Mazda Motor Yağı Önerisi

Doguskrkt

Sessiz
Araç Markası
1991 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Arkadaşlar aklıma takıldı bir sorum olacak . Castrol marka yağlarda yağ kutusunun rengi farkı oluyor . Örnek vermek gerekirse aynı yağın birisi gri kutuda ötekisi beyaz bir kutuda bir fark var mı birde yağın üretim tarihi çok önemli mi ? Renk sorumu resimde örnek gösterdim .

Ekli dosyalar

• A5B3AF5F-5A11-4652-AC2B-8598A0B45632.png
    A5B3AF5F-5A11-4652-AC2B-8598A0B45632.png
    940.7 KB · Görüntüleme: 11
  • 5D32B2ED-A744-43BF-9FCB-1914AB6B4226.png
    5D32B2ED-A744-43BF-9FCB-1914AB6B4226.png
    667.2 KB · Görüntüleme: 11

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Castrol konusunda bir çok şeyler duydum... Ambalaj farkı, aynı ambalajın kapak rengi farkı, onlarca çeşit taklitinin olduğu vs.

Mobil, Shell, Liqui Molly gibi markalar varken kafamı ve motoru Castrol ile karıştırmak istemiyorum. :)

Doguskrkt

Sessiz
Araç Markası
1991 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Castrol konusunda bir çok şeyler duydum... Ambalaj farkı, aynı ambalajın kapak rengi farkı, onlarca çeşit taklitinin olduğu vs.

Mobil, Shell, Liqui Molly gibi markalar varken kafamı ve motoru Castrol ile karıştırmak istemiyorum. :)
Neden bu işi namusu ile yapan insanlar azaldı ? Teşekkür ederim sağolun

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Verdiği cevap buysa alakası yok. Motor yağının viskozite değerine ne zamandan beri karbüratör karar verir olmuş.

Benim fikrim 5w30 ya da 10w40 tan başlayıp denemeniz. Diğer arkadaşların yorumlarını da alın size yine kendi aklınıza yatanı yapın.
Usta motor teknolojisinin dönemini kastetmiştir. Karbüratörlü üretilen dönem ile enjeksiyonluya geçişteki ölçüm ve teknoloji arasında elbet fark var. Piston, gömlek vs arasındaki boşluklar eski teknolojide daha fazla olduğu için yağ da buna göre koyuluyor. 626 GE’ler de Türkiye’ye geldiğinde yetkili servisler 20/50 yağ koyuyorlarmış. Günümüz araçlarına 0-10-20 gibi viskoziteli yağlar koyulduğunu düşününce eski teknolojiye uygun 20/50 tabi ki bize kalınmış gibi geliyor. Mesela o motora 5/30 koymak motorun erkenden aşınmasına neden olur çünkü yağ, parçalar arasındaki boşluğu doldurmakta çok yetersiz kalır. Sonuçta sağlıklı yağlamanın olması ve aşınmanın minimize edilmesi için yağ filmi yırtılmamalı, fakat 5/30 gibi ince bir yağ gömlek ve piston arasındaki boşluğu doldurmakta yetersiz kalır, bu nedenle pistonlar kenarlara sürtmekten ziyade vurma hareketi yapar. 10/40 bir nevi daha fazla koruma sağlar. 20/50 ise iyi bakılırsa 300-500 bin km yaptırır en az.

(Tabi ki motor yapılırken kullanılan parçaların orjinal değerlerde ölçü ve materyale sahip olduğunu varsayıyorum. )

Doguskrkt

Sessiz
Araç Markası
1991 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Maalesef ki, maalesef... :( Yağ konusunda Adem ustamın tavsiyesini hatırlatayım... 5-6 bin km de değişim yapın, hem motorunuz hem kafanız rahat olsun... :)
Öyle yapacağım . İşi şansa bırakmaya gelmez . Sağolun yardımlar için
Mesaj otomatik birleştirildi:

