Mazda TPMS Sensörleri (Lastik Basınç Sensörü) Hakkında Güzel Bilgiler

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Mazda TPMS sensörlerine muadil olarak Tek sensörler satılabiliyor. Tek sensör değişimi için Hangisinin arızalı olduğu tespit edilip değiştirilebilir.

Servisten temin edilen orijinal ekipman takım olarak değişiyor biliyorum. Araca servis yazılımıyla tanıtılması gerekiyor.

Muadil ürünlerde mevcut sensörü kopyalama yoluyla takılanları görmüştüm bir ara, tek olarak değişebiliyorlar.

Ama sensörü kopyalamak için nasıl bir adım izlendiğini tam bilmiyorum. Bir ara meraktan okurken gözüme çarpmıştı. N11 de de satış yapıyordu hatta firma

Üç farklı ürün var. (İkisi aynı sanki scbb5t diye belirtilen) Aracta kullanılanın hangi seri olduğunu öğrenmek gerekir bu durumda. Bir ara sibopu fırlama/kırılma sorunu olan bir seri olduğu, 2011 den sonrakilerde bu hatadan dolayı sensörlerde değişikliğe gidildiğini okumuştum. Yine de ikisi de aynı firma tarafından satılıyor firmayı arayıp bire bir görüşürseniz daha iyi bilgi alabilirsiniz. Firmayla bir tanışıklığım yok, bazen aklıma bir şey takılıyor, ve bozulursa çözüm ne olur diye bakınıyorum. O ara gözüme çarpan bir olay sadece. :)
Belirtilen sensörler Ford/Mazda olarak geçiyor. Ford parçacılarına da sorulabilir bu durumda. Var olan bir özellikten vazgeçmektense çözülebilecek en ekonomik yol ile çözüme kavuşturmanız daha faydalı olur diye düşünüyorum.

Ürünlerin linki;
134,00 TL denmiş,
http://urun.n11.com/diger-lastik-ja...-b-seri-tpms-lastik-basinc-sensoru-P139187600

99,00 TL denmiş,
http://urun.n11.com/diger-lastik-ja...c-sensoru-orange-scbb5t-ford-mazda-P110444234

109,00 TL denmiş,
http://urun.n11.com/diger-lastik-ja...-cx-mx5-tpms-lastik-basinc-sensoru-P139187978

Ürün açıklamasında da şu şekilde özetlenmiş;

Her araçta bulunan TPMS Sensörleri kendine özgün ID numarası içermektedir. Bu ID numarası aracınızın ECU suna tanımlıdır. İncelediğiniz buürün aracınızdaki sensörü bire bir kopyalama özelliğine sahiptir. Dilerseniz aracınızın sensör ID numaralarını bu sensöre kopyalayabiliriz. Böylelikle aracatekrar tanımlama işlemine gerek duymazsınız.
Araca TPMS Sensörü tanımlamak için yapılan işleme “Relearn”(yeniden öğrenme) denmektedir. Bu işlem araca göre farklı şekillerdegerçekleştirilir.
Auto Relearn: Aracın menüsünden yapılabilecek bir uygulamadır. Araç yeni sensör ID numarasını otomatik olarak öğrenir.
OBDII: Araca yeni sensör ID Numaraları bir TPMS cihazı ile OBDII bağlantısı ile öğretilir.
Trigger: Araca yeni sensör ID Numaraları bir TPMS tetikleme cihazı ile sensörlerin tetiklenmesi sayesinde öğretilir.
Copy & Paste: Sadece yetkili servis müdahele edebilir.Dolayısı ile sensör kopyalama önerilir.

Moderatörün son düzenlenenleri:

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Biraz uzun yazıyorum mesajları, çenem düşük ama idare edin :)

Umarım ihtiyacı olan birilerine faydası olur.

Estagfirullah, Bu tür bilgiler hiç beklenmedik zamanda gerek olabiliyor, Misal bana gerek oldu :)

Geçenlerde bahsetmiştim konumda. 2010 Mazda 6'mızın lastiği patladı, tamir ettirdik ve kendinden sönmüştü uyarı ışığı. Lastikleri takım olarak değiştik ve değişim yapan ustanın sürekli başındaydım. Sensörlere çok dikkat ederek lastikleri değişti. 80-100 km gezdim İkaz ışığı yanmaya başladı. Havaları falan ayarladık çözüm olmadı. Obd'den girip ışığı söndürdü ustam fakat bir süre sonra tekrarladı. Sanıyorum bir tanesi sorunlu. Şimdi merak ettiğim birkaç şey var:
1- Hangi lastikte sorun olduğunun bilgisini araç bize veriyor mu?
2- Sorunluyu tespit ettik diyelim. farklı bir markanın sensörü (frekansı uymak kaydırla) ID kopyalandıktan sonra çalışır mı?
3- Tamir kitleri ya da sibop kısımları ayrıca satılmakta. Sadece sibopları değiştirebilir miyiz?
4- Yukarıdaki sensörlerden aldık diyelim. ID eşleşmesini serviste mi, nerede nasıl yapcaz?

