Mazda SCBS (Smart City Brake Support) Şehir İçi Akıllı Fren Destek Sistemi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şehir içi arkadan çarpmalar en yaygın kaza tipidir ve bunların yaklaşık % 60'ı nispeten 30 km / s veya daha düşük hızlarda meydana gelir. Akıllı Şehir İçi Fren Desteği (SCBS), şehir içi trafik sıkışıklığı nedeniyle sürücünün önündeki araca çarpmasını önler.

Düşük hızlarda (yaklaşık 4 - 30 km / s) sürüldüğünde, rüzgârın üzerine monte edilen bir lazer sensörü, aracı önden algılar. Sistem bir çarpışma riski algılarsa, fren sistemi, sürücü fren yaptığında maksimum durma gücünü vermeye hazır hale getirir. Sürücü, frenleme veya yönlendirme gibi bir müdahalede bulunmazsa, sistem çarpışmayı önlemek veya çarpmanın şiddetini azaltmak amacıyla aynı anda frenleri uygular ve motor gücünü düşürür.

Sistem Nasıl Çalışır?

sbs.jpg

Akıllı Şehir Fren Desteği [İleri / Geri] (SCBS F / R) ve AT için Hızlandırma Kontrolü

Akıllı Şehir Fren Sistemi [İleri] (SCBS F), aracın önündeki araçları tespit etmek için kısa mesafelerde yüksek doğrulukta bir ön cama monte edilmiş kızıl ötesi lazer kullanır. Sistem, yüksek bir çarpışma riski olduğunda, frenlerin kontrolünü alarak yaklaşık 4 - 30 km / saat hızlarda çalışır. Sürücü bu noktada frenleri uygularsa, sistem fren kuvvetini anında arttırmaya yardımcı olur. Sürücü, frenleri uygulayamazsa, sistem çarpışmayı önlemek veya en azından çarpmanın şiddetini azaltmak amacıyla otomatik olarak frenleyecektir. Ayrıca SCBS F, AT için Hızlandırma Kontrolü özelliğine sahiptir. Araç durduğunda veya 10 km / saatten daha az hızlarda sürerken ve gaz pedalına basıldığında, sanki sürücü gerçekten fren yapmak istiyormuş gibi, bir alarm sesi duyulur ve motor gücü kesilir.

Smart City Fren Sistemi [Geri] (SCBS R), düşük hızlarda (yaklaşık 2 - 8 km / s) geri giderken engelleri takip etmek için tampon üzerine monte edilmiş iki ultrasonik sensör kullanır. Bir çarpışma riski varsa, sistem frenleri otomatik olarak uygular ve herhangi bir etkiden kaynaklanan hasarı en aza indirir.

Ayrıca SCBS R, AT için Hızlandırma Kontrolü özelliğine sahiptir. Araç durduğunda veya 10 km / s veya daha düşük hızlarda geri döndüğünde ve gaz pedalına basıldığında, sanki sürücü gerçekten fren yapmayı düşünüyormuş gibi, bir alarm sesi duyulur ve motor gücü kesilir, arabanın arkaya doğru durması engellenir.

sbs 2.gif

SBS (Akıllı Fren Desteği)

Milimetre dalgalı bir radar Akıllı Fren Desteğinin (SBS) kullanılması, 200 metreye kadar olan araçları ve engelleri tespit edebiliyor. Bir çarpışma riski algılandığında, sistem iki aşamalı bir fren operasyonu ile aracı yavaşlatır.
SBS, özellikle çarpışma tehlikesi varsa, freni otomatik olarak uygulayarak, özellikle orta ve yüksek hızlarda (15 km / s ile 145 km / saat arasında) sürüş yaparken sürücünün çarpışmaların şiddetini önlemesine veya azaltmasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.
Ayrıca, SBS, öndeki araca olan mesafeyi görsel olarak gösteren Mesafe Tanıma Destek Sistemi (DRSS) ve sürücünün alarmla ve uyarı lambasının önündeki çarpışma riskini sürücüye uyaran İleri Trafik Görüş Uyarısı (FOW) ile birleştirilir. metrede. Bu sistemler sürücünün güvenli takip mesafesini korumasına yardımcı olur.

Sbs 3.jpg

Kaynak; Mazda Global

Son düzenleme:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Teşekkürler bilgiler için abim.
Adamlar öyle şeyler geliştiriyor ki yakında alfabede harf kalmayacak. ;)

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan

Bende 3 kere devreye girdi. İlk seferinde gerçekten tamponu kurtarmış olabilir. 1 saatlik dur kalk trafiğinde önümdeki araç önündeki kamyona çarpmamak için ani frenledi. Ben geç farkettim benden önce alet otomatik çok sert frenledi. Benim arkadaki ve onun arkasındaki de durabildi ama onun arkasındaki duramadı malesef. Diğer ikisinde uyarı aşamasındayken müdahale ettiğim için tamamen kendisi durdurmuş sayılmaz.

Son düzenleme:

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Videodaki olay başıma geldi astra f kasa arabamda. Frene basmaya bile vaktim olmadı.Dünya başıma yıkıldı ne yapacağımı bilemedim. Kızı nasıl hastaneye götürdüğümü hatırlamıyorum.
BL den sonra BM alacağım ki bu özellik var diye biliyorum

Holydao

Benlik bi durum yoksa çıkıyorum!
Araç Markası
2016 Honda HR-V
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUVcuk
2 yilda 3 kere devreye girdi bende de... Hatali miydim, degildim ama yine de kazayi onledi, hakkini yiyemem

E6553 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üst Alt