Mazda Premacy Hava Akış Metre - MAF/MAP Sensörü Hakkında

meriç

Katılımcı
Araç Markası
2001 Premacy 1.8 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı, SW
Merhaba arkadaşlar,
Daha önceki benzer başlıkları okudum inceledim ama aradığımı bulamadım! Bir de üzerine en yakınının üzerinden bir kaç ay geçmiş olduğu için bu konuyu açmak istedim. Burada en fazla bilgiyi ustalardan almak mümkün gibi gözükse de fikrinizi ve bilginizi paylaşmanızı istirham edeceğim...
Benim aracı biliyorsunuz Premacy, forumda bir kaç arkadaş almayı düşündüğünü söylemişti ama benden başka kimsede yok herhalde. Arkadaşlar, aracımı Merser Mazda'da cihaza bağlattığımda hava akış metrenin arızalı olduğunu söylemişlerdi, ancak malum fiyat yüksek olunca temizlik yoluna gittim (önceki konu başlıklarında genelde bu yola başvurulmuş) ve hatta abarttım, üst kapağını açtım, içten silikon ile yapışık olduğu için de kulakları falan biraz kırmak durumunda kaldım ve ana kart dahil her tarafını yağsız kontak spreyi ile temizledim ancak hissedilir bir sonuç alamadım. Aliexpress üzerinden bir tane sipariş verdim ve ürün elime ulaştı, araca montajını yaptım ancak eskisinden daha kötü oldu ve ben tekrar eskisini taktım. Sorunum LPG'de teklemesi ama öyle tekleme değil, belirli hız ve devir aralıklarında meydana geliyor, sıkıştırma ve yüksek hızlarda olmuyor ya da çok olmuyor, benzinde hiç bir şekilde hissedilmiyor, ama bilen ustalar "sen anlamıyorsun" diyorlar. Sözü biraz uzattım farkındayım, sabırla okuyanlara teşekkür ederek tüm bu yaşananlara istinaden soruma geleyim.
Hava akış metre gibi bir elektronik parçanın yenisini taktırdığımızda aracı bilgisayara bağlamak, ya da başka bir ifade ile ecu resetlemek, ya da daha teknik bir ismi varsa onu yapmak gerekir mi? Bacanağım geçmişte Skoda aracında ismini hatırlayamadığı bir elektronik parça değiştirmiş ve bilgisayara bağlatıp resetletmiştik deyince sizlere bir danışmak istedim. Konu hakkında bilgisi ya da fikri olan var mı arkadaşlar? Ya da aklıma şöyle bir şey de geliyor, forumda çıkma parça satan arkadaşlarda uygun akışmetre var ise denemek suretiyle gönderirler mi? Ya da yakınımda (Kocaeli, Adapazarı, İstanbul Anadolu) aynı akışmetreyi kullanan arkadaşlar ile test yapmak mümkün olur mu? Bu arada akışmetrenin parça kodu : FP39-13-215

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Öncelikle hava akış metrenin görevi ne ona bakalım.

Motora giren havanın kalitesini ve yoğunluğunu ölçerek, yanma odasında oluşacak en ideal yakıt hava karışımını ayarlayarak yakıt değerlerini istenilen rakamda tutmak diye özetleyebiliriz.

Hal böyle iken; akışmetrenin arızalı olması, yanma odasına kafasına göre hava girmesi demektir. Yani hava yakıt karışımını sağlıklı ayarlayamama neticesinde fazla yakıt yakma, düzensiz çalışma vs. gibi sorunlara sebebiyet verecektir.

Çıkma olarak, @farukdumlu ile görüşmende fayda var.

Hatay DUMLU OTOMOTIV Yedek Parça, Aksesuar, Donanım & Tuning ilanları sahibinden.com’da!

Parça kodunu bulup, yurt dışından getirtmiş olduğun parça nasıl sorunu çöz(e)mez anlaşılır gibi değil, ya parça arızalı ya da senin sorun akışmetre kaynaklı değil.

