Mazda 626 GF Kasada Yol Bilgisayarı Opsiyonel mi?

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Uygun konu bulamadığım için yeni başlık açma ihtiyacı duydum.. Hatam varsa affola..

Araçları incelerken GF kasada bazı araçların ön konsoldaki yol bilgisayarı varken bazılarında yok. Farklı paketler yoktu bu kasada, alırken opsiyonel özellik olarak mı sunuldu acaba yol bilgisayarı?

Yol Bilgisayarı olan Fotoğraf;

Yol Bilgisayarlı 626.JPG

Yol Bilgisayarı Olmayan Fotoğraf;

Yol bilgisayarsız 626.JPG

Not; fotoğraflar ilanlardan alınmıştır, malum belirli bir süre sonra ilanlar yayından kalkıyor...

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Diğer özellikler için satıcının ifadelerine başvuracağız ama bu yol bilgisayarı doğrudan gözüme ilişiyordu..

Açıklama için teşekkürler..

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Dijital klima, yol bilgisayarı, hava yastıkları ve TSC gözle görünen şeyler.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Yol bilgisayari opsiyonel ancak verdiginiz linkteki aracin yol bilgisayar kismi sökulmuş. Yol bilgisiyari olmayanlardada o kisimda yine yol bilgisarayi gibi o kutudan var ama saat islevi goruyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benim beyaz güvercin ikinci fotoğraftakinden, @romulus un yazdıkları sanırım doğru, benim güvercinde saat yok mesela, oysa bir alt kasasında bile Mazda 626 nın saat var, yani olmaması tuhaf. Sökülmüş olabilir.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Benim beyaz güvercin ikinci fotoğraftakinden, @romulus un yazdıkları sanırım doğru, benim güvercinde saat yok mesela, oysa bir alt kasasında bile Mazda 626 nın saat var, yani olmaması tuhaf. Sökülmüş olabilir.
O zaman saat veya yol bilgisayarı için illaki o kutu var ancak bazılarında sökülmüş olabilir diye düşüneceğiz. Yol bilgisayarı yoksa bile saat için var ancak bir sebeple sökülmüş olunca konsol boş kalıyor..

Peki bazı araçlarda bu yol bilgisayarı klima ve teybin üstünde olabiliyorken bazılarında ortada olabiliyor.. Bu detay bize yol bilgisayarı var veya yok diye bir yorum yaptırabilir mi..?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aşağıda veya yukarıda olması önemli değil hocam. Lego gibi o bölüm ile oynamak mümkün.

Oranın boş olması işime geliyor, telefon koymak için çok ideal olmuş. Çin dolaylarından minik saat siparişi geçtim artık...

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Resimler bazen öyle çekiliyorki görülmemesi imkansız aksamlar çerçeve dışı kalabiliyorken bu özellikler çoğu zaman görülmüyor bile...
Bazı fotoğraflarda aracın içi ya da o bölüm görünmüyorsa normal tabi görememek. Ben görünen fotoğraflardan bahsetmiştim hocam. Yani o bölüm fotoğrafta varsa dijital mi anolog mu klima var ya da yol bilgisayarı var mı yok mu seçilebiliyor.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Can hocam satıcı bazen öyle ne idiğü belirsiz resimler çekiyorki şoför kapısından yol bilgisayarı ekranının mevcudiyetini anlamaya çalışıyorum. Hal böyleyken TSC var mıdır, yolcu koltuklarında airbag var mı yok mu, boşver dijitalini klima ortada mı aşağıda mı onu bile göremiyorsun.. Çünkü satıcının "yahu alıcı bunları görmek ister" diye bir derdi yok..

Ayrıca yukarıdaki bilgiler ışığında yol bilgisayarı gibi ekrana sahip olmasına rağmen işlev olarak saat işi gören ekranlılar da varmış, resim olsa bile sormadan/bilgi almadan net olamayacak hususlar..

