Mazda CX-30'u Tanıttı

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
İşin şakası bir yana Cx-30 geliş tarihi belli oldu mu? Ya da doğru soru şu gelecek mi?
Açıkçası Mazda'ya ilk CX3 bakarak başlamıştım ama içine bindiğimde beni hayal kırıklığına uğratmıştı, hayal kırıklığı tabii aile ile alakalı bagajı çok küçük, arka koltuklar ise inanılmaz boğucu gelmişti bana. CX 30 izlediğim yurtdışı inceleme videolarında çok iyi görünüyor. Hem bagaj hem de arka koltuk olarak. Tasarımına zaten bayıldım.
Muhtemelen gelir, çünkü Avrupa'ya geldi. Bize 1 yıl sonra genelde geliyor, 2020 yarısında gelir diye düşünüyorum.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
48906

48907

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Veli abinin bahsettiği gibi CX-5 Mazda 3 platformunda inşa edilmemişti, CX-30 Mazda 3 platformunda inşa edilmiş.

SUV'larda kullanılan dodikler arazi taşıtı vurgusunu yapmak için kullanılıyor, bir çok markada bu var ve bence de olmalı, beğeniyorum. Kapı altlarında geniş plastik olması sizin gözünüze batmış sanırım. Daha dar da yapılabilirdi ama bu da SUV olmanın vurgusudur.

Sadece dışardan görsel yorumluyoruz ama ince detaylar var o plastiklerde. Mesela çamurun içinde seyir ettikten sonra aracın kapısını açıp inerken veya binerken normal şartlarda marşpiyele pantolonumuz veya herhangi bir giysimiz sürtüp çamur olabilir. Ama resmi tekrar incelersen o plastik kısım marşpiyelle birlikte komple açılıyor ve çamur olan kısım size hiç bulaşmıyor.

Yani bence SUV'lardaki dodik normal ve olması gereken bir ayrıntı.
Küçük bir ekleme yapmak isterim, kimseye itiraz etmeden.

CX-5 bildiğiniz gibi Skyactiv ailesinin ilk ürünüdür. Platformu da kendisine aittir. 2013 Mazda 3 aynı platformda sonradan üretilmiş ve Mazda 6 da aynı platformun uzatılmış versiyonunda üretilmiştir.

Her ne kadar Forester, CX-5 gibi SUV araçların platformu ve dingil mesafesi C segment kardeşleri ile aynı olsa da, segment olarak bir üst, yani D olarak görülürler. Son dönemlerdeki yeni bakış açısı ile de C+ olarak ta görülmektedirler.

Hatırlarsanız CX-5 platform ve dingil mesafesi olarak 3 olsa bile, iç mekan dizayn ve donanım unsurları olarak 6 ile yakındı. Yani bu açıdan bakıldığında C+ veya C buçuk gibi söylemler uygun gibi görünüyor bana.

Hem ekonomik üretim ve hem de rekabete uyum açısından aynı platform üzerinde o kadar çok model üretilmeye başlandı ki, segmentasyon da güçleşti. En doğru yaklaşım aslında kendi model ailesi içerisinde olaya bakmak olabilir. Buna göre Mazda SUV ailesinde CX-3 B, CX-30/CX-4 C, CX-5 D ve CX-9 E segmenti olarak düşünülebilir.

Bunu farklı bir örnek ile de açıklarsak, Subaru XV ve Forester Impreza ile aynı platformu paylaşır. ODD listelerine baktığınızda XV Csınıfı ve Forester D sınıfı olarak yer alıyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Genel anlamda ise ben modeli içiyle dışıyla çok beğendim. Mazda her jenerasyonda mevcut iyi olanları korurken, eleştirilenleri ise ciddi ileri götürüyor. Özellikle iç mekan dizayn ve kalite anlamında sınıfının üzerine çıktı.

Bir İngiliz dergisinde okudum ki, kalite konusunda Alman takıntıları vardır. Mazda 3 iç mekan kalitesi ile bu sınıfta sadece Audi A3 baş edebilir demişler.

Son düzenleme:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Üstadım XV B segment ölçülerinde değil midir?, Muadili Cx3 ya da Hrv değil midir, zamanla segment atlıyor bazı modeller sanırım.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Üstadım XV B segment ölçülerinde değil midir?, Muadili Cx3 ya da Hrv değil midir, zamanla segment atlıyor bazı modeller sanırım.
Yok dostum, XV ikisinden de ciddi büyük bir araç...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hatta şöyle söyleyeyim; XV iç mekan ve bagaj olarak Mazda 3'ten de büyük biraz...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
55170

Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) bugün, 2021 Mazda CX-30'un en yüksek ödülü olan 2020 Top Safety Pick + ödülünü kazanan Mazda araçları listesine eklendiğini duyurdu.

55171

Eylül 2020'den sonra üretilen 2021 CX-30, 2021 Mazda3 Sedan ve Hatchback, Mazda6, CX-3, CX-5 ve CX-9 da 2020 Top Safety Pick + ödülü sahibiydiler. Mazda, diğer otomobil markalarından daha fazla Top Safety Pick + ödülüyle sektöre liderlik ediyor.

55169

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yeni çıkan mazdalar niye hala gelmiyor bilen varmı? Yakında kapatıp gidecekler sanırım
Benim tahminim, üretilen tüm araçlar satıldığı için daha karlı ülkelerde satma tercihinde olabilirler. Şöyle tuhaf bir durum olmasına rağmen Mazda, buralara yeni araç göndermiyor... Yuro bazında hesaplandığında ülkemizde satılan araçlar avrupadan daha pahalıya satılıyor. Ama saçma sapan emisyon ve vergiler yüzünden Mazda'nın karlılığı Avrupa'dakinden düşük kalıyor... Türkçe meali, adamlar o kadar üretim ve pazarlama yaparak Türk devletinin kendilerinden daha fazla kazanmalarını istemiyor... Ayrıyetten distribütör değil de şube sistemi olunca bu topraklarda yeni Mazda'lar arz-ı endam edemiyor...

Üst Alt