Yerinde olsaydım ne yapardım?? İstanbul sana yakın, çıkma parçacılar ile bire bir görüşerek deneme yanılma yapardım ve sorunu kesin olarak teşhis ederdim.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Şuan en doğru şey başka bir sağlam parça ile test etmek gibi duruyor. Bizim araçlarda kolay bozulan bir parça değil aslında. Yakında olsanız denerdik motorlar aynı.

meriç

Katılımcı
Araç Markası
2001 Premacy 1.8 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı, SW
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
@domestos Veli abi İstanbul'a gidince başım dönüyor, gittim ama ya uygun parçacı bulamadım, ya da bilmiyorum denk gelemedim sanırım.
@Oğuzhan kardeş yaza kadar çözemezsem hemen hemen her sene bir Didim yapıyorum, o zaman muhakkak uğrayayım bari :) bu bölgeden bir arkadaşta olsa denemek istiyorum, çünkü tam ideal kullanım devir aralığı olan 2200-3000 aralığında oluyor, bazen sürekli art arda oluyor, bazen pek o sıklıkla olmuyor, ayak ayarı ile durum düzeliyor ama kasmak gerekiyor, dikkati ayak ile gaz pedalı arasına vermek gerekiyor falan, velhasıl bir şekilde bir şey yapmam gerek... İşin kötü tarafı aracı Kocaeli'de cihaza bağlatamıyorum da, Haldız Mazda'da bile cihaz yok! Nüfusu 2 milyona ulaşmış, gün içinde 500 binden fazla insanın gelip gittiği bir şehir, sanayinin can damarı ama bazı şeyler yok maalesef...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sadece tahmin ediyorum;

Senin sorun akışmetre ile ilgili değil gibi geliyor bana... :)

Mazda 323 BJ (1999-03) Lpg Tekleme Sorunu

Bi göz at istersen.

2014 yılında almaya niyetlendiğim Premacy'nin sahibi de aynı sorundan dert yanmış ve lpg de aracı kullanmayarak kendince çözüm bulduğunu söylemişti. Bu soruna rağmen almak istemiştim ancak nasip olmamıştı.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
@domestos Veli abi İstanbul'a gidince başım dönüyor, gittim ama ya uygun parçacı bulamadım, ya da bilmiyorum denk gelemedim sanırım.
@Oğuzhan kardeş yaza kadar çözemezsem hemen hemen her sene bir Didim yapıyorum, o zaman muhakkak uğrayayım bari :) bu bölgeden bir arkadaşta olsa denemek istiyorum, çünkü tam ideal kullanım devir aralığı olan 2200-3000 aralığında oluyor, bazen sürekli art arda oluyor, bazen pek o sıklıkla olmuyor, ayak ayarı ile durum düzeliyor ama kasmak gerekiyor, dikkati ayak ile gaz pedalı arasına vermek gerekiyor falan, velhasıl bir şekilde bir şey yapmam gerek... İşin kötü tarafı aracı Kocaeli'de cihaza bağlatamıyorum da, Haldız Mazda'da bile cihaz yok! Nüfusu 2 milyona ulaşmış, gün içinde 500 binden fazla insanın gelip gittiği bir şehir, sanayinin can damarı ama bazı şeyler yok maalesef...
Bizim araçlarda lpg de böyle bir problem var biliyorsunuz değil mi? Yolda Mazda'ya özel bir ayar var onun yapılması gerekiyor daha önce forumda konusu çok geçti.

meriç

Katılımcı
Araç Markası
2001 Premacy 1.8 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı, SW
Sadece tahmin ediyorum;

Senin sorun akışmetre ile ilgili değil gibi geliyor bana... :)

Mazda 323 BJ (1999-03) Lpg Tekleme Sorunu

Bi göz at istersen.

2014 yılında almaya niyetlendiğim Premacy'nin sahibi de aynı sorundan dert yanmış ve lpg de aracı kullanmayarak kendince çözüm bulduğunu söylemişti. Bu soruna rağmen almak istemiştim ancak nasip olmamıştı.
Evet abi bana da öyle geliyor ama cihaza bağlattığımızda aracı hava akış metre için arıza verdi...

