Mazda CX-9 Motor Kayışı Değiştirme

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Herkese merhabalar,

Gectigimiz haftalarda cx-9 dan garip bir ses geldigini farkettim. Ozellikle klima kompressoru devreye girdiginde citirtili igrenc bir ses. Yillar once calistigim sirketteki soforlerden birisi benzer sesi duydugunu demisti ve yaptigimiz incelemede kayis gergisinin arizali oldugunu ve patronun izniyle degistirme riskine girmistim. motor 4.6 V8 ve arkadan itisli(lincoln towncar) oldugu icin haliyle kayislar aracin onune denk geliyor ve calismak icin yeterince mesafesi var. Tabi kayisi sokmeden once aliskanlik (belki acemilik diye de adlandirilabilir) kayisin makaralardan gecisinin nasil oldugunu bir kagida cizdikten sonra soktum. simdilerde ise kullandigim tek kullanimlik eldivene ciziyorum. V8 motorda bu islem tam tamina 15dk surmustu. Cunku hersey onumde oldugu icin kolaydi. Ayni sorun sonra diger aracta da olunca patron bana butun araclardakileri (9 arac) degistirmemi rica etmisti.

Aradan yillar gecti ve CX-9 da duydugum garip sesin kaynagini bulmak icin kaputu acinca direkt olarak kayis gergisine baktim. Normal sartlarda motor calisirken hicbir sekilde sallanmamasi gereken gergi, korkutucu bir sekilde sallaniyordu. Islem icin gerekli olan tek sey yani kayis gergisini gerip kayisi cikartip bosa dusurmek icin, circir adi verilen lokma takiminin kolu.

Daha rahat calismak icin radyator rezervuari yerinden cikartilip motorun uzerine koyabilme sansi mevcut. Borular buna izin veriyor. Sonrasinda epey bir yer aciliyor. Daha onceki tecrubemdeki gibi ise koyuldum ama bir problem ile karsilastim. bahsi gecen circir kolunu gergiye takamadim. Cunku gergi ile sase demiri arasindaki mesafe inanilmaz yakin. Sonrasinda onun icin yapilmis bir kol buldum ve gidip magazadan aldim. Kolu taktim ama gergiyi 1cm bile oynatamadim. cunku kol uzun oldugu icin yeterince mesafem yoktu.

Peki ya aracin altindan calismak? Ikinci deneme olarak aracin altina yatip da denedim. Ama ayni problem oldu ve elimdeki alet uzun oldugu icin yeterince mesafe olmadigi icin gergiyi oynatamadim. Hatta parcanin uzerindeki delik de siyirdi ve alet tutmaz hale geldi. Uygun bir circir aramaya basladim ama maalesef bulamadim. 3.kez ust taraftan deneyeyim dedim. klima yuksek basinc portunu sabitleyen vidayi soktum ve birazcik mesafe acabildim. yaklasik yarim cm daha mesafe lazimdi ve baska bir vida gordum ve takip ettigimde demirin altina dogru gittigini sandim ve vidaya dokunmam ile klima gazi disariya inanilmaz birsekilde puskurmeye basladi. Tabi yag da cikinca arac bir guzel batti ve dertsiz basima dert aldim.

CX9 da kullanilan 3.7 V6 ford motorunda 2 adet kayis oldugunu farkettim. El feneri yardimiyla ikinci kayis(direksiyon pompasi) i kontrol ettigimde uzerinde hafif kopma oldugunu farkettim ve yenisini takmak icin kayisi gerdirmek gerektigini ogrendim.

kendi kendime ustayi arama zamani geldi. Hic elleme basina dert alma dedim.

Araci ustama goturdum. Motor kayisi oldugunu soyledim ve yuzundeki ifadeyi gorunce iyiki dokunmamisim dedim. Onda alet takimi oldugu icin uygun bir circir kolunu buldu ve kayisi bosa cikartmak icin dondurmeye calisti. Ama nafile. Gergi mekanizmasinin icindeki yay takilmis veya bozulmus bir miktardan fazla hareket ettirilemiyor. Bana parcalarin olup olmadigini sordu ve yanimda parcalari getirmistim.

Butun kayislari ve gergi mekanizmasini sokup takmasi toplamda 30dk sini aldi. elindeki adaptor bu sisteme uymadigi icin aynen videodaki gibi plastik kelepce kullandi. Fotograf cekemedigim icin youtube da buldugum bir videonun linkini ekleyecem. (
)

Klima sistemi icin de o-ring degisimi yapti. Mevcut o-ring ozelligini yitirmis ve ben dokunmasam da bir sure sonra sorun cikartacakmis.

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Japon mühendisler genelde ustaya çalışacak alan açıyorlar, motorun Japon olmadığını buradan tekrar anlıyoruz:) Geçmiş olsun, fazla dert olmadan bitmiş Allah'tan:)

Üst Alt