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Estagfirullah, Bu tür bilgiler hiç beklenmedik zamanda gerek olabiliyor, Misal bana gerek oldu :)

Mesaj fazla uzamasın diye alıntıyı kısalttım.

Yanlış bildiğim kısımları arkadaşlar düzeltsin;
Bildiğim kadarıyla sorularınıza cevap vermeye çalışayım.

1- Hangi lastikte sorun olduğunu servisteki yazılımla öğrenme şansınız olabilir.(emin değilim, sürekli gittiğiniz bir yetkili servis var ise doğru bilgiyi onlardan edinebilirsiniz.) Servis yazılımını inceleyemedim hiç (verseler bayram ederim aslında :) ) Ama OBDden giriş yapıldığında hangi arıza kodunu verdiğini de incelemek lazım. Lastik sensör arızası mı, düşük basınç uyarısı mı, (Fikir yürüterek söylüyorum.)bir ihtimal hiç bağlantı sağlayamayan sensör var ise ID numarasını verir ise sensörlerin üzerinde yazan IDleri tek tek kontrol edip bulabilirsiniz.

2- Sorunluyu tespit ettikten sonra ID kopyalanarak direk yeni sensör takılıyor ve araç aynı ID yi okuduğu için sensör çalışıyor ise bir sorun olmuyor. Farklı marka aracı olan arkadaşlardan tek sensör değişenler olmuştu.

3- Tamir kitleri genelde iğnenin (lastikçilerin havayi hızlı indirmek için söktükleri pim) yuvasında yalama veya diş atma olduğunda fırlayıp gitmesi, sibobun dibindeki oringlerin çürüyüp hava kaçırması gibi durumlarda mekanik kısmının değişimi oluyor. Eğer bu yönde bir sorundan kaynaklı lastik basınç kaybı yok ise tamir takımını değişmeniz bir fayda sağlamayacaktır.

4- Satılan sensörler ile ilgili en doğru bilgiyi satıcısı verecektir, ama sayfasında okuduğum kadarıyla bozuk olan sensörün üzerindeki ID numarasını veriyorsunuz, kendileri o ID yi size kopyalayıp gönderiyor. Araca taktığınızda aynı ID şifresiyle sinyal geldiği için araçta bir işlem yapmanız gerekmiyor. Bazı araçlarda hiç bir işlem yapmadan aracın menüsünden tanıtma/resetleme yapılabildiğinden bahsedilmiş ama benim aracımın menüsünde böyle bir durum yok. Wv grubu, Honda, Bmw de lastik basınçlarını düzelttikten sonra resetleme tuşu/menüsü var. Belki bu işlem yapıldığında otomatik öğrenmesi olan sensörler araç tarafından tanınıyordur ama BL Mazda 3 de böyle bir işlev yok.Uyarı lastik basınçları normal değere gelince otomatik kalkıyor. Mazda 6 serisinde resetleme tuşu/menüsü var mı bilmiyorum.

İlave bilgi;
Vw Poloda sensör yokmuş mesela. ABS tur sensöründen aldığı lastik tur bilgilerini karşılaştırıp uyarı ışığı yakıyormuş. Bu mesajı yazarken Polosu olan arkadaşım söyledi. O nedenle jant/lastik çapı değişimlerinde direk ışık yanıyor, resetleyince yeni değerlere göre işlem yapıyormuş. Yanlış değerde resetleme yaparsan o şekilde yanlış basınçla gidiyor, aracı beton zeminde 2-3 gün bıraktığımda hepsi birden inerse uyarı vermiyor dedi. (Adamlar sensörden çalarak, lastik uyarı sistemi kurmuş :) )

Aklıma takıldı akıl vermek gibi algılamayın lütfen emin olmak için söylüyorum, daha önce sorun olmadığını lastik değişimi işleminden sonra bu sorunu yaşadığınızı belirtmişsiniz. Lastik havalarınızı kontrol ettiniz mi? Yani 27 psi altına inen bir lastik var mı? 27 psi ve altına inince uyarı veriyor araç ama bu değer gözle inmiş gibi görebileceğiniz bir değer değil, hele ki arka lastiklerde. Geçen gün önlere kış lastiklerini taktırdığımda benim başıma geldi, lastikçinin yeni taktığı sibop iğnesi kaçırma yapıyordu. 24 ün altına inmiyordu. İnşallah sizin de böyle basit bir durum vardır. Başında durdum, dikkatli sökülüp takıldı dediğiniz için ihtimal olabilir diye söylüyorum. Hava istasyonu yeni ve çalışır olan benzinlikte tüm lastikleri normal değerden 2 PSİ fazla olarak ayarlayıp reset tuşunuz varsa araç kontak açık, araç çalışmıyorken resetleyin, yok ise kısa bir tur atmayı deneyin.

