Mazda “Takata” Yüzünden 270 Bin Aracını Toplatıyor!

mazdasever

Sessiz
Konum
Bursa
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Dünyanın en büyük hava yastığı üreticisi Takata'nın hatalı üretimi firmalara pahalıya mal oluyor. İşte detaylar...Mazda arızalı Takata hava yastıklıklarından dolayı büyük araç toplatmasına başlıyor. Daha önce dünyanın en büyük araç hava yastığı tedarikçisi Takata’nın yaptığı sahtekarlığı sizlere vermiştik. Yanlış üretimden dolayı bazı kazalarda ölüm ve yaralanmaların da olduğu tespit edilmişti.

Baktığımızda bu şirketle BMW, Chrysler, Ford, Honda, Mazda, Nissan, Toyota ve Mercedes gibi en büyük firmalar çalışmış. Haliyle de iflas bayrağını çeken Takata yüzünden en büyük zarar görenlerde bu otomotiv şirketleri oldu. Roadshow‘un haberine göre Mazda 270.000 farklı sınıf aracını toplatmak zorunda kalıyor. Bakalım haberin detaylarında neler varmış!

Toplatılacak Mazda Modellerinin Çoğu Sedan ve MPVTakata’nın hatalı üretim hava yastıkları yüzünden Mazda’nın araç toplatması 2003 yılı üretim modellerine kadar gidiyor. Buna göre 2003 – 2008 yıllarında üretilen Mazda6, 2006 – 2007 Mazdaspeed6, 2004 – 2005 – 2006 tüm MPV modeller toplatmadan nasibini alacak. Toplamda da 269.618 adet aracın hava yastıkları değişecek.

Takata Hava Yastıkları Ölüm Saçıyor!Japon şirketin üretiminden çıkan milyonlarca airbaglerin potansiyel olarak ölüm saçtığı bildirildi. Bazı raporlarda, Mazda araçlarının karıştığı kazalarda hava yastığı yüzünden insanların zarar gördüğü yazılmış. Takata, hava yastığını üretirken malzemenin “nem” durumuna dikkat etmemiş.

Fazla nem döngüsüne maruz kalan airbag iticileri bu yüzden haddiden fazla bir güçle patlıyor. O da araç içerisindeki insanlara karşı metal parçalar fırlatıyor.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, ABD’de bu zamana kadar Takata hava yastıkları yüzünden yaklaşık olarak 37 milyon aracın çağrıldığını söyledi. Sadece bununla da bitmiyor. 2019 yılına kadar toplatılan araç sayısının 65 – 70 milyon adet olması bekleniyor. Eğer ki hava yastıklarının sıkıntı boyutu böyleyse, insanlar halen daha ölüm riskiyle yaşamaya devam edecektir.


Haber Kaynak: https://paratic.com
 
Üst Alt