Mazda 626 GF GW (1997-02) Yakıt Tüketimi

1998model 626

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hb
Araç gerçekten beklentilerimin üzerinde , parasına göre gayet güzel nitelikli araba Japon araçlarını hep severdim de Mazda bir ayrı güzel geldi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Araç gerçekten beklentilerimin üzerinde , parasına göre gayet güzel nitelikli araba Japon araçlarını hep severdim de Mazda bir ayrı güzel geldi
Son dönemde, fiyat olarak saçma sapan etiket koyanları saymazsak, Mazda her daim fayda fiyat aracı olmuştur, bunu bilmeyenlere göre de; "parçası pahalı, piyasası yok" safsatasının ilk cümleleridir... ;)

1998model 626

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hb
Ben kullanıcıyım al sat yapmadığım için arıza yapmaz başıma iş açmazsa beş sene kullanırım , asfaltta gayet güzel bozuk yolda biraz fazla ses alıyor ama akarı kokası yok maşallah

1998model 626

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hb
Ben Antalya'dan Konya'ya geldim klima açık 410 km de 32 kuruş yaktı LPG yi kactan aldım hatırlamıyorum . Konya içinde kullandım 180 km 38 kuruş yaktı konya da LPG 3,14 den aldım . Bence gayet iyi otomatik bir araç için. Sizce ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

İzmir - İstanbul arası 4 kişi + full bagaj. Full klima açık.

Km: 385
Alınan LPG: 29.87 lt
LPG fiyatı: 3.37 tl

Tüketim: 7.75 lt/100 km
Kuruş cinsinden: 26 kuruş.
Bu otomatik mi düz vites mi çok iyi bir rakam

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Otomatik için iyi denebilir. Kuruş cinsinden değilde lt/km cinsinden değer paylaşsanız yorum yapması daha kolay olur. Kuruş ülke ekonomisini, litre arabanın sağlığını gösterir. :D

Sürüş tarzı da yakıt sarfiyatını doğrudan etkiler. O yüzden +- 1 lt normal değerlerdir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konu içerisindeki ve kendi tecrübelerime göre normal şartlarda şehir dışı manuel şanzımanın 7-8 litre, otomatik şanzımanın da 8-10 litre lpg tüketiyor olmasını normal değerler olarak kabul edebiliriz...

Gökan Turmuş

Katılımcı
Araç Markası
Citroen C5 DC
Araç Renk ve Tip
Gümüş
Ben Antalya'dan Konya'ya geldim klima açık 410 km de 32 kuruş yaktı LPG yi kactan aldım hatırlamıyorum . Konya içinde kullandım 180 km 38 kuruş yaktı konya da LPG 3,14 den aldım . Bence gayet iyi otomatik bir araç için. Sizce ?

Bu otomatik mi düz vites mi çok iyi bir rakam
Akseki üzerinden gittiyseniz gayet başarılı.Dönüşte epey düşer

1998model 626

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hb
Hesabı yaptım Konya'dan Serik e kadar geldim 266 km yol , LPG 3,26 dan aldım toplam 24,92 litre yakıt almış 81,24tl tuttu 30 kuruş yakmış yani konya ya giderken de 32 kuruş yakmıştı

10 litre yakmış

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Buralar boş kalmış. :p

Tamamı şehir içi ve sabah akşam iş çıkışı sıkışık trafik;

Km: 275
Alınan LPG: 28,4 lt
LPG fiyatı: 2,89 tl

Tüketim: 10,3 lt/100 km
Kuruş cinsinden: 30 kuruş.

Son aylarda tam yolumun üzerinde olduğu için Kado'dan alıyordum. Yakıt tüketimi de 11.5 lt - 12 lt civarına çıkmıştı, şüpheleniyordum. Test etmek için önceki dolumu Aytemiz'den yaptım, bugün tekrar aynı yerden aynı pompadan aldım ve yakıt tüketimi 10.3'e döndü. Bir istasyonu daha eledik.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Son aylarda tam yolumun üzerinde olduğu için Kado'dan alıyordum. Yakıt tüketimi de 11.5 lt - 12 lt civarına çıkmıştı, şüpheleniyordum. Test etmek için önceki dolumu Aytemiz'den yaptım, bugün tekrar aynı yerden aynı pompadan aldım ve yakıt tüketimi 10.3'e döndü. Bir istasyonu daha eledik.
Kocaeli'de çalışırken, Kado'nun sahiplerinin, çalışanına yaptığı olayı öğrendiğimde tiksinmiştim... O günden beri hiç girmedim istasyonlarına, girmek de nasip olmaz inşallah.

Yakıt tüketimi şehir içi ve 2.0 motor için gayet güzel bence.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör

Öğrenciyken görüyordum ama hiç almadım abi. Genellikle kara düzen dedikleri eski model araçları görüyordum istasyonda. Ucuz diye gözümüze çarpıyor ama aynı fiyata geliyor

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Kocaeli'de çalışırken, Kado'nun sahiplerinin, çalışanına yaptığı olayı öğrendiğimde tiksinmiştim... O günden beri hiç girmedim istasyonlarına, girmek de nasip olmaz inşallah.

Yakıt tüketimi şehir içi ve 2.0 motor için gayet güzel bence.
Sanki öyle birşey söylediğini hatırlıyorum ama detayları bilmiyorum tabi.

Öğrenciyken görüyordum ama hiç almadım abi. Genellikle kara düzen dedikleri eski model araçları görüyordum istasyonda. Ucuz diye gözümüze çarpıyor ama aynı fiyata geliyor
Tam yolumun üzeri diye alıyordum, diğer türlü biraz dolaşmam lazım ve iş çıkışı trafiği zaten iyice trafiğe girmem lazım olduğu için diğer istasyona gitmiyordum. Ama daha da almam, performans desek yok, sadece tüketim artıyor.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll

Süper değerler abiiiii.
Bnm ki de bu, kadar az yakar mı ki :utan:

rodello138

Sessiz
Araç Markası
1998 626 2.0 GLX 136BG
Araç Renk ve Tip
Koyu Yeşil
Sanırım yakıt konusunda tek problemi ben yaşıyorum.

Aracımın deposunu 135TL'ye 37 Litre LPG ile fulledim.
İstanbul'da şehir içi 215KM yaptı ve kırmızı ışığı yaktı :)
215 KM'den hesaplarsak 64 kuruş
Hadi biraz kırmızı ışıkta gidelim 250KM'den hesaplasak 54 kuruşa yakın yakıyor.

Sanırım LPG'de bir problem var :D

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan

Kırmızı ışığı yakınca hesaplanmaz. LPG seviye şamandırası benzin şamandırası kadar hassas çalışmıyor. Toplam 5 seviye gösterge var ne kadar hassas olabilir ki.

LPG deposunu doldurursunuz, belli zaman sonra aynı istasyon aynı pompadan tekrar depoyu doldurursunuz. Yaptığınız km'ye göre aldığınız yakıtın lt/100 km değerini çıkarırsınız. Kuruş olarak değil, lt olarak hesap yapılır. Kuruş hesabı gelip geçici ve değişkendir. Aracın yakıt tüketimi her zaman litre/km olarak hesaplanır.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

17 litre yapar... Otomatik şanzıman ile İstanbul trafiği göz önüne alındığında abartılı şekilde çok değil... Yine de lpg ayarlarını kontrol ettirin.

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Son LPG dolumumdaki degerler;
214 Km ---> 58.88 TL ---> 19Litre (LPG fiyat: 3,09TL)
100Km-9Litre LPG.
Önceki ve sonraki dolumlar aynı benzinlik aynı pompada akşam 8-12 arasında yapıldı. Fire olarak 4 Km'sini benzinde sayalım, 210Km yapar.
En son benzini 150 liralık almıştımki taaaa Haziranda balayına giderken... 90 Oktana düşmüştür artık depoda sallana sallana :)

DipNot: Ben bizim Guzularda şuna kanaat getirdim. Arabayı genelde 2.500-2600 devirde kullanmaya gayret ederdim. Arkamdan sisleri yakmış ve beyaz zenonları yakmış küfür paratoneli birisi gelirse agresif kullanabiliyorum. 3.000 üzeri devirlere ancak öyle cıkıyorum. Gördümki bu Guzular 3.000 üstü devirde daha iştahlı uzun yol aldıkları gibi yakıttan etkilenmiyorlar hatta az yakıyorlar.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Son olaylar neticesinde sadece işe gidip geldiğim için 1.5-2 haftada biten LPG deposu tam 3 haftada bitmedi. :D 430 km'yi geçtiğim için ne olur ne olmaz diye gidip LPG aldım 2.29'dan. Bir hesapladım Küheylan'ın yakıt tüketimi 8,4'e düşmüş. Şehir dışında 7,3-7,5 yakan araba şehiriçinde 8,4'le geziyor, üstelik bazen gaza gelip 5-6 bin devir çevirdiğim oluyor yol da boş olunca. :D

Özetle, bu depo ile işe gidiş geliş yolunda 19 kuruşa gezeceğim. :D

Üst Alt