Mazda vs Subaru

gecekondu1910

Sessiz
Araç Markası
2000 Mazda 323 1.5
Araç Renk ve Tip
Haki Yeşil
2000 model BJ 323üm var. Satip bi Hawkeye 2.0R AWD Subaru İmpreza baksam hata eder miyim ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İkisinin de durumu ülkemizde; hemen hemen eşit konumda gibi geliyor bana ama Subaru büyük eşit sanki... :) Boxer motor olması ve lpg'den biraz daha fazla nefret etmesi, camların çıtasız olmasına bayıldığım halde, zamana yenik düşerek ses yapma ihtimallerinin olması, parça/usta bulunabilirlik durumunun biraz daha meşakkatli olması benim Subaru'ya hep mesafeli durmamdaki temel etkenlerdir...

touch the sky

Katılımcı
ankarada yaşıyorsunuz,servis sıkıntın olmaz
şu an kullandığın araca göre sana sunacağı yaşatacağı olumlu şeyler fazla
yakıtını dert etmezsen şayet (kullandığınız araca göre bir tık fazla yakar)
birde aracı sürüp performansı memnum edecek mi görün
yoksa her türlü ben alırım,aldık zamanında subaru :)

gecekondu1910

Sessiz
Araç Markası
2000 Mazda 323 1.5
Araç Renk ve Tip
Haki Yeşil
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Evet Ankara da fazla sorun olmaz. Beni çeken motoru . Normalde Mazda3 BK HB MT bakıyordum. Takasa falan girmek için.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Tam benim geçiş den :D bende 323 bj mi sattım 4 tane legacy 2000 model denedim bir sürü usta kullanıcı ile görüştüm sadece para bulamadım :) ama şunu gördüm subaru güzel araba alınabilir hele ankarada olsam çoktan almıştım ;)
Hayatınıza bazı fazla şeyler giriyor ama bu dengeleri siz bileceksiniz 4 aks :D
Şaft
Diferansiyel ;)
Ama sürüş yıl tutuş harika tabi...

Son düzenleme:

badilcan

Katılımcı
Her iki markayıda kullanan biri olarak şunu söyleyebilirim ,
İyi bir servis bulabilirsenizki Ankarada sanırım iyi yerler var Subaru tercih edilebilir .
Bakım maliyetleri birbirine yakındır , hatta bazı parçaları ortak fabrikada üretilmektedir.
Fakat motor yapılmak istenirse o zaman Subaru gerçekten canınızı yakar .
@Domestos abi , ben 1.5 motor sportwagon kullanmıştım ve camları çıtasızdı kullandığım tüm Mazda lardan yalıtım olarak iyidir .
Hem rüzgar sesi hemde yol sesi konusunda sanırım Subaru japonlar içinde rakipsizdir .
Nasip olursa bende model küçültmek adına tekrar 1.5 Subaru İmprezaya geçmeyi düşünüyorum.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Tam benim geçiş den :D bende 323 bj mi sattım 4 tane legacy 2000 model denedim bir sürü usta kullanıcı ile görüştüm sadece para bulamadım :) ama şunu gördüm subaru güzel araba alınabilir hele ankarada olsam çoktan almıştım ;)
Hayatınıza bazı fazla şeyler giriyor ama bu dengeleri siz bileceksiniz 4 aks :D
Şaft
Diferansiyel ;)
Ama sürüş yıl tutuş harika tabi...
Hani sana da yaylana yaylana giden bi maxima alacaktık:oops:
Ne hayallerim vardı ya:agla:
Bn de İzmir de olsam ruhan usta gibi bi usta varken düşünmeden maxima alırdm

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Hani sana da yaylana yaylana giden bi maxima alacaktık:oops:
Ne hayallerim vardı ya:agla:
Bn de İzmir de olsam ruhan usta gibi bi usta varken düşünmeden maxima alırdm
Panik yok yaylanmaya devam :D temiz bulabilir isem neden olmasın ama otomatik her arabada istemiyorum 2.0 otomatik koca araba nasıl yürür bilemiyorum Manuel ler de az. Bakıyoruz ;)
Hem ben hocamın izini takip ediyorum ;)

