Mazda Satış Rakamları

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Şöyle birşey gördüm;

42944

Toplam satış adeti olarak Mazda, Audi’nin hemen arkasında. Peugeot, Citroen, Fiat, Skoda ve Opel’i geçmiş. Bu markalar bizim ülkemizde iyi satıyorlar. Demek ki ülkemizin aksine küresel olarak iyi satış rakamları yakalıyor. Bu durumda Mazda Türkiye’nin eksikliği çok net belli. Ülkeler çapında satış rakamlarına dair bir araştırma varsa çok daha net yorumlar yapılabilir ama tabloya bağlı olarak benim yorumum şu olur;

Mazda, Türkiye operasyonlarını Avrupa’ya bağlı yürüttüğü için satış adetine ve marka bilinirliğine dair herhangi bir tedirginlik duymuyor. Aksine Türkiye pazarında yer almayı yeterli görüyor. Bu durumun aksine güçlü bir distribütör aracılığı ile çalışsaydı muhtemelen satış rakamları çok çok yukarıda olacaktı. Bir diğer husus fiyatlandırma. Mazda kendini premium sınıfta konumlandırmak istiyor ve fiyatlandırmayı da bu doğrultuda yapıyor. Maliyet ve AR-GE harcamasını da muhtemelen bu hedefle arttırdılar. E bizim ülkemizde ucuz fiyatlandırma önemli, zaten marka çalışması yok denecek kadar az. İnsanlarda Mazda’ya dair pek Bilgi yok, olan Bilgi de “parçası pahalı ustası yok” boyutunda. Yeni araçlardan insanlar bihaber. Kullanıcılar Mazda’ya Mazda’nın kendisinden daha çok sahip çıkıyor.

Türkiye’de Mazda operasyonlarını devralacak güçlü bir şirket olmadığı veya Mazda Avrupa, Türkiye’yi kaybetme riskini görmediği taktirde Mazda satışları hep böyle düşük devam edecektir. Piyasadaki araç azlığı nedeniyle yan sanayi yedek parça ithalatı yok denecek kadar az olacak, çok değil 10-15 yıla kadar ustası da parçası da daha çok azalacak ve bu süre zarfında eski modeller piyasadan silinecek, 15 yıl sonra skyactiv araçları almayı düşünenler (şu anda 323-626-M3 BK, M6 ilk kasa sahipleri gibi) yedek parça sorunu nedeniyle bu araçları almaktan vazgeçecektir. Geriye bir avuç eski kullanıcı ile keyif kullanıcısı kalacak, Mazda ülkemizde artık tozlu raflara doğru yol alacak ve bayilerin birçoğu kapanacaktır. (Tabi ki ülke ekonomisinde iyileşme, ihracatın ithalatı geçmesi, hükümet politikalarında güncel üretime yönelme, eğitimin iyileştirilmesi gibi bizim için ütopik şeyler olmazsa, çünkü bunlar olursa alım gücü artar, döviz bazında gelir yükselir ve yüksek maliyetli alımlar artar, dolayısıyla Mazda ülkemizde daha iyi satışlar elde eder)