Usta motor teknolojisinin dönemini kastetmiştir. Karbüratörlü üretilen dönem ile enjeksiyonluya geçişteki ölçüm ve teknoloji arasında elbet fark var. Piston, gömlek vs arasındaki boşluklar eski teknolojide daha fazla olduğu için yağ da buna göre koyuluyor. 626 GE’ler de Türkiye’ye geldiğinde yetkili servisler 20/50 yağ koyuyorlarmış. Günümüz araçlarına 0-10-20 gibi viskoziteli yağlar koyulduğunu düşününce eski teknolojiye uygun 20/50 tabi ki bize kalınmış gibi geliyor. Mesela o motora 5/30 koymak motorun erkenden aşınmasına neden olur çünkü yağ, parçalar arasındaki boşluğu doldurmakta çok yetersiz kalır. Sonuçta sağlıklı yağlamanın olması ve aşınmanın minimize edilmesi için yağ filmi yırtılmamalı, fakat 5/30 gibi ince bir yağ gömlek ve piston arasındaki boşluğu doldurmakta yetersiz kalır, bu nedenle pistonlar kenarlara sürtmekten ziyade vurma hareketi yapar. 10/40 bir nevi daha fazla koruma sağlar. 20/50 ise iyi bakılırsa 300-500 bin km yaptırır en az.

(Tabi ki motor yapılırken kullanılan parçaların orjinal değerlerde ölçü ve materyale sahip olduğunu varsayıyorum. )
Peki yağın üretim yılı çok etkili olur mu ? Birde resimlere koyduğum kutu renk farkı

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan

Peki yağın üretim yılı çok etkili olur mu ? Birde resimlere koyduğum kutu renk farkı
Son 1 yıllık olsun mümkünse. Kutuyla ilgili fikrim yok inanın. Castrol hiç ilgilendiğim bir marka olmadı.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Öyle yapacağım . İşi şansa bırakmaya gelmez . Sağolun yardımlar için

Yağ, hava ve su almadıktan sonra özelliğini uzun yıllar yitirmez, tercihen yeni üretim olabilir ama tarihe hiç takılmayın.

mazdact

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 Bl
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Merhabalar saygıdeğer mazdaseverler ben Kixx marka yağ kullanıyorum ürün ithal bir ürün yağın kalitesi rengine göre anlaşılacak olursa şayet 10 bin olmasına rağmen halen altın sarısı rengini koruyor aynı zaman da fiyat bakımından da oldukça cazip

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhabalar saygıdeğer mazdaseverler ben Kixx marka yağ kullanıyorum ürün ithal bir ürün yağın kalitesi rengine göre anlaşılacak olursa şayet 10 bin olmasına rağmen halen altın sarısı rengini koruyor aynı zaman da fiyat bakımından da oldukça cazip
Kore malı diye bilgi var, doğru mu? Türkiye dolumu değil yani emin misiniz? Teşekkürler.

mazdact

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 Bl
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Kore malı diye bilgi var, doğru mu? Türkiye dolumu değil yani emin misiniz? Teşekkürler.
Evet Kore’den geliyor diye biliyorum ben

Hala altın rengini koruyor olması, motoru yeterince temizlemiyor anlamına gelmez mi acaba?
Hafif bir siyahlaşma var tabiki ama daha önce kullandığım shell kadar değil Rengini koruyan yağ kötüdür diyorsak orasını bilemeyeceğim

Ekli dosyalar

• 5C503DBF-5E4C-4A92-89CF-720AD32C42E7.png
    5C503DBF-5E4C-4A92-89CF-720AD32C42E7.png
    192.3 KB · Görüntüleme: 16

Cenkugur

Sessiz
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz
Arkadaşlar iyi akşamlar. Aracımı yeni aldım. Bakıma giricem ve bütün ğarçalarımı servisten almayı planlıyorum. Ancak servisteki yağ 350 tl. Yağ da mazda ablemi var 5-30. Bu yağ ile ilgili bilgisi olan varmı. Birde araçta bizenon var ancak farları zayıf. Bununla ilgili kaliteli ds2 ampül almayı düşünüyorum. Fikir ve düşüncelerinizi bekliyorum. Teşekkürler

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Hayırlı olsun...

Yağ kutusunda dexelia yazıyorsa doğru...

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Arkadaşlar iyi akşamlar. Aracımı yeni aldım. Bakıma giricem ve bütün ğarçalarımı servisten almayı planlıyorum. Ancak servisteki yağ 350 tl. Yağ da mazda ablemi var 5-30. Bu yağ ile ilgili bilgisi olan varmı. Birde araçta bizenon var ancak farları zayıf. Bununla ilgili kaliteli ds2 ampül almayı düşünüyorum. Fikir ve düşüncelerinizi bekliyorum. Teşekkürler

Orijinal yağ ve filtre konusunda yardımcı olabilirim...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Orijinal sarf malzemeleri konusunda, servisten önce @Murat Yılmaz ile görüşmekte fayda var... Ampul konusuna gelince aşağıdaki konularda güzel tecrübeler mevcut.

Üst Alt