit durması gerekir. Yüksek oranlarda düşüş veya yükseliş olursa tekrar vidadan ayar yapabiliriz. Ayarımız tam olmuşsa aracın motorunu durduruyor ve hemen köprüyü kaldırıyoruz. Akünün kutup başını söküyoruz ve biraz bekledikten sonra takıyoruz ve yeniden aracımızı çalıştırıyoruz. 3-4 dakika daha herhangi bir dalgalanma veya bozulma olmadığından emin olduktan sonra Xedos'umuza bir öpücük konduruyoruz. :p

43749

Yaptığınız ayarları bilgisayardan görmek için de cihaz ile bağlanabilirsiniz. Her ne kadar tarafımdan uygulanmış olsa da herhangi bir olası problemde MazdaGaraj üyelerinin veya şahsımın sorumlu tutulamayacağını belirtirim. ;)

Şimdiden kolaylıklar...

Son düzenleme:

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Güzel paylaşım için teşekkürler hocam.Bende 2000 model 323 aracımda sarsıntılı çalışma nedeniyle bu olayı yaklaşık 4 aydır deniyorum.Yurt dışı sitelerde detaylı anlatımlar var bu konuda.Benim çözemediğim olay bu ayar tam olarak ne yapıyor.Rolanti ayarını zaten rolanti motoru yapıyor ,hava benzin karışım ayarı mı yapıyor diyeceğim ama bu ayarı da zaten oksijen sensörü yapıyor.Bu ayarı defalarca denedim aracın çalışması düzeliyor vites geçişlerindeki vuruntu neredeyse yok oluyor ama aracı park edip daha sonra tekrar çalıştırınca eski haline dönüyor.Idle Speed burada birçok modelin anlatımı mevcut.Şimdi size sormak istediğim bu ayarı yaparken rolanti motorunun fişini çektiniz mi?Diagnostic köprülemesini yaptıktan sonra mı aracı çalıştırdınız?Ayar yaptıktan sonra akü kutup başını söküp reset atmışsınız bu işlem beyinde kayıtlı orjinal değerlere döndürmez mi?Sizin araç OBD1 bağlantısına sahip sanırım bunu nasıl bilgisayara bağladınız,OBD2 cihazına diagnosticten kablo ile bağlantıları vardı internette denedim ama ben bir türlü bağlayamadım.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Şimdi size sormak istediğim bu ayarı yaparken rolanti motorunun fişini çektiniz mi?Diagnostic köprülemesini yaptıktan sonra mı aracı çalıştırdınız?Ayar yaptıktan sonra akü kutup başını söküp reset atmışsınız bu işlem beyinde kayıtlı orjinal değerlere döndürmez mi?Sizin araç OBD1 bağlantısına sahip sanırım bunu nasıl bilgisayara bağladınız,OBD2 cihazına diagnosticten kablo ile bağlantıları vardı internette denedim ama ben bir türlü bağlayamadım.

Önce aracın motorunu normal çalışma sıcaklığına getirmek için çalıştırıyoruz, ısınınca kapatıyoruz.
Motor durur iken diagnostic bağlantılarını yapıyoruz.
Sonra tekrar çalıştırıyor ve ayarımızı gerçekleştiriyoruz.
Ayarlar bittikten hemen sonra motoru durduruyor, köprüyü kaldırıyor ve akü başını çıkarıyoruz.
Bir müddet bekledikten sonra tekrar takıp normal şekilde aracımızı kullanmaya başlıyoruz.

Uygulamayı yaparken herhangi bir fiş/soket çekmedim.

Kutup başını sökmemizin nedenini "mekanik olarak hava ayarını yaptıktan sonra aracın elektronik olarak bu ayara göre kendisini yeniden proglamlayabilmesi" olduğunu düşünüyorum.

OBD 1 bağlantısını OBD 2 ye çeviren soket aparatı var. Sonrasında cihaza bağlanabiliyoruz. Şu konuda bahsetmiştim:
Mazda Xedos 9 Led ile Arıza Kodu Öğrenme ve Hata Kodu Açıklamaları

Üst Alt