Benim öngörüm bu şekilde. Gidişat güzel ülkemizin politikalarını da düşününce kötü bir yere gidiyor.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Can yorumlarına katılıyorum, yalnız ben bu durumdan memnunum. Çünkü Mazda Avrupa'da var olduğu sürece Türkiye'de de var olmaya devam edecektir diye düşünüyorum. Bu sayede yedek parça sorunu da olmayacaktır. Bir distribütör olsa satışlar en az ikiye katlanır evet, ama gerek yok. Mazda için de bunun çok önemi yok zaten.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Can yorumlarına katılıyorum, yalnız ben bu durumdan memnunum. Çünkü Mazda Avrupa'da var olduğu sürece Türkiye'de de var olmaya devam edecektir diye düşünüyorum. Bu sayede yedek parça sorunu da olmayacaktır. Bir distribütör olsa satışlar en az ikiye katlanır evet, ama gerek yok. Mazda için de bunun çok önemi yok zaten.
Abi satışların artması demek yan sanayi parçaların ve özellikle kalitelilerin daha fazla ithalatı/üretimi demek. Belki sen fark etmiyor olabilirsin ama ben sanayide çok defa karşılaştım, artık kaliteli yan sanayi parçaları ithal etmiyorlar. Neden? Çünkü eskisi kadar satılmıyor. Neden? Çünkü piyasadaki araç sayısı azaldı ve eski titiz sahipler araçlarını satıp yeni araç alıyorlar. Satın alanlar da kaliteye değil ucuzluğa bakıyorlar. Bu nedenle parçacılar kaliteli değil ucuz ve dolayısıyla kalitesiz parça ithal ediyorlar. Piyasada artık japon yan sanayi parça bulmak sıkıntı hatta imkansıza yakın. Artık Kore parçaları dolu. Bunlar da kalite bakımından epey yetersiz. Mesela NSK triger rulmanı sıkıntı. Stone contaların eski kalitesi yok diyorlar, muhtemelen taklit ürün olarak görüyorlar. KYB amortisör bir ara piyasada yoktu. Monroe ara ki bulasın oldu bir ara. Japon debriyaj merkezleri ben bulamadım. Blue print tek bir yerde buldum. Bunlar gibi sayısız örnek var. Eskiden japon kolay kolay bozulmaz denirdi, şu an eski Mazdaların yedek parçası Kore Tayvan oldu ve ömrü hep şüpheli. Belki sen sanayiye gidip uğraşmadığın için fark etmiyorsun veya serviste parça var verilir parası alınır diyorsun ama işin içine girsen daha iyi anlarsın. Ben bu durumdan hiç memnun değilim. Böyle problemler yaşanan markayı nasıl tavsiye edebiliriz ki?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Abi satışların artması demek yan sanayi parçaların ve özellikle kalitelilerin daha fazla ithalatı/üretimi demek. Belki sen fark etmiyor olabilirsin ama ben sanayide çok defa karşılaştım, artık kaliteli yan sanayi parçaları ithal etmiyorlar. Neden? Çünkü eskisi kadar satılmıyor. Neden? Çünkü piyasadaki araç sayısı azaldı ve eski titiz sahipler araçlarını satıp yeni araç alıyorlar. Satın alanlar da kaliteye değil ucuzluğa bakıyorlar. Bu nedenle parçacılar kaliteli değil ucuz ve dolayısıyla kalitesiz parça ithal ediyorlar. Piyasada artık japon yan sanayi parça bulmak sıkıntı hatta imkansıza yakın. Artık Kore parçaları dolu. Bunlar da kalite bakımından epey yetersiz. Mesela NSK triger rulmanı sıkıntı. Stone contaların eski kalitesi yok diyorlar, muhtemelen taklit ürün olarak görüyorlar. KYB amortisör bir ara piyasada yoktu. Monroe ara ki bulasın oldu bir ara. Japon debriyaj merkezleri ben bulamadım. Blue print tek bir yerde buldum. Bunlar gibi sayısız örnek var. Eskiden japon kolay kolay bozulmaz denirdi, şu an eski Mazdaların yedek parçası Kore Tayvan oldu ve ömrü hep şüpheli. Belki sen sanayiye gidip uğraşmadığın için fark etmiyorsun veya serviste parça var verilir parası alınır diyorsun ama işin içine girsen daha iyi anlarsın. Ben bu durumdan hiç memnun değilim. Böyle problemler yaşanan markayı nasıl tavsiye edebiliriz ki?
O zaman madalyonun iki yüzü var diyebiliriz. Bir tarafta, her yerde çok daha fazla Mazda görmek / diğer tarafta ise bu sayede yan sanayi kaliteli parçaların ithali...

Kişisel tercihlere kalıyor iş

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
O zaman madalyonun iki yüzü var diyebiliriz. Bir tarafta, her yerde çok daha fazla Mazda görmek / diğer tarafta ise bu sayede yan sanayi kaliteli parçaların ithali...