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
İkisinin de durumu ülkemizde; hemen hemen eşit konumda gibi geliyor bana ama Subaru büyük eşit sanki... :) Boxer motor olması ve lpg'den biraz daha fazla nefret etmesi, camların çıtasız olmasına bayıldığım halde, zamana yenik düşerek ses yapma ihtimallerinin olması, parça/usta bulunabilirlik durumunun biraz daha meşakkatli olması benim Subaru'ya hep mesafeli durmamdaki temel etkenlerdir...
Boxer motorun LPG'den nefret ettiği yok Veli abi, çok uyumludur, her araç gibi belli zaman sonra subab ayarı veya değişimi ister...Yol ve rüzgar sesi sadece subaruya değil tüm japon araçları kapsayan bir problem de konu özelinde konuşacak olursan çitasız camlar ses yapmıyor, sesi yapan aynayı saran plastik...cam ile birleşim noktasında deformasyon olursa ses yapar. Yamalanıyor :D Parça konusunda ise mazdadan daha iyi bile olabilir, bulamadığım civatası bile olmadı, fiyat konusundada emsal fiyatlardır. Usta konusunda ise sana katılıyorum, ustasını bulmak zor ama bir usta ihtiyaç ne kadar olacak o göreceli. 2.5 yıl subaru kullandım 2008 impreza ve 2000 Legacy, ikisinde de Suabru ustasının yapacağı bir sorun olmadı. Balatasını, aksni, diksini, yağnı suyunu, baskı balatasını, vsvsv illa subaru ustası değişecek diye birşey yok. Bunların sökülmesini takılmasını iyi herhangi bir usta yapar. Çok iyi olmasına da gerek yok, sökerken kırmayan bir usta yeterli :D Motor yatak sarmadıkça subarunun ustasına çok ihtiyaç olmuyor aslında :D

Konu sahibinin sorusuna gelecek olursak, Hawkeye dediğine göre araç 06-07 model, 165 beygir. Keyifli güzel bir araç, doch type boxer motor. Ankara'da yaşayan biri için subaru herzaman tercih sebebi olmalıdır :D Subaru awd ve nokian wrd4/wrd3 ile nereye ne zaman gitmek istersen seni götürür :D
hawkeye'den sonra stinkeye kasa donanım ve konfor olarak çok daha üst düzey bir araçtır bilgin olsun. Motorları aynıdır. Alt kasa yani blobeyelerin motorları soch motordur, tek egzantirikli, verim olarak eski nesil olsada subab konusunda daha az masraflıdır :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Subaru ve lpg ilişkisinde @incirinaltı hocam daha tecrübeli olduğu için ben öyle yazdım, cam konusunda da; Mustafa Tütün abimin tecrübe ve görüşlerine her zaman güvendiğim için ve uzun yıllar çıtasız gezen bir sistemin ses yapma olasılığı mantıken doğru olduğu için ben bu şekilde görüş belirttim... ;)

Aydın'da; Sanayi esnafının yanına Mazda ile çay içmeye gitmek bile büyük lakırdı olurken, Subaru ile sanayiden geçmek nelere sebebiyet verir sen düşün gari... :D Şahsen; üç büyük şehirde değilsem, benim Subaru alabilme ihtimalim sıfır...

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Mazda'dan sonra aykırı olmaya devam edersem (o gücü kendimde bulabilirsem) Subaru ile devam etmek isterim. Subaru'nun kendine has imajı yadsınamaz dercede hoş. Söylerken bile ağzını dolduruyor insanın:) Mazda-Subaru-Alfa bence sahibinin kalbine hitap eden markalar.
1998 ve 2003 model 323 ve 2001 model 626 kullanmış biri olarak (yeni modelleri bilmiyorum) rahatlıkla şu ortak noktalarını söyleyebilirim; motor sesleri tahrik edici ama bir o kadar da rahatsız edici. Yaptığım uzun yolculuklarda arabamdaki insanların tek şikayet ettiği nokta bu oldu. Subaru eğer motor sesi, yalıtım konusunda daha tatmin edici ise bu bile başlıbaşına bir tercih sebebidir (bana göre).
Bir yandan @Erçay 'a katılırken, bir yandan da @Domestos Veli ağabeye de usta vs. konusunda hak veriyorum. Usta olmayınca araba yer yer eziyet oluyor. Adamlar anlattığını bile umursamıyor.
Keşke seveni sevdiğine verseler:
41679

