Mazda 626 Hakkında Öğrenmek İstedikleriniz

audiocu

Katılımcı
Hasar kaydının gözükmemesi konuşumda bir fikrim yok. Değişen parçaların kaporta kısmı yan sanayi olması bence o kadar önemli değil göze hitabı güzelse işçilik iyiyse sorun yaratmaz. Lakin hepimizin bildiği üzere motor kısmında yan sanayi pek sevmiyor mazda hatta hiç sevmiyor.
İşçiliği güzel yaptı o konu da güvenim tam ama keşke orijinal olsaydı..
Klima ile ilgili bir soru sormuştum tesisatı ve düğmeleri var fakat klima yok sonradan taktırsak orijinali gibi olur mu ve kullanışlı olur mu?
Ön tampona da koruma demiri takmamış, 20-30 km ile çarpsak resmen tampon dağılacak bence demir şart, demiri kaç paraya taktırırım?
Birde sinyal kolunun çıtçıtı bozuk demiştim bunu nasıl halledebiliriz, teşekker ederim :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
İşçiliği güzel yaptı o konu da güvenim tam ama keşke orijinal olsaydı..
Klima ile ilgili bir soru sormuştum tesisatı ve düğmeleri var fakat klima yok sonradan taktırsak orijinali gibi olur mu ve kullanışlı olur mu?
Birde sinyal kolunun çıtçıtı bozuk demiştim bunu nasıl halledebiliriz, teşekker ederim :)
Sonradan takılacakta çıkma orjinal olacağı için sorun olmaz

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Benim guzu da orijinal klima var şunu söyleyeyim araçlar eski olduğu için yalıtım zayıf kalıyor yani Yen'i nesil araçlar gibi değil kapatınca havayı muhafaza edemiyor hemen ısınıyor araba. Sürekli açık kalması lazım. Bence taktırabilirsin sonuç güzel olur buda sana 1,5-2 bin arası bir rakama gelir. Koruma Demir'i hakkında bilgim yok ne desem yalan olur. Sinyal içinde bir elektrikçiye git tamir olursa tahmini 50-80 arası bir rakam olur olmaZsa çıkma bulur takarsın ;)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Koruma demiri önden kaza durumunda darbeyi üstlenme görevi yapıyor diye biliyorum dolayısıyla hasarsıda azaltır. Birde bu koruma demirinin aracın denegesi ile alakalı olduğunu duymuştum.

@emytoget daha iyi sağlıklı bilgi verir

Hasar kaydının sorun olması da kişiye göre değişir. Araç almayı düşünenler bazen hasar kaydını sorun yapıyor ama hepimiz biliyoruz ki çoğu hasar kaydı şişirilme yada parça fiyatlarının çok çok yüksek olması. Mesela 626 nın iki ön farının orjinal fiyatı 2-3 bin TL vardır.
Ben 2014 96 model bir 626 ya niyetlenmiştim 8.500 e pazarlık ettim araçta 9.000 TL'den fazla hasar kaydı vardı :) yinede alacaktım ama ben yola çıkmadan aracı satmaktan vazgeçtik diye mesaj attılar :)

audiocu

Katılımcı
Internette satılan parçalar orijinal değil mi? Nette farın tanesinin 250 tl oldugu gördüm,.ön tampon 480 olması lazım, kaput ise 880 civarındaydı :) bu arada dediğiniz gibi hasar kayıtları gerçekten çok şişiriliyor :) aracı bilmesem şüphe ederim fakat herşeyini bildiğim için sorun etmiyorum zaten arabadan anlayanlar neyin ne oldugunu biliyor.. Koruma demiri işini çözeceğim muhakkak takılması lazım :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Internette satılan parçalar orijinal değil mi? Nette farın tanesinin 250 tl oldugu gördüm,.ön tampon 480 olması lazım, kaput ise 880 civarındaydı :) bu arada dediğiniz gibi hasar kayıtları gerçekten çok şişiriliyor :) aracı bilmesem şüphe ederim fakat herşeyini bildiğim için sorun etmiyorum zaten arabadan anlayanlar neyin ne oldugunu biliyor.. Koruma demiri işini çözeceğim muhakkak takılması lazım :)
Yetkili servis haricinde orjinal parça bulunmaz, bulunsada filtre, amortisör, baskı balata seti gibi sarf parçalar bulunur. Zaten belirttiğiniz fiyatlara da yan sanayi parçalar ancak alınır. Yetkili servise bir sene önce orjinal sis farı fiyatı sormuştuk teki 650 TL denildi, ordan az çok kıyas yapabilirsiniz. Şuda var çok satılan parçalar uygun olabilir ama yinede fiyatlar yan sanayiye göre epey tuzlu