Kişisel tercihlere kalıyor iş
Doğrudur abi, ben çok duygusal yaklaşamıyorum maalesef sonuçta işin içinde maddiyat ve fayda/fiyat endeksi var. Bu zevkimizi yaşamımızın başka bir noktasından kısarak tadıyorsak hak verirsin ki Mazda'nın bize faydalı olacak politikalar ile hayatımızda yer almasını dilemek de en büyük hakkımız. ;) Dolayısı ile eğer sahibi olamıyorsam, kullanmadığım markanın butik/premium/ulaşılmaz olmasını maalesef isteyemem çünkü zaten marka benim değil. :) Tabi ki birçok arkadaş gibi Mazda ile ilk buluşmamız da fiyat/performans ile oldu. Bunun yanında çocukluk hayalim farları açılan kırmızı 323 olsa da gençlik hayalim artık MX-5. :) Tabi bu fayda/fiyat endeksi dışında zevkten kaynaklanan bir istek. Gün gelir belki 2019 HB M3 sahibi olma fırsatımız olur ama eğer Mazda'nın hali ülkemizde ön gördüğüm şekilde olursa tercihimi başka marka/modelden yana kullanırım. ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazda; küresel bazda 2019 Ocak ayı içerisinde üretmiş olduğu toplam 126,140 adet aracın, 123,392 adetini satarak, minimum stok sayısı ile ticari başarısını devam ettirdi... :mzkdnlmk:

Kaynak; Mazda Global
Bu verimlilik olduğu sürece ve Mazda; şube bazlı yapılanma ile çalıştığı sürece (ki bence en güzel sistem) Mazda için hangi ülkede ne kadar satışın olduğunun önemi yok, isterse Türkiye'de sıfır satış rakamını görsün...

Geri kalan teori ve öngörülere katılıyorum.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
....Piyasadaki araç azlığı nedeniyle yan sanayi yedek parça ithalatı yok denecek kadar az olacak, çok değil 10-15 yıla kadar ustası da parçası da daha çok azalacak ve bu süre zarfında eski modeller piyasadan silinecek, 15 yıl sonra skyactiv araçları almayı düşünenler (şu anda 323-626-M3 BK, M6 ilk kasa sahipleri gibi) yedek parça sorunu nedeniyle bu araçları almaktan vazgeçecektir....

Genel düşüncene katılmakla birlikte parçacıcılığın kıyısından köşesinden geçmiş biri olarak alıntı yaptığım kısma özellikle katılıyorum.
Eski nesil 323 626 yada düşük model 3, 6 gibi araçların parçaları pahalı değil japon parçacılığı yapan kişiler Mazda parçalarıda bulunduruyor (hepsi değil tâbi) ama yeni nesil Mazdalar teknolojik, bir sürü sensörü vs var farları bile teknolojik olduğu için fiyatları çok pahalı. Mesela ayda bir far satacak olan bir parçacı böyle pahalı parçalara para bağlayıp stok yapmaz diye düşünüyorum. Hükümetde sağolsun yurtdışından alışveriş yapmayı da her geçen gün zorlaştırıyor. Hal böyleyken parça bulunabilirliği daha sıkıntı olacağı için bu durum 2. elini daha da yavaşlataraktır.