Yabancı bir sitede şu bilgiyi buldum; Google translate ile çevrilmiş hali ile paylaşıyorum.

2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 Mazda 6'da Lastik Basıncı İzleme Sistemi (TPMS) ışığını sıfırlamak / kapatmak için şu adımları izleyin:
  • Aracı güvenli bir yerde durdurun ve motor kapağını kapatın ve park frenini çekin.
  • Lastikleri soğumaya bırakın, ardından kapı panelinde bulunan lastik plakasında önerilen lastik hava basıncını ayarlayın.
  • Motor anahtarını çevirin "ON" konumuna
  • Bulun ve basın lastik basıncı uyarı reset düğmesine lastik basınç uyarı ışığı yanıp sönene kadar 2 kez ve bir bip sesi bir kez duyulur.

Son düzenleme:

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Yanlış bildiğim kısımları arkadaşlar düzeltsin;
Bildiğim kadarıyla sorularınıza cevap vermeye çalışayım.

1- Hangi lastikte sorun olduğunu servisteki yazılımla öğrenme şansınız olabilir.(emin değilim, sürekli gittiğiniz bir yetkili servis var ise doğru bilgiyi onlardan edinebilirsiniz.) Servis yazılımını inceleyemedim hiç (verseler bayram ederim aslında :) ) Ama OBDden giriş yapıldığında hangi arıza kodunu verdiğini de incelemek lazım. Lastik sensör arızası mı, düşük basınç uyarısı mı, (Fikir yürüterek söylüyorum.)bir ihtimal hiç bağlantı sağlayamayan sensör var ise ID numarasını verir ise sensörlerin üzerinde yazan IDleri tek tek kontrol edip bulabilirsiniz.

2- Sorunluyu tespit ettikten sonra ID kopyalanarak direk yeni sensör takılıyor ve araç aynı ID yi okuduğu için sensör çalışıyor ise bir sorun olmuyor. Farklı marka aracı olan arkadaşlardan tek sensör değişenler olmuştu.

3- Tamir kitleri genelde iğnenin (lastikçilerin havayi hızlı indirmek için söktükleri pim) yuvasında yalama veya diş atma olduğunda fırlayıp gitmesi, sibobun dibindeki oringlerin çürüyüp hava kaçırması gibi durumlarda mekanik kısmının değişimi oluyor. Eğer bu yönde bir sorundan kaynaklı lastik basınç kaybı yok ise tamir takımını değişmeniz bir fayda sağlamayacaktır.

4- Satılan sensörler ile ilgili en doğru bilgiyi satıcısı verecektir, ama sayfasında okuduğum kadarıyla bozuk olan sensörün üzerindeki ID numarasını veriyorsunuz, kendileri o ID yi size kopyalayıp gönderiyor. Araca taktığınızda aynı ID şifresiyle sinyal geldiği için araçta bir işlem yapmanız gerekmiyor. Bazı araçlarda hiç bir işlem yapmadan aracın menüsünden tanıtma/resetleme yapılabildiğinden bahsedilmiş ama benim aracımın menüsünde böyle bir durum yok. Wv grubu, Honda, Bmw de lastik basınçlarını düzelttikten sonra resetleme tuşu/menüsü var. Belki bu işlem yapıldığında otomatik öğrenmesi olan sensörler araç tarafından tanınıyordur ama BL Mazda 3 de böyle bir işlev yok.Uyarı lastik basınçları normal değere gelince otomatik kalkıyor. Mazda 6 serisinde resetleme tuşu/menüsü var mı bilmiyorum.

İlave bilgi;
Vw Poloda sensör yokmuş mesela. ABS tur sensöründen aldığı lastik tur bilgilerini karşılaştırıp uyarı ışığı yakıyormuş. Bu mesajı yazarken Polosu olan arkadaşım söyledi. O nedenle jant/lastik çapı değişimlerinde direk ışık yanıyor, resetleyince yeni değerlere göre işlem yapıyormuş. Yanlış değerde resetleme yaparsan o şekilde yanlış basınçla gidiyor, aracı beton zeminde 2-3 gün bıraktığımda hepsi birden inerse uyarı vermiyor dedi. (Adamlar sensörden çalarak, lastik uyarı sistemi kurmuş :) )

