Mazda GG (2002-08) Mazda Direksiyon Pompası Sorunu

salih özer

Sessiz
Araç Markası
mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya Kahverengi
Termostat değişti, bunu değiştirirken Direksiyon Power söküldü,
sonra yerine takıldı, ama Power deli gibi ötüyor, özellikle sabah soğukken, sonra ses %90 geçiyor.
Castrol Dexron III koydular, aracımın yağ oranı II olmalıymış, internette öğrendim.. Bunu söyledim..
2 kere yağı değişti ama yine aynı, son yağ değişiminide bugün Herter de Castrol Dexron II ile değiştirdiler,
2-3 gün kullan geçmezse Power değişecek diyorlar.... Bu Power çok pahalıymış......
Bu konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz bana ?

salih özer

Sessiz
Araç Markası
mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya Kahverengi
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Kayıştan değil bariz belli powerdan geliyor ses. Kayış değişeli 8 bin km oldu... yarın sabah soğukta çalıştırınca belli olur... sabah son durumu yazarım, inşallah düzelmiştir...

Ayrıca bu konuyu dün okudum 2 inci kez konan yağ mobil atf 220 idi, sonuç değişmedi.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Arkadaşlar bu sabah -3 derecede çalıştırdım arabayı, çok çok az inceden ses geldi, sonrasında geçti,
demekki düzeldi Power, demekki yağ numaraları çok önemli, çok az bir kalın yağ nelere sebep oluyor.
Veli abinin eski aracında (2009 Mazda3) tam sağ sol yapınca inleyen direksiyon yağ değişimi sonrası düzelmişti. Direksiyon yağının ömrüne kimse dikkat etmiyor üstüne ekle ekle nereye kadar yağ oluyor çamur.

salih özer

Sessiz
Araç Markası
mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya Kahverengi
aynen öyle haklısınız Oğuzhan bey, benim aracım 196.000 km de şuan, yağ hiç değişmedi, eskinin
üzerine yeni konunca beter oldu.. matkap sesi gibi ötüyordu.
Herter 80 bin yada 100 bin de bir değişmesinde fayda var dedi bana.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Kitapta ne yazıyorsa onu kullanmak lazım ama bazı ustalar hala bildiklerini okuyor...

salih özer

Sessiz
Araç Markası
mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya Kahverengi
kitapçığına bakıyorum ama bununla ilgili bir bilgi bulamadım, Şanzıman yağı ile ilgili bilgiler var ama ATF yazıyor marka ve numara yazmıyor..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
kitapçığına bakıyorum ama bununla ilgili bir bilgi bulamadım, Şanzıman yağı ile ilgili bilgiler var ama ATF yazıyor marka ve numara yazmıyor..
Benim kitapçıkta yazıyordu ve ben değişim yapacağım zaman fellik fellik ATF III özelliği taşıyan yağ aramıştım... :) Komple direksiyon yağını gerektiği viskozitede yağ ile değiştirmeni tavsiye ederim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Eski nesil araçların kitapçığı gelişen günümüz teknolojisiyle uyumu yakalayamamış olabiliyor bazen, o bakımdan Usta tecrübesi ve kitapçık bütünlüğü önem kazanıyor.

@salih özer bence komple değişimlerini yapın sıvıların, Herter yardımcı olur.

salih özer

Sessiz
Araç Markası
mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya Kahverengi
189.000 km de yapılanlar,
Sanzıman yağı ve Filtresi ( 100 binde bir değişiyor ben 10 bin erken değiştirdim ) ( SK Mazda değiştirdi.)
Kayışlar ve bilyelerin tamamı ( buda 100 bin de bir değişen parçalar ) (SK Mazda değiştirdi.)
4 teker balata, Buji, Motor yağı, yağ filtresi.. bunları yaptırdım, Sk' da.
şuanda 196.000 km de hidrolik yağıda değişmiş oldu, ( Herter )
eksik bir şek yok sanırım, Çok Şükür bir sıkıntıda yok...

Üst Alt