Bayilerin duruma gelince, satış sayıları zaten az, satışlar yüzde 40 etkilense bir bayi ayda 1 yada 2 araç anca satacak demektir. Bu sayı ilede değirmeni döndürebilir mi ben sanmıyorum.
Mevcut bayilerin alt yapısı hazır ileri ki zamanlarda Nissan, Suzuki vs'ye döndüğünü görebiliriz belki :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Genel düşüncene katılmakla birlikte parçacıcılığın kıyısından köşesinden geçmiş biri olarak alıntı yaptığım kısma özellikle katılıyorum.
Eski nesil 323 626 yada düşük model 3, 6 gibi araçların parçaları pahalı değil japon parçacılığı yapan kişiler Mazda parçalarıda bulunduruyor (hepsi değil tâbi) ama yeni nesil Mazdalar teknolojik, bir sürü sensörü vs var farları bile teknolojik olduğu için fiyatları çok pahalı. Mesela ayda bir far satacak olan bir parçacı böyle pahalı parçalara para bağlayıp stok yapmaz diye düşünüyorum. Hükümetde sağolsun yurtdışından alışveriş yapmayı da her geçen gün zorlaştırıyor. Hal böyleyken parça bulunabilirliği daha sıkıntı olacağı için bu durum 2. elini daha da yavaşlataraktır.

Bayilerin duruma gelince, satış sayıları zaten az, satışlar yüzde 40 etkilense bir bayi ayda 1 yada 2 araç anca satacak demektir. Bu sayı ilede değirmeni döndürebilir mi ben sanmıyorum.
Mevcut bayilerin alt yapısı hazır ileri ki zamanlarda Nissan, Suzuki vs'ye döndüğünü görebiliriz belki :)
Bayi konusunda bilmediğimiz çok şey var Hakan. Zibil gibi araba satan bayi ile ayda bir iki Mazda satan bayi arasında "zibil" kadar fark yok... Şube sistemi bu yüzden iyi bir satış ağı diyorum... Distribütör yok, keyfine göre bayiye araba gönderen yok, keyfine göre fiyat belirleyen yok, bu ay sana fazladan şu kadar araba yazdım diyen yok... ;)

Fransız malı araç bayisinin, araç başı 150 lira (yüz elli lira) kazandığı dönemler olabilmekte... Bu rakamlar inandırıcı gelmiyor ama dönem dönem kâr marjları buralara kadar düşürülmekte. Mazda'da böyle bir dayatma ve uygulama olmadığı için bayi her daim para kazanıyor... Artı servis varsa, zaten sorun yok... ;)

Buradan şu anlam çıkmasın; Mazda Türkiye, ülkemizde başarılıdır... Hayır başarılı değildir... Çok çok daha iyi durumlarda olabilir(di)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bu verimlilik olduğu sürece ve Mazda; şube bazlı yapılanma ile çalıştığı sürece (ki bence en güzel sistem) Mazda için hangi ülkede ne kadar satışın olduğunun önemi yok, isterse Türkiye'de sıfır satış rakamını görsün...

Geri kalan teori ve öngörülere katılıyorum.
Abi işte bunun için dedim ki; "marka benim değil". Küresel çapta çok iyi gidiyorlar gibi görünüyor. Türkiye'deki yetkililerin aksine küresel anlamda hiç de butik takılmıyorlar bence. Ben Mazda'yı küresel olarak değil, Mazda'nın Türkiye'deki yapılanmasını eleştiriyorum. Çünkü Türkiye'de ve özellikle benim (ve benim gibilerin) hayatımda işime yaramıyorsa o markanın benim için hiç önemi yok. Amerika'da, Kanada'da veya Rusya'da onyüzbinmilyon :p adet satınca ben skyactivi daha ucuza almayacağım veya markanın Türkiye'deki parça bulunabilirliği, servis ağı ve ustası artmayacak. Dolayısıyla marka isterse milyar adeti geçsin, benim işime yaramıyorsa o marka bu topraklarda rakiplerine göre başarısızdır. Fiat, Opel, Peugeot ve Citroen'in yan sanayi parça çeşidi ve ulaşılabilirlik düzeyi yüksekse bu markalar Türkiye'de daha başarılıdır. Dünya çapında satış adeti düşüktür veya az satmıştır ya da araçları kaliteli değildir tamam kabul ama ihtiyacım olan parçayı hızlıca bulabiliyorsam ve ekonomik skalama uygunsa o marka benim için daha başarılıdır.

