Mazda Cx 9, Mazda Cx 7

mehmet_spb

Sessiz
Araç Markası
Mazda Cx9
Araç Renk ve Tip
Siyah
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Cx7 bize gelmeyecek mi..
2008-2013 yillari arasinda cx 7 uretimi yaptilar. 2013 yilinda kasayi degistirde cx 8 olarak devam ettiler, 2018 arac fuarinda tekrar uretilecegi soyledi
Bu arada mazda turkiyeye getirmesede iki yil kadar once ben getirdim :)
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Kazasız belasız günlerde kullanmak nasip olsun inşallah. Şanslısın. :)
Mazda bazi modellerini amerika, kanada ve rusya ya satiyor. Cx 9 da bunlardan birisi. Aslinda amerikan piyasasinicin uretilmis amerikan araclar gibi ama japon kani var uzerinde. Allah izin verirse temmuz sonu TR de olacak :)

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
İkisi de birbirinden şık, kazasız belasız kullanın. Rusyadaki kriz sebebiyle eski kasa CX-9'la tanışabildik, yeni kasası da muhteşem bence ancak şu kur seviyesi ve vergilerle artık Rusya'da satamasalar da bize gelmez:) Ankarada bir tane CX-7 görüyorum, 10 senelik olmasına rağmen halen çok iyi gözüküyor. Araçlar az satıldıkça eskimiyor, belki de bu markanın tek avantajı:)

mehmet_spb

Sessiz
Araç Markası
Mazda Cx9
Araç Renk ve Tip
Siyah
İkisi de birbirinden şık, kazasız belasız kullanın. Rusyadaki kriz sebebiyle eski kasa CX-9'la tanışabildik, yeni kasası da muhteşem bence ancak şu kur seviyesi ve vergilerle artık Rusya'da satamasalar da bize gelmez:) Ankarada bir tane CX-7 görüyorum, 10 senelik olmasına rağmen halen çok iyi gözüküyor. Araçlar az satıldıkça eskimiyor, belki de bu markanın tek avantajı:)
Cx 7 gerek özellik gereksede dizay olarak bakıldığında çok güzel bir araç. Kusur aramak gerekirse kusur bulabiliriz ama tatmin ediyor. İki yıldan fazla kullandıktan sonra aile biraz daha genişlediği için bir uzun yola gitmeyi ailecek çok sevdiğimiz için araç yetersiz olmaya başlamıştı. Bir arkadaşıma sattıktan sonra Cx 9 aldım. Bendeki cx 9 ikinci nesil 2012-2016 yılları arasında üretilen modeli. önceli nesilden tek farkı görünüş ve bazı iç dizaynlar. ama 2016 dan sonra çıkan yeni cx 9 tamamiyle başka. eski cx 9 da 3,7 atmosferik motor mevcuttu. 2016 yılından sonra üretilende 2,5 turbo motor mevcut. beygir değeri düşük olmasına rahman turbodan dolayı tork değeri yok yüksek seviyede. Buda aracı çok rahatlıkla ivmelendiriyor. Test Driver de kullanma imkanım oldu. Rusya biyasıda mazda için gariban diyebilir. aktif olarak satılanlar mazda 3, mazda 6, mazda cx 5 ve mazda cx 9.

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
2008-2013 yillari arasinda cx 7 uretimi yaptilar. 2013 yilinda kasayi degistirde cx 8 olarak devam ettiler, 2018 arac fuarinda tekrar uretilecegi soyledi
Bu arada mazda turkiyeye getirmesede iki yil kadar once ben getirdim :)
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Mazda bazi modellerini amerika, kanada ve rusya ya satiyor. Cx 9 da bunlardan birisi. Aslinda amerikan piyasasinicin uretilmis amerikan araclar gibi ama japon kani var uzerinde. Allah izin verirse temmuz sonu TR de olacak :)
CX9, son kasasina kadar uzerine mazda logosu yapistirilmis Ford Edge. Aracin altina egilip parcalari incelediginizde egzos borusunda bile Ford logosu veya fomoco kabartmasi gorebilirsin. (tabi orjinal parca uzerindeyse).

3.7 V6 motorlu modellerde tehlikeli 2 parca mevcut,
devirdaim pompasi: konumu nedeniyle bozuldugunda motor duruyor ve ariza isigi yakmiyor.
transfer case: konumu ve dizaynindaki hatadan dolayi bakimi aksatilirsa cabuk bozuluyor.

Diger onerilerim:
Klima sistemindeki su tahliyelerini de peryodik olarak temizlemeyi unutmayin. sonrasinda aractaki navigasyon, bluetooth, kor nokta asistani gibi elektronik parcalarin bozulmasina sebebiyet veriyor.
Klima ufleme motoru (blower) nu sokup guzelce yaglamayi unutmayin.
Depo kapaginin contasini veya kapagi yilda bir degistirin ve kontak tamamen kapali olmadan kapagi acmayin. Ariza isigi yakiyor ve ariza kodundan bir anlam cikartamayip cakal bir tamircinin kucagina duserseniz vay halinize. Artik benzin pompasi mi degisir, yakit hatti mi degisir, enjektorler mi bilemiyorum.
Sanzuman yagi standard ATF degil. T-IV / JWS-3309 . Daha once konusunda detaylarini yazmistim.

CX7 yi galerici arkadasim uzak durmam icin zamaninda uyarmisti. sebep olarak da turbo arizasi.

Ama genel olarak aractan memnunum.

mehmet_spb

Sessiz
Araç Markası
Mazda Cx9
Araç Renk ve Tip
Siyah
Cx 9 amerikan pazari icin uretildiginden dolayi rusyadada ayni sekilde, bir cok parca aktarma organlari ayni.
Cx 7 nin en zayif noktasi turbo, turbo arac kullanalar bilirler, stop yapmadan once turbonun yaglanmasi beklemek lazim veya turbo timer onemli :). Yabanci forumlarda 70 binde turboyu eline alanida okudum, 250 bine kadarda sorunsuz olanlarida.
Genelde ben sakin arac kullanirim ve yuksek devirden pek hoslanmam, sehir icin ortalamam cx 7 icin 12,5 lt, cx 9 icinde 13,9 lt. (Sehir sankt petersburg). Ortalama gunluk kullanim 80 km

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
3.7 V6 motorlu modellerde tehlikeli 2 parca mevcut,
devirdaim pompasi: konumu nedeniyle bozuldugunda motor duruyor ve ariza isigi yakmiyor.
transfer case: konumu ve dizaynindaki hatadan dolayi bakimi aksatilirsa cabuk bozuluyor.
Sizin önerilerinizi aracınızı tanıttığınız konudan da takip etmiştim, takdir edilesi bir bilginiz var araç hakkında. Malum, ülkemizdeki vergilerden dolayı CX-9 rakiplerinden çok daha ucuza alınabiliyor ikinci elde. Özellikle transfer kutusu hakkındaki yazınızdan sonra yurtdışı forumları da inceledim, ve 30,000 mil civarı yağı değişmediyse sonradan büyük sorunlar çıkaran araçlar var. Transfer kutusunun egzost altında kalması sebebiyle aşırı ısındığı ve içerisinde görece az miktarda yağ olduğundan dolayı yağın özelliğini kaybedip sorunlar çıkardığından bahsediyorlar. Hatta transfer kutusu tamamen işlevini yitirmiş olup aracı sadece önden çekişli kullanan bile var:) Büyük ihtimal bir tasarım hatası ve makyaj operasyonu sonrası giderildiğine dair bir bilgi de okumadım.

Daha sonra niyeti bozup satılık bir kaç araç ilanını aradım ve transfer kutusu yağının değişip değişmediğini sordum. Çoğunluğu diferansiyel yağı ile karıştırdı ve ben üsteleyince bilmediklerini söylediler. Hatta bir tanesi servisten satılıktı, servis müdürüne bağladılar ve o da durumdan bihaberdi. :confused:Parçasının bulunup bulunmadığı, ustasının olup olmadığı, vergisi gibi düşünceleri bir kenara bırakıp transfer kutusu yağı değişen herhangi bir aracı alacaktım ama öyle bir araç yoktu:)

Mustafa abinin (@mtutun) vakti zamanında CX-9'a niyetlenmesi ile ilgili bir yazısı vardı. Düşünmüş tartmış ve nedenleriyle birlikte Outback'de karar kılmıştı. Şu an bulamadım ama yazı Mustafa abinin ileri görüşlülüğünü ve ne kadar haklı olduğunu tekrar gösteriyor. Mustafa abinin geçtiği yollardan yıllar sonra geçmek istesem sanırım benim kararım da CX-9 olmayacak.:)

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Transfer case yaginin degisip degismedigini icerisindeki yagi kontrol etmeden ogrenme sansiniz yok(servis kaydi da yoksa). Ancak lifte kaldirip, bir sekilde yag numunesi alip bakacaksiniz. Tabi bu yag numunesini almak da defransiyel yagi gibi kolay degil. Haliyle ugrasmisken yagin degismesi de isabetli karar olur ki bunu araci satan kisi karsilar mi siz mi karsilarsiniz orasi karisik bir durum. Transfer case bozuldugunda, araci FWD ye cevirtme sansiniz var. Zaten Cx9 piyasada AWD ve FWD olarak satiliyor.

Cok ilginc bir durum daha var. Ornegin Subaru nun belli bir yila kadar olan araclarinda kucuk bir sigorta yardimiyla araci FWD ye cevirebiliyorsunuz. Yani araci yazin isterseniz FWD olarak kullanabiliyorsunuz. Nekadar saglikli ona birsey diyemem. Bircok arac sahibi bunu bilmiyor ve tesadufen ogreniyor. Ayni benim gibi. Ben, sigorta panelindeki kemirgen yuvasini temizlerken farkettim.

Üst Alt