Mazda Xedos 9 Alınır mı?

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
42584

@incirinaltı
@MX9

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
bu xedos aklımı çeliyor, keşke Tr de daha fazla olsaydı. 2001 kasalar dah çok hoşuma gidiyor. Fakat ön farları eski kasanın ki daha güzel.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
bu xedos aklımı çeliyor, keşke Tr de daha fazla olsaydı. 2001 kasalar dah çok hoşuma gidiyor. Fakat ön farları eski kasanın ki daha güzel.

Kaygılarınızda haklısınız. Xedos 9'ların Türkiye'de az sayıda olması ve yine Türkiye'de çoğu parça konusunda orijinal dışında parça kullanılmaması (yurt dışından yan sanayi temin edilebiliyor) önemli bir olumsuz husus. Yalnız burada fiyat/fayda/performans/donanım konusuna bakmak gerek, daha doğrusu ben burasına bakıyorum. ;)

Xedos 9'un belirli bir fiyat aralığı yok haliyle fakat şuan satışta olan güncel ilan sayısının fiyatlarını ele alırsak 30 bin civarı bir ortalaması olduğunu görebiliriz. Bu da temiz bir GF ve BJ kasaların satış fiyatıyla hemen hemen aynı. Hemen hemen Türkiye'de aynı sayılarda nadir bulunan Premacy'leri ele aldığımızda fiyatlarının daha yüksek olduğunu bile görebiliyoruz. Aslında Türkiye'de az olmasının dolaylı yönden fiyat konusunda olumlu bir neticesi. ;)

Parça ihtiyacı (periyodik bakımda kullanılan malzemeler hariç) kolay kolay gerekmiyor, bu bir gerçek. Gerektiğinde de bizim yaptığımız gibi orijinal parçalar servisten, OEM parçalar da yurt dışından (zaman alsa da) kolaylıkla bulunabiliyor. Her Mazda'da olduğu gibi çok fazla kurcalanmamış bir Xedos 9 bulunabilirse uzun süre sorunsuzca binilebiliyor. Her araçta her markada olduğu gibi esas mesele burası bence... Zaten sonradan da başka bir araca da kolay kolay binilemiyor. Konfor ve donanım olayına girmiyorum bile. Her şey üretilirken aracın sınıfına nazaran düşünülmüş. Eksik kalan şeyler de yok mu? Var elbette, hatta bu konu da onlardan biriydi... ;)

Xedos 9'ların en büyük sorunu yakıtı, benim gözümde. Fazlasıyla şehir içi kullanacaksanız kesinlikle tercih edilmemeli. Şehir dışı 9-10 lt/100km gibi rakamlara kolaylıkla ulaşılabiliyor olsa da şehir içi kullanımda 14-16 lt/100 km benzin sarfiyatını göz önünde bulundurmak gerek. Bu sarfiyat değeri 6 silindirli 2,5 lt hacimli 1500 kg bir araç için yine de çok optimal rakamlar olsa da ülkemiz akaryakıt fiyatlarının çokomelli durumu ortada... Bunun yanında o yıllarda üretilen bu hacimli motora sahip bu sınıftaki benzer diğer marka araçlara kıyasla yine çok iyi bir tüketim değeri var diyebiliriz.

Yeni-eski kasa ayrımında ben de sizin gibi düşünüyorum. Yeni kasanın ön görünümü o yılların (belki de yeni bir yüzyıla hatta bin yıla uyarlamak adına) klasik Mazda tasarımından uzak. Konsol kısmı da bir o kadar daha güzel keza. Bunun yanında eklenen/kaldırılan/geliştirilen bir çok noktası da var tabi. ;) (Evet, ben hala bu konuyla ilgili bir paylaşım yapacaktım değil mi?) :rolleyes:

Son düzenleme:

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Kaygılarınızda haklısınız. Xedos 9'ların Türkiye'de az sayıda olması ve yine Türkiye'de çoğu parça konusunda orijinal dışında parça kullanılmaması (yurt dışından yan sanayi temin edilebiliyor) önemli bir olumsuz husus. Yalnız burada fiyat/fayda/performans/donanım konusuna bakmak gerek, daha doğrusu ben burasına bakıyorum. ;)

