Mazda CX-9 Türk Malı Bagaj Amortisörü ve Değişimi

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Herkese merhabalar,

Son zamanlarda CX9 un otomatik bagaj kapaginin zorlanarak acilip kapandigini farkettim. Bir bakim lazim olduguna karar verdim. Ilk yaptigim incelemede, otomatik kaldirma motorunda gurultulu calisma duydum. yani yagsiz kalmis gibi ses cikartiyordu. Bagaj amortisorleri de halen daha orjinal oldugunu ama uzerinde curumus ve paslanmis yerler gordugum icin yenisini siparis verdim. Daha once duymadigim bir marka olan StrongArm dan aldim. Tanesi $12 gibi bir fiyat idi. Urunler geldikten sonra degisimi yapayim dedim fakat bagaj kapagindaki baglanti toplarinin paslanmis ve curumeye basladigini farkettim ve bir isi yapiyorsak tam olsun diyerekten onlari da temin edeyim dedim. Internetten arastirdigim kadariyla piyasada kolayca bulunuyor ama fiyatlari cok abarti olmadigini gorunce servisten alayim dedim. Gectigimiz cumartesi gunu evin yakinindaki bir mazda servisine gittim ve urunu talep ettim. Parca biriminin ellerinde olmadigini ama 2 gun icerisinde temin edebileceklerini soylediler. Calisma saatleri benim isten cikisimla uyumlu olmadigi icin is yerinin yakinindaki favori servisten almaya karar verdim ve ayrilmadan once fiyatini sordum. Tanesi $8.25. internette ise tanesi ortalama 15-20 arasi satiliyor. Eve geldigimde paketin icine baktim acaba varmi diye. Yoktu. Artik oyle bir duruma geldik ki, hicbir urunun nerde uretildigine yani etiketine bakmaz olduk. Cunku hepsinde Made in China yaziyor. Fakat bu urunde o kadar ilginctir ki, Made in Turkey yaziyordu. Dunyanin obur ucunda olup da ulkemde uretilmis urunu kullanmak gercekten gurur verici birsey.

Neyse, pazartesi sabahi is yerime yakin olan servisi telefonla arayip siparisi gectim ve ertesi gun servisten aradilar, siparisler hazir denildi. Oglen paydosunda gidip teslim aldim ve aksam eve gittigimde degistirme islemine basladim.

Sure: 30dk
Gerekli aletler:
  • 10mm soket (sase baglanti kolunu sokmek icin)
  • 13mm anahtar ( pasli toplari yerinden sokmek icin)
  • 1 adet duz agiz tornavida(celik kelepceleri cikartmak icin)

amortisorler, baglanti yerlerine fazla guc gerektirmeden sokulup takiliyor. Tutmasi icin ise celik bir kelepcesi var. Kelepceyi, duz tornavida yardimiyla cikartiyorsunuz.

46225

Ilk olarak, bagaj kapagindaki kelepceyi cikartiyoruz ama amortisoru oynatmiyoruz. Cunku sase kismindaki kelepceyi cikartmak icin yeterli calisma alani olmadigi icin sase baglantisini sokuyoruz. Bu islem icin 10mm soket yeterli.

46226

46229

Amortisoru yerinden cikartirken dikkatli olmak gerekiyor. Bagaj kapagi tek elle kolayca acildigi gibi hafif degil ve amortisoru cikarttiginiz gibi dusmeye basliyor. Yeterli uzunlukta kalas veya birisinin yardimiyla(kol kaslari biraz guclu olmali) acik konumda tutmaniz gerekiyor. Ben tek basima bu islemi yaptim, otomatik kaldirma kolu tutacagini tahmin ediyordum, tutmadi ve kapak basima dustu :)

Bagaj kapagindaki baglanti topunu cikartmak icin 13mm anahtar gerekecek. pasli oldugu icin siyirma sansi vardi o yuzden cok dikkatli ve 1 seferde cikartmaya calistim.
46228

Yeni amortisorleri taktiktan sonra, otomatik kaldirma motoruna ulasmak icin bagajin yan panelini tamamen sokmeden yeterli calisma alani kadar actim. motorun kanali, kriko misali vidali gibi bir sistem ve icinde beyaz renk krem yaglayici vardi. Sunrooflarda filan kullanilandan olmasi lazim. Elimde o urun olmadigi icin, lityum gres kullandim. Frenleri degistirdigim zaman aldigim kutuda epey kalmisti. Kanal icine guzelce uyguladiktan sonra bagaji 3-4 defa otomatik ac kapa yaparak, yagin butun sisteme yayilmasini sagladim ve cok yumusak bir sekilde acilip kapandigini gozlemledim.

Markanin, Turkiye deki ureticisini bilmiyorum. Fakat yerli amortisor uretimi yapan birsuru sirket oldugunu google amcadan ogrendim. Hatta bircogunda otomotiv grubu mevcut ve markalara gore urunleri de bulabiliyorsunuz.
( yerli amortisor ureticileri - Recherche Google )

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ellerine emeklerine sağlık. :harika: İşin püf noktası, bagaj kapağının amortisörlerden kurtulduktan sonra kafaya düşmesini önlemek... :D benim de başıma :p gelmişti.

Üst Alt