Daha önce dediğim gibi; benim için önemli olan kıstasların başında fiyat/performans geliyor. Daha sonra zevkler ve renkler devreye giriyor. Hatta çoğumuz için önemli olan bu. Senin için de önemli olan bu olduğu için gidip Spacestar aldın. Yoksa basıp parayı M5 de alabilirdin veya biraz bekleyip Premacy de alabilirdin. Ya da telefonda gidip iPhone da alabilirsin ama fiyat/performans kıstasına bakıp Xiaomi alıp Xiaomi tavsiye ediyorsun. Mesela Xiaomi 5 bin tl olsa yine de alır mısın? Diyelim Xiaomi dünyada ilk 3'te ve 200-300 dolara telefon satıyor ve yurtdışından telefon getirtmek kesinlikle yasak hatta cezası var ama Xioami Türkiye yapılanması "bin bütik mirkiyim, primiyimim bla bla bla" dese fiyatını da beşbin gayme (5000 tl) yapsa alır mısın? Tavsiye eder misin? Bu marka Türkiye'de başarılı mıdır?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ek: Şurası gözümden kaçmış pardon. :) Yazmışsın zaten açık açık.
Buradan şu anlam çıkmasın; Mazda Türkiye, ülkemizde başarılıdır... Hayır başarılı değildir... Çok çok daha iyi durumlarda olabilir(di)

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Bugün Ankarada SK Mazda'nın önünden geçerken kapandığını gördüm. Herhalde taşınmışlardır diyerek eve gelince Mazda'nın sitesine baktım. Taşınmamış kapatmış. Şu anda Ankara'da sadece Herter Mazda servis olarak hizmet veriyor onda da satış yok. Ülkenin başkentinde şu an isteseniz de Mazda alamıyorsunuz! Ne desek boş.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bugün Ankarada SK Mazda'nın önünden geçerken kapandığını gördüm. Herhalde taşınmışlardır diyerek eve gelince Mazda'nın sitesine baktım. Taşınmamış kapatmış. Şu anda Ankara'da sadece Herter Mazda servis olarak hizmet veriyor onda da satış yok. Ülkenin başkentinde şu an isteseniz de Mazda alamıyorsunuz! Ne desek boş.
Bunu bekliyordum ama bu kadar erken değil, en azından yanına başka marka(lar) da alarak dengelemeye çalışır diye düşünmüştüm, gerçi bulunduğu yer buna müsait değildi ama bir şeyler düşünürler demiştim.

Gerçekten çok vahim bir durum, başkentte Mazda yetkili satıcısının olmaması. Bence var olan bir firma bünyesine Mazda bayiliği katabilir, ya da başka bir isimle yeniden açılır.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bunu bekliyordum ama bu kadar erken değil, en azından yanına başka marka(lar) da alarak dengelemeye çalışır diye düşünmüştüm, gerçi bulunduğu yer buna müsait değildi ama bir şeyler düşünürler demiştim.

Gerçekten çok vahim bir durum, başkentte Mazda yetkili satıcısının olmaması. Bence var olan bir firma bünyesine Mazda bayiliği katabilir, ya da başka bir isimle yeniden açılır.
Mazda yetkili servisi olarak hizmet veren Herter Otomotiv artık aynı zamanda da yetkili satıcı olmuş, hayırlı olsun @dr_azoom

dr_azoom

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Mps - Power

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Hayırlı olsun @dr_azoom ...

Elimizdeki arabaya sahip çıkarken markayı da korumuş oluyoruz ama kullanıcı talebi bir markayı ne kadar harekete geçirir orası muamma.
Yukarıda kalite kokan paragrafları yazanların eline sağlık. Her yönüyle tartışılmış Mazda.
Umarım daha iyi zamanlarını göreceğimiz günlere yetişiriz.

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Ağustos verileri de açıklandı. Toplam satış 188, ağustos ayında 21 adet satış yapılmış. Bu satış rakamlarıyla bayiler nasıl ayakta duruyor?
Düzeltiyorum: temmuz ve ağustos ayında toplam 21 adet satmış.

Son düzenleme:

Üst Alt