Mazda Cx-9 Buji Değişimi

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Yaz boyunca ugrastigim peyzaj projesinden dolayi aracin genel bakimini yapamamistim. Havalarin sogumasinin da etkisiyle cx9 un bujilerini degistirmeye karar verdim. En son bakimlari ne zaman yapildigini bilmedigim icin isimi saglama alayim dedim.

Aracta bildiginiz uzere V6 motor mevcut. Fakat bu motorun pozisyonundan dolayi ugrastirici bir iscilige sahip. Bujilerden 3 adeti aracin on tarafinda bulunmasindan dolayi o kisim cok kolay. Fakat diger 3 tanesi arka tarafta kaldigi icin direk ulasim imkani maalesef yok.

IMG_1232.JPG

1- Hava filtresi kabini ve borusu, gaz kelebegine kadar sokuluyor. Bu islem icin 8mm soket kullanabilirsiniz. maf sensoru ve pcv borularini cikartmak gerekiyor.

IMG_1234.JPG

IMG_1236.JPG

2- Sonrasindaki islem ise motorun ust kismindaki plastik kapak cekilip cikartiliyor.
3- Gaz kelebegini sokmek gerekiyor. Bu islem icin 8mm soket ve uzatma kolu kullanmaniz lazim. 4 adet vida parcayi tutuyor, 1 adet ekstra vida hemen parcanin altinda kaliyor onu da sokmeniz gerekiyor. o parca intake manifoldunu sabitleyen vidalardan birisi.
IMG_1237.JPG

4- gelelim asil isciligin oldugu kisma. intake manifoldunu sokmeye. 10mm soket ve oldukca uzun bir kol ile sileceklerin alt hizasina gelen yerdeki vida sokuluyor. Vidayi cikartmaya calismayin, yerinden tamamen cikmayan tarzda bir vida kullanilmis. sonrasinda 8mm soket ile 6 adet manifold uzerindeki vidalari sokuyoruz. Bunlardan 5 tanesi kisa, 1 tanesi uzun vida. vidalari cikarttiktan sonra manifoldu elinizle biraz kaldirip oynatiyorsunuz. Manifoldu tamamen disari alabilmek icin, arka tarafta kalan pcv borusunu ve ismini bilmedigim gaz kelebeginin ustundeki borulari kelepcelerini pense yardimiyla acip cikartiyoruz.
IMG_1241.JPG

IMG_1242.JPG

5- manifoldu disari aldinktan sonra ondeki 3, arkadaki 3 bobini cekip cikartiyoruz. On taraf oldukca kolay, fakat arka tarafta sansiniz varsa sorunsuz cikartabilirsiniz. Benim sansima bobinlerin uc kismi kopup buji uzerinde kaldi ve 3 adet yeni bobin almak zorunda kaldim. kanca yardimiyla parcalari yirtip, uzun ince uclu pense ile disari cikarttim. bu temizlik islemi ortalama buji basina 15 er dk mi aldi. cunku calisma alani cok kisitli. Sonrasinda buji yuvalarini ayna yardimiyla kontrol edip temiz olduguna karar verdikten sonra bujileri buji anahtariyal sokup, yeni bujileri yerlestirdim. Turkiye de kullaniliyor mu? populer mi bilmiyorum fakat, bobinleri takmadan once uc kismina az miktarda elektronik gres yagi surerek yuvalarina yerlestirdim(bujinin porselen kismina degdigi icin herhangi bir problem arz etmiyor). boylece daha sonraki bakimda sorunsuz yerinden cikacak.

IMG_1290.JPG
IMG_1293.JPG

6- Islem basariyla sonuclandigina gore, parcalari geri toplayabiliriz. Fakat ben toplamadan once intake manifoldun icine biraz da olsun temizlemek icin sprey temizleyiciyle temizledim. Cikan pisligi gorunce iyiki yapmisim dedim. Yerine takmadan once contalarini da degistirmeyi ihmal etmedim. Gaz kelebegi de kirliydi onu da guzelce temizleyip, contasini degisip yerine monte ettikten sonra hava filtresini ve sensorleri de taktiktan sonra araci test surusune cikarttim. Sonuc olarak fark edilir bir degisiklik oldu.
IMG_1294.JPG
IMG_1295.JPG
IMG_1296.JPG
IMG_1297.JPG

Son olarak, kis gelmesinden dolayi aracin akusune de el attim ve yeni aku ile degistirdim. Yasadigim bolgede kisin hava cok soguk oldugu icin iklim sartlarina uygun CCA degerinde aku tercih ettim. Buyuk ihtimalle aku secimi konusu daha oncelerde paylasilmistir.

Parca secimi olarak;
conta: Mahle markasinin contalarini kullandim.
buji: Arac uzerinden NGK iridium cikti. Fakat parca katalogunda gordugum ve fiyati daha uygun oldugu icin cift platinli bosch dan yana tercihimi kullandim.
bobin: normal sartlarda bazi bobinlerde sadece uclari degiserek cozum oluyor. Fakat sadece uclarini almaya kalktigimda tanesi ortalama $20-25 a gelecekti ki $50 a Delphi marka komple bobin aldim. Ilerleyen zamanda on taraflari da yeni bobinlerle degistirecegim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Güzel bakım ve paylaşım olmuş. Ellerine sağlık olsun. :) Buji değişimi yapılacaksa yanında boğaz kelebeği ve emme manifold temizliği bonus olarak geliyor desene... :harika:

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Güzel bakım olmuş elinize sağlık. Güle güle kullanın.
Paylaşım için de teşekkür ederiz.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Maşallah, iyi uğraş veriyorsunuz, buna değdiğini görmek güzel tabi. Buji gibi sürekli değişim gerektiren bir parçaya ulaşmanın bu kadar zor olmasında Mazda mühendisi servislere mi çalışmış acaba diye düşünmedim değil. Güle güle kullanın.

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Güzel bakım ve paylaşım olmuş. Ellerine sağlık olsun. :) Buji değişimi yapılacaksa yanında boğaz kelebeği ve emme manifold temizliği bonus olarak geliyor desene... :harika:

Hazir sokmusken temizleyeyim dedim:)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Maşallah, iyi uğraş veriyorsunuz, buna değdiğini görmek güzel tabi. Buji gibi sürekli değişim gerektiren bir parçaya ulaşmanın bu kadar zor olmasında Mazda mühendisi servislere mi çalışmış acaba diye düşünmedim değil. Güle güle kullanın.

Aslina bakarsaniz sadece mazda degil. nissan olsun, toyota olsun. hepsinde motor bu sekilde yerlestiriliyor. Yani onden cekis pozisyonu. bujileri degismek hadi neyse de su pompasi, kayislar vs onlar daha bir iskence.

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Emme manifoldundan Fomoco yazıyor. Bu blokta da ford ile ortaklık yapılmış.
Amerika'da işçilik pahalı diye söylenir hep. Böyle bir işlemi tahmini kaça yaparlar?

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Emme manifoldundan Fomoco yazıyor. Bu blokta da ford ile ortaklık yapılmış.
Amerika'da işçilik pahalı diye söylenir hep. Böyle bir işlemi tahmini kaça yaparlar?

Cx9 son kasasina kadar ford edge platformu uzerinden yapilmis. Aracin disi mazda geri kalani ford :)

Bu bakim ortalama buji filtre yag hepsi icinde ortalama $600-700 i buluyor

Üst Alt