Xedos 9'un belirli bir fiyat aralığı yok haliyle fakat şuan satışta olan güncel ilan sayısının fiyatlarını ele alırsak 30 bin civarı bir ortalaması olduğunu görebiliriz. Bu da temiz bir GF ve BJ kasaların satış fiyatıyla hemen hemen aynı. Hemen hemen Türkiye'de aynı sayılarda nadir bulunan Premacy'leri ele aldığımızda fiyatlarının daha yüksek olduğunu bile görebiliyoruz. Aslında Türkiye'de az olmasının dolaylı yönden fiyat konusunda olumlu bir neticesi. ;)

Parça ihtiyacı (periyodik bakımda kullanılan malzemeler hariç) kolay kolay gerekmiyor, bu bir gerçek. Gerektiğinde de bizim yaptığımız gibi orijinal parçalar servisten, OEM parçalar da yurt dışından (zaman alsa da) kolaylıkla bulunabiliyor. Her Mazda'da olduğu gibi çok fazla kurcalanmamış bir Xedos 9 bulunabilirse uzun süre sorunsuzca binilebiliyor. Her araçta her markada olduğu gibi esas mesele burası bence... Zaten sonradan da başka bir araca da kolay kolay binilemiyor. Konfor ve donanım olayına girmiyorum bile. Her şey üretilirken aracın sınıfına nazaran düşünülmüş. Eksik kalan şeyler de yok mu? Var elbette, hatta bu konu da onlardan biriydi... ;)

Xedos 9'ların en büyük sorunu yakıtı, benim gözümde. Fazlasıyla şehir içi kullanacaksanız kesinlikle tercih edilmemeli. Şehir dışı 9-10 lt/100km gibi rakamlara kolaylıkla ulaşılabiliyor olsa da şehir içi kullanımda 14-16 lt/100 km benzin sarfiyatını göz önünde bulundurmak gerek. Bu sarfiyat değeri 6 silindirli 2,5 lt hacimli 1500 kg bir araç için yine de çok optimal rakamlar olsa da ülkemiz akaryakıt fiyatlarının çokomelli durumu ortada... Bunun yanında o yıllarda üretilen bu hacimli motora sahip bu sınıftaki benzer diğer marka araçlara kıyasla yine çok iyi bir tüketim değeri var diyebiliriz.

Yeni-eski kasa ayrımında ben de sizin gibi düşünüyorum. Yeni kasanın ön görünümü o yılların (belki de yeni bir yüzyıla hatta bin yıla uyarlamak adına) klasik Mazda tasarımından uzak. Konsol kısmı da bir o kadar daha güzel keza. Bunun yanında eklenen/kaldırılan/geliştirilen bir çok noktası da var tabi. ;) (Evet, ben hala bu konuyla ilgili bir paylaşım yapacaktım değil mi?) :rolleyes:
Şimdilik halihazırdaki aracıma binecem, malum krizde hiçbir şey alınmaz, satılmaz, tasarruf edilir. ama araçları 2 ledigim zaman seçeneklerim arasında olacak.

BuluT

Sessiz
Araç Markası
2008 Toyota Camry
Xedos kullanan arkadaşlar araçlarını günlük kullaniyorlar mı? Yoksa haftasonu aracımı oluyor. Ben Günlük en az 50km yol yapıyorum, Xedos veya bulabilirsem temiz mazda 6 dusunuyorum. fakat şu anki fiyatlarla zor tabi. Uygun fiyatlı baktığım 6 larda hiç iç açıcı değil. Xedos veya 1998 legend bakıyorum. Legend kullanan forumlarda da bulamadim. Burda Xedos meraklısı bulmak büyük şans. Gaza gelmemi sağlıyor:)

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Xedos kullanan arkadaşlar araçlarını günlük kullaniyorlar mı? Yoksa haftasonu aracımı oluyor. Ben Günlük en az 50km yol yapıyorum, Xedos veya bulabilirsem temiz mazda 6 dusunuyorum. fakat şu anki fiyatlarla zor tabi. Uygun fiyatlı baktığım 6 larda hiç iç açıcı değil. Xedos veya 1998 legend bakıyorum. Legend kullanan forumlarda da bulamadim. Burda Xedos meraklısı bulmak büyük şans. Gaza gelmemi sağlıyor:)
Ben Cumartesi pazar günleri kullanmıyorum. :) :) senede ortalama 25 bin km kullanıyorum.
ve Xedos tavsiye etmiyorum..