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Abilerim uzun mesajımda bir kaç soru sormuştum onları cevaplayabilirmisiniz ? :)

Sizin bahsettiğiniz araca yönelik olmasa da genel anlamda 626 alırken bakılabilecek en önemli kısımlardan biridir klimasının olup-olmamasıdır. Aracın full olduğunu söylemişsiniz ama ABS var mı yok mu söylememişsiniz? Ayrıca bu kasaların en full olanları sunroof'lu ve hava yastıklı olanlarıdır, bunlar da 96-97 yıllarında mevcuttur. Bahsi geçen araç da 94 model olduğuna göre bu iki unsur da yoktur haliyle. 92-95 araındaki full donanımlılarda ise klima ve ABS mutlaka vardır. Klima, ABS, sunroof, airbag gibi donanımlar aracın değerini değiştirecek unsurlardır.

Şimdi elimizdeki aracı masaya yatırırsak kendimce şöyle yorumlayabilirim:
İlk önce kendime soracağım soru "istenilen fiyata daha iyisini bulabilir miyim?" sorusudur. Çok rahatlıkla olmasa da 1-2 aylık bir arayışla bulabilirsiniz.
Araçta hasar kaydı var, şuan gözükmese de ileride gözükecek. Bu neyi etkiler? Ben şahsen hasar kaydına bakmam isterse 100.000 lira yazsın. Bakacağım şey kayıtta olsa da olmasa da değişen-edilen yerlerdir. Yani bu durumda hasar kaydını değil yapılan işlemleri değerlendiririm. Bu değerlendirmeyi de yaparken "aracın değişeni var almam" demem tabi ki... Sadece yine değiştirmeye neden olan kazanın derecesine bakarım, sonra da fiyatının bunu amorti edebileceğini düşünürüm.
Araçta klima yok, ne yapılabilir? Araçta klima yoksa da dediğiniz gibi tesisatı var. Çıkma parçalar bulunup biraz sabır ve iyi bir usta ile bu durumu çözebilirsiniz. Tabi bunun için de ortalama 1500-2000 lirayı da cebinize koymalısınız.
Aracın yan sanayi parçalar ile değiştirilmiş olma konusu bira garip. Tamponun, radyatörün, farların yan sanayisini duydum da kaputun yan sanayisini duymamıştım. Farlar hayati bir olay değildir. Yan sanayi olup olmaması çok önemli değil bence. Radyatör konusu tartışılabilir ama orijinal olsun diye de servise binlerce lira dökmem ben de açıkçası. Kaporta parçalarının da orijinal olmaması ileride satarken aracın orijinalliği konusunda şüphe uyandıracağından tercih edilmez. Gerçi orijinal de takılmış olsa da bir şekilde değiştiği zaten bilinecektir. Aracın parçaları değişip temiz bir şekilde toplansa da sonuçta motor ön kısımlarında mutlaka çekiçlenen, doğrultulan kısımlar da var değil mi? Bunlar her zaman karşınıza çıkacak durumlardır. Bu konuyu şöyle bağlayabilirim: Bu kasaları arayan biri genelde değişen konusuna takılabilir, söz konusu olan şey ne ile değiştiği değil, neden değiştiğidir?
Aracın performans açısından size iyi hissettiren kısımlarına gelirsek; bu araçlar zaten zevkli araçlardır. Bakımlı, düzgün, sorunsuz her 626 GE kasa size bu hazzı zaten yaşatacaktır. Şuanki araca ekstra bir performans arttırıcı takılmadıysa, bakımlı her 626 böyledir.
Sinyal kolu çıkma olarak bulunabilir. 150-200 lira civarında temin edilebilir. Aracı 16000'e aldığınızı düşünürsek en iyi ihtimalle klima ile birlikte 2000 lira daha masrafınız var demektir. Daha alt takım ve mekanik sorunlarını da bilmiyoruz şu halde.

