Mazda CX-9 C1175, C1234, C1236 (ABS, TCS, 4WD) Hata Kodu ve Çözümü

mehmet_spb

Buzlar Ülkesi
Araç Markası
2018-Mazda Cx9,
Araç Renk ve Tip
Siyah
İki üç hafta önce yolda panel bir anda gökkuşağına döndü,
55034

eve bir kaç km kalmıştı, eve gidene kadar hepsi söndü. Tüm fonksiyonlar ideal olarak çalışmaya başladı. OBD cihazıyla hata okuması yaptım ve bu hatalar karşıma çıktı,P0102 ve P0113 ü biliyordum, filtreyi değiştirdiğimde sensörü bağlamadan çalıştırmıştım, oradsn kalma ama silmemiştim.
55035

Hanım arabayı kullanırken yine yanıp sönmeye başladığını söyledi, yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeniylede 4 çekerde çalışmadığı için sıkıntı oluyordu. Kabloları elledim, temizledim yüzeysel olarak bir sıkıntı gözükmüyordu. Ama artık sürekli yanmaya başlamışlardı.
OBD cihazım la farklı bir program kullanarak ABS blokunu ayrı taratım karşıma bu sefer bu ekran çıktı
55036

interneten biraz araştırdım, araç doktorum @kadir kardeşimden fikir tanıştım. İlk olarak sol arka tekerleği sökmeye ve abs sensörünü kontrol etmeye karar verdim, söktük ama sensörün ucu delikti, birşekilde hasar almış, çalışıp çalışmadığını kontrol edemiyordum.
55037

Temizleyip yetine montajımı yaptımsıra geldi ön sağ tekerleğe. 5 bijonun bir tanesi kilitli bijondu, kilitli bijonun kiliti kırıldı, bir kaç yere sordum, en sonunda dayının biri denk geldi, kilitli bijonların hepsini söktü.
55038

Kaldığımız yerden devam, ön tekeri söktüm, fiziksel olarak bir sıkıntı gözükmüyordu, temizledim tekrar montajını yaptım, OBD ile hata taradığımda tek sıkıntı kalmışdı.
55039

Hatalar teke düşmüştü ve C1175 sol arka ABS sönsöründe şase olduğunu belirtiyordu. Hemen internetten buldum bir sensör hemen gitip aldım (ikici el orginal). Satıcı çalıştığını eğer çalışmazda üç gün içerisinde getirirsem geri alacağını söyledi.
Eve geldim, operasyona başladım :) arka bagaj kaplamayı tekerlekle beraber söktüm, montajı tamamladım, herşey yolunda ve çakışıyordu.
Sevincimden çıplak ayak karda yürüyebilirdim.
Sabır ederek sonuna kadar okuyanlara ve yardımları için kadir kardeşime çok teşekkür ederim. Belirtmek isterim bugün hava sıcaklığı -6 derece :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Büyük geçmiş olsun, bilgilendirme için teşekkürler... Tam da çıplak ayakla karda yürünecek arıza çözümü olmuş... :komik:

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
@mehmet_spb

Izimden geliyorsun sanirim :) yalniz ABS sensorunun vidasi hakkinda birsey paylasmamissin :D sokerken kesildi mi?

bagaj panellerini eger benim gibi kucuk dokunus yaparsan, ilerde onlari sokerken, 3.siranin emniyet kemerini sokmek zorunda kalmazsin. spatulayi isitip, plastigi duz sekilde kesebilirsin.

mehmet_spb

Buzlar Ülkesi
Araç Markası
2018-Mazda Cx9,
Araç Renk ve Tip
Siyah
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
@mehmet_spb

Izimden geliyorsun sanirim :) yalniz ABS sensorunun vidasi hakkinda birsey paylasmamissin :D sokerken kesildi mi?

bagaj panellerini eger benim gibi kucuk dokunus yaparsan, ilerde onlari sokerken, 3.siranin emniyet kemerini sokmek zorunda kalmazsin. spatulayi isitip, plastigi duz sekilde kesebilirsin.
WD 40 ın faydaları anlatmakla bitmez. sayesinde kırmadan söktüm. Arka paneli biraz araladıktan sonra bardaklığın içerisinden erişebildim. Göremeden elimi arasından sokarak yaptım :)

Üst Alt