Aklıma takıldı akıl vermek gibi algılamayın lütfen emin olmak için söylüyorum, daha önce sorun olmadığını lastik değişimi işleminden sonra bu sorunu yaşadığınızı belirtmişsiniz. Lastik havalarınızı kontrol ettiniz mi? Yani 27 psi altına inen bir lastik var mı? 27 psi ve altına inince uyarı veriyor araç ama bu değer gözle inmiş gibi görebileceğiniz bir değer değil, hele ki arka lastiklerde. Geçen gün önlere kış lastiklerini taktırdığımda benim başıma geldi, lastikçinin yeni taktığı sibop iğnesi kaçırma yapıyordu. 24 ün altına inmiyordu. İnşallah sizin de böyle basit bir durum vardır. Başında durdum, dikkatli sökülüp takıldı dediğiniz için ihtimal olabilir diye söylüyorum. Hava istasyonu yeni ve çalışır olan benzinlikte tüm lastikleri normal değerden 2 PSİ fazla olarak ayarlayıp reset tuşunuz varsa araç kontak açık, araç çalışmıyorken resetleyin, yok ise kısa bir tur atmayı deneyin.

Yabancı bir sitede şu bilgiyi buldum; Google translate ile çevrilmiş hali ile paylaşıyorum.

2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 Mazda 6'da Lastik Basıncı İzleme Sistemi (TPMS) ışığını sıfırlamak / kapatmak için şu adımları izleyin:
  • Aracı güvenli bir yerde durdurun ve motor kapağını kapatın ve park frenini çekin.
  • Lastikleri soğumaya bırakın, ardından kapı panelinde bulunan lastik plakasında önerilen lastik hava basıncını ayarlayın.
  • Motor anahtarını çevirin "ON" konumuna
  • Bulun ve basın lastik basıncı uyarı reset düğmesine lastik basınç uyarı ışığı yanıp sönene kadar 2 kez ve bir bip sesi bir kez duyulur.
Hocam kusura bakma fırsat bulup cevap yazamadım.

Öncelikle Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Böyle bilgilere hiç ihtiyacın olmaz inşallah, genel kültür olarak kalırlar :)
Mersinde servisimiz var ama dışı seni yakar içi beni. Keşke herşeyiyle güvenebildiğimiz bir servisimiz olsa da kafamız rahat olsa. İsmet ustam var çok iyi bir usta fakat teknolojiden, yeni nesil allengirli işlerde o kadar ordinaryus değil kendi deyişiyle :)

Aslında uyarı ışığına gözüm bir parça alıştı ama böyle işe yarayacak bir yatırım, altyapı varsa kullanmaktan vazgeçmek istemiyorum. Acele etmeden, uygun yollu bir çözüm peşindeyim. Şeytan diyor ki paraya kıy, böyle bir sisteme geç :D :
Tahmini Teslimat Zamanı

Reset tuşu yok bizim araçlarda, kendi kendine yeniliyor bilgileri. Net tarifini kullanma kitapçığına bakıp buradan paylaşırım. Basıncı 27psi'nin kesin üzerine çıkardık. Önce servisten bilgi alıp ona göre yönümüzü tayin edelim. Çok teşekkürler tekrar...

Ek: Böyle bir video denk geldi:

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
1- Hangi lastikte sorun olduğunun bilgisini araç bize veriyor mu?
2- Sorunluyu tespit ettik diyelim. farklı bir markanın sensörü (frekansı uymak kaydırla) ID kopyalandıktan sonra çalışır mı?
3- Tamir kitleri ya da sibop kısımları ayrıca satılmakta. Sadece sibopları değiştirebilir miyiz?
4- Yukarıdaki sensörlerden aldık diyelim. ID eşleşmesini serviste mi, nerede nasıl yapcaz?
Nasıl atlamışım bu konuyu ben, çok ayıp etmişim :) Kendi sorunlarımı dilim döndüğünce cevaplayayım;

1- Ustamın standart obd cihazında 3 numaralı lastikte sensör arızası yazıyordu. Sol arkadır diye tahmın ettik ve tutturduk :harika: belki serviste bunu doğrudan dile getirirler ama servis olmasa dahi sıralama; 1- şoför tarafı, 2-ön yolcu, 3-sol arka, 4-sağ arka şeklinde standart diangostik cihazlarda okunur diye tahmin ediyorum.
2- Bizim serilerde otomatik öğrenme(auto-relearn) özelliği var ve ben farklı bir marka aldım taktırdım. Sıkıntı olmadı. Eğer öğrenme özelliği yoksa da satıcıyla irtibata geçip sensörün ID'sini yükleyebiliyorlar.
3- Sibopların baş kısmı da ayrıca satılıyor
4- bu sorunun cevabı 2. Cevapla aynı neredeyse. Satıcılar bu ID kopyalama işini yapıyorlar. Servis dünden yapar diye düşünüyorum :harika:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ekleme;
Otomatik öğrenme yaklaşık 20km , 20 km sonra öğrenmedi ise dahada öğrenmez bu durum orjinal sensörlerde dahi geçerli olabiliyor.

Üst Alt