Mazda Motor Yağı Önerisi

alikemalakova

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Hatchback
Selam arkadaşlar,yakında yağ değişimi yapacağım,aracım 2009 model mazda3 bk otomatik,lpg'li.155 bin km.hangi yağı tavsiye edersiniz.
1- motul 8100 eco nergy
2- lukoil genesis premium
3- lıquı moly top geç 4200
birde direksiyon yağı ve fren hidroliğini değiştirmek istiyorum.tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Selam arkadaşlar,yakında yağ değişimi yapacağım,aracım 2009 model mazda3 bk otomatik,lpg'li.155 bin km.hangi yağı tavsiye edersiniz.
1- motul 8100 eco nergy
birde direksiyon yağı ve fren hidroliğini değiştirmek istiyorum.tavsiyelerinizi bekliyorum.

Motul ve Lukoil tam sentetik olmasına rağmen listede verdiğiniz Liqui Moly tam sentetik değildir. Hepsinde de 5W30 viskozitesini tercih edeceğinizi düşünerekten bu seçenekler arasında ben Motul'ü tercih ederdim.

Direksiyon ve fren ile ilgili forumumuzda tecrübeler ve öneriler mevcut. Aracınızın modeline göre konular içinde bulabilirsiniz. ;)

alikemalakova

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Hatchback
Motul ve Lukoil tam sentetik olmasına rağmen listede verdiğiniz Liqui Moly tam sentetik değildir. Hepsinde de 5W30 viskozitesini tercih edeceğinizi düşünerekten bu seçenekler arasında ben Motul'ü tercih ederdim.

Direksiyon ve fren ile ilgili forumumuzda tecrübeler ve öneriler mevcut. Aracınızın modeline göre konular içinde bulabilirsiniz. ;)
Teşekkür ederim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
1- motul 8100 eco nergy

Motor yağı olarak 5-30 yağ tavsiye etmiyorum, eksiltmeyi çok yapıyor ama ben koyup denemek istiyorum dersen tecrübelerini de bekliyoruz... Motor sıfır eksiltme ile yağ değişimini tamamlıyorsa da, 5-30 yağı gönül rahatlığı ile koyabilirsin... Bulunduğumuz konu içerisinde bir çok yerde tecrübelerimi yazdım... ;) Lukoil 5-30 yağı 10-40 yağa göre iki kat fazla eksiltmişti benim makyajlı gınalı guzu...

Direksiyon yağı değişimi için aşağıdaki videomuzu izleyebilirsin.

Doguskrkt

Sessiz
Araç Markası
1991 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Arkadaşlar aracın motoru komple yenilettim . Parçaları orijinal kullandım tavsiyeniz üzerine fakat motor ustası kafamı karıştırdı . Benim Mazda 626 2000 motor 1991 model . Motor ustası bana 20-50 castrol Yağ kullan dedi . Sizce çok katı değil mi ???

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar aracın motoru komple yenilettim . Parçaları orijinal kullandım tavsiyeniz üzerine fakat motor ustası kafamı karıştırdı . Benim Mazda 626 2000 motor 1991 model . Motor ustası bana 20-50 castrol Yağ kullan dedi . Sizce çok katı değil mi ???
Orijinal yağ viskozitesi nedir bu motorun biliyor musun? Bence de 20-50 kalın gelir...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Katalog verisini bilmiyorum ama sizin durumunuzda olsaydım 10w/40 koyar (5w30 bile aklımdan geçerdi) gözlemlerdim, eksiltme varsa 15w40 yine varsa o zaman 20w50 yapardım

Doguskrkt

Sessiz
Araç Markası
1991 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Castrol sayfasında aracın özelliklerini yazdım bu yağ çıktı

Ekli dosyalar

• 45E92A89-A171-458C-89A3-8331DD326D39.png
    45E92A89-A171-458C-89A3-8331DD326D39.png
    681.5 KB · Görüntüleme: 32

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Castrol sayfasında aracın özelliklerini yazdım bu yağ çıktı
İşin tuhaf tarafı, senin aracın üretildiğinde bu yağ piyasada yoktu... Tam karşılığı olabilir mi bende soru işareti, Bülent'in dediği gibi 10-40 ile başlayabilirsin yağ tecrübesine... Usta bu kadar kalın yağı neden tavsiye etti, herhangi bir açıklaması var mı?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
5w30 sıfır motor için mantıksız bir seçenek değil zaten.

Doguskrkt

Sessiz
Araç Markası
1991 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
İşin tuhaf tarafı, senin aracın üretildiğinde bu yağ piyasada yoktu... Tam karşılığı olabilir mi bende soru işareti, Bülent'in dediği gibi 10-40 ile başlayabilirsin yağ tecrübesine... Usta bu kadar kalın yağı neden tavsiye etti, herhangi bir açıklaması var mı?
Aracın enjeksiyonlu değil düz araç . Bu yüzden senin arabana 20-50 daha uygun dedi

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Valla bende anlamadım o yüzden sizden fikir bilgi almak istiyorum
Verdiği cevap buysa alakası yok. Motor yağının viskozite değerine ne zamandan beri karbüratör karar verir olmuş.

Benim fikrim 5w30 ya da 10w40 tan başlayıp denemeniz. Diğer arkadaşların yorumlarını da alın size yine kendi aklınıza yatanı yapın.

Doguskrkt

Sessiz
Araç Markası
1991 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Verdiği cevap buysa alakası yok. Motor yağının viskozite değerine ne zamandan beri karbüratör karar verir olmuş.

Benim fikrim 5w30 ya da 10w40 tan başlayıp denemeniz. Diğer arkadaşların yorumlarını da alın size yine kendi aklınıza yatanı yapın.
Çok teşekkür ediyorum sizlere sağolun yardımlarınız için

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
20W50 mi? :rolleyes:
O usta motoru yaparmış gibi mi yapmış yoksam? ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Değiştirdiği parçalara kadar hersey kenarda duruyordu . Arabanın sesi gidişi hersey çok güzel olmuş . Ama yağ tavsiyesi kafamı karıştırdı

Forumdaki tavsiyeler ile ustanın tavsiyesi arasında fark olduğu için tercih sana kalıyor neticede...
Shell Helix Hx7 10w40 kullanıyorum gayet memnunum.

Bunun Lpg'li motorlar için olanını iki yağ değişiminde kullandım, sorun sıkıntı yaşamadım...

Üst Alt