meriç

Katılımcı
Araç Markası
2001 Premacy 1.8 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı, SW
Bizim araçlarda lpg de böyle bir problem var biliyorsunuz değil mi? Yolda Mazda'ya özel bir ayar var onun yapılması gerekiyor daha önce forumda konusu çok geçti.
Evet Oğuzhan biliyorum, ve hemen hemen tüm LPG yazılımlarında bu durum mevcut (Mazda Fakirleşmesi). Ben LPG'yi geçen yıl Lovato olarak taktım çok uğraştım ama düzelmedi, Lovato ile görüştüm onlar cihazlarında bu yazılımın olduğunu söylediler ama yine de olmadı, daha sonra söktürdüm ben Lovato'yu bir süre benzinle kullandım sonra da Cangaz taktırdım (yanlış anlaşılmasın ben tercih etmedim, aynı yer Lovato'dan sonra ücret almadan Cangaz'ı taktılar, sistemin iyi olduğunu Zavolli'nin ürünü olduğunu söylediler) yakıt konusunda hiç sıkıntım yok, ama tekleme sorunu bunda da devam ediyor...

meriç

Katılımcı
Araç Markası
2001 Premacy 1.8 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı, SW
Sıfır akışmetre alıp kullandığın halde de, sorun düzelmedi ama... ;)

Sorunum düzelmedi ama aldığım ürün muadil bir ürün AVOK diye bi marka, ayrıca taktıktan sonra cihaza bağlatmadım aracı, tekleme ve hatta devir dalgalanması olduğu için söktüm bir kenarda kutusunda duruyor. Zaten fark ettiyseniz sorum da bu: Yeni bir elektronik ekipman takıldığında uyum için bir şey yapılması gerekir mi? ;)

O zaman ben tahminimi lpg ayarından yana kullanıyorum :)
Lovato'da bunu çözmek için bir gün 150 km'den fazla uğraştık, eleman yanımda kucağında bilgisayar, ben otoban, şehir içi, d100 test yaptık ama olmadı, olmadı :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yeni takılan parçayı benzinde 10-15 kilometre kullanırsan adaptasyon yapılmış oluyor, bilgisayar parçası gibi tanıtmaya ihtiyaç yok zaten bu teknik olarak da mümkün değil. :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Lpg yi devre dışı bırakıp bir süre deneme şansınız yok mu?

meriç

Katılımcı
Araç Markası
2001 Premacy 1.8 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı, SW
@farukdumlu Faruk Usta'da var mıdır çalışan bir FP39-13-215 acaba?

meriç

Katılımcı
Araç Markası
2001 Premacy 1.8 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı, SW
Lpg yi devre dışı bırakıp bir süre deneme şansınız yok mu?
Devre dışı derken? Zaten lovatoda üzerinde takılıydı ama ben kullanmamıştım, Bu cangaz'da da yaptım onu ama şu sıralar benzin bulamıyorum maalesef! Benzinde bir sorun yok gibi geliyor zaten ama ustalar var sen hissetmiyorsun diyorlar, iyi ya işte LPG'de de hissetmeyeyim diyorum bende :) Bu arada bende tüp takılı ama benzinle çok kullanıyordum aracı, son 1 aydır benzin bulmakta zorlanıyorum, yoksa yarım depodan aşağıya pek düşmez benim ibre, fakat şunu da belirteyim hafta da 6 gün standart 50 km+ sı da oluyor, yani her ne kadar benzini ucuza alıyor olsam da bütçe de bir yere kadar...

meriç

Katılımcı
Araç Markası
2001 Premacy 1.8 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı, SW
Adem Ustaya gitme şansınız yok mu, en azından teşhisi koyardı ona yoğunlaşırdık
Araç sürekli eşim ve kızımda, işleri ve okulları için, önce onlara bir araç ayarlamam gerekir daha sonra da Adem Usta Avrupa yakasında, haritadan bakılınca şurası ama yola çıkılınca ölüm gibi! İstanbul trafiği beni inanılmaz yoruyor, mesele o da değil, randevulu ve bir gün önce kuzenime gider oraya vakitli giderim ama oraya kadar gitmişken problemi çözmek gerekir, bu durum pahalı ya da zaman alan bir şey olursa işte o vakit sıkıntı başlar... şu an bir şekilde gidiyor, bazen sıklaşınca eşim telefon açıyor, yorma kafanı al benzine diyorum, devam ediyor bir şekilde, ilk önce yakınımda akışmetresi düzgün çalışan bir arkadaş bulmayı umuyorum, en kötü ihtimal sömestırda randevu alıp gideceğim artık...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ya sömestr, ya da Adem Ustayla telefonda bir görüşün, verdiğiniz bilgiler çerçevesinde tek günde hakkından gelirim ben onun derse randevulaşırsınız

Üst Alt