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Xedos'lar şehir için özellikle sıkışık trafik için yakıt bakımından pek uygun araçlar değil. Günlük 50 km'yi şehir içinde yapıyorsanız daha ekonomik ve pratik araçları tercih etmenizi öneririm.
Benim yıllık ortalamam 7-9 bin km arasında değişiyor ve yarısından fazlasını şehir dışında uzun yola giderken özellikle kaydediyorum. O yüzden yakıt olayı standart araçlara nispeten üzecek şekilde fark etmiyor.

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Xedos alacaksanız ne kadar yaktığı ile ilgilenmemek gerek. Zira 2.5 V6 bir araç için en makul yakıt tüketir. Tabi kullanım da önemli. Zira bu arabalar mazdanın geleneksel motorlarından farklı değil düz bir motora sahip. Mümkünse aracın lpgsiz olanlarını tercih ediniz ve LPG yi siz kendiniz taktırınız. Size yaşadığım bir olayı anlatayım:

Aracı aldığımda sol iç aksta boşluk vardi ve sorun olmaz diye ona sıra gelene kadar tabi makul bir fiyattan da bulma hevesiyle biraz zaman geçti iki yıldan fazla öyle kullandım. Bir gün Merser'den Abdullah Abi vasıtasıyla bir tane orijinal ve sıfır haliyle sol iç aks temin ettim. Aracın üzerindeki fabrikada takılan ve asgari 20 yıl çalışmış bir aksı çıkarıp bu yeni aks takıldı. Eski aksın tamamen yagsız bir şekilde çalıştıgı görüldü. Tabi bu yağsız sürecin ne kadar olduğunu tespit etmek zor. Yeni aks kafasına gelelim. Bu aksı taktırdım fakat aradan kısa bir süre geçtikten sonra aynı sorunlar geri geldi. Aracı tekrara lifte kaldırıp tekrar baktık dışında bir tomar yağ vardı. Usta fazla yağ koydugunu düşünerek yağı temizledi. Öyle kullanmaya devam tabi. Mutsuzluk diz boyu. Ben asgari 20 yıl dayanmış bir aks sağlamlığına sahip bir ürünün aynısının 1 ay içinde arıza vermesini anlayamadım tabi ustalarda. Bunu stokta yatmış olmasına bağladık. Geçen hafta yeniden açtırdım tabi bu süre de en az iki yıllık bir süreçti. Ve sıkı durun aks takılırken kelepçedeki bir sorun nedeniyle tüm yağı dışarı atmış ve yağsız olarak bunca zaman yine çalışmış. O yağ birikintisi bu nedenle oluşmuş. Diyeceğim o ki parçaların neden pahalı olduğunu anlamışsınızdır. Benim bu arabada degistirdigim tüm parçalar fabrikasyon ve tamamı alt takım parçası. Aks sisteminde ise tek değişen parça benim bahsettiğim bu parça varın gerisini siz düşünün.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Arkadaşlar hepinize iyi forumlar 2000 model opel omega 2.5 otm arac sahibiyim ve aracımı satmak üzereyim daha önce 2010 subaru legacy ,2007 saab 9 5 tid ,2005 pejo 607 gibi araclarım oldu şimdi xedos9 merakı hasıl oldu ama aracı tanımıyorum xedos alınırmı alınırsa kaça alınmalı türkiyede yürütülebilirmi şuan bursada bi araç var bu arac alınırmı aracı tanıyan bilen varmı
Hakkında hayırlısı olsun.
OMEGA o grubun lideri benim gözümde. Ona bindikten sonra ben olsam Xedos bakmazdim. Çünkü illaki yakıt harici japon e segment Omeganin gerisinde kalacaktır. Ha hiç binilmemis olsa idi o zaman alınırdı.

Üst Alt