Mazda CX-5 Skyactiv Test ve Teknik Bilgiler

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Çok teşekkür ederim. Araç fiyatları uçtu gitti, bu konuya girmeden sorunsuzluk, güvenilirlik olarak yaklaşmak istiyorum. Genel olarak Japon araçlarının uzun vadede oldukça sorunsuz olduğu malumunuzdur uluslararası basın, araştırma kuruluşları vb aracılığıyla. Ben de kendi tecrübeme göre Japon araçlarını sorun çıkartmama konusunda çok başarılı buluyorum. CX-5 yaklaşık 7 senedir bizde. Normal bakımlar ve Veli kardeşimin (Domestos) dediği gibi rutin bakım ve değişen sarf malzemeleri dışında henüz inanın far ampulü değiştirmedik. Bir de Korona öncesi servis bizi aradı ve 7 yaşındaki araçta (bazı modellerde bozulduğunu tespit ettikleri içinmiş) garantili olarak arka kapak amortisörünün değişeceğini bildirdi. Bizim parçalarda sorun da yok ama adımıza parça servise gelmiş bile. Bu tarz bir dayanıklılık ve satış sonrası hizmet anlayışı güven veriyor tabi...

Genel olarak Japon araçlarımın sorunsuzluğundan çok memnun kaldığımı söyledim ama bunlar içinde de en iyi derseniz şu ana kadar ki tecrübelerim ile Mazda derim.

CX-5 2.el alınır mı? Teknik olarak kesinlikle alınır. Tabi tüm marka ve modeller için geçerli olan iyi kullanım, doğru/zamanında/iyi bakım ve alınırken gerek mekanik gerek kaporta kontrollerini çok iyi yaptırmak gerekli.

Bizim araç 7 yıl sonra (40.000 km) motor, şanzıman, mekanik ve hatta boya, kaporta durumu, sürüş özellikleri, iç mekan dayanımı vb ile gerçekten çok çok iyi...hatta tamamen sıfır durumda diyebilirim. Diyebilirsiniz ki, daha 40.000 km. O kadar çok farklı marka ve modeller kullandım ki özellikle son 20 yılda, onların ilk yılları içerisindeki problemler ile kıyas yaparak CX-5'in gayet güvenilir, uzun ömürlü araç olacağını söyleyebilirim.

Fiyat ise ayrı bir konu, yukarıda dediğim gibi her şey uçtu gitti...

Yazilarinizi begeni ile okudum ve bu araca kendimi cok yakin hissediyorum sayenizde. Oncelikle size ve tum konu yazarlarina tesekkurler. Lakin yazilarin 5-6 yil oncesinde yazilmasi acaba fazla mi iyimserim diye dusundurtuyor. Ekonomi ve piyasa malum, 2012/3 100b km civarinda 2.0 benzinli power model almaya gucum yetiyor ama fikriniz ne olur biraz gec mi kaldim bu model icin sizce? Bakimlari ve yedek parcalari pahali olur bu aracin diyen oldu ama nacizane forumun yorumunu da alabilirim. Herkese tesekkurler.

barish

Sessiz
Detayli ve samimi cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Arka kapak amortisorunun servis tarafindan kendiliginden degistirilmek istenmesi acikcasi hem sasirtti hem sevindirdi. Bu musteri odakli anlayista olmalari pek alisik olmadigimiz konular olur genelde. Dediginiz gibi 2. El piyasasi uctu gidiyor. 6 ay once ne dusunuyorduk simdi ne dusunmek zorunda birakiliyoruz. Ambargo altındaki beceriksiz üçüncü dünya ülkesi gibi bir konuma dusmus durumdayiz.
Hala arastirmam devam ediyor ve zor gozukuyor ama umarim sizlerin bahsettigi gibi iyi kullanilmis ve bakimli bir araca denk gelip alabilirim. Hatta keske sizinkini alabilsem diyecegim ama firsatcilik yapiyor goruntusu vermek istemem kesinlikle. Hayirlisi diyelim ve tekrar tesekkur ederim.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
3 küçük su ile işimi bitirmeye çalışıyorum ama bazen 4 oluyor.
Screenshot_2023-04-17-07-15-23-864-edit_com.whatsapp.jpg

Üst Alt