Ben sizin şuanki durumunuza kendimi koyarak cevap verirsem özetle şunları söyleyebilirim: Alınabilir bir araç, (bahsettiğiniz üzere) içi çok bakımlı. Tanıdıktan satılan ve tanıdık bir araç. Sahibi 16000 lira istiyor. 2000 lira da masrafı var. Peki başka ilanlarda 18000'e daha iyileri bulunamaz mı? Hem kliması, hem de buna ek diğer donanımları olan? En azından değişeni olmayan? Çok rahat bulunabilir. Beklemek ve sabretmek gerek; tabi bunun yanında daha da çok araştırmak... ;)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Sizin bahsettiğiniz araca yönelik olmasa da genel anlamda 626 alırken bakılabilecek en önemli kısımlardan biridir klimasının olup-olmamasıdır. Aracın full olduğunu söylemişsiniz ama ABS var mı yok mu söylememişsiniz? Ayrıca bu kasaların en full olanları sunroof'lu ve hava yastıklı olanlarıdır, bunlar da 96-97 yıllarında mevcuttur. Bahsi geçen araç da 94 model olduğuna göre bu iki unsur da yoktur haliyle. 92-95 araındaki full donanımlılarda ise klima ve ABS mutlaka vardır. Klima, ABS, sunroof, airbag gibi donanımlar aracın değerini değiştirecek unsurlardır.

İlk önce kendime soracağım soru "istenilen fiyata daha iyisini bulabilir miyim?" sorusudur. Çok rahatlıkla olmasa da 1-2 aylık bir arayışla bulabilirsiniz.
Araçta hasar kaydı var, şuan gözükmese de ileride gözükecek. Bu neyi etkiler? Ben şahsen hasar kaydına bakmam isterse 100.000 lira yazsın. Bakacağım şey kayıtta olsa da olmasa da değişen-edilen yerlerdir. Yani bu durumda hasar kaydını değil yapılan işlemleri değerlendiririm. Bu değerlendirmeyi de yaparken "aracın değişeni var almam" demem tabi ki... Sadece yine değiştirmeye neden olan kazanın derecesine bakarım, sonra da fiyatının bunu amorti edebileceğini düşünürüm.
Araçta klima yok, ne yapılabilir? Araçta klima yoksa da dediğiniz gibi tesisatı var. Çıkma parçalar bulunup biraz sabır ve iyi bir usta ile bu durumu çözebilirsiniz. Tabi bunun için de ortalama 1500-2000 lirayı da cebinize koymalısınız.
Aracın yan sanayi parçalar ile değiştirilmiş olma konusu bira garip. Tamponun, radyatörün, farların yan sanayisini duydum da kaputun yan sanayisini duymamıştım. Farlar hayati bir olay değildir. Yan sanayi olup olmaması çok önemli değil bence. Radyatör konusu tartışılabilir ama orijinal olsun diye de servise binlerce lira dökmem ben de açıkçası. Kaporta parçalarının da orijinal olmaması ileride satarken aracın orijinalliği konusunda şüphe uyandıracağından tercih edilmez. Gerçi orijinal de takılmış olsa da bir şekilde değiştiği zaten bilinecektir. Aracın parçaları değişip temiz bir şekilde toplansa da sonuçta motor ön kısımlarında mutlaka çekiçlenen, doğrultulan kısımlar da var değil mi? Bunlar her zaman karşınıza çıkacak durumlardır. Bu konuyu şöyle bağlayabilirim: Bu kasaları arayan biri genelde değişen konusuna takılabilir, söz konusu olan şey ne ile değiştiği değil, neden değiştiğidir?
Aracın performans açısından size iyi hissettiren kısımlarına gelirsek; bu araçlar zaten zevkli araçlardır. Bakımlı, düzgün, sorunsuz her 626 GE kasa size bu hazzı zaten yaşatacaktır. Şuanki araca ekstra bir performans arttırıcı takılmadıysa, bakımlı her 626 böyledir.
Sinyal kolu çıkma olarak bulunabilir. 150-200 lira civarında temin edilebilir. Aracı 16000'e aldığınızı düşünürsek en iyi ihtimalle klima ile birlikte 2000 lira daha masrafınız var demektir. Daha alt takım ve mekanik sorunlarını da bilmiyoruz şu halde.