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Aldığım iki Subaruya da lpg montajını ben yaptırdım. Toplam 2.5 yıllık süre zarfinda zerre problem yaşamadim. Subab bozma dışında problem yaşayanı da bilmiyorum. Montaj iyi olduktan sonra problem olmuyor. Mtutun abinin yorumları çok kiymetlidir ozellikle otomatik şanzıman yorumlari efsanedir fakat unutulmamalidir ki bozulmayan deforme olmayan mal saDece svunma sanayiisi için üretiliyor :) çıtasız camların ses yapmasıni etkileyecek şeyler fitilden ibaret. Fitil bakımı önem arz ediyor deforme olursa da değişecek artık :)
Aydın konusunda sana katılıyorum veli abi, aydın gibi bir ilde de zaten Subaruya pek ihtiyaç olmaz :)

Kemal Koçer

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Muhabbet iştahımı kabarttı, şimdi bendeki BK kasa 3, tüpsüz, 179.000 de.
230.000 km ve üzeri 2005-2006 model legacy ile değiştirsem hata mı ederim?
İçim gidiyor bu kasalara. Görüşleriniz çok değerli olur benim için.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Muhabbet iştahımı kabarttı, şimdi bendeki BK kasa 3, tüpsüz, 179.000 de.
230.000 km ve üzeri 2005-2006 model legacy ile değiştirsem hata mı ederim?
İçim gidiyor bu kasalara. Görüşleriniz çok değerli olur benim için.
Şahsen olaya hata değil de; tercih meselesi olarak bakıyorum, hangisi tercih edilerse edilsin doğru karardır... Tercihleri tetikleyen en büyük etkenlerin başında duygu, haz, beğeni gelir; bunların dahilinde yapılacak tercih hata olmaz... ;)

Kemal Koçer

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Şahsen olaya hata değil de; tercih meselesi olarak bakıyorum, hangisi tercih edilerse edilsin doğru karardır... Tercihleri tetikleyen en büyük etkenlerin başında duygu, haz, beğeni gelir; bunların dahilinde yapılacak tercih hata olmaz... ;)
keşke herkes böyle teşvik etse, ilk defa bir araç için böyle duygu yüklü bir cevap aldım

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
keşke herkes böyle teşvik etse, ilk defa bir araç için böyle duygu yüklü bir cevap aldım
Garajımızı; Mazda Özelinde hayatın tüm alanlarına açık olalım felsefesi ile kurduk... Marka fanatikliği, dediğim dediklik, sen yanlış yapıyorsun hımmm gibi sorgulayıcı, yargılayıcı tüm düşüncelerden arınalım, doğru bildiğimizi paylaşalım, bilmediklerimizi de öğrenelim, olabildiğimiz kadar objektif ve yardımsever olalım istedik. Geldiğimiz noktada, Garaj ailesi ile birlikte doğru yerde olduğumuzu anlıyoruz... Çok şükür. :) Arada olumsuz şeyler de olmuyor değil, takılmıyoruz... :)

Yaradılanı seviyoruz, yaradandan ötürü... :hhhhhh:

Kemal Koçer

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Garajımızı; Mazda Özelinde hayatın tüm alanlarına açık olalım felsefesi ile kurduk... Marka fanatikliği, dediğim dediklik, sen yanlış yapıyorsun hımmm gibi sorgulayıcı, yargılayıcı tüm düşüncelerden arınalım, doğru bildiğimizi paylaşalım, bilmediklerimizi de öğrenelim, olabildiğimiz kadar objektif ve yardımsever olalım istedik. Geldiğimiz noktada, Garaj ailesi ile birlikte doğru yerde olduğumuzu anlıyoruz... Çok şükür. :) Arada olumsuz şeyler de olmuyor değil, takılmıyoruz... :)

Yaradılanı seviyoruz, yaradandan ötürü... :hhhhhh:
İyi ki kurmuşsunuz, herşey için teşekkürler. Bu aileye katıldığım için mutluyum :hhhhhh: olumsuz şeyler de tuzu biberi olsun :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

D segmente geçeceksin neden hata olsun, ama Mazda'daki ilk kriterlerden biri olan, sağı solu kurcalanmamış bir Legacy olması lazım ki aldığına pişman etmesin.
Açıkçası derdim D segmente geçmekten ziyade, 3500-4000 devirde 120 km hız ve motor sesinden azda olsa kurtulmak. şehiriçi problem değil ama uzun yolda bi yerden sonra çekilmez bir hal alıyor. ama yinede seviyorum cağğnım 3 ümü.

Üst Alt