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Söylediklerinize katılıyorum. Aslında aynı şeyleri de söylüyoruz. :)

Bir de dijital klima olsa da çalışıp çalışmadığı muamma olabiliyor. Üstüne yol bilgisayarının işlevi tam mı belli olmayabiliyor.

rxalibaba

Sessiz
Araç Markası
1998 mazda 626
Araç Renk ve Tip
gri - Sedan
arkadaşlar benim aracımında o kısmı boş 98 model 626ların bir serisinde hiç saat dahi takılmamış araştırdığım kadarı ile arkasında soketi varmış yani çıkma yada bulabilirsek sıfır aldığımızda saat ve iç ısı çalışıyor ben bunu yakıt verisi olandan takmak istiyorum ama bununla ilgili bilgisi olan varmıdır yakıt tüketimli olan yol bilgisayarına soketi taktığımızda görebiliyormuyuz bilgisi olan varmı
yakıt tüketimli olan yol bilgisayarının resmini yükledim benim aracımda o bölüm boş

Ekli dosyalar

• 09A72B09-3CCF-478D-9CC8-077D2A7388C4.jpeg
    09A72B09-3CCF-478D-9CC8-077D2A7388C4.jpeg
    47.9 KB · Görüntüleme: 61

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
arkadaşlar benim aracımında o kısmı boş 98 model 626ların bir serisinde hiç saat dahi takılmamış araştırdığım kadarı ile arkasında soketi varmış yani çıkma yada bulabilirsek sıfır aldığımızda saat ve iç ısı çalışıyor ben bunu yakıt verisi olandan takmak istiyorum ama bununla ilgili bilgisi olan varmıdır yakıt tüketimli olan yol bilgisayarına soketi taktığımızda görebiliyormuyuz bilgisi olan varmı
yakıt tüketimli olan yol bilgisayarının resmini yükledim benim aracımda o bölüm boş

O bölüm bende de boştu, araştırma gereği hissetmediğim için herhangi bir bilgi edinemedim.

rxalibaba

Sessiz
Araç Markası
1998 mazda 626
Araç Renk ve Tip
gri - Sedan
arkadaşlar mazda facebook sayfasından edindiğim bilgi kadarı ile hepsinde soket varmış ve türü aynıymış sanırım bağlandığında çalışır tesisatı var sonuçta

98BDDD92-7226-4D99-B583-C33957DC4BA0.jpeg 8DFB12FF-B5C2-443B-AECA-14B691E2DBB4.jpeg 71376CC8-21A1-4C40-A363-3E96D1AA2462.jpeg

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Konuyu özetlersek durum şöyle oluyor:

Ağustos 1997 yılına ait ilk broşürde yer alan tabloda bu parçanın standart olarak sunulduğu yazıyor ve fotoğraflanmış. Fakat sadece saat ve ısı göstergesi olarak kullanılıyor ki üzerindeki tuşlarda yukarıdan aşağıya "H", "M" ve "Reset" yazmakta. Bu demek oluyor ki 98 model GF kasalarda bu parça "dijital saat ve dış ısı göstergesi" donanımı olarak geçmekte ve hepsinde standart olarak var fakat yol bilgisayarı özelliği söz konusu değil. Aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi:

sorry-now-sold-1997-1999-mazda-626-gf-dash-clock-with-storage-cabby-compartment-1617-p.jpg

Sanırım 99 yılından sonra yol bilgisayarı özelliği de eklenerek üzerindeki tuşlar "Set", "Reset" ve "Select" olarak güncelleniyor. Onun fotoğrafı da burada:

s-l500.jpg

2001 yılındaki makyaj ile yine standart olarak mevcut ama 1999 yılı sonrası ile makyajlı kasaların çıktığı 2001 yılı arasında yol bilgisayarı özelliği eklenmiş bu ekran standart mı opsiyonel mi bilemiyoruz şimdilik. (Opsiyonel olsa bile mutlaka soketi vardır diye tahmin ediyorum)

Sonuç olarak sizin aracınız 98 model olduğundan dolayı sadece saat ve ısı göstergeli olan ekran bu durumda kesinlikle takılıp çalıştırılabilir. Fakat siz yol bilgisayarlı özelliği olan türden olanı taktığınızda durum değişebilir. Ayrıca soketlerdeki pinlerin de değişme olasılığı olduğundan arka kısımlarını karşılaştırmak gerekmektedir. ;)

rxalibaba

Sessiz
Araç Markası
1998 mazda 626
Araç Renk ve Tip
gri - Sedan
ben orta gögsü açtım fakat soketi bulamadım içeride bir arkadaş yukardan geldiğini söyledi kablonun kaloriför peteklerine kadar kontrol ettim fakat bulamadım

Üst Alt