Ben sizin şuanki durumunuza kendimi koyarak cevap verirsem özetle şunları söyleyebilirim: Alınabilir bir araç, (bahsettiğiniz üzere) içi çok bakımlı. Tanıdıktan satılan ve tanıdık bir araç. Sahibi 16000 lira istiyor. 2000 lira da masrafı var. Peki başka ilanlarda 18000'e daha iyileri bulunamaz mı? Hem kliması, hem de buna ek diğer donanımları olan? En azından değişeni olmayan? Çok rahat bulunabilir. Beklemek ve sabretmek gerek; tabi bunun yanında daha da çok araştırmak... ;)
Mazda Garaj Tombak kasa 626 bölüm başkanı Doçent Doktor Hamdi bey olayı her yönüyle açıklamış

audiocu

Katılımcı

Öncelikle araba da ABS var klima yok :)
Klima içinde 1500-2000 tl vermem şahsen ama fiyatı bu kadar yüksek oldugu icin aracı degeri de ona göre olacak.
Bu arada 18000 istedigini söylemişti fakat şuan almayacagım icin fiyatı konusmadım eylül ekim gelince konusacagım fiyatı :) parçalar orijinal değil, klima yok ve sinyal kolu bozuk, tüm bunları ve pazarlıgı ekleyince benim gözümde ederi 15-16 bin tl civarı...
Dediğiniz gibi bu fiyatlara (15-19) değişensiz hasar kayıtsız ve klimalı araç bulunuyor, 4-5 aydır takip ediyorum ve bu süre zarfında buldugum araçlar 2 elin parmaklarının sayısını geçmez, şuan ankara da yeşil renk 186 bin de bir 626 var 19500 istiyor fakat araba aldıgı icin 17000ne bırakır ( 17450 düşürmüştü tekrar 19500 yaptı ama 17ye verecegini düşünüyorum)
Benim için şöyle bir sıkıntı var temiz 626 zor da olsa buluyorum fakat şehir dışında oluyor ve param hazır olsa da şehir dışında mesela ankaraya gidip alamıyorum, başka bir dayım usta ve alacagım aracı ona göstermem lazım taaaaa tekirdağdan ankaraya gidicem araba ilanda ki veya telefonda ki gibi çıkmayacak falan alamadan geri döncez... Araba eski ve her yerde temiz bulunmuyo bu büyük bi sorun..
Birde kmleri yüksek oluyor geneli 200 bin üstünde, bizimkini 156 bin de ve bu beni kendine dogru çekiyor :)
Hakkımda hayırlısı olsun inşaallah tertemiz bi 626 alacagım, verdiğin değerli bilgiler için teşekkür ederim.
Tampon demiri için ne diyebilirsin ağabeyim? ve bu özelliklere sahip 156 bin km de klimasz, absli 626 nın hakkı ne kadardır size göre :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Senin de dediğin gibi zaten 5-10 tane kalmış bir 626'nın istediğin fiyata, istediğin özelliklerde ve de en önemlisi istediğin şehirde çıkma ihtimali imkansız değil ama çok zor. Öncelikle en azından çevre illere de yönelmeni öneririm.
Ankara'daki aracı değerlendirmende de fayda var tabi.
Senin müstakbel aracına gelirsek; km'ye ve bir kaç donanıma bakarak fiyat söyleyemeyiz. Aracın içini, dışını, yürüyenini, motorunu bilmek gerek. Hadi diyelim bunları da gördük yine fiyat biçemeyiz. Etik olmaz. Sadece diyebilirim ki ortalama olarak bizim kasaların klimasızlarının fiyatı temizliğine göre değişkenlik göstermekle birlikte 15'i geçmiyor. "Geçmemeli" demiyorum ama piyasası böyle ne yazık ki... Klimalı olanlar da 18'lere kadar çıkabilir. Ben temiz olmak kaydıyla 97 model full olanlarını bulsam şahsen 20'ye kadar veririm.
Senin söylediğin araç da kazadan önce değerlendirilseydi; temizliğinden ötürü 16'ya kadar diretilebilirdi. Ama şimdi böyle küçümsenmeyecek bir kazadan sonra dahi 16 istenmesi, klimasız bir guzu için fazla. Tabi bunların hepsi şahsi fikrim, sonuçta serbest piyasa bu... ;)

