Mazda MAIDAS (Mazda Advanced Impact Distribution and Absorption System) ve 3H Gövde Yapısı

Bayraktar

ve Cemşid...
Yönetici
Moderatör
Konum
İzmir
Araç Markası
626 GE / 1997
Araç Renk ve Tip
Beyaz / Sedan
#1
MAIDAS, (Mazda Advanced Impact Distribution and Absorption System / Mazda Geliştirilmiş Darbe Enerjisi Dağıtımı ve Absorbsiyon Sistemi) kaza anında meydana gelen darbe enerjisini en uygun şekilde dağıtıp emerek, darbe enerjisini kritik noktalar arasında paylaştıran sistemdir. Bu şekilde yolcu kabinine yönelen darbe şiddeti, kontrollü deformasyonla absorbe edilir.

Mazda, araçlarında 90'lı yıllardan itibaren uygulamaya başladığı pasif güvenlik sistemlerinden biri olan MAIDAS, şasi üzerindeki güçlendirilmiş 3H gövde yapısı ile aynı doğrultuda çalışmaktadır. Araç içindeki yolcular 3H (Triple H) yapı ile yanlardan, üstten ve alttan "H" şeklindeki bölümlerden oluşturulmuş kafes ile korunmaktadır.

3h.jpg


Burada kullanılan çelikler standarttan daha hafif, daha yüksek gerilimli ve daha güçlüdür. Yandan alınan darbeler ve devrilme durumlarında oluşacak kuvvetleri doğrudan yolcu kabinine yansıtılmadan absorbe eder.

Untitled-1.jpg

Önden alınacak darbeler için ayrıca güçlendirilmiş şasi ile ve kaza anında katlanabilen fren pedalı ve direksiyon mili ile yolcu güvenliği arttırılmış; yaralanma riskleri azaltılmıştır. Arkadan darbe alınması durumunda yakıt deposunu korumak için, arka şasi enerjiyi olabildiğince soğuracak şekilde tasarlanmıştır.

Yanal darbelerde, 3H sistemi ile oluşturulmuş emniyetli kafes B sütunlarındaki ve zemine paralel çizgideki profiller sayesinde; önden ve arkadan alınabilecek darbelerde ise A sütunundan C sütununa kadar olan çatal yapılar sayesinde darbeyi emer. Şasinin ön kısmı darbe enerjisini, yolcu kabinini oluşturan kafes çevresine aktararak takviyeli tavan rayları ve tavan eşikleri sayesinde kuvvet yeniden yönlendirilir.
 
Üst Alt