Mazda CX-5 Skyactiv Fren Balataları Hakkında

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
bir kaç haftadır arka balatalar hafif frenlemede ötmeye başladı bugün yeni aldığım yazlık lastikler takılırken hazır lastik sökülmüşken balataların durumunu kontrol ettim,önleri aralık ayında değiştirmiştim ön ve arka balataların kalınlıklarını karşılaştırdım arkalarda bariz incelme farkı olmamasına rağmen neden ötüyor anlamadım. Her yıkamadan sonra 120 barlık yıkama makinasıyla su tutup sonrada balata spreyi kullanırım acaba arkalar çabuk mu bitiyor

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bildiğim ve tecrübe ettiğim kadarıyla ön balatalar önce biter... Aracın frenleme esnasında öne doğru yüklenmesi ve genel ağırlığın ön tarafta olması buna etken sanırım...

Balata ötmesinin sebeplerinden birisi de; orijinal veya kaliteli balataların takılmamasıdır... Marka varsa üzerinde buradan yola çıkıp hangi kalitede olduğunu bulabiliriz.

mesut taşdemir

Katılımcı
Hocam balata sökmeyi biliyor musunuz bilmiyorum ama bosch marka balata kremi var o sesi kesen onu kullanın. Ben kullandım baya yararlı. Ama kremi sürdükten sonra baya uzun süre frenler kötü tutuyor sonra iyileşiyor

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bildiğim ve tecrübe ettiğim kadarıyla ön balatalar önce biter... Aracın frenleme esnasında öne doğru yüklenmesi ve genel ağırlığın ön tarafta olması buna etken sanırım...

Balata ötmesinin sebeplerinden birisi de; orijinal veya kaliteli balataların takılmamasıdır... Marka varsa üzerinde buradan yola çıkıp hangi kalitede olduğunu bulabiliriz.

Abi balatalar orjinal özellikle baktım. Olmadı haftaya söktüreyimde bi bakalım başka türlü çözülmeyecek gibi

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Hocam balata sökmeyi biliyor musunuz bilmiyorum ama bosch marka balata kremi var o sesi kesen onu kullanın. Ben kullandım baya yararlı. Ama kremi sürdükten sonra baya uzun süre frenler kötü tutuyor sonra iyileşiyor

Sağol ama frenler önemli krem geçici çözüm gibi , en garanti balataları söküp bakmak olcak

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Geçmiş olsun abi, gözle inceleme yanıltabilir sizi bence de kısa zamanda baktırın.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Abi balatalardan sesi kestin mi, yoksa kuzu satıldı mı :D

yok daha satılmadı.son 1 haftadır arayanlar çoğaldı takas falan'da teklif ediyorlar bunu verip ne ile takas yapayım ki :)açıkçası gönlümde satılmasından yana değil o yüzden kullanıyorum. satılırsa satılır satılmasa'da memnunum arabamdan. yakıtta her gün aynı güzergahı kullanmaya başladım 70-80 km hızla normal trafikte 8 lt ile 8.5 arası düştü o yüzden bayağı memnunum.
balatalara gelince geçen ay arabayı ilana koymama rağmen sesin iyiyce rahatsız etmesinden sebep daha en az 5-6 ay gideri olmasına rağmen ön balataları değiştirdim (alan masraf etmesin):) disklerin uçlarını yarım santimden daha az bi yerin tornada fazlalığını aldırdım ne ses kaldı ne bir şey demek ki o köşelerdeki çapaklar ses yapıyormuş.:) tamircim bunlar orjinal diskler çok kalitelidir sakın bu disklerin tamamını tornalatma dedi. zaten yenisini alırım yinede diskin tamamını tornalatmam dedim. sesi çözdük yani.

Üst Alt