Edit: Tampon için oradaki profil önemli. Ben arka tamponu sökmüştüm, önü bilmiyorum. Arka tamponun tüm plastiği o demire bağlı ve o demir de aracın kasasına iki tane somunla bağlanıyor. Geri kalan bağlantılar sadece küçük tutucular. Eğer ön kısımda da böyle bir sistem varsa ve de o demir profil yok ise büyük ihtimalle dört bir yandan kaportacıların kurtarıcı meleği olan akıllı vida ile doludur. ;)

Yine bir edit: İşte olduğum için aklıma geldikçe yazıyorum. :) Km'ye de çok takılma. Düşük km'deki her araç her zaman diri olmayabilir. Çok diri olup yüksek km'de de olabilir. Ya da düşük km'de diye motoru kusursuz olacak diye bir kaide de yok. (For example: Benim KU'zu. :D ) Temiz ve bakımlı kullanılırsa yüksek km'lere kadar dayanabilen bir motor çünkü bunlar. Önemli olan bütün kriterleri harmanlayıp bir sonuca varabilmek. ;)

Son düzenleme:

audiocu

Katılımcı
Yakın illerde olsa ve temizliğine güvensem yine giderim sorun olmaz :) bana kalsa ankaraya da. Giderim 626 için ama baba bey laf eder taa oraya gidilir mi diye, bu arada klimanın fiyata bu kadar etkisi oldugunu öğrenmem iyi oldu, 16 diyodum ama 15e çekmeye çalışcam, kazalı ucuza aldı parçalar 3000 verse, 15 bine verse bile yine baya karı olacak, 15 iyidir 15e anlaşacağım inşaallah eylül gibi.. O kadar vermem derse 16 binden kurus yukarı cıkmam.. Son olarak bu arabaya 1 milyon km garanti veriliyo ve genellikle 400 binden sonra yeni motor yapılıyor, 250 bine kadar tamam diyorum herşeyi temizse, ama 250 üstü düşündürüyo.. Bu arada aracı en az 5 sene kullanacagım, bizim müstakbel arabanın içi döşemeleri ve kaportacı çok diri ve temiz, yapılan kazada motora hiç bir şey olmadı demişlerdi.. Bu akşam terslik olmazsa tek başıma alıp test edecegim rölanti de dinleyecegim, sağ sola çekmesin var mı bakacağım.. Ekstra bakabilecegim bakarak anlayabilecegim kısımlar varsa hepsini söyle ağabeyim hepsini kontrol ederim.. Gece olmasa detaylı foto çekecektim ama yine de elimden geldiğince çekebilirsem çekecegim. Her şey için sağol ağabeyim :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Motora 1 milyon km kim garanti veriyor? Ben yaptırayım bari. :) Yok öyle bir dünya. Diyelim ki yolda giderken radyatör hortumun patladı, kurtarmak için 5 dakika zamanın var. :) Farketmedin ve motor kucağında. :)
Dayanıklıdır ama hiçbir şeyin olmadığı gibi bu işlerde de garanti olmaz. Tek bir yan sanayi vida takıldığı için motor patlatanı biliyorum ben çok yakınımdan. :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Motora 1 milyon km kim garanti veriyor? Ben yaptırayım bari. :) Yok öyle bir dünya. Diyelim ki yolda giderken radyatör hortumun patladı, kurtarmak için 5 dakika zamanın var. :) Farketmedin ve motor kucağında. :)
Dayanıklıdır ama hiçbir şeyin olmadığı gibi bu işlerde de garanti olmaz. Tek bir yan sanayi vida takıldığı için motor patlatanı biliyorum ben çok yakınımdan. :)
Aynen, benim hortum patlamış, yolda giderken gaz verip almasından (kesiklik yapmasından) şüphelendim, 250-300 metre gitmeden hararet yukarı doğru çıktı. Tam da gideceğim yere varmıştım ki motoru kapattım. Bütün su yere boşaldı. Çok anlık bir şey.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Bu akşam terslik olmazsa tek başıma alıp test edecegim rölanti de dinleyecegim, sağ sola çekmesin var mı bakacağım.. Ekstra bakabilecegim bakarak anlayabilecegim kısımlar varsa hepsini söyle ağabeyim hepsini kontrol ederim.. Gece olmasa detaylı foto çekecektim ama yine de elimden geldiğince çekebilirsem çekecegim. Her şey için sağol ağabeyim :)

Kardeş o kadar çok şey var ki aslında ilk bakışta dikkat edilecek. "Yaz" dersen yazarım tabi ki ama bu geceye yetişmez, ya da anca geceye yetişir ve senin aracı incelemen yarına kalır. :p
Ha bir de ben fazlasıyla pimpirikli, pesimist, anksiyete sahibi ve bunun gibi yararsız hallerde olduğum için bana uyarsan hiç araç alamazsın onu da belirteyim. :D

audiocu

Katılımcı
Kardeş o kadar çok şey var ki aslında ilk bakışta dikkat edilecek. "Yaz" dersen yazarım tabi ki ama bu geceye yetişmez, ya da anca geceye yetişir ve senin aracı incelemen yarına kalır. :p
Ha bir de ben fazlasıyla pimpirikli, pesimist, anksiyete sahibi ve bunun gibi yararsız hallerde olduğum için bana uyarsan hiç araç alamazsın onu da belirteyim. :D
Bugün iptal oldu zaten dayılarına gidecekmişler, yarın iftardan sonra alacağım inşallah, sen yaz ağabey bende en az senin kadar pinpirikliyimdir her detay benim için önemlidir :)

Birde şu araç için ne diyebilirsin ? fiyatı çok fazla bence.. 17-18 hakkıdır..
Mazda 626 2.0 1993 Model 21.000 TL Sahibinden satılık ikinci el Kırmızı renk - 438501885

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Bugün iptal oldu zaten dayılarına gidecekmişler, yarın iftardan sonra alacağım inşallah, sen yaz ağabey bende en az senin kadar pinpirikliyimdir her detay benim için önemlidir :)

Birde şu araç için ne diyebilirsin ? fiyatı çok fazla bence.. 17-18 hakkıdır..
Mazda 626 2.0 1993 Model 21.000 TL Sahibinden satılık ikinci el Kırmızı renk - 438501885
Bu araç forum üyesi @böcek in eski aracı. Arkadan kazası var ama yetkili serviste yapılmış, gözü kapalı alınır bu araç.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Kendisi bize araç hakkında detaylı bilgi verirse çok sevinirim, mesela kaç paraya sattı :)
Conta yanık halde 17.000 ne verdi. Şuan ki sahibi conta yaptırmıştır. Kendide böyle temiz 626 lar alıp satıyor.

Aracın anlatılacak pek bişeyi yok bence, Böcek 2.sahibi şuan ki 3.

Bütçe uyarsa nadir kalan 626'lardan bu

Aslında senin alacağın ve anlaşabilecegin guzu @bayraktar 'da :)

Üst Alt