Hangi panjuru daha çok yakıştırdınız?

• Öncesi (A2)

• Sonrası (B)

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Daha önce şuradaki konuda Xedos 9'ların modellerine göre kimi değişikliklerin olduğunu söylemiştim. Xedoscan'da olmayan 98-2000 yıllarındaki (III. versiyon) küçük makyaj değişikliklerine bir yenisini daha ekledim bugün. Açıkçası eski panjur bir tık daha fazla hoşuma gitmesine rağmen, bu yeni taktığım panjurda güncel Mazda logosu olmasından dolayı değişim ihtiyacı duydum. Siz de hangi panjuru daha çok beğendiyseniz yukarıdaki anketten işaretlemenizi rica ederim. Kararsızlığımı yenip belki yeniden eskisini takabilirim. ;)

Öncelikle Xedos'larda kullanılan farklı panjur tipinden bahsedeyim biraz. ;)

42558

A1: Aslında en sevdiğim panjur tipi. Sık aralıklardan oluşan ızgaralar ile çok daha fazla klasik hava estiriyor. I. versiyon Xedos'larda kullanılmış. Dikey 31, yatay 5 adet ızgaraya sahip. Bu cümle biraz "hasta cümlesi" oldu ama o sayılar çok önemli, görseli fazlasıyla etkiliyor. Gülmeyin bakam! :D

A2: Xedoscan'ın üzerinde bulunan ve en çok kullanılan panjur şekli. II. versiyonların tümü bu şekilde diyebiliriz. Bir önceki panjur ile karşılaştırıldığında ızgara sayıları haricinde değişen bir şey yok. Dikey 23, yatay 3 sıra ızgara kullanıldığından aralıklar daha boş görünüyor. İlerleyen yıllardaki bu değişim durumu radyatörün daha fazla hava alması gerektiğine yorulabilir tabi ama o aralıkların açılması görsel olarak kötü bir güncelleme benim nazarımda. :(

A3: Bir önceki panjur ile logo hariç her şeyi aynı. Bildiğiniz gibi 98 yılında (Mazda firması don değiştirir gibi logo değiştirdiğinden) güncel logoya geçilmiş fakat o sırada Xedos 9'larda III. versiyona geçilmediğinden sadece bir kaç ay boyunca üretilen Xedos 9'larda kullanılan bir panjur olmuş. Sadece logo değişimi kullanıcı tarafından da yapılabilirdi tabi, eğer ki o boyutlarda güncel Mazda logosu bulunabilirse kesinlikle yapılmalı hatta. ;)

B: Xedos 9'lara 98 yılının sonlarından itibaren uygulanan küçük makyajla (III. versiyon) birlikte ahengi de değiştirilen panjur. Dikey ızgaralar daha belirgin olarak öne çıkarılan ve bana Sonata panjurlarını hatırlatan biraz daha modern ve zengin bir tasarımı var. Üstteki kuşağın merkez kısmı logonun büyümesiyle birlikte mecburen burası daha kalın çizilmişti ve 2000 yılındaki esaslı makyaj uygulanıncaya kadar devam etti. Sayısı çok az ve bir tanesi de artık Xedoscan'ın üzerinde. Klasik çizgilerden uzaklaşmış bu panjura çok da bayılmadım da işte, tek amacım artık güncel Mazda logosu... Artık yeni logolu bir arabam olsun, Alibaba'dan bir şey alamıyorum bu durum yüzünden, yeter yaaa! :p

M: Xedos 9'ların 2000 yılındaki makyaj (facelift) uygulamasıyla ve bununla beraber tüm ön görünümün tamamen değiştirilmesiyle birlikte kullanılan Millenia panjuru. Bendekinden daha da nadir Türkiye'de... Bkz: Faşo Ağa :p

X: Xedos 6 panjuru. Sanırım üretim yılları boyunca hiç değişmedi. "Burada ne işi var?" derseniz, yukarıdaki görsel çok simetrik durmadı 5 tane kare koyunca; ben de bir şey daha ekleyeyim dedim... :komik:

Panjur değişimi çok kolay bir iş. Daha önceki 626 guzularımda da sıkça değiştirmiştim, konusu da burada. Zor olan ise panjura ulaşabilmek. Söz konusu Xedos 9 panjuru ise hele bir de az sayıda üretimi yapılan bir model yılına ait ise intırneyşınıl düzeyde çalışmak gerekiyor haliyle. ;) Durum böyle iken panjur, her zamanki gibi yurt dışından geldi. Yaklaşık olarak 3 hafta bir sürede elime ulaştı. Yine canım ülkemin ışık hızında ilerleyen bürokratik silsilelerden dolayı tam ümidi kesmişken bir gün postacı abla kapımı çaldı. :p Ulaşması uzun ama takması ise 3 dakika. :cool:

Öncelikle kaputu kaldırdığımızda ön taraftaki vidalı klipsleri söküyoruz.

42555

İki parçadan oluşan siyah plastik aksamları sökünce düz tornavida yardımıyla panjuru tutan bacaklardaki klipsleri, klipsler araç üstünde kalacak şekilde aşağı bastırıp panjuru çıkarıyoruz.

42556

Panjur üstünde kalan klipsleri yeni panjurun bacaklarına geçirip tekrardan geri takıyoruz. Sonrasında da diğer plastik parçayı da yerine koyunca iş bitiyor. ;)

42557

Böyle bir görüntü çıkıyor ortaya sonrasında...

42560

Sıra sinyal ve reflektör grubunu III. versiyonlarda kullanılan beyaz/şeffafa çevirmekte. Maalesef dünya çapında o kadar az üretilmiş ki bu beyaz sinyaller bulmak çok zor, bulduklarım da turuncu olanlardan yaklaşık 3 kat daha pahalıya satılıyor. :agla:

Bir mucize olup onları da değiştirirsem yaklaşık olarak şu gibi bir görüntü oluşacak.

42566

Karşılaştırmak için de aşağıdaki şu görseli hazırladım. Sizin hangisini daha çok beğendiğinizi ankette işaretlerseniz veya olumlu/olumsuz mesaj olarak yorum yaparsanız mes'ut ve bahtiyar oleceğim. ;)

42559

Teşekkürler süpermenler... ;)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Çok güzel olmuş, logo başlı başına tercih sebebi aslında, dikey ızgara da güzel olmuş. Güle güle kullan.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Telefondan bakınca hiç bir şey anlamamıştım... Pc'den bakınca fark kabak gibi ortaya çıkıyormuş... :D :D Tabisiki de; B şıkkı... :D

Çağrışım yapan videoyu da şuraya bırakayım hemen... :p

Üst Alt