Mazda CX-9 Fuse Tap - Çakmak Çoklayıcı Montajı

mehmet_spb

Buzlar Ülkesi
Araç Markası
2018-Mazda Cx9,
Araç Renk ve Tip
Siyah
Anlatmaya başlamadan önce @kadir Beye yardım ve önerilerinden dolayı çok teşekkür ederim
Kamera ve radarın kabloları beni hep rahatsız etmiştir. Çakmaklık çoğaltıcıyı (Fuse Tap) sigorta kutusundan bağlayabiliyoruz. Araç içerisindeki sigorta kutusu torpido kutusunun arkasında yer alıyor. Araçta araçta normalde 3 adet çakmaklık fabrikasyon olarak geliyor. Fuse tap ı ben bakaj içerisindeki çakmaklığın sigortasına montaj ettim. Dikkat etmemiz gerekem bir kaç puf nokta var. Fuse tap ın montaj yönünü ayarlarken enerjinin ilk sigorta içerisinden geçmesini sağlamak lazım. Ölçü aletiyle kontrol yaparak tespit edebilirsiniz. Araç gözdesine bağlanacak kabloyuda bağlamak isteğiniz kısımında ölçü ağlatiyle kısa devre yaparak uygun olup olmadığını belirlemek lazım. Kapı be bağlama noktasını test ederek şaseden elektrik verdiğini doğruladım,
Geri kalan herşey el marifetinizde
522125221352214522155221652217

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ellerine sağlık abi güzel çalışma olmuş.

Yeri gelmişken BL kasa bi araçta denk geldiğim yanlış montajdan kaynaklı bi sorundanda bas ediyim kulağımıza küpe olsun.

Araç içi kamera montajıda popüler olan bi montaj türü :

Fuse tab
12v 5v adaptör
Bağlantı : sigorta kutusuna fuse tap takılır adaptör beslenir çıkışa kamera bağlanır ortalık toplanır vs vs.

BL bi araç sahibi aradı lastik sensörü ışığı yanıyor.

Sensör bozulmuştur vs araç servise gider yeniden tanıtma vs yapılır ışık söner araç yola çıkar şehir içinde ışık yanmaz ama uzun yolda yanar.

Neyse araça yeni sensör gönderdim montaj yapıldı sorun hala devam ediyor

Yeni sensör takılı , gönderdiğim sensörün okudugu bilgisi alınıyor ama araç bağlantı koparıp ışık yakıyor.

Sensör yeni ise sorun nerde???

Hadi bul oydu buydu , kamera wifi frekans çakışmasımı kamerayı sök dene falan fıstık derken bu arada bende bi çok BL araça kamera montajı yaptım öyle saçma bişey görmedim.

Sensör algılayıcı sigorta kusutu arkasında arkadaş adaptörü buraya koymuş adaptör dönüştürme sırasında manyetik bi alan üretir buda sensör alıcısının frekansını bozuyor tabi bunu burdaki 2 cümle kadar kolayca bulamadık bize ekstra bi sensöre mal oldu.

Adaptörün yerini değiştirdik sorun çözüldü

Kafamdan direk olarak bu tür bi adaptörü eledim. Artık böyle bi ürün kullanmam.

Kendi araç kameramıda bu şekilde adaptör kullandım sanırım 4.yılı ama dengesiz bi voltaj çıkışı vermeye başladı sensör üstüne bide bu başlayınca komple hayatımdan çıkardım bu adaptörü.

@mehmet_spb ye tavsiye ettiğim şekilde :
Fuse tap
Dişi çakmaklık
Kameranın kendi çakmaklığı yada usb çıkışlı adaptörü (phılıps vs gibi kaliteli bi marka olmalı 50tl ~ max fiyatı )

Adaptöre göre biraz daha fazla malzeme kullanılıyor ve birAz daha yer kaplıyor olabilir ama şuanda en sağlık montaj şekli bu dışarı çıkma yasağı vs şuanda kendi aracımdaki montajı değiştiremedim ama ileride